Reklama
Reklama

Pchła u psa – SKUTECZNE sposoby na pchły

Facebook
Twitter
Pchła psia Ctenocephalides canis to bezskrzydły, bocznie spłaszczony, ssący krew owad, który występuje m.in. u psów.

pixabay.com/images/id-5591052/

Pchła u psa może doprowadzić do anemii, zarazić psa tasiemcem czy wywołać alergiczne zapalenie skóry. Odpchleniu psa musi towarzyszyć odpchlenie domu.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pchła psia - systematyka

Pchła psia Ctenocephalides canis to bezskrzydły, bocznie spłaszczony, ssący krew owad, który występuje m.in. u psów.

Pchał psia ma od 1 do 3 mm długości, ma bardzo mocne tylne odnóża, które pozwalają jej na skakanie oraz aparat gębowy, którym nakłuwa skórę i wysysa krew.

Jak wygląda pchła psia

Jak wyglądają pchły u psa
CC BY-SA 2.5 es, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1796230

Ile żyje pchła bez żywiciela

Pchły psie, po przeobrażeniu ze stadium poczwarki, natychmiast zaczynają szukać żywiciela, na szczęście jego brak powoduje, że pchły mogą przeżyć tylko kilka dni.

Larwa pchły – cykl rozwojowy

Pchła może przechodzić poszczególne stadia rozwojowe bardzo szybko, wystarczy jej zaledwie 14 dni! Jeżeli warunki do rozwoju nie są sprzyjające cykl rozwojowy pchły może jednak trwać nawet 140 dni!

Dorosłe pchły psie składają od 20 do 50 jaj dziennie, a w ciągu całego swojego życia nawet do 400 jaj. Jaja pcheł u psa spadają zwykle do środowiska, gdzie po kilku dniach, w sprzyjających warunkach, wykluwają się z nich larwy pcheł.

Larwy pchły psiej przepoczwarzają się przez 3 stadia, odżywiając się w tym czasie np. złuszczonym ludzkim naskórkiem z podłogi. Larwy unikają światła, dlatego mogą ukrywać się np. pod dywanem.

W pełni rozwinięte larwy wytwarzają kokony i przeobrażają się w poczwarki. Proces ten może nastąpić natychmiast bądź nawet do 180 dni i dłużej, jeżeli warunki są niesprzyjające np. niska temperatura.

Jeżeli warunki do rozwoju nie są sprzyjające cykl rozwojowy pchły może jednak trwać nawet 140 dni!

Animal doctor vector created by brgfx – www.freepik.com

Pchła u psa – objawy

U psów, które reagują Alergicznym Pchlim Zapaleniem Skóry pogryzienie przez pchły skutkuje zwykle takimi objawami, jak:

  • postępujący świąd od nasady ogona, w kierunku grzbietowo-lędźwiowym, krocza, bocznych powierzchni ud i brzucha
  • wysypka u psa, zaczerwienienia i grudki
  • plackowate wyłysienia na skórze i strupy
  • brązowe przebarwienia sierści, wynikające z nadmiernego wylizywania
  • przebarwienia na skórze, wywołane pojawieniem się grzyba Malassezia sp.
  • bakteryjne zapalenia skóry u psa

 

U psów, które nie wykazują reakcji alergicznych objawy zapchlenia mogą być znikome, sporadyczne wydrapywanie się bądź mogą nie występować wcale.

Jak wygląda ugryzienie pchły

Jeżeli zauważysz na skórze psa czerwone punkty z jasnymi otoczkami, to prawdopodobnie jest to ugryzienie pchły.

Odchody pcheł

Odchody pcheł u psa są jednym z objawów zapchlenia. U niektórych psów, które mają długą i grubą sierść inwazja pcheł może zostać niezauważona. Ich obecność może zostać wykryta poprzez wyczesywanie z sierści odchodów na zwilżoną bibułę.

Odchody pcheł to małe czarne kulki, wielkości ziaren piasku, otoczone czerwona obwódką. Roztarcie odchodów pcheł na bibułce spowoduje zabarwienie jej na czerwono za sprawą resztek niestrawionej krwi.

Pchły u psa – leczenie

By pozbyć się pcheł u psa należy zastosować na powierzchnię skóry psa jeden z powszechnie dostępnych preparatów przeciwpchelnych, dostępnych np. w sklepach zoologicznych.

