Reklama
Reklama

Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa – APSZ

Facebook
Twitter
Alergiczne pchle zapalenie skóry jest reakcją alergiczną, która powstaje u psa na skutek kontaktu skóry psa ze śliną pcheł.

Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa może prowadzić do wielu powikłań, które mogą zagrażać życiu psa, a przynajmniej zmniejszyć jego komfort życia.

Spis treści - kliknij

Pchły u psa

Inwazje pcheł u psów występują przez cały rok. Te małe owady, osiągające od 2 do 4 mm długości są w stanie złożyć dziennie do 50 jaj na psie. Jaja pcheł odpadają następnie z psa i w ciągu ok. 40 dni przeobrażają się w dorosłe osobniki, które mogą doprowadzić do kolejnej pchlej inwazji na psa.

Infestacji pchlej nie zawsze towarzyszą jednak objawy kliniczne. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy uczulenie na pchły wywołuje świąd u psa. Taka nadwrażliwość na ukąszenie pcheł to właśnie Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry.

Podstawowymi gatunkami pcheł, które żerują na psach i które wywołują APZS u psa są:

 • Pchła kocia – Ctenocephalides felis
 • Pchła psia – Ctenocephalides canis
 • Pulex simulans
 • Echidnophaga gallinaceae

 

Najczęściej żerującym gatunkiem pcheł u psa jest pchła kocia.

Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry – czym jest?

Alergiczne pchle zapalenie skóry jest reakcją alergiczną, która powstaje u psa na skutek kontaktu skóry psa ze śliną pcheł. Pchły, podczas pobierania krwi psa przenoszą na psa alergeny zawarte w ich ślinie, a reakcja alergiczna pojawia się wtedy, gdy stężenie alergizującego białka osiągnie poziom, na który zareaguje układ odpornościowych psa.

Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry – czynniki predysponujące

 • APSZ rozwija się przede wszystkim u młodych psów. Może jednak wystąpić u starszych psów i przybiera wtedy zwykle cięższy przebieg.
 • APSZ nie ma związku z rasą psów – nie wykryto żadnej predyspozycji rasowej.
 • U psów z alergicznym pchlim zapaleniem skóry rzadko dochodzi do powstawania zmian charakterystycznych dla rozwoju atopowego zapalenia skóry. Przeprowadzone badania wykazały co prawda, że psy reagują zarówno na alergeny pcheł, jak i alergeny wziewne, jednak nie można wyciągać z tego wniosku, że psy z AZS mają predyspozycje do APZS.
 • Psy żyjące w domu z kotami są bardziej narażone na APSZ.

APZS – objawy

Objawy APZS wynikają przez wszystkim z pojawienia się świądu u psa. Ugryzienie pchły prowokuje psa do wydrapywania oraz wygryzania miejsc, w których wystąpiło. To z kolei może prowadzić do:

 • Postępującego świądu od nasady ogona, w kierunku grzbietowo-lędźwiowego, krocza, bocznych powierzchni ud i brzucha
 • Wysypki u psa, zaczerwienień i grudek
 • Plackowatych wyłysień na skórze i strupów
 • Brązowych przebarwień sierści, wynikających z nadmiernego wylizywania
 • Przebarwień na skórze, wywołanych pojawieniem się grzyba Malassezia sp.
 • Bakteryjnego zapalenia skóry u psa

Całość tych objawów APSZ prowadzi zwykle do zmian w zachowaniu psa, który staje się bardziej rozdrażniony.

Jak sprawdzić czy pies ma pchły?

Jeżeli podejrzewasz pchły u psa obejrzyj dokładnie jego skórę. Jeżeli znajdziesz na niej małe czarne kulki, to są to najprawdopodobniej odchody pcheł.

Dla pewności możesz wykonać próbę bibułową. Przetrzyj po grzbiecie psa zwilżoną bibułą, roztarte odchody pchły zostawią czerwone ślady z krwi.

Pchle zapalenie skóry u psa – jak je leczyć

Leczenie APSZ obejmuje: zwalczanie pcheł w otoczeniu, leczenie przeciwświądowe oraz leczenie powikłań zakaźnych i zawsze prowadzone jest przez lekarza weterynarii.  

Jak pozbyć się pcheł z domu

W ciągu swojego życia pchła może złożyć nawet 2000 jaj, które odpadają z psa, przekształcają się w larwy, które mogą żyć w ochronnych kokonach nawet przez kilka miesięcy. Larwy chowają się w ciemnych trudnodostępnych miejscach, jak szczeliny w podłodze czy dywany.

W walce z pchłami w domu ważne jest posprzątanie całego mieszkania, wymiana legowiska oraz wypranie wszystkiego, co się da w temperaturze minimum 60°C. By zwiększyć skuteczność działania należy systematycznie rozpylać w mieszkaniu spraye przeciwpchelne w trudno dostępnych miejscach.

Działania te należy stosować przez kilka tygodniu.

Jak pozbyć się pcheł u psa

Równolegle do działań w środowisku zamieszania zwierząt należy poddać całe stado, zamieszkujące wspólnie terapii za pomocą środków przeciwpchelnych.

Wybór preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ niektóre substancje dedykowane zwalczaniu pasożytów u psów mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla kotów!

Alergiczne pchle zapalenie skóry – zapobieganie

Profilaktyka przeciw APZS polega na regularnym stosowaniu preparatów na pchły u psów oraz innych zwierząt bytujących z psem w tym samym środowisku.

Bibliografia:

P. Prelaud, Choroby alergiczne psów, Urban&Partner, Wrocław 2008.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa – APSZ | Zoonews.pl
Article Name
Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa – APSZ | Zoonews.pl
Description
Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa może prowadzić do wielu powikłań, które mogą zagrażać życiu psa, a przynajmniej zmniejszyć jego komfort życia.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2050

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x