Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Nauka podróżowania kota w transporterze

Facebook
Twitter
Etapy nauki podróżowania kota w transporterze

Zdjęcie: sjrankin Cat Loading Zone via photopin (license)

Jeśli nasz kot zaakceptował transporter to dobry czas, by przejść etap wyżej – spróbować nauczyć zwierzaka podróżować w nim. Jak to zrobić? Oto kilka etapów treningowych.

Spis treści

Etapy nauki podróżowania kota w transporterze

Przemieszczanie się do przodu i do tyłu w transporterze

Umieść kota w transporterze. Pamiętaj, że kot powinien być spokojny. Zamknij drzwiczki. Przemieść transporter na niewielką odległość do przodu (maksymalnie 2 kroki). Nie bujaj transporterem. Postaw transporter na podłodze. Podaj kotu przysmak. Nagroda powinna być wydana w momencie, gdy box stoi stabilnie, podanie smakołyku w ruch może rozproszyć kota i nie będzie skuteczne. Następnie wykonaj ruch w tył. Powtórz czynności.

Przemieszczanie z transporterem do góry i w dół

Zasady są identyczne, jak w poruszaniu w osi poziomej. Pamiętaj, by nie kołysać transporterem. Zawsze nagradzaj kociaka w chwili, gdy transporter przestaje być w ruchu.

Przenoszenie transportera

Przenoszenie również podlega powyższym zasadom. Tu ruch powinien odbywać się w pozostałych płaszczyznach. Dodaj do podstawowego ruchu w przód, skręt w prawo lub w lewo o 90°. Na początek niech to będzie po dwa lub trzy kroki w każdej płaszczyźnie. Wraz z postępem dodawaj kolejne kroki. Pamiętaj o nagradzaniu zwierzaka po każdej wykonanej rundzie. Zawsze, gdy box jest w spoczynku.

Spacer z transporterem po kilku pomieszczeniach

Dłużysz spacer po mieszkaniu powinien zakończyć się wypuszczeniem kota i większą nagrodą np. wspólną zabawą, która podtrzyma pozytywne zachowanie kota. Nagroda powinna nastąpić natychmiast po opuszczeniu przez kota transportera. Jeśli kot zaczyna się denerwować, drapać w ściany transportera, domagając się uwolnienia zakończ spacer i pozwól mu się odstresować. Nauka powinna odbywać się w komfortowej atmosferze zarówno dla kota, jak i dla opiekuna. Jeśli nie możesz poświęcić w pełni swojego czasu treningowi, lepiej będzie odpuścić naukę w pośpiechu czy zdenerwowaniu. Trening możesz podzielić na więcej etapów, zwolnij tempo przechodzenia do kolejnego etapu.

Spacer w transporterze na otwartej przestrzeni

Wraz z postępami kota czas na dłuższy spacer po najbliższej okolicy, np. z domu do samochodu. Pamiętaj, by transporter trzymać stabilnie (nie chybotać i nie podrzucać na ramieniu czy przekładać z ręki do ręki). Bezpieczeństwo zwierzęcia jest najważniejsze: upewnij się, że kot jest zapięty do przedłużki za szelki lub obróżkę, jeśli posiadasz transporter zapinany na klipsy upewnij się, że są dobrze zapięte. Po powrocie do mieszkania zawsze nagródź kota.

Transporter w samochodzie

Gdy spacery po okolicy mamy zaliczony wzorowo, czas na przyzwyczajenie kota do dźwięku silnika. Przebywanie w aucie to nie to samo, co podróż nim, czyli dźwięk pracującego silnika. Pozwól kotu oswoić się z jego dźwiękiem przez kolejne sesje ćwiczeniowe. Wprowadź do nauki kilkuminutowe podróże np. na parking najbliższego sklepu lub zmianę miejsca parkingowego przy bardziej wrażliwszych kotach.

Etapy ćwiczeń należy powtarzać codziennie lub najmniej co drugi dzień. Czas trwania danego ćwiczenia nie powinien trwać dłużej niż kwadrans.

Podróż samochodem z kotem. Jak zmaksymalizować komfort podróży chorego kota?

  • Zabezpiecz transporter pasami bezpieczeństwa. Większość transporterów ma możliwość mocowania ich pasami w aucie. Przewietrz samochód przed podróżą.
  • Ogranicz bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, by dodatkowo nie stresować kota. Przeważnie jedziemy do gabinetu weterynaryjnego, gdy zwierzę już czuje się źle, dlatego dodatkowy hałas może jedynie dodawać stresu niż go ujmować. Wyłącz radio. Zamknij okna samochodu – świat zewnętrzny to nie tylko hałas, ale i nowe nie zawsze przyjemne zapachy. Okna powinny być zamknięte tak długo, jak długo pozwala na to temperatura wewnątrz (przy braku klimatyzacji).
  • Zadbaj o temperaturę w samochodzie. Niech będzie zbliżona do domowej. Otwarte okna podczas podróży w chłodniejsze dni, to dla wielu niewychodzących kotów duże prawdopodobieństwo przeziębienia.
  • Dodatkowym wzmocnieniem pozytywnym będzie spokojny głos opiekuna. Po prostu od czasu do czasu odezwij się do swojego kota łagodnym tonem. Jeśli podróżujecie w większym gronie unikaj głośnej, emocjonalnej dyskusji z pasażerem. Może to być kolejny bodziec stresogenny, wzmagający poczucie niepewność kota.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne kocie porady?

Summary
Nauka podróżowania kota w transporterze - Zoonews.pl
Article Name
Nauka podróżowania kota w transporterze - Zoonews.pl
Description
Jeśli nasz kot zaakceptował transporter to dobry czas, by przejść etap wyżej - spróbować nauczyć zwierzaka podróżować w nim. Jak to zrobić? Oto kilka etapów treningowych.
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x