Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

PUDEL MINIATUROWY – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Pudel miniaturowy, to w dużym skrócie mniejsza wersja pudla średniego, według wzorca pudel miniaturowy musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując takie same proporcje, nie wykazując żadnych cech skarłowacenia.

pixabay.com/images/id-3774739/

Zastanawiasz się, który pies będzie dla Ciebie idealny? Jeśli tak, to musisz poznać pudla miniaturowego! Ten mały, ale pełen energii piesek to prawdziwy skarb dla każdej rodziny. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej rasie. Od ceny w hodowlach, przez charakterystykę i pielęgnację, aż po potencjalne problemy zdrowotne. Czy wiedziałeś, że pudel miniaturowy to jeden z najinteligentniejszych psów na świecie? A to tylko początek! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym fascynującym psie.

Spis treści

Podstawowe informacje o pudlu miniaturowym

🌅 Kraj pochodzenia

Francja

🐶 Numer wzorca FCI

172

➡ Waga

4-7 kg

❤ Długość życia

17-18 lat

💢 Charakter

Pudel miniaturowy, zgodnie ze wzorcem rasy, znany jest ze swojej lojalności oraz łatwości uczenia się i bycia układanym, co czyni go szczególnie miłym psem do towarzystwa.

 

Pochodzenie i historia rasy

Pudel miniaturowy, czyli caniche, to w dużym skrócie mniejsza wersja pudla średniego. Według wzorca pudel miniaturowy musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując takie same proporcje, nie wykazując żadnych cech skarłowacenia.

Historia pudli sięga XV wieku, psy te pochodzą prawdopodobnie od dowodnego barbeta z Francji, skrzyżowanego z portugalskim lub hiszpańskim psem wodnym. Wizerunki tych psów utrwalano już w XV wieku w podaniach Niemieckich i Francuskich. Te wielonarodowe związki pudli spowodowały, że do pudla jako rasy swoje pretensje rościło wiele krajów: Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, jednak ostatecznie FCI uznał pudla za rasę francuską.

Etymologia nazwy rasy

Caniche to słowo pochodzące od cane – francuskiego określenia samicy kaczki, dlatego pudel to po prostu pies na kaczki. Nazwa pudla w innych krajach ma związek z brodzeniem, czy też pluskaniem w wodzie. Nie powinno to dziwić, ponieważ oryginalnie pies ten wykorzystywany był do polowań na ptactwo.

Przeznaczenie pudla

Z czasów polowań pochodzi fryzura „na lwa”, która pomagała im poruszać się w wodzie. Pudel miniaturowy wykorzystywany był w przeszłości również do poszukiwania trufli.

Wielka popularność pudla rozpoczęła się na dworze Ludwika XV. Od czasów Ludwika XVI pudle zaczęto miniaturyzować.

Pudel miniaturowy i pudel truflowy dały początek odmianie pudla toy, która powstała w I połowie XX wieku.

Pierwszy wzorzec rasy pudla został opracowany w 1880 roku.

Uznanie rasy przez FCI

Pudel został wpisany na listę ras uznanych przez FCI 1 stycznia 1955 roku.

Pudel miniaturowy w Polsce

Pudel miniaturowy, to obok pudla toy jednak z najpopularniejszych odmian pudli w Polsce. Szczególną popularnością cieszą się pudle miniaturowe o umaszczeniu czarnym i morelowym.

Jak wygląda pudel miniaturowy?

Pudel miniaturowy musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując – na tyle, na ile jest to możliwe – takie same proporcje. Nie może wykazywać żadnych cech skarłowacenia.

Pudel miniaturowy to harmonijnie zbudowany pies o krótkim, prostym grzbiecie i głębokiej oraz szerokiej klatce piersiowej. Głowa pudla miniaturowego jest długa, z wyraźnie zaznaczonym stopem, mózgoczaszka jest równa długości kufy, na której znajduje się czarna lub brązowa trufla. Oczy pudla miniaturowego są osadzone na wysokości stopu i mają migdałowaty kształt. Uszy psa są długie, opadają wzdłuż policzków, rozszerzają się poniżej nasady i są zaokrąglone na końcach.

