Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

POMSKY – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Pomsky – cena, hodowla, opis rasy
Paulconwall, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest mieć psa, który łączy w sobie urok husky i słodkość pomeraniana? Poznaj pomsky – hybrydową rasę, która zdobywa serca właścicieli na całym świecie, również w Polsce. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej fascynującej rasie. Od historii pochodzenia, przez charakterystykę i potrzeby, aż po koszty utrzymania. Jeśli myślisz o zakupie pomsky, ten artykuł jest dla Ciebie

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o pomsky

🌅 Kraj pochodzenia

USA

🐶 Numer wzorca FCI

➡ Waga

9-13 kg

❤ Długość życia

12-15 lat

💢 Charakter

Pomsky jest psem energicznym, który potrzebuje dużej dawki aktywności i uwagi opiekuna. Lubi zabawę i zawsze jest na nią gotowy.

Pomsky – pochodzenie i historia rasy hybrydowej

Pomsky pojawił się jako rasa psów hybrydowych między 2013 a 2015 rokiem. Hybryda to połączenie dwóch oficjalnie uznanych ras, w tym przypadku pomsky jest krzyżówką pomeraniana – szpica miniaturowego i husky syberyjskiego. Hybryda tych dwóch ras może dać bardzo zróżnicowane szczenięta, a dopiero kolejny miot pomsky daje bardziej wyrównane pod kątem wyglądu szczenięta. By stworzyć rasę pomsky suka husky musi być zapłodniona sztucznie, ze względu na dużą różnicę gabarytów między obiema wyjściowymi rasami. Pierwsze osobniki hybrydowe pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. W 2014 roku założono International Pomsky Association, które przygotowało wzorzec rasy.

Pomsky w Polsce

W Polsce pojawiły się już hodowle pomskyego. Z miotów można kupić szczenięta generacji F1 i F2.

Jak wygląda pomsky?

Wygląd pomskiego to taka sama zagadka jak jego charakter, jednak dążenia hodowców zmierzają ku osiągnięcia wyglądu husky (kolor umaszczenia i barwa oczu) o rozmiarach i łagodniejszym charakterze szpica. We wzorcu podkreśla się, że większość psów z pokolenia F1 nie będzie idealnie zgodnych ze wzorcem. Psy F1 nie powinny być dyskwalifikowane za niezgodność ze wzorcowymi wymiarami dopóki ich waga nie przekracza 16 kg i 51 cm wysokości w kłębie.

Pomsky to małe psy z grubym kośćcem. Kufa psa powinna mierzyć 1/3 długości mózgoczaszki; oczy powinny być migdałowatego kształtu, skośnie osadzone, dowolnego koloru. Uszy powinny być małe, trójkątne i szeroko rozstawione. Tułów powinien być nieco dłuższy niż wysokość w kłębie; klatka piersiowa głęboka; szyja mocna i średniej długości; ogon może być zakręcony nad grzbietem lub rozprostowany.

Pomsky – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy pomsky

Pomsky toy – poniżej 25 cm

Pomsky miniaturowy – 25-38 cm

Pomsky standardowy – 39-46 cm

Pomsky – waga

Pomsky toy – 2,2-4 kg

Pomsky miniaturowy – powyżej 4kg do 7,7 kg

Pomsky standardowy – 8-11,3 kg

Szata pomsky

Pomsky ma gęstą, lecz sztywną sierść z gęstym podszerstkiem. Dozwolone są trzy odmiany włosa okrywowego:

  • Standardowa – podobna do husky
  • Pluszowa – podobna do pomeraniana
  • Wełniana – podobna do pluszowe, ale znacznie dłuższa

 

Pomsky może występować w wielu odmianach barwnych – zgodnie ze wzorcem wszystkie kolory i wzory są dozwolone. Znaczenie merle i pręgowane nie jest preferowane. Psy jednokolorowe inne niż białe również nie są preferowane.

Kategoria wielkości pomsky

Pomsky to rasa, które może występować w rozmiarze toy, mini oraz standardowym.

Ile żyje pomsky?

Pomsky żyje od 12 do 15 lat.

Usposobienie i charakter

Pomsky to hybryda dwóch ras należących do kategorii V, czyli szpice i psy ras pierwotnych, dlatego szczenięta będą dziedziczyć wiele cech rodziców.

Pomsky jest psem energicznym, który potrzebuje dużej dawki aktywności i uwagi opiekuna. Lubi zabawę i zawsze jest na nią gotowy. Rasa ta chętnie uczestniczy w życiu rodziny, zwłaszcza w aktywnym wypoczynku.

Pomsky to także pies wykazujący się niezależnością, dlatego opiekun powinien mieć już pewne doświadczenie w układaniu psów. W innym przypadku pomsky wychowa się sam – na psa nieposłusznego lub nadmiernie wycofanego.

Pomsky doceni życie w mieszkaniu, ale nie pogardzi domem z ogrodem, na którym będzie spędzał czas. Nie wolno jednak zapominać o codziennych spacerach, które stymulują rozwój psa zarówno fizyczny, umysłowy, jak i emocjonalny.

Pomsky – zdrowie

Pomsky ze względu na grubą okrywę może żyć na dworze, ale równie chętnie przebywa w domu po wspólnej aktywności. Wysoki poziom ruchliwości sprawia, że pomsky nie ma tendencji do tycia, zachowując nienaganną sylwetkę, jeśli tylko nie będzie przekarmiany. Niestety hybrydy mogą cierpieć na szereg problemów zdrowotnych, właściwych dla ras rodzicielskich, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie, podczas zakupu psa dokumentów potwierdzających badania rodziców.

