Reklama

Pomsky – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Pomsky – cena, hodowla, opis rasy
Paulconwall, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Pomsky to rasa nieprzewidywalna zarówno pod względem charakteru jak i wyglądu. Uroczy wygląd hybrydy pomsky kryje tajemnice rasy huski i pomerarnian. 

Spis treści - kliknij

Pomsky – historia rasy

Pomsky pojawił się jako rasa psów hybrydowych między 2013, a 2015 rokiem. Hybryda to połączenie dwóch oficjalnie uznanych ras, w tym przypadku pomsky jest krzyżówką pomeraniana – szpica miniaturowego i psa husky syberyjskiego. Hybryda tych dwóch ras może dać bardzo zróżnicowane szczenięta, a dopiero kolejny miot pomskych kształtuje bardziej wyrównany pod kątem wyglądu miot. By stwożyć rasę pomsky suka husky musi być zapładniana sztucznie, ze względu na dużą różnicę gabarytów między wyjściowymi rasami.  Pierwsze osobniki hybrydowe pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, a sprawdzone hodowle znajdziemy m.in. w Wiekiej Brytanii.

Pomsky w Polsce

w Polsce nie ma hodowli rasy pomsky. Psy pomsky można kupić jedynie za granicą, choć pojedyncze osobniki sprowadzane są na sprzedaż z zagranicy, dzięki czemu zdarza się kupić psa pomsky w naszym kraju.

Jak wygląda pomsky?

Wygląd pomskiego to taka sama zagadka jak jego charakter, jednak dążenia hodowców zmierzają ku osiągnięcia wyglądu huskiego (kolor umaszczenia i barwa oczu) o rozmiarach i łagodniejszym charakterze szpica. Pomsky ma mocne nogi, okrągłą głowę z proporcjonalnymi stojącymi uszami, ciało wieńczy skręcony ogon.

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama

krople dla psa na kleszcze

Pomsky – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy pomsky

Pies/suka: 25- 38 cm

Pomsky – waga

Pies/suka: 9- 13 kg

Szata pomsky

Pomsky ma gęstą, lecz sztywną sierść. Jest ona krótka lub długa, z równie gęstym podszerstkiem.

Pomsky może występować w wielu odmianach barwnych: czarny, biały, szary, rudy i brązowy.

Kategoria wielkości

Pomsky to rasa mała lub średniej wielkości, kolejne krzyżówki pomsky z szpicem dają mniejsze rozmiary.

Ile żyje pomsky?

Pomsky żyje od 12 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Pomsky – charakter

Pomsky to hybryda dwóch ras należących do kategorii V, czyli szpice i psy ras pierwotnych, dlatego wiele z cech rodziców, młode z tak dobranej krzyżówki będzie dziedziczyć. Pomsky jest psem energicznym, który potrzebuje dużej dawki aktywności i uwagi opiekuna. Lubi zabawę i zawsze jest na nią gotowy. Rasa ta chętnie uczestniczy w życiu rodziny, zwłaszcza w aktywnym wypoczynku. Pomsky to także pies wykazujący się niezależnością, aby ją złagodzić jej skutki, człowiek musi być w oczach psa godzien jego prowadzenia. W innym przypadku pomsky wychowa się sam- na psa nieposłusznego lub nadmiernie wycofanego. Pomsky doceni życie w mieszkaniu, ale nie pogardzi domem z ogrodem, na którym będzie spędzał czas. Nie wolno jednak zapominać o codziennych spacerach poza ogrodem, które stymulują rozwój psa zarówno fizyczny, umysłowy jak i emocjonalny.

Pomsky – zdrowie

Pomsky ze względu na grubą okrywę może żyć na dworze, ale równie chętnie przebywa w domu po wspólnej aktywności. Wysoki poziom ruchliwości sprawia, że pomsky nie ma tendencji do tycia, zachowując nienaganną sylwetkę, jeśli tylko nie będzie przekarmiany. Niestety hybrydy mogą cierpieć na szereg problemów zdrowotnych przynależnych do obu sparowanych ras rodzicielskich. Choroby rasa pomsky dziedziczy po obu liniach hodowlanych, dlatego bardzo ważne jest dochodzenie podczas zakupu psa o stan zdrowia rodziców. Po husky pomsky może mieć problemy z dysplazją, chorobami oczu i przyzębia. Po szpicach pomsky może mieć problemy z zapadającą się tchawicą, tendencje do zwichnięć rzepki czy niedoczynnością tarczycy.

Pomsky – żywienie

Żywienie rasy pomsky nie jest skomplikowane. Nigdy jednak nie wolno przesadzać z kalorycznym pokarmem czy przekąskami. Rasę pomsky należy karmić wysokiej jakości karmą bezzbożową, która będzie wspierać jakość włosa i być dopasowana do wieku, stanu zdrowia psa oraz kondycji. W składzie karmy dla pomskiego powinny się znaleźć nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, których bogatym źródłem są karmy z ryb. Jakość sierści pomskiego można wspierać poprzez dodatek do gotowych karm siemienia lnianego.

