Reklama

Tamaskan dog – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Tamaskan to bardzo mała znana rasa psów, której początki sięgają lat 80. XX wieku.

Tamaskan to wilk w owczej skórze. Mimo swojego dzikiego wyglądu tamaskan nie ma charakteru wilka. To bardzo rodzinny i opiekuńczy pies, idealny dla aktywnych.

Spis treści - kliknij

Tamaskan – historia rasy

Tamaskan to bardzo mała znana rasa psów, której początki sięgają lat 80. XX wieku. Wtedy to do Wielkiej Brytanii sprowadzono z USA i Kanady psy w typie Husky, będące mieszanką alaskan husky, alaskan malamute, canadian eskimo dog, owczarka niemieckiego, labrador husky i siberian husky. Te nietypowe psy w typie pierwotnym zaczęto krzyżować z lokalnymi psami o wyglądzie wilka.

Projekt hodowlany rozpoczęła Edwina Harrison z kilkoma innymi hodowcami. Wiadomo, że w krzyżowaniu wykorzystała również wilczaki, dlatego rasa nazywana była początkowo wilczakami Harrison. Dalsze prace hodowlane dały początek rasie psów northern inuit dog, która powstała w 1998 roku.

Kilka lat po stworzeniu nowej rasy między hodowcami zaczęły się konflikty o dalszy jej rozwój. Część z twórców psa północnych inuitów rozpoczęła prace nad nową linią i tak w 2002 roku powstała rasa utonagan oraz Utonagan Society. Hodowcy utonaganów oparli prace hodowlane na kolejnych krzyżówkach z innymi liniami psów podobnych do wilka.

Również w samym Klubie Rasy Utonagan pojawiały się różne koncepcje na dalszy rozwój rasy. Jedna z członkiń stowarzyszenia – Lynn Sharkey odwiedziła w 2004 roku fińską hodowlę Polar Speed w Laponii, której właściciel Reijo Jääskeläinen również pracował nad własnym psem w typie wilka, krzyżując wilczaki czechosłowackie i amerykańskie ze swoimi wyścigowymi husky. Lynn Sharkey zarezerwowała sześć par psów z zamiarem skrzyżowania ich z utonaganami. Jej pomysł nie spotkał się z przychylnością innych członków Klubu Rasy Utonagan, co doprowadziło do  odejścia Lynn i jej córki Jennie ze stowarzyszenia.

Lynn Sharkey wraz ze swoją córką Jennie oraz Liz Wilson i Zee Turner rozpoczęły własny projekt hodowlany, wykorzystując do tego celu rasy northern inuit dog, utonagany oraz psy z hodowli Polar Speed. Pierwsze szczenięta tamaskana urodziły się w maju 2006 roku w szkockiej Albie. By nadzorować rozwój rasy stworzono Rejestr Psów Tamaskan (TDR). Obecnie w TDR zrzeszonych jest 48 hodowli z całego świata, w tym dwie z Polski, ale tylko jedna w Polsce jest aktywna.

W 2012 roku zarówno Lynn, jak i Jennie zostały usunięte z TDR ze względu na praktyki hodowlanie niezgodne z wymogami zawartymi w rejestrze.

W 2013 roku rasa tamaskan została oficjalnie uznana przez American Rare Breed Association oraz Kennel Club of the United States od America. W 2017 roku tamaskany zostały uznane przez International Canine Events, International All Breed Canine Association oraz International Canine Kennel Club. Obecnie występuje 5 klubów narodowych tamaskana, w tym Tamskan Club Poland.

Nazwa tamaskan powstała z połączenia słów „teme” – wilk oraz „maska” – silny, w znaczeniu z dialektu munsee z Delawar.