Jeżeli w domu żyją inne zwierzęta, to odpchlenie musi objąć wszystkie z nich w tym samym czasie.

To jednak nie wystarczy. Pchły u psa, to zwykle wierzchołek góry lodowej, a wielka liczba larw pcheł znajduje się zwykle w domu i je również trzeba unieszkodliwić.

Pchła u psa – choroby

Silna inwazja pcheł u psa może doprowadzić do anemii u zwierzęcia, które jest systematycznie i przez długi czas pozbawiane krwi przez pchły.

U psa alergika może wystąpić Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry.

W trakcie wylizywania się, jeżeli pies połknie pchłę, a będzie ona nosicielem pasożyta, to pies może zarazić się tasiemcem.  

Ugryzienie pchły może prowadzić również do innych poważnych chorób:

  • Dipylidioza
  • Riketsjoza
  • Hemoplazmoza
  • Bartoneloza

Pchły u psa – jak się ich pozbyć

W sklepach zoologicznych i u lekarzy weterynarii dostępne są preparaty na pchły, które możesz podać swojemu zwierzęciu. Wśród nich:

Obroże przeciwpchelne

Obroże nasączone są preparatami przeciwpchelnymi, zapewniając długotrwałą ochronę psu. Obroże na pchły działają nawet do 8 miesięcy, w przeliczeniu na dzień zabezpieczenia są jednym z najtańszych produktów na pchły.

Krople na pchły dla psa

Krople na pchły podaje się w kilku miejscach ba grzbiecie psa od łopatek po okolicę lędźwiową. Krople na pchły działają zwykle od 1 do 3 miesięcy i po tym czasie nakrapianie należy powtórzyć.

Szampon przeciw pchłom dla psa

Jeżeli inwazja pcheł jest bardzo duża, to w pierwszej kolejności warto wykąpać psa w szamponie na pchły, a dopiero później założyć obrożę przeciwpchelną. Jeżeli chcesz później podać krople to pamiętaj, że należy odczekać z ich aplikacją dwa dni po kąpieli.

Jak długo żyją pchły w domu

Pchły bez żywiciela mogą przeżyć w domu tylko kilka dni jednak larwa pchły może przeżyć w domu nawet 180 dni i więcej!

Domowe sposoby na pchły

Podstawowym domowym sposobem na pchły jest utrzymywanie czystości. Jeżeli w domu pojawiły się pchły należy dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, ze wszystkimi zakątkami włącznie oraz wyprać lub wymienić wszystkie dywany, a nawet obicia foteli i kanap. Pozostawienie choćby jednej larwy pchły może doprowadzić do ponownej inwazji, dlatego zwykle poza prostymi czynnościami porządkowymi niezbędne jest zastosowanie preparatów na pchły w domu.

Preparaty na pchły w domu

W Internecie znajduje się dużo porad opisujących naturalne środki na pchły w domu np. ocet na pchły w domy czy olejek z drzewa herbacianego, sól bądź piołun. Są to metody na odstraszenie, a nie unicestwienie pcheł, a tym bardziej larw i poczwarek.

Dostępne są również instrukcje, opisujące, by spryskiwać psa rozcieńczonym octem – nie należy tego robić. Ocet jest zapachem silnie drażniącym psa. Pamiętaj, że węch psa jest niezwykle czuły. Duża liczba receptorów węchowych pozwala wyczuć psu zapachy o stężeniu mniejszym o nawet milion razy, w porównaniu do stężenia, które jest w stanie wyczuć człowiek. Spryskiwanie zwierzęcia octem jest po prostu jego krzywdzeniem.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie chemicznego oprysku za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego. Niektóre z tych preparatów to mocne insektycydy, dlatego należy uważać na własne zdrowie i zdrowie zwierząt.

 

Redakcja

Bibliografia:

Zwalczanie pasożytów zewnętrznych 3 u psów i kotów, przewodnik ESCCAP 03 wydanie szóste – marzec 2018 r.

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Pchła u psa – SKUTECZNE sposoby na pchły | Zoonews.pl
Article Name
Pchła u psa – SKUTECZNE sposoby na pchły | Zoonews.pl
Description
Pchła u psa może doprowadzić do anemii, zarazić psa tasiemcem czy wywołać alergiczne zapalenie skóry. Odpchleniu psa musi towarzyszyć odpchlenie domu.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 607

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x