Pomsky - pielęgnacja

O efektowną okrywę pomskiego trzeba dbać regularnymi zabiegami pielęgnacyjnymi, na które składa się wyczesywanie i kąpiele w razie cięższego zabrudzenia sierści. Po kąpieli psa pomsky należy wysuszyć, by zapobiec przeziębieniu. Jego włos ze względu na grubość schnie zdecydowanie dłużej. Rasa pomsky nie należy do cierpliwych i po kąpieli szybko może wymknąć się na dwór, gdzie o przeziębienie po kąpieli nie jest trudno. Pomsky linieje obficie, dlatego trzeba psu codziennie pomagać pozbywać się uciążliwego włosa. Zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu osadzaniu się go w całym domu, ale i zadbamy o skórę psa i jej właściwe krążenie. Zawsze kontrolujmy stan zębów, na których gromadzi się płytka nazębna, szczotkowanie zębów pomskiego jest obowiązkowe.  Wykonujmy też regularnie przegląd uszu, pazurów i oczu pomskiego. Latem pomsky musi mieć zapewnione miejsce w cieniu, by się nie przegrzać i stały dostęp do chłodnej, świeżej wody.

Pomsky - szkolenie

Szkolenie psa pomsky musi zacząć się w chwili przybycia do nowego domu. Warto zacząć do wdrożenia podstawowych zasad posłuszeństwa, przydatne będzie uczestnictwo ze szczeniakiem pomsky w naukach psiego przedszkola. Zawsze pamiętajmy o zapewnieniu psu kontaktu z innymi czworonogami i ludźmi, dzięki czemu pomsky nie będzie zlękniony na widok obcych i nauczy się właściwie komunikować, zamiast szczekać przy każdej próbie kontaktu. Rasa pomsky jest inteligentna, szybko pojmuje polecenia, ale długie, nużące powtórzenia komend zupełnie nie przypadną mu do gustu. Opiekun pomskiego musi być cierpliwy, konsekwentni i sprawiedliwy, a szkolenie psa opierać na pozytywnym wzmocnieniu.

Zalety i wady rasy pomsky

Zalety rasy pomsky

 • pomsky jest zawsze gotowy do zabawy
 • rasa ta zawsze zachowuje pogodę duch, jest radosna
 • pomsky bardzo przywiązuje się do opiekuna, jest psem wiernym
 • nadają się do domu dla niezapracowanych, aktywnych singli lub par

 

Wady rasy pomsky

 • pomsky są bardzo hałaśliwe, zwłaszcza gdy się nudzą
 • to rasa energiczna, potrzebują ruchu i uwagi opiekuna
 • pomsky źle znoszą samotność
 • rasa ta nie należy do cierpliwych, bywa zaborcza
 • pomsky mocno linieje
 • zakup szczeniaka pomsky jest kosztowny

Ciekawostki o rasie pomsky

 • By uniknąć problemów podczas porodu, zawsze na matkę pomsky wybiera się sukę rasy husky. Szpic miniaturowy nie jest w stanie poradzić sobie z urodzeniem niemożliwej do określenia wielkości szczeniaków. Takie próby mogą skończyć się śmiercią zwierzęcia. Zapłodnienia pierwszej generacji zawsze dokonuje się sztucznie, gdyż sposób naturalny jest wysoce niebezpieczny.
Pomsky hodowla
Neusje van Geusje, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Pomsky hodowla

Kupując psa rasy pomsky z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Jednak pomsky to rasa hybrydowa, którą kupimy bez rodowodu, gdyż większość związków kynologicznych nie uznaje hybryd za rasę oficjalną. Dobrze, gdyby przyszły opiekun sprawdził aktualne wyniki badań rodziców szczeniaka pomsky.

Ile kosztuje pomsky?

Pomsky kupiony w sprawdzonej hodowli kosztuje od 4 do nawet 10 tysięcy złotych. Cena podyktowana jest głównie kosztami sztucznego zapłodnienia suki, ale i bardziej pożądanymi cechami wyglądu husky.

Imię dla psa rasy pomsky

Ciekawe imię dla psa pomsky: Piorun, Fado, Luis

Ciekawe imię dla suczki pomsky: Mili, Freja, Luna

Zabezpiecz swojego psa przed kleszczami i pchłami

Reklama
krople dla psa na kleszcze

Dla kogo pomsky będzie idealny?

Rasa pomsky nada się dla osób aktywnych i konsekwentnych, gdyż pies ten wykazuje się dużą niezależnością, nad którą przyszły opiekun będzie musiał pracować. Przyszły opiekun powinien zdawać sobie sprawę, że pomsky nie ma łatwego charakteru. Doświadczenie w pracy z psami jest wysoce przydatne, zanim podejmie się decyzje o przyjęciu do domu właśnie tej rasy. Nie jest to pies polecany dla początkujących opiekunów.

Klasyfikacja FCI rasy pomsky

Rasy hybrydowa, nie uznana przez FCI.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Pomsky – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Pomsky – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pomsky to rasa nieprzewidywalna zarówno pod względem charakteru jak i wyglądu. Uroczy wygląd hybrydy pomsky kryje tajemnice rasy huski i pomerarnian.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1655

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
7 miesięcy temu

Dzięki za zalety i wady psa

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x