Karma dla psów z insektów z wymagającą skórą i sierścią

Reklama

BRIT Care Hair&Skin Insect&Fish sucha karma dla psa

Tamaskan w Polsce

Tamaskan to bardzo mało znana rasa psów w Polsce. Pierwsza hodowla tamaskanów w Polsce to Slavic Wolves, do której w 2016 roku sprowadzono z Chorwackiej hodowli Sylvaen Tamaskans pierwszą suczkę Nukę.

Tamaskan – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie tamaskana

Pies: 63-71 cm

Suka: 61-66 cm

Tamaskan – waga

Pies: 30-45 kg

Suka: 23-38 kg

Szata tamaskana

Tamaskan ma sierść dwuwarstwową: włos okrywowy jest prosty, gładki i przylegający, a podszerstek miękki i gęsty.

Tamaskany występują w trzech typach umaszczenia:

 • Tamaskan wilczy
 • Tamaskan czerwono-szary
 • Tamaskan czarno-szary

Kategoria wielkości tamaskana

Tamaskan to rasa psów dużych.

Ile żyje tamaskan?

Tamaskany żyją zwykle od 14 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Tamaskan – charakter

Tamaskan to wilk o rodzinnym sercu. W rzeczywistości psy te nie mają w sobie krwi wilka. Psy te zostały wyhodowane w taki sposób, by eksponować cechy lojalności i przywiązania. To dobre psy rodzinne, tolerujące dzieci, mogą je otaczać ochroną. To również doskonałe psy dla aktywnych par. Mimo swoich rozmiarów tamaskan to delikatny olbrzym.

Nie jest to jednak pies, który nadawałby się na psa stróżującego. Tamaskany szczekają niewiele, nie mają też wrodzonej podejrzliwości do obcych.

Tamaskan potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu, około 60-90 minut intensywnych spacerów. Pies ten nie powinien przebywać zbyt długo w samotności. Brak możliwości biegania może spowodować, że pies zacznie wykazywać problemy behawioralne.

Tamaskan dobrze toleruje mniejsze psy, pod warunkiem, że został z nimi wychowany. Nie jest to pies, który nadaje się do domu z kotem. Silny instynkt łowiecki może powodować, że dorosły tamaskan zacznie zagrażać kotu. Na spacerach tamaskan powinien być wypuszczany tylko na zamkniętych wybiegach albo w przestrzeni, w której opiekun będzie mógł skutecznie przywołać psa.

Tamaskan to wilk o rodzinnym sercu. W rzeczywistości psy te nie mają w sobie krwi wilka.

Tamaskan – zdrowie

Tamaskan to bardzo młoda rasa psów i wszelkie problemy zdrowotne nie są jeszcze dobrze opisane, a część prawdopodobnie nie zdążyła się jeszcze ujawnić.

Wśród chorób, które już się ujawniły jest m. in.: padaczka (1% psów), dysplazja stawów biodrowych, mielopatia zwyrodnieniowa. Samce tamaskana cierpią również na wnętrostwo jąder (ok. 10% psów).

Karma dla psów z insektów z wymagającą skórą i sierścią

Reklama

BRIT Care Hair&Skin Insect&Fish sucha karma dla psa

Tamaskan – żywienie

Tamaskany to bardzo energiczne psy, dlatego w ich przypadku najlepiej sprawdzi się karma dla psów aktywnych, albo dieta BARF, przygotowana z uwzględnienie dziennego zapotrzebowania energetycznego psa. Dla swojego tamaskana możesz wybrać komercyjną suchą karmę dla psów. Pamiętaj tylko, by karma była dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz problemów zdrowotnych.

Tamaskan – pielęgnacja

Pielęgnacja tamaskana nie jest skomplikowana. Psa wystarczy wyczesywać raz w tygodniu, a w okresie linienia, które nasila się dwa razy do roku tamaskana należy wyczesywać codziennie.

Sierść tamaskana ma właściwości samoczyszczące, dlatego psa należy kąpać tylko wtedy, gdy mocno zabrudzi się np. w błocie.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd oczu, uszu i zębów. Zęby należy u psa myć przynajmniej raz w tygodniu. Jeżeli tamaskan ma każdego dnia przynajmniej jeden godzinny spacer, to pazury powinny skrócić się samoistnie.

