Reklama

Pudel miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Pudel miniaturowy, to w dużym skrócie mniejsza wersja pudla średniego, według wzorca pudel miniaturowy musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując takie same proporcje, nie wykazując żadnych cech skarłowacenia.

pixabay.com/images/id-3774739/

Pudel miniaturowy to aktywny pies, lubiący spędzać czas na zabawach, zdolny do nauczenia się wielu sztuczek. To doskonały wybór na pierwszego psa w rodzinie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pudel miniaturowy – historia rasy

Pudel miniaturowy, to w dużym skrócie mniejsza wersja pudla średniego, według wzorca pudel miniaturowy musi przypominać pomniejszonego pudla średniego, zachowując takie same proporcje, nie wykazując żadnych cech skarłowacenia.

Historia pudli sięga XV wieku, psy te pochodzą prawdopodobnie od dowodnego barbeta z Francji, skrzyżowanego z portugalskim lub hiszpańskim psem wodnym. Wizerunki tych psów utrwalano już w XV wieku w podaniach Niemieckich i Francuskich. Te wielonarodowe związki pudli spowodowały, że do pudla jako rasy swoje pretensje rościło wiele krajów: Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, jednak ostatecznie FCI uznał pudla za rasę francuską.

Pudel (caniche) to po prostu pies na kaczki. Z czasów polowań pochodzi fryzura „na lwa”, która pomagała im poruszać się w wodzie. Pudel miniaturowy wykorzystywany był w przeszłości również do poszukiwania trufli.

Wielka popularność pudla rozpoczęła się na dworze Ludwika XV. Od czasów Ludwika XVI pudle zaczęto miniaturyzować.

Pudel miniaturowy i pudel truflowy dały początek odmianie pudel toy, która powstała w I połowie XX wieku.

Pierwszy wzorzec rasy pudla został opracowany w 1880 roku.

Pudel miniaturowy w Polsce

Pudel miniaturowy, to obok pudla toy jednak z najpopularniejszych odmian pudli w Polsce. Szczególną popularnością cieszą się pudle miniaturowe o umaszczeniu czarnym i morelowym.

Szukasz przekąsek treningowych dla swojego psa?

Reklama

Brit Jerky Snack Rabbit Meaty coins

Jak wygląda pudel miniaturowy?

Pudel miniaturowy to harmonijnie zbudowany pies o krótkim, prostym grzbiecie i głębokiej oraz szerokiej klatce piersiowej. Głowa pudla miniaturowego jest długa, z wyraźnie zaznaczonym stopem, mózgoczaszka jest równa długości kufy, na której znajduje się czarna lub brązowa trufla. Oczu pudla miniaturowego są osadzone na wysokości stopu i mają migdałowaty kształt. Uszy psa są długie, opadają wzdłuż policzków, rozszerzają się poniżej nasady i są zaokrąglone na końcach.

Pudel miniaturowy ma mocną i lekko łukowatą szyję. Tułów psa jest prawie kwadratowy; ogon osadzony na poziomie lędźwi; kończyny proste.

Pudel miniaturowy – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie pudla miniaturowego

Pies i suka: 28 do 35 cm

Pudel waga – waga

Zarówno psy, jak i suki 4-7 kg

Szata pudla miniaturowego

Pudel miniaturowy, podobnie jak większe pudle może mieć dwa rodzaje włosa. Pudle miniaturowe o lokowatej okrywie są bardziej kędzierzawe, włos tworzy regularne loki o wełnistej strukturze, odpornej na ucisk dłoni. Pudle miniaturowe mogą mieć również sznurowy włos jednak w praktyce się to nie zdarza, ponieważ włos taki musi mieć minimum 20 cm i zarezerwowany jest dla pudli królewskich.

Umaszczenie przyjmować może te same odmiany, co w przypadki pozostałych wielkości pudla, stąd w hodowlach dostępny jest:

 • Pudel miniaturowy czarny
 • Pudel miniaturowy brązowy
 • Pudel miniaturowy biały
 • Pudel miniaturowy srebrny
 • Pudel miniaturowy płowy

Kategoria wielkości pudla miniaturowego

Pudel miniaturowy to mała rasa psów.

Ile żyje pudel miniaturowy?

Długość życia pudla miniaturowego wynosi nawet 17-18 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pudel miniaturowy – charakter

Pudel miniaturowy, zgodnie ze wzorcem rasy, znany jest ze swojej lojalności oraz łatwości uczenia się i bycia układanym, co czyni go szczególnie miłym psem do towarzystwa.

Pudle miniaturowe, obok pudli toy, uchodzą za bardzo żywiołowe i najweselsze ze wszystkich pudli. To niezwykle inteligentne psy, który w wielu rankingach ustępują jedynie border collie. Dzięki temu pudel potrafi nauczyć się nie tylko wielu komend, ale i sztuczek, którymi zabłyśnie w gościach. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ pudle uwielbiają być w centrum zainteresowania.
Pudel miniaturowy to pies, który nada się do domu z dziećmi, jako pierwsze pies dla osób, które nigdy wcześniej nie miały zwierzęcia, trzeba tylko pamiętać, że ten inteligentny mały piesek może szybko podporządkować sobie niedoświadczonego opiekuna, dlatego w takich sytuacjach najlepiej doszkolić się, choćby, podczas psiego przedszkola.