Pudel miniaturowy ma mocną i lekko łukowatą szyję. Tułów psa jest prawie kwadratowy; kłąb umiarkowanie rozwinięty; grzbiet krótki, a zad zaokrąglony, ale nie opadający. Ogon psa osadzony jest na poziomie lędźwi. Kończyny pudla są proste, a chód lekki i sprężysty.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie pudla miniaturowego

Pies i suka: 28 do 35 cm

Pudel waga – waga

Zarówno psy, jak i suki 4-7 kg

Szata pudla miniaturowego

Pudel miniaturowy, podobnie jak większe pudle może mieć dwa rodzaje włosa. Pudle miniaturowe o lokowatej okrywie są bardziej kędzierzawe, włos tworzy regularne loki o wełnistej strukturze, odpornej na ucisk dłoni. Pudle miniaturowe mogą mieć również sznurowy włos jednak w praktyce się to nie zdarza, ponieważ włos taki musi mieć minimum 20 cm i zarezerwowany jest dla pudli królewskich.

Umaszczenie przyjmować może te same odmiany, co w przypadki pozostałych wielkości pudla, stąd w hodowlach dostępny jest:

  • Pudel miniaturowy czarny
  • Pudel miniaturowy brązowy
  • Pudel miniaturowy biały
  • Pudel miniaturowy srebrny
  • Pudel miniaturowy płowy

Kategoria wielkości pudla miniaturowego

Pudel miniaturowy to mała rasa psów.

Ile żyje pudel miniaturowy?

Długość życia pudla miniaturowego wynosi nawet 17-18 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Usposobienie i charakter

Pudel miniaturowy, zgodnie ze wzorcem rasy, znany jest ze swojej lojalności oraz łatwości uczenia się i bycia układanym, co czyni go szczególnie miłym psem do towarzystwa.

Pudle miniaturowe, obok pudli toy, uchodzą za bardzo żywiołowe i najweselsze ze wszystkich pudli. To niezwykle inteligentne psy, które w wielu rankingach ustępują jedynie border collie. Dzięki temu pudel potrafi nauczyć się nie tylko wielu komend, ale i sztuczek, którymi zabłyśnie przed gośćmi. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pudle uwielbiają być w centrum zainteresowania.

Pudel miniaturowy jest psem przyjazny, godnym atencji, przywiązującym się do domowników. Niestety jest to pies uparty i zazdrosny o uwagę. Pudel miniaturowy to pies, który nada się do domu z dziećmi, jako pierwszy pies dla osób, które nigdy wcześniej nie miały zwierzęcia, trzeba tylko pamiętać, że ten inteligentny mały piesek może szybko podporządkować sobie niedoświadczonego opiekuna, dlatego w takich sytuacjach najlepiej doszkolić się, choćby, podczas psiego przedszkola.

Z uwagi na swoje mocne przywiązanie do ludzi pudle miniaturowe mogą cierpieć na lek separacyjny, dlatego ważna jest odpowiednia socjalizacja psa tej rasy już od szczeniaka.

Pudle miniaturowe, obok pudli toy, uchodzą za bardzo żywiołowe i najweselsze ze wszystkich pudli.

pixabay.com/images/id-2469004/

Zdrowie

Pudle miniaturowe to długowieczna rasa psów – mogą żyć nawet do 18 lat, a niekiedy dłużej. Pudle miniaturowe i pudle toy należy ubierać w chłodniejsze dni ze względu na delikatniejszą budowę ciała. Latem należy zapewnić psom dostęp do zacienionego miejsca, podczas spacerów i świeżej wody.

Mimo wielu zalet pudli jest to jednak rasa, która w podręcznikach dla lekarzy weterynarii zajmuje poczesne miejsce jeśli chodzi o możliwe schorzenia.

Typowe choroby pudla miniaturowego

  • Przetrwały przewód tętniczy
  • Endokardioza
  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa
  • Dermatoza reagująca na hormon wzrostu
  • Melanotrichia
  • Odbarwienie skóry nosa
  • Choroba gruczołów okołoodbytowych
  • Niedoczynność tarczycy
  • Cukrzyca
  • Pierwotna niedoczynność przytarczyc
  • Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit
  • Niesferocytarna niedokrwistość hemolityczna
  • Trombocytopenia
  • Przyśrodkowe zwichnięcie rzepki
  • Mnoga dysplazja nasad kości
  • Pseudoachondroplazja
  • Owrzodzenie rogówki
  • Jaskra
  • Zwyrodnienie ciała szklistego
  • ZaćmaGPRA

Czym karmić pudla miniaturowego?

Dieta pudla miniaturowego powinna być zbilansowana, psa można zatem karmić komercyjną suchą bądź mokrą karmą dla psów, a jeśli potrafisz, to również zbilansowaną dietą BARF z odpowiednią suplementacją.