Typowe choroby pomsky

  • Po husky pomsky może mieć problemy z dysplazją, chorobami oczu i przyzębia.
  • Po szpicach pomsky może mieć problemy z zapadającą się tchawicą, tendencje do zwichnięć rzepki czy niedoczynnością tarczycy.

Pomsky – żywienie

Żywienie pomskyego nie jest skomplikowane. Nigdy jednak nie wolno przesadzać z kalorycznym pokarmem czy przekąskami. Karma dla pomskyego powinna być wysokiej jakości, pełnoporcjowa i dopasowana do wieku, aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych psa.

W składzie karmy dla pomskiego powinny się znaleźć nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, których bogatym źródłem są ryby. Jakość sierści pomskiego można wspierać poprzez dodawanie do posiłków siemienia lnianego.

Pomsky - pielęgnacja

O efektowną okrywę pomskiego trzeba dbać regularnymi zabiegami pielęgnacyjnymi, na które składa się wyczesywanie i kąpiele w razie cięższego zabrudzenia sierści. Po kąpieli psa należy wysuszyć, by zapobiec przeziębieniu. Jego włos, ze względu na grubość, schnie zdecydowanie dłużej. Rasa pomsky nie należy do cierpliwych i po kąpieli szybko może wymknąć się na dwór, gdzie o przeziębienie po kąpieli nie jest trudno.

Pomsky linieje obficie dwa razy do roku, dlatego w tym czasie trzeba psu codziennie pomagać pozbywać się martwego włosa. Zapobiegniesz w ten sposób nadmiernemu osadzaniu się go w całym domu, ale i zadbasz o skórę psa.

Zawsze kontroluj stan zębów, na których gromadzi się płytka nazębna, szczotkowanie zębów pomskiego jest obowiązkowe. Wykonuj też regularnie przegląd uszu, pazurów i oczu pomskiego.

Pomsky - szkolenie

Szkolenie psa pomsky musi zacząć się w chwili przybycia do nowego domu. Warto zacząć do wdrożenia podstawowych zasad posłuszeństwa, przydatne będzie uczestnictwo ze szczeniakiem w spotkaniach psiego przedszkola. Zawsze pamiętaj o zapewnieniu psu kontaktu z innymi czworonogami i ludźmi, dzięki czemu pomsky nie będzie zlękniony na widok obcych i nauczy się właściwie komunikować, zamiast szczekać przy każdej próbie kontaktu. Rasa pomsky jest inteligentna, szybko pojmuje polecenia, ale długie, nużące powtórzenia komend zupełnie nie przypadną psom do gustu. Opiekun pomskiego musi być cierpliwy, konsekwentny i sprawiedliwy, a szkolenie psa powinien opierać na pozytywnym wzmocnieniu.

Zalety i wady rasy pomsky

Zalety rasy pomsky

  • pomsky jest zawsze gotowy do zabawy
  • rasa ta zawsze zachowuje pogodę duch, jest radosna
  • pomsky bardzo przywiązuje się do opiekuna, jest psem wiernym

Wady rasy pomsky

  • pomsky są bardzo hałaśliwe, zwłaszcza gdy się nudzą
  • pomsky źle znoszą samotność
  • rasa ta nie należy do cierpliwych, bywa zaborcza
  • pomsky mocno linieje
  • zakup szczeniaka pomsky jest kosztowny

Ciekawostki o rasie pomsky

  • By uniknąć problemów podczas porodu, zawsze na matkę pomsky wybiera się sukę rasy husky. Szpic miniaturowy nie jest w stanie poradzić sobie z urodzeniem niemożliwej do określenia wielkości szczeniaków. Takie próby mogą skończyć się śmiercią zwierzęcia. Zapłodnienia pierwszej generacji zawsze dokonuje się sztucznie, gdyż sposób naturalny jest wysoce niebezpieczny.
  • Pomsky nazywane są również huskarian.
Pomsky hodowla
Neusje van Geusje, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Pomsky hodowla

Kupując psa rasy pomsky z hodowli, warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. W przypadku pomsky wyrobienie rodowodu może nie być możliwe, jeżeli hodowca nie będzie zarejestrowany w organizacji zrzeszającej hodowców np. psów hybrydowych. Dobrze, gdyby przyszły opiekun sprawdził aktualne wyniki badań rodziców szczeniaka pomsky.

Ile kosztuje pomsky?

Cena pomsky z hodowli waha się obecnie od 5000 do 8000 zł.

Imię dla psa rasy pomsky

Ciekawe imię dla psa pomsky: Piorun, Fado, Luis

Ciekawe imię dla suczki pomsky: Mili, Freja, Luna

Dla kogo pomsky będzie idealny?

Rasa pomsky nada się dla osób aktywnych i konsekwentnych, gdyż pies ten wykazuje się dużą niezależnością, nad którą przyszły opiekun będzie musiał pracować. Przyszły opiekun powinien zdawać sobie sprawę, że pomsky nie ma łatwego charakteru. Doświadczenie w pracy z psami jest wysoce przydatne, zanim podejmie się decyzje o przyjęciu do domu właśnie tej rasy. Nie jest to pies polecany dla początkujących opiekunów.

Klasyfikacja FCI rasy pomsky

FCI nie uznaje rasy pomsky.

Redakcja

Źródła

internationalpomskyassociation.com/about-pomskies/breed-standard/

Poznaj inne rasy psów

Summary
POMSKY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
POMSKY – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Pomsky to rasa hybrydowa powstała w wyniku połączenia suk husky z samcami pomeranianów. Psy te zaczęły pojawiać się również w polskich hodowlach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
2 lat temu

Dzięki za zalety i wady psa

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x