Reklama

Piesek preriowy nieświszczuk w domu?

Facebook
Twitter
Piesek preriowy to średniej wielkości gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, inaczej nazywany nieświszczukiem.

Piesek preriowy to mały gryzoń, który w naturze żyje na łąkach stepowych Ameryki Północnej i Środkowej. Nieświszczuk hodowany jest również jako zwierzę domowe.

Spis treści - kliknij w strzałkę

Piesek preriowy wygląd

Piesek preriowy to średniej wielkości gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, inaczej nazywany nieświszczukiem. Nieświszczuk to jedno z wolno żyjących zwierząt prerii, które wyglądem przypomina świstaka. Zwarte ciało pieska preriowego osiąga długość między 30 a 45 cm. Zad wieńczy krótki ogonek mający długość od 4 do 10 cm, końcówka ogona jest czarna. Głowa nieświszczuka kształtem przypomina awokado, pyszczek jest krótki, oczy ciemne, a drobne uszka są prawie niewidoczne, wpisane w obłą czaszkę. Sierść pieska preriowego ma barwę piaskowo-brązową na białej bazie. Samce i samice nie różnią się wyglądem, tylko wagą. Samiec jest cięższy i waży od 500 do 1300 g, a samica 500 do 950 g.

Sierść pieska preriowego ma barwę piaskowo-brązową na białej bazie.

Piesek preriowy w naturze

Piesek preriowy w środowisku naturalnym występuje na rozległych łąkach stepowych Ameryki Północnej i Środkowej. Zwierzęta te żyją w koloniach dzielących się na miasta, obwody i koterie. Nieświszczuki żyją płytko pod ziemią, drążąc systemy tuneli o wielu wejściach, zakończone komorami, w których śpią.

W zależności od liczebności kolonii, gryzonie potrafią zasiedlić teren o powierzchni 1 kilometra kwadratowego. Pieski preriowe w ciągu dnia są bardzo aktywne i żerują w stadzie na świeżym powietrzu. System ostrzegawczy jest identyczny, z tym którego używają surykatki. Gdy rodzina się pożywia zielonką, kilka osobników obserwuje otoczenie, a w razie niebezpieczeństwa ostrzega resztę, używając systemu dźwięków o określonym natężeniu.

Piesek preriowy w środowisku naturalnym występuje na rozległych łąkach stepowych Ameryki Północnej i Środkowej.

Pieski preriowe hodowla

Piesek preriowy występuje w pięciu gatunkach. Z przeznaczeniem do zwierzę domowe hoduje się osobniki czarnoogonowe. Są to zwierzęta stadne, bardzo towarzyskie i powinny być nabywane minimum w parze. Instynkt stadny jest u zwierzęcia bardzo silny, a ludzki opiekun w żaden sposób nie zastąpi relacji i więzi stadnych. Samotność może doprowadzić zwierzaka do zaburzeń rozwojowych, a w najgorszym przypadku nawet do przedwczesnej śmierci.

Ciąża trwa od 28 do 32 dni, po tym czasie rodzi się od 2 do 10 młodych piesków. Samica rodzi najczęściej raz w roku. Nieświszczuki dojrzewają między 14. a 15. miesiącem życia, a w okresie godów samce mogą przejawiać zachowania agresywne. Pierwsze 30 dni życia miot piesków preriowych spędza w norze i jest karmiony mlekiem matki, po tym czasie dieta młodych rozszerza się o pokarm stały.

Oswojony gryzoń jest przyjaznym, radosnym i nieagresywnym stworzeniem, którego poziom aktywności kumuluje się w godzinach porannych i wieczorem. Na okres mroźnych zim piesek preriowy zasypia, wybudza się wraz z pierwszymi oznakami wiosny.

Pieski preriowe lubią się bawić, kopać i chętnie podejmują inicjatywy zabawowe, angażując do nich opiekuna. Są bardzo czujne, mają doskonały wzrok i węch, dlatego niezbędnym w domu gryzonia są punkty obserwacyjne. Wtedy właśnie można zaobserwować, jak piesek preriowy, przybiera charakterystyczną pozę, wyciągając się na tylnych łapkach.

Piesek preriowy występuje w pięciu gatunkach. Z przeznaczeniem do zwierzę domowe hoduje się osobniki czarnoogonowe.

Piesek preriowy cena

Cena pieska preriowego z hodowli to ok. 1500 zł. Do wydatków trzeba doliczyć odpowiednio dużą wolierę, wybieg z miejscem do kopania i co najważniejsze partnera do życia. Nieświszczuk nie może żyć samotnie. W naturze rodzina składa się z samca i kilku samic oraz młodych z ostatnich 24 miesięcy.  Jeśli gryzonie nie mają być rozmnażane, warto wybrać dwie samice.

Piesek preriowy żywienie

Piesek preriowy w domu może być karmiony karmami przeznaczonymi dla szynszyli. Gryzonie te są  roślinożercami, ale jako sporadycznie podawany przysmak można serwować owady. Nie może być to jednak pokarm bazowy, podstawa to błonnik roślinny. Dieta piesków preriowych powinna być obfita w sianko, do którego muszą mieć stały dostęp, świeżą zielonkę (mniszek lekarski) oraz minimalne ilości warzyw i owoców. Brak codziennego ruchu skutkuje u nieświszczuków otyłością i apatią.

Piesek preriowy w domu może być karmiony karmami przeznaczonymi dla szynszyli.

Ile żyje piesek preriowy?

Piesek preriowy w odpowiednich warunkach i przy zapewnieniu właściwej opieki może dożyć 10 lat.

Ciekawostka o piesku preriowym

  • Nieświszczuk został nazwany pieskiem preriowym, ze względu na… szczekanie. Jak na rasowego pieska preriowego przystało, potrafi szczekać i jest to informacja o odczuwanym lęku lub wynik podekscytowania pozytywnymi wydarzeniami.
  • Piesek preriowy pojawia się w początkowych kadrach filmu Indiana Jones i królestwo Kryształowej Czaszki.

 

Redakcja

Przeczytaj inne ciekawostki

Summary
Piesek preriowy nieświszczuk w domu? | Zoonews.pl
Article Name
Piesek preriowy nieświszczuk w domu? | Zoonews.pl
Description
Piesek preriowy to mały gryzoń, który w naturze żyje na łąkach stepowych Ameryki Północnej i Środkowej. Nieświszczuk hodowany jest również jako zwierzę domowe.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 622

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x