Jeżeli pies jest energiczny i potrzebuje więcej kalorii, to warto pomyśleć o karmie dla psów aktywnych.

Karma powinna być dopasowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Dobrym rozwiązaniem będzie karma monobiałkowa już dla szczeniaka.

Pielęgnacja pudla miniaturowego

Sierść pudla miniaturowego dość szybko odrasta i wizyty u groomer wypadają w kalendarzu właściciela co ok. 2 miesiące. Częste strzyżenie jest niezbędne, gdyż sierść psa rośnie bez przerwy. Rodzaj pielęgnacji zależy głównie od tego, czy pies jest wystawiany czy też nie. Mimo wszystko gęsta i gruba szata wymaga szczególnej pielęgnacji: szczotkowanie powinno odbywać się każdego dnia, by nie doszło do filcowania się sierści. Psy, które nie biorą udziału w wystawach strzyże się zwykle na krótko, z dłuższym włosem na uszach i ogonie.

Psy wystawowe strzyże się według wytycznych ze wzorca:

  1. Fryzura „Na lwa”
  2. Fryzura nowoczesna
  3. Fryzura angielska
  4. Fryzura szczenięca
  5. Fryzura na teriera

 

W przypadku pudla miniaturowego sprawdzanie stanu uzębienia raz w tygodniu to konieczność. Psy ras miniaturowych miewają większe problemy z kamieniem nazębnym, dlatego zęby należy myć każdego dnia. Słabym punktem pielęgnacji u pudli są uszy, które nie czyszczone systematycznie dość często ulegają infekcjom, należy je kontrolować raz w tygodniu.

Pudel miniaturowy – szkolenie

Pudle to psy, które są zawsze gotowe do aktywności i zabawy oraz podatne na naukę. Szkolenie pudla miniaturowego warto rozpocząć od wczesnej socjalizacji, zaraz po odebraniu psa z hodowli. Po serii dwóch szczepień można zapisać pudla do psiego przedszkola, gdzie w kontrolowanych warunkach nauczy się podstawowych zasad posłuszeństwa. Psy tej rasy wymagają ciągłe pracy i szkolenia, również poprzez zabawę i sport.

Zalety i wady pudla miniaturowego

Zalety

  • pudel szybko adaptuje się do otoczenia
  • Pudel miniaturowy może uprawiać psie sporty
  • pożądane jest w domu inne towarzystwo zwierząt, im większe tym pudel jest szczęśliwszy
  • Pudel miniaturowy nie linieje zbyt mocno, co czyni go dobrym psem dla alergików

Wady

  • Pudel miniaturowy to bardzo ruchliwy i aktywny pies, który potrzebuje równie aktywnego opiekuna – nie jest to raczej pies dla domatorów
  • pudel wymaga regularnej profesjonalnej pielęgnacji – zwłaszcza psy wystawowe
  • pudel źle znosi samotność
  • jest to pies szczekliwy

Ciekawostki o pudlach miniaturowych

  • Podobno paryscy pucybuci nauczyli pudle miniaturowe obsikiwania butów przechodniów, by dzięki temu mieć dodatkowych klientów.
Cena pudla miniaturowego z hodowli waha się od 3000 do nawet 9000 zł.

pixabay.com/images/id-3385566/

Pudel miniaturowy hodowla

Kupując pudla miniaturowego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pudel miniaturowy cena

Cena pudla miniaturowego z hodowli waha się od 3000 do nawet 9000 zł.

Imię dla pudla miniaturowego

Ciekawe imię dla psa pudla miniaturowego: Loki, Charlie, Pascal

Ciekawe imię dla suczki pudla miniaturowego: Chanel, Lucie, Bijou

Dla kogo pudel miniaturowy będzie idealny?

Pudel miniaturowy to wzorowy pies rodzinny, który tryska energią i miłością do zabaw. Pies ten będzie doskonałym towarzyszem dla rodzin z dziećmi, które lubią spędzać aktywnie swój czas.

Klasyfikacja FCI rasy pudel miniaturowy

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 2: Pudle

Numer wzorca: 172

Redakcja

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2006.

Z. Jakubowski, Pudle, A.W. Egros, Warszawa 1995.

zkwp.pl/wzorce/172.pdf

fci.be/en/nomenclature/POODLE-172.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
PUDEL MINIATUROWY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
PUDEL MINIATUROWY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pudel miniaturowy to aktywny pies, lubiący spędzać czas na zabawach, zdolny do nauczenia się wielu sztuczek. To doskonały wybór na pierwszego psa w rodzinie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x