Reklama

Bichon frise – charakter, zdrowie, cena

Facebook
Twitter
Bichon frise – charakter, zdrowie, cena

Bichon frise to mały biały piesek z włosami, który nadaje się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla starszej osoby. Jego maskotkowy wygląd rozczuli każdego.

Bichon frise – historia rasy

Bichon frise obok maltańczyka, hawańczyka oraz bolończyka należy do małych ras psów do towarzystwa. Ten mały biały piesek do towarzystwa trafił do Europy w XIV wieku z Wysp Kanaryjskich, gdzie nazywany był psem Teneryfy. Rasa Bichon frise powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania pudla, maltańczyka i barbeta. W średniowiecznej Europie bichon frise szybko zjednał sobie serca hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej szlachty. Mały biały piesek zyskał popularność dzięki swojemu maskotkowemu wyglądowi. Szczególną popularnością cieszył się na dworze francuskich królów Franciszka I oraz Henryka III. Rewolucja francuska sprawiła, że burżuazyjny bichon frise wylądował na ulicy. Ta rasa psów z włosami musiała zacząć radzić sobie sama. Pomógł im jednak słodki wygląd, który sprawił, że bichony frise stały się nieodłącznymi kompanami wędrownych kuglarzy.

Po zakończeniu I Wojny Światowej Francuzi i Belgowie spopularyzowali rasę bichon frise. W 1933 roku we Francji opracowano wzorzec rasy, a od 1934 roku wpisano rasę do ksiąg rodowodowych. Pierwszy bichon frise trafił do USA w 1955 roku, skąd trafił do Wielkiej Brytanii. Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) uznał rasę w 1971 roku, z kolei FCI wpisało wzorzec bichona frise do rejestru 10 stycznia 1972 roku, uznając rasę za francusko-belgijską.

Bichron frise w Polsce

Bichorn frise trafił do Polski w latach 90. XX wieku. W Polsce mówi się na tą rasę biszon kędzierzawy.

Jak wygląda bichon frise?

Bichon frise to radosny i figlarny pies, którego glowa harmonizuje z tułowiem. Bichon frise ma płaską czaszkę dłuższą niż kufa; nos czarny oczy ciemne, okrągłego kształtu; uszy zwisające; szyja długa, noszona wysoko; ogon bichona osadzony jest niżej linii grzbietu; kończyny przednie proste, tylne ukośne.  

Charakterystyka rasy bichon frise

Wysokość w kłębie rasy bichon frise

Zarówno pies, jak i suka: 23-30 cm

Bichon frise – waga

Pies: 5-7 kg

Suka: 4-7 kg

Szata bichona frise

Sierść rasy bichon frise jest delikatna, wręcz jedwabista. Luźne, korkociągowate loki mają między 7 a 10 cm długości.

Maść: bichon frise to typowy mały biały piesek, jego umaszczenie jest śnieżnobiałe

Kategoria wielkości: bichon frise to pies rasy małej

Ile żyje bichon frise?

Długość życia rasy bichon frise waha się od 12 do 14 lat.

Bichon frise – charakter

Bichon frise – charakter

Bichon frise to niezwykle ładony, czuły i przyjacielsko nastawiony mały piesek. Podobnie, jak maltańczyk uwielbia przebywać w otoczeniu ludzi, chce być w centrum zainteresowania przez co źle znosi samotność. Jak na małego pieska przystało jest energiczny i rozbrykany, jednak nie oznacza to, że nie bywa spokojny. To pies kanapowy, którego jedną z aktywności jest wylegiwanie się po zabawach. Bichony frise są niezwykle inteligentne. Szybką się uczą, co oznacza, że od bichona frise można wymagać sztuczek. W stosunku do dzieci bichon frise jest wyrozumiały i cierpliwy. Ten mały biały piesek odnajdzie się również bardzo dobrze w roli towarzysza osoby starszej. Bichon frise dogada się z kotami oraz innymi psami w domu.

Bichon frise, co zostało już napisane źle znosi samotność, dlatego nie nada się dla osób, które nie mogą wygospodarować na kontakt psem większej ilości czasu w ciągu dnia. To pies bardzo szczekliwy, poprzez co próbuje zwrócić na siebie uwagę. Pozbawiony atencji bichon frise może wykazywać skłonności do niszczenia. Mimom to, ta rasa małych psów nadaje się idealnie na pierwsze zwierzę w domu.

Przeczytaj również o innych małych pieskach

Zdrowie rasy bichon frise

Rasa bichon frise mimo swoich małych rozmiarów cieszy się całkiem dobrym zdrowiem. Psy te dożywają nawet do 15 lat i co ciekawe nie mają żadnych typowych dla tej rasy chorób genetycznych. Ze względu na delikatną sierść należy uważać, by bichon frise się nie przeziębił, dlatego na jesienne i zimowe spacery należy zakupić ubranko dla psa. Łzawiące oczy powodują, że te białe pieski miewają rdzawe zacieki pod oczami. Należy również uważać by długie loki nie ocierały gałek ocznych, by nie doszło do podrażnienia siatkówki.

Bichon frise – żywienie

Bichon frise nie jest zbyt wybredną rasą psów. Można powiedzieć, że to łakomczuch, który zje wszystko, co wpadnie mu do miski. Kupując karmę można szukać specjalne suchej karmy dla białych ras psów z rdzawymi zaciekami. Kupując karmę dla bichona pamiętaj o dobraniu jej w oparciu o wiek, wagę i kondycję zdrowotną swojego psa. Psy bardziej aktywne powinny otrzymywać bardziej kaloryczne posiłki, typowe psy kanapowe, z małą ilością ruchu powinny otrzymywać karmę mniej kaloryczną. Bichon frise chętnie zje również mokrą karmę oraz BARF. Dobrym rozwiązaniem może okazać się łączenie karmy mokrej i suchej, np. rano karma mokra pod nadzorem opiekuna, a pozostałe posiłki z karmy suchej.

Bichon frise - pielęgnacja

Dobra wiadomość do przyszłych właścicieli jest taka, że bichon frise praktycznie nie linieje. Mimo to bichona należy szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, by jego włosy się nie skołtuniły. Włosy bