Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak czyścić uszy psu – czym, jak często?

Facebook
Twitter
Jak czyścić uszy psu – czym, jak często?

Kanał słuchowy psa ma kształt litery „L”. Panuje w nim duża wilgotność, gromadzi się woskowina oraz zanieczyszczenia. To doskonałe środowisko dla bakterii i drożdżaków, które mogą się mnożyć powodując swędzenie, zaczerwienienie i nieprzyjemny zapach. Jak zadbać o psie uszy, by im nie zaszkodzić? Poznaj biodegradowalne patyczki do uszu czworonogów BambooStick®.

Materiał powstał we współpracy z partnerem Portica

Spis treści

Dlaczego czyścić uszy psa – profilaktyka

Czyszczenie psich uszu to ważny, choć niecodzienny element pielęgnacji psów! Istnieje wiele problemów związanych z uszami zwierząt domowych, np. alergie czy choroby pasożytnicze.

Uszy psów aktywnych, narażone są także na zanieczyszczenie piaskiem, dostawanie się wody do przewodów słuchowych lub ciał obcych np. kłosów traw!

Masz psa rasy długowłosej? Najprawdopodobniej w jego uchu rosną włosy, które są miejscem gromadzenia się kurzu. U takich czworonogów należy podczas pielęgnacji usuwać także te włoski!  

Jak często czyścić psie uszy?

Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan uszu, ale nie czyścić ich profilaktycznie zbyt często! To może spowodować podrażnienia przewodu słuchowego u psa, a w konsekwencji prowadzić do infekcji. Niektóre psy, które mają zdrowe uszy, mogą nigdy nie wymagać ich czyszczenia.

Interwencja jest zalecana, gdy podczas oględzin ucha zauważysz nieprawidłową wydzielinę, zabrudzenia lub poczujesz przykry zapach. Rasy psów z opadającymi uszami (np. cocker spaniele) wymagają regularnego czyszczenia uszu, ponieważ są bardziej podatne na infekcje. U zwierząt z takimi problemami zwykle zaleca się pielęgnację raz w tygodniu lub w momencie nagromadzenia zanieczyszczeń, ale zawsze warto skonsultować to z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj! Jeśli Twój pies ma zaczerwienione i bolesne uszy z obrzękiem kanałów słuchowych, skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed jakąkolwiek interwencją!!!

Czym czyścić uszy psa?

Zdecydowanie potrzebujesz dobrej jakości środka do czyszczenia uszu przeznaczonego dla psów. Na rynku dostępne są preparaty zawierające składniki przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze oraz środki przeznaczone typowo do usuwania nagromadzonego wosku. Twój lekarz weterynarii może pomóc ci wybrać.

Najpopularniejszym zaleceniem lekarzy dla opiekunów psów było do tej pory użycie gazika nawiniętego na palec, ale na rynku pojawiły się weterynaryjne patyczki do czyszczenia uszu dla psów BambooStick®, które są doskonałą alternatywą.

Czyszczenie uszu psa wymaga pewnego wyczucia, ale dzięki grubości wacika BambooStick®, nie uszkodzisz błony bębenkowej swojego pupila! Dodatkowo delikatny i elastyczny wacik ogranicza ryzyko podrażnienia skóry i błony śluzowej przewodu słuchowego. Wielkim plusem dla świadomych opiekunów będzie zapewne fakt, że choć produkt jest jednorazowy, to patyczki są w pełni biodegradowalne! Wybór BambooStick® to inwestycja w lepszą przyszłość naszej planety.

To jak, czyścimy uszka?

Reklama

Czym nie czyścić psich uszu?

Patyczki weterynaryjne BambooStick® to świetne rozwiązanie dla opiekunów w przeciwieństwie do patyczków przeznaczonych dla ludzi czy waty! Podczas nieodpowiedniej pielęgnacji możesz uszkodzić kanał słuchowy oraz błonę bębenkową! Jeżeli nie jesteś pewny co robić, lepiej zostawić czyszczenie uszu specjaliście lub najpierw przyjrzeć się zabiegowi wykonywanemu w gabinecie weterynaryjnym.

Nie stosuj także wody utlenionej, preparatów na bazie alkoholu ani produktów przeznaczonych dla ludzi! Ich skład oraz pH nie są dopasowane do potrzeb zwierząt i mogą powodować podrażnienia!

Jak wyczyścić uszy psa?

Czyszczenie ucha wymaga wprowadzenia środka do kanału słuchowego, czyli „tunelu” zaczynającego się od otworu u podstawy ucha psa.

  1. Przytrzymaj głowę swojego psa, a następnie unieś małżowinę uszną, by odsłonić wejście do przewodu słuchowego.
  2. Wypełnij kanał słuchowy większą kroplą wybranego produktu przeznaczonego dla zwierząt domowych. Pamiętaj, by miał temperaturę pokojową. Nigdy, nie wkładaj dozownika w głąb przewodu! Najlepiej nie dotykaj nim ucha!
  3. Pomasuj ucho przy podstawie, aby „poluzować” zanieczyszczenia. W trakcie usłyszysz chlupoczące dźwięki.
  4. Delikatnie wytrzyj gazikiem wydostający się z ucha materiał lub użyj bambusowego patyczka BambooStick®, który ma o wiele lepszą chłonność! Twój pies potrząsnął głową? Wytrzyj wtedy ucho jeszcze raz!
  5. Wyczyść końcówkę buteleczki z płynem, jeśli dotknąłeś nią ucha.
  6. Powtórz wszystkie czynności w drugim uchu.

 

Pamiętaj, czyść tylko tę część ucha, którą widzisz! Lepiej jednak zrezygnuj z profilaktycznego czyszczenia, jeśli pies jest niespokojny i nerwowo się wyrywa!

Przeczytaj również inne materiały o zdrowiu zwierząt

Summary
Jak czyścić uszy psu - czym, jak często? - Zoonews.pl
Article Name
Jak czyścić uszy psu - czym, jak często? - Zoonews.pl
Description
Kanał słuchowy psa to doskonałe środowisko dla bakterii i drożdżaków. Jak zadbać o psie uszy, by im nie zaszkodzić? Poznaj biodegradowalne patyczki do uszu czworonogów BambooStick®!
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x