Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Transporter dla kota – jaki wybrać

Facebook
Twitter

Bez względu na to, czy twój kot jest wychodzący czy nie w końcu zajdzie taka potrzeba, by wziąć kota w podróż. Często może być to wycieczka do weterynarza i z pewnością twój kot nie będzie zainteresowany wejściem do gabinetu weterynaryjnego na smyczy. Co wtedy? Odpowiedni transporter dla kota lub plecak dla zwierząt są tu niezbędne.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jaki powinien być transporter dla kota?

  • Transporter dla kota musi być przede wszystkim dopasowany do wielkości kota. Kot musi swobodnie się w nim obrócić i położyć. Standardowe wymiary to ok. 32x31x48 cm.
  • Dobry transporter dla kota powinien być wygodny – powinien mieć wyściełane boczne ściany miękkim materiałem. Dobrze, gdy okładzina transportera jest w jaśniejszych barwach. W czasie podróży nie będzie się nadmiernie nagrzewała.
  • Podłoga transportera dla kota powinna być usztywniona i zapewniać stabilność, kot nie powinien się w niej zapadać. Stabilna podłoga ułatwia wyściełanie jej podkładem higienicznym w razie potrzeby. Szeleszczenie/zwijanie podkładu może dodatkowo stresować kota.
  • Dach lub ściana (minimum jedna) powinna zapewniać dostęp do świeżego powietrza (tzw. szczelina wentylacyjna) i musi być wykonana z elastycznej siatki lub być kratką w formie drzwiczek. Jedna z nich może być „oknem” z tworzywa sztucznego umożliwiając kotu bezpieczną obserwację otoczenia.
  • Powinien mieć zaczepy umożliwiające mocowanie go do pasów bezpieczeństwa w samochodzie.
  • Materiały powinny być wodoodporne i przepuszczające powietrze. Na przykład materiał typu meash.

Rodzaje transporterów dla kota

Transportery dla kotów sprzedawane są na rynku w wielu odmianach.

Kontener dla kota - box

Tradycyjny transporter w formie dwuczęściowego boxa, wykonany całkowicie z tworzywa sztucznego, posiadający drzwiczki frontowe jako kratkę z metalu lub tworzywa. Górna część boxa jest całkowicie ściągana, mocowana na zaczepy/klipsy i posiadająca szczeciny wentylacyjne. Posiada plastikową rączkę do przenoszenia „do ręki” lub tylko „na łokieć. Nie jest wyściełany materiałem. Transporter ma możliwość mocowania do pasów samochodowych.

Transporter dla kota nosidło

Nosidło w formie jednoczęściowej torby „sportowej” z krótszymi rączkami do przenoszenia „na łokciu” i dłuższym paskiem do noszenia „na ramieniu”. Całkowicie wykonany z nylonu lub poliestru. Często posiada dwoje drzwi (boczne i górne), zapinane na zamki błyskawiczne i dodatkową kieszeń np. na miskę, butelkę. Wewnątrz pojawia się przypinka do szelek, obróżki kota, zapobiegająca wyskoczeniu kota, gdy torba jest otwarta. Torby mogą być składane na płasko. Niektóre nosidła dodatkowo wyposażone są w rozkładane dodatkowe boczne panele z siatki, zmieniając transporter w przestrzenny namiot.

Transporter dla kota plastikowy

Plecak wykonany z PCV i materiałów przepuszczalnych powietrze. Posiada „okno” z bezbarwnego tworzywa, które można zdemontować i osłonić siatką w formie plastra miodu. „Okno”z PCV również posiada otwarte otwory wentylacyjne. Nierzadko pojawiają się modele całkowicie „przeszklone” z frontu plecaka. Przestrzeń boczna plecaka w dużej części wykonana jest z siatki i dodatkowych otworów wentylacyjnych. Posiada tradycyjne naramienniki do noszenia na plecach i uchwyt „do ręki”. Jedno lub dwa wejścia zapinane na zamek błyskawiczny. Wewnątrz znajduje się przypinka do szelek, obróżki. Powierzchnia PCV może być pokryta powłoką przeciwko drapaniu. Pojawiają się również plecaki na kółkach z teleskopową rączką oraz plecaki na jedno ramie, układane zamiast na plecy do przodu.

Transporter dla kota wiklinowy

Kosz przypominający kosze piknikowe. Może być wykonany zarówno z tworzywa sztucznego lub wikliny. Tego typu transportery są całkowicie ażurowe, zapewniając cyrkulację powietrza. Kosze z tworzywa mogą posiadać dwie klapy: mniejszą, by sprawdzać stan kota i swobodnie włożyć dłoń i większą jako drzwiczki. Klapy zamykane są na klipsy. Klapy posiadają większe, podłużne szczeliny wentylacyjne. Nie są wyściełane. Posiadają zawiasową rączkę „na łokieć” lub tylko uchwyt „do ręki”. Można je montować do pasów w samochodzie.

Klatka kenelowa dla kota

Transportery w formie metalowej klatki kenelowej z wyciąganym dnem. Nie są wyściełane. Całkowicie ażurowe. Posiadają dwoje lub troje drzwiczek zamykanych na zasuwkę. Całkowicie składany na płasko. Ma możliwość montowania misek. Łatwy w montażu i demontażu (bez śrub i nie wymaga narzędzi).

Transporter dla kota – cena

Ile kosztuj transporter dla kota? Ceny transporterów są bardzo różne zwykły plastikowy transporter dla kota można kupić już za 25 zł, z drugiej strony na rynku zoologicznym nie brakuje luksusowych transporterów, których cena się nawet 400 zł.

Transporter dla kota – jaki powinien być?

  • Transporter dla kota powinien być łatwy w czyszczeniu
  • Zabezpieczać kota przed ucieczką
  • Transporter powinien mieć łatwy dostęp do środka
  • Transporter powinien być wygony w noszeniu dla opiekuna

 

Redakcja

Chcesz poznać inne kocie porady?

Summary
Transporter dla kota - jaki wybrać - Zoonews.pl
Article Name
Transporter dla kota - jaki wybrać - Zoonews.pl
Description
Transporter dla kota to jeden z kluczowych elementów kociej wyprawki, który należy kupić przed przyjęciem kota do domu. Jaki transporter dla kota wybrać?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x