Tamaskan – szkolenie

Tamaskan to pies w typie pierwotnym o silnym instynkcie łowieckim. To powoduje, że psy te mogą wykazywać się samodzielnością i być bardzo uparte. Nie jest to pies łatwy w układaniu dla początkujących. Chociaż rasa została wyhodowana w taki sposób, by być psem bardzo rodzinnym, to tamaskana należy socjalizować już od szczeniaka.

Psa możesz zapisać do psiego przedszkola już po drugim zestawie szczepień. Dorosły pies powinien mieć urozmaicone treningi, z wykorzystaniem metod pozytywnego wzmocnienia.

Tamaskany to psy pracujące, które doskonale sprawdzą się w psich sportach: agility, dogtrekking, obedience czy w próbach terenowych. Tamaskany żyjące na Północy biorą też regularne udziały w wyścigach psich zaprzęgów. Uprawianie sportu wspólnie z opiekunem to również doskonały sposób na zbudowanie sobie pozycji przewodnika w oczach tamaskana.

Zalety i wady tamaskana

Zalety tamaskana

 • Tamskan to bardzo rodzinny pies, doskonały towarzysz i opiekun dla dzieci
 • Tamaskany to bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą
 • Pielęgnacja tamaskana nie jest trudna
 • To ogólnie zdrowa rasa psów

 

Wady tamaskana

 • Tamaskan wymaga codziennej dużej porcji aktywności, przynajmniej 90 minut biegania
 • Psy tamaskańskie potrzebują dużego terenu do życia, najlepiej domu z dużym podwórkiem

Ciekawostki o tamaskanach

 • Pierwsze szczenięta tamaskana urodziły się w maju 2006 roku
 • Tamaskany hodowane są na świecie w mniej niż 50 hodowlach
 • Nazwa tamaskan powstała z połączenia słów „teme” – wilk oraz „maska” – silny, w znaczeniu z dialektu munsee z Delawar.
Cena tamaskana z hodowli może wahać się od 1200 do 5000 dolarów.

Tamaskan hodowla

Tamaskany to niezwykle rzadkie psy, dlatego kupując szczeniaka tamaskana z hodowli koniecznie sprawdź, czy warunki w hodowli są zgodne z wymogami Rejestru Psów Tamaskan (TDR). Kupując psa z hodowli powinieneś otrzymać metrykę, w Polsce nie ma jednak organizacji zrzeszającej hodowle tych psów, dlatego nie wyrobisz dla swojego tamaskana rodowodu. Być może warto w tej sprawie skontaktować się z Tamaskan Dog Register.

Tamaskan cena

Cena tamaskana z hodowli może wahać się od 1200 do 5000 dolarów.

Imię dla tamaskana

Ciekawe imię dla psa tamaskana: Leo, Buddy, Jack

Ciekawe imię dla suczki tamaskana: Lucy, Coco, Bella

Dla kogo tamaskan będzie idealny?

Tamaskan przypomina wyglądem wilka, jednak jest to bardzo domowy pies. To bardzo opiekuńcza rasa psów, która mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Psy te mają jednak swoje wymagania. Przede wszystkim tamaskan powinien trafić do rodziny, która jest aktywna sportowo. Pies ten dogada się najlepiej ze swoim opiekunem, podczas wspólnego uprawiania sportu, a tego tamaskan potrzebuje dużo – około 90 minut wysokiej aktywności dziennie.

Klasyfikacja FCI rasy tamaskan

Tamaskan nie został uznany przez FCI.

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Tamaskan dog – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Tamaskan dog – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Tamaskan to wilk w owczej skórze. Mimo swojego dzikiego wyglądu tamaskan nie ma charakteru wilka. To bardzo rodzinny i opiekuńczy pies, idealny dla aktywnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1111

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x