Reklama

Salamandra plamista – występowanie, hodowla, opis

Facebook
Twitter
Salamandra plamista Salamandra salamandra, określana również jako jaszczur ognisty, salamandra ognista oraz jaszczur plamisty to gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych z rodzaju salamandra.

pixabay.com/images/id-3357937/

Salamandra plamista to jeden z najpiękniej ubarwionych płazów występujących w Polscy. Kontakt z salamandrą może być jednak niebezpieczny dla zdrowia.

Spis treści - kliknij strzałkę

Salamandra plamista – charakterystyka gatunku

Salamandra plamista Salamandra salamandra, określana również jako jaszczur ognisty, salamandra ognista oraz jaszczur plamisty to gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych z rodzaju salamandra.

Jak wygląda salamandra plamista

Salamandra plamista nie bez powodu uznawana jest za najładniejszego polskiego płaza. Ciało salamandry jest czarne i błyszczące oraz pokryte żółtymi i pomarańczowymi plamami. Na skórze znajdują się liczna gruczoły jadowe. Ubarwienie salamandry stanowi znak ostrzegawczy dla innych gatunków. Poza człowiekiem płaz ten nie ma zbyt wielu wrogów, głównie są to zaskrońce.

Ciało salamandry jest krępe, masywne i walcowate. Długość ciała dorosłej salamandry wynosi ok. 20-23 cm. Rekordowy osobnik mierzył aż 32 cm. Głowa płaza jest płaska, a za oczami znajdują się żółte parotydy – gruczoły wydzielające jad. Tułów salamandry jest spłaszczony, ogon spłaszczony bocznie z okrągłym końcem, nogi krótkie i zakończone krótkimi palcami.

Dymorfizm salamandry jest słabo zaznaczony – samice są mniej masywne i smuklejsze, a także mają dłuższe kończyny.

Salamandra plamista – występowanie

Salamandra plamista występuje w Polsce, na terenach Karpat i Sudetów. Gatunek ten występuje licznie w Babiogróskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym. Polska stanowi jednocześnie północną granicę występowania gatunku w Europie. Południowa granica występowania biegnie wzdłuż Adriatyku, wschodnia granica występowania przebiega aż we wschodniej Grecji. Z kolei na zachodzie salamandra plamista występuje od Półwyspu Iberyjskiego.

Salamandra występuje zwykle do wysokości ok. 2000 m. n.p.m.

Salamandra plamista – tryb życia

Salamandra plamista to płaz aktywny głównie o zmierzchu i nocą, za dnia widoczna jest tylko, podczas deszczowej pogody. W słoneczne dni płazy te ukrywają się w zacienionych i wilgotnych kryjówkach. Co ciekawe, mimo, że salamandra to płaz, to jej tryb dorosłego życia nie uwzględnia przebywania w środowisku wodnym. Dorosłe osobniki praktycznie nie pływają, a powódź może prowadzić do ich utonięcia. Kontakt z wodą wykazują samice, kiedy składają w wodzie skrzek. Mimo to salamandra nie jest dostosowana do życia w terenie całkowicie suchym, dlatego jej obszar występowania to głównie cieniste lasy liściaste o wysokim poziomie wilgotności.

Salamandra plamista – żywienie

Salamandra plamista w naturze żywi się pokarmem, który nie potrafi zbyt szybko uciekać, ponieważ sama porusza się dosyć siermiężnie. Salamandra zjada skorupiaki, mięczaki, owady, skąposzczety, takie jak dżdżownice oraz larwy innych płazów.

Hodowla salamandry w Polsce nie jest możliwa, ze względu na jej częściową ochronę.

pixabay.com/images/id-2206341/

Salamandra plamista hodowla

Hodowla salamandry w Polsce nie jest możliwa, ze względu na jej częściową ochronę. Odławianie wymaga zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Jest jednak wiele innych krajów Europy, gdzie salamandra występuje powszechnie bez ochrony i tam można ją nabyć z hodowli.

W naturze salamandra plamista rozmnaża się od kwietnia, aż do jesieni. Salamandra jest jajożyworodna, co oznacza, że rozwój jaj odbywa się w organizmie samicy, a porób następuje w następnym roku, po wybudzeniu ze snu zimowego od kwietnia do czerwca.

Samica rodzi młode larwy salamandry w czystej i płytkiej wodzie. Przeważnie rodzi ok. 40 larw o długości 2-3 cm. Salamandra wodna – młode kijanki – ma dobrze rozwinięte skrzela oraz płetwę ogonową, której nie mają dorosłe osobniki. Młode salamandry polują na drobne skorupiaki i skąposzczety. Okres przeobrażenia w dorosłego osobnika trwa od 3 do 5 miesięcy.

Ile żyje salamandra plamista

Salamandra plamista w hodowli może żyć nawet ponad 20 lat. W naturze salamandra żyje zwykle ok. 10 lat. 

Salamandra plamista – czy jest jadowita?

Salamandra plamista jest jadowita i stanowi zagrożenie nawet dla człowieka. Szczególnie niebezpieczne może być zatarcie oczu po kontakcie rękoma z ciałem salamandry.

Salamandra plamista ciekawostki

  • Ubarwienie salamander plamistych jest zawsze cechą indywidualną każdego osobnika, nie ma dwóch płazów o takim samym rozmieszczeniu plam na ciele.
  • Czy salamandra plamista jest w Polsce po ochroną? Salamandra plamista od 1952 roku podlegała całkowitej ochronie, jednak od 2014 zmieniono ten status na ochronę częściową.
  • Salamandra plamista nie znajduje się na liście CITES, ale została wpisana do aneksu III konwencji berneńskiej.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Salamandra plamista – występowanie, hodowla, opis | Zoonews.pl
Article Name
Salamandra plamista – występowanie, hodowla, opis | Zoonews.pl
Description
Salamandra plamista to jeden z najpiękniej ubarwionych płazów występujących w Polscy. Kontakt z salamandrą może być jednak niebezpieczny dla zdrowia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 4308

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x