Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

SUSSEX SPANIEL

Sussex spaniel na wystawie

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1392084

Spis treści

Cześć! Zastanawiasz się nad zakupem sussex spaniela? Świetnie trafiłeś! W tym artykule skupimy się na cechach charakterystycznych dla tej rasy, zgodnie z oficjalnym wzorcem. Sussex spaniel to pies pełen energii i inteligencji, więc ważne jest, abyś dobrze poznał jego charakter i osobowość. To klucz do znalezienia idealnego czworonożnego towarzysza. Równie ważne jest zdrowie Twojego przyszłego psa, dlatego przedstawimy najczęstsze problemy zdrowotne występujące u tej rasy. Dowiesz się także o fascynującej historii sussex spaniela oraz jego zaletach i wyzwaniach, które mogą się pojawić, decydując się na tego psa. Przygotowaliśmy również informacje o cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się dla Ciebie pomocny i interesujący. Zapraszamy do dzielenia się swoimi opiniami o sussex spanielu w komentarzach!

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Wielka Brytania

🐶 Numer wzorca FCI

127

➡ Waga

23 kg

❤ Długość życia

13 – 15 lat

💢 Charakter

Sussex spaniel jest psem energicznym, łagodnym

i chętnym do pracy.

Jak wygląd sussex spaniel?

Sussex spaniel to pies masywnej i mocnej budowy. Dobrze wyważona głowa psa osadzona jest na długiej, mocnej szyi z delikatnym podgardlem. Stop i guz potyliczny u psa jest wyraźnie zaznaczony. Wątrobiany nos spaniela ma dobrze rozwinięte nozdrza. Dość duże oczy psa mają barwę orzechową. Wzorzec rasy zaznacza, że może być widoczna trzecia powieka, ale nie jest to regułą. Czaszka psa jest łagodnie wysklepiona między uszami, a same uszy są grube, duże, wiszące i przylegają do głowy oraz osadzone są powyżej linii oczu. Tułów psa jest mocny na całej długości, a grzbiet i lędźwie są tego wyrazem. Są one muskularne na szerokości i długości. Sussex spaniel nie posiada tali. Dobrze rozwinięte, szerokie i głębokie lędźwie wieńczy średniej długości ogon. Ogon psa osadzony jest nisko, zwęża się ku końcowi i noszony jest poniżej linii grzbietu jak żywa chorągiewka. Ciała psa dźwigają mocne i krótkie kończyny o okrągłych łapach, małych opuszkach i palcach dobrze owłosionych.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies/suka: 38 -41 cm

Waga

Pies/suka: 23 kg

Szata

Sussex spaniel ma sierść obfity, gładki i bez tendencji do skręcania się. Podszerstek jest obfity i doskonale chroni przed niepogodą. Pies ma uszy z falistym włosem, ogon bez pióra, a nogi owłosione umiarkowanie.

Sussex spaniel występuje w maści soczyście złoto-wątrobianej, która na końcówkach włosa przechodzi w barwę złotą.

Charakter i usposobienie

Sussex spaniel zgodnie ze wzorcem rasy powinien być psem energicznym, aktywnym i chętnym do pracy.

Pies użytkowany jest do polowania na drobną zwierzynę w tym także na ptaki. Jego rola polega na wyszukiwaniu i wypłaszaniu jej z krzewów i szuwarów przy dawaniu sygnałów głosowych myśliwemu oraz aportowaniu po strzale. Z racji zadań, jakie ma do wykonania spaniel nie może przejawiać oznak agresji czy lęku. Obecnie sussex spaniel nadal jest użytkowany w myślistwie, choć większość osobników tej rasy hoduje się jako psy towarzyszące ze względu na ich niezwykłą urodę i łagodny charakter.

Psy te potrzebują bliskich więzi z rodziną, dogadają się z każdym domownikiem bez względu na wiek czy gatunek. Właściwie przedstawiony rezydentom będzie psem zgodnym i tolerancyjnym. Opiekunem psa powinny być osoby sprawne fizycznie, lubiące długie spacery po lasach, które będą miały czas na treningi z tropienia użytkowego lub noseworku.

Czy sussex spaniel to zdrowa rasa?

Sussex spaniel jest płochaczem o obfitej okrywie i grubym podszerstku, co zapewnia mu doskonałą ochronę przed zmienną pogodą. Rasa energiczna i aktywna i przy odpowiedniemu opiekunie nie ma problemu z zachowaniem właściwej wagi i dobrej kondycji.

Typowe choroby

  • Dysplazja stawów
  • Podwójny rząd rzęs
  • Przetrwała tętnica ciała szklistego
  • Wieloogniskowa dysplazja siatkówki

Jak karmić sussex spaniela?

Żywienie sussex spaniela nie powinno nastręczać trudności. Jeżeli spaniel jest aktywnym płochaczem, to warto podawać mu karmę dla psów pracujących o podwyższonej kaloryczności i zwiększonej
przyswajalności. Generalna zasada przy żywieniu psa jest taka, że karma psa powinna być dostosowana do wieku, poziomu aktywności oraz występujących chorób. Dorosły sussex spaniel powinien być karmiony dwa razy na dobę, zachowując co najmniej godzinę postu przed i po wysiłku. Rasa ta może być karmiona
komercyjną suchą karmą dla psów, karmą mokrą, dietę BARF oraz pożywieniem gotowanym samodzielnie przez opiekuna. W dwóch ostatnich przypadkach warto zasięgnąć pomocy u psiego dietetyka.

Jak pielęgnować sussex spaniela?

Gruba okrywa sussex spanieli musi być systematycznie szczotkowana, by zachowała blask i jedwabistą gładkość. Pielęgnacja psów wystawowych jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Przygotowanie powinno odbywać się pod okiem profesjonalnego groomera. Psy tej rasy intensywnie linieją dwa razy do roku. Wymagają wtedy szczotkowanie codziennie. Sierść sussex spaniela może się kołtunić, najczęściej w
pachwinach i na uszach.Raz w tygodniu należy sprawdzać stan uszu, oczu i pazurów psa. Monitoruj stan oczu zwłaszcza bezpośrednio po pracy w gęstych zaroślach. Zęby spanielowi należy szczotkować codziennie po ostatnim podanym posiłku pastą przeznaczoną dla zwierząt.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Sussex spaniel, choć jest psem łagodnym i nieagresywnym, to jako pies o myśliwskim powołaniu bywa samodzielny i zdecydowanie ma silny instynkt łowcy. Psa należy zaraz po etapie aklimatyzacji w nowym domu szkolić pod kątem posłuszeństwa ze szczególnym uwzględnieniem przywołania. W pracy z sussex spanielem warto wykorzystywać jego czuły węch we wszelkiego rodzaju zabawach w tropienie. Ze względów bezpieczeństwa psa treningi należy prowadzić na ogrodzonym terenie, a spacery po lesie realizować wyłącznie na smyczy. Zaniechanie socjalizacji z ludźmi i zwierzętami, brak atrakcyjnych spacerów i zadań węchowych mogą skutkować reaktywnością i zaburzeniami charakteru psa.

Susse spaniel na wystawie

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1392080

Ciekawostki o sussex spanielu

  • W październiku 2001 roku sussex spaniel zajął 16 najgorszy średni wynik rasowy w BVA/KC Dysplasia Scheme, gdzie średni wynik rasowy wynosi 37. Jest to więc rasa bardzo narażona na dysplazję stawów.

Historia rasy

Sussex spaniel pochodzi z hrabstwa Sussex leżącego w południowo-wschodniej Anglii nad kanałem La Manche. Za protoplastę rasy uznaje się hodowcę Augusta Fullera, który utworzeniem nowej rasy spaniela dał wyraz zamiłowaniu do psów myśliwskich, które hodował w Godwood Estate. Głównym celem hodowlanym było stworzenie psa przystosowanego do płoszenia zwierzyny z gęstych zarośli, który będzie jednocześnie dawał znak głosem o odnalezieniu zwierzyny.

Popularność rasy

Sussex spaniel niestety nigdy nie cieszył się popularnością, na jaką zasługiwał i choć pasjonaci rasy stworzyli w 1924 roku stowarzyszenie, które miało pomóc podnieść tę świadomość, niestety efekt był znikomy. II wojna światowa także przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ilości osobników. Z zaledwie 7 sztuk odratowanych przez hodowczynię Joy Free udało się ją ocalić od wyginięcia. Niestety ponownie zagrożenie dla sussex spaniela przyszło w 2004 roku, w którym ilość miotów była tak mała, że rasa ponownie trafiła na listy psów zagrożonych wyginięciem. Obecnie nadal sytuacja sussex spaniela nie jest uznawana za stabilną.

Sussex spaniel przez FCI został oficjalnie uznany 31 grudnia 1954 roku.

Sussex spaniel jest bardzo rzadką rasą, która w 2004 roku została wpisana na listę zagrożonych wyginięciem, a dekadę później liczebność szczeniąt rejestrowanych nadal nie wpływa znacząco na jej stabilizację.

W Polsce pies jest praktycznie nieznany.

Zalety i wady sussex spaniela

Zalety

  • To łagodna rasa psów
  • To rasa aktywna i żywiołowa, chętna do pracy węchowej
  • Pies lubi dzieci i inne zwierzęta, może być szkolony na dogoterapeutę

Wady

  • Ma silny instynkt myśliwski
  • Rasa ta wymaga starannej socjalizacji
  • Pies potrzebuje regularnych zabiegów pielęgnacyjnych
  • Jest trudny do zakupienia zarówno w kraju, jak i za granicą

Sussex spaniel hodowla

Sussex spaniel nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki sussex spaniela powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca spaniela musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby sussex spaniel mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli. Sussex spaniel jest psem wymagającym prób pracy.

Ile kosztuje sussex spaniel?

Cena sussex spaniela waha się między 4000 a 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla sussex spaniela?

Imię dla psa: Bilbo, Pippin, Frodo

Imię dla suczki: Merry, Alija, Tari

Dla kogo sussex spaniel będzie idealny?

Sussex spaniel dobrze odnajdzie się jako towarzysz rodzin z dziećmi, lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie jest to rasa polecana dla osób zapracowanych czy nieaktywnych osób starszych.

FAQ na temat sussex spaniela

Jak długo żyje sussex spaniel ?

Sussex spaniel żyje od 13 do 15 lat.

źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/127.pdf

fci.be/en/nomenclature/SUSSEX-SPANIEL-127.html

Facebook
Twitter

Poznaj inne rasy psów

Summary
SUSSEX SPANIEL – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
SUSSEX SPANIEL – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Sussex spaniel od innych spanieli wyróżnia się sposobem chodzenia. Kończyny psa poruszają się równolegle do osi ciała, lecz ruch jest zdecydowanie kołyszący.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x