Pudle miniaturowe, obok pudli toy, uchodzą za bardzo żywiołowe i najweselsze ze wszystkich pudli.

pixabay.com/images/id-2469004/

Pudel miniaturowy – zdrowie

Pudel miniaturowy, podobnie jak inne odmiany pudli może cierpieć na zapalenie ucha, chorobę Addisona lub hipokortyzolizm (zaburzenie endokrynne), zapadanie tchawicy, skręt żołądka oraz dysplazję stawu biodrowego. U pudli występują zaniki siatkówki oka oraz jaskra, które niestety prowadzą do całkowitej ślepoty. Pudle miniaturowe i pudle toy należy ubierać w chłodniejsze dni ze względu na delikatniejszą budowę ciała.

Szukasz przekąsek treningowych dla swojego psa?

Reklama

Brit Jerky Snack Rabbit Meaty coins

Pudel miniaturowy – żywienie

Dieta pudla miniaturowego powinna być zbilansowana, psa można zatem karmić komercyjną suchą bądź mokrą karmą dla psów, a jeśli potrafisz, to również zbilansowaną dietą BARF z odpowiednią suplementacją.

Jeżeli pies jest energiczny i potrzebuje więcej energii, to warto pomyśleć o karmię dla psów aktywnych.

Pudel miniaturowy – pielęgnacja

Sierść pudla miniaturowego dość szybko odrasta i wizyty u groomer wypadają w kalendarzu właściciela co ok. 2 miesiące. Gęsta i gruba szata wymaga szczególnej pielęgnacji: szczotkowanie powinno odbywać się każdego dnia.

W przypadku pudla miniaturowego sprawdzanie stanu uzębienia raz w tygodniu to konieczność. Psy ras miniaturowych miewają większe problemy z kamieniem nazębnym, dlatego zęby należy myć każdego dnia. Słabym punktem pielęgnacji u pudli są uszy, które nie czyszczone systematycznie dość często ulegają infekcjom, należy je kontrolować raz w tygodniu.

Pudel miniaturowy – szkolenie

Pudle to psy, które są zawsze gotowe do aktywności i zabawy oraz podatne na naukę. Szkolenie pudla miniaturowego warto rozpocząć od wczesnej socjalizacji, zaraz po odebraniu psa z hodowli. Po serii dwóch szczepień można zapisać pudla do psiego przedszkola, gdzie w kontrolowanych warunkach nauczy się podstawowych zasad posłuszeństwa. Psy tej rasy wymagają ciągłe pracy i szkolenia, również poprzez zabawę i sport.

Zalety i wady pudla miniaturowego

Zalety pudla miniaturowego

 • pudel szybko adaptuje się do otoczenia
 • Pudel miniaturowy może uprawiać psie sporty
 • pożądane jest w domu inne towarzystwo zwierząt, im większe tym pudel jest szczęśliwszy
 • Pudel miniaturowy nie linieje zbyt mocno, co czyni go dobrym psem dla alergików

 

Wady pudla miniaturowego

 • Pudel miniaturowy to bardzo ruchliwy i aktywny pies, który potrzebuje równie aktywnego opiekuna – nie jest to raczej pies dla domatorów
 • pudel wymaga regularnej profesjonalnej pielęgnacji – zwłaszcza psy wystawowe
 • pudel źle znosi samotność
 • jest to pies szczekliwy

Ciekawostki o pudlach miniaturowych

 • Podobno paryscy pucybuci nauczyli pudle miniaturowe obsikiwania butów przechodniów, by dzięki temu mieć dodatkowych klientów.
Cena pudla miniaturowego z hodowli waha się od 3000 do nawet 9000 zł.

pixabay.com/images/id-3385566/

Pudel miniaturowy hodowla

Kupując pudla miniaturowego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Pudel miniaturowy cena

Cena pudla miniaturowego z hodowli waha się od 3000 do nawet 9000 zł.

Imię dla pudla miniaturowego

Ciekawe imię dla psa pudla miniaturowego: Loki, Charlie, Pascal

Ciekawe imię dla suczki pudla miniaturowego: Chanel, Lucie, Bijou

Dla kogo pudel miniaturowy będzie idealny?

Pudel miniaturowy to wzorowy pies rodzinny, który tryska energią i miłością do zabaw. Pies ten będzie doskonałym towarzyszem dla rodzin z dziećmi, które lubią spędzać aktywnie swój czas.

Klasyfikacja FCI rasy pudel miniaturowy

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 2: Pudle

Numer wzorca: 172

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Pudel miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pudel miniaturowy – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pudel miniaturowy to aktywny pies, lubiący spędzać czas na zabawach, zdolny do nauczenia się wielu sztuczek. To doskonały wybór na pierwszego psa w rodzinie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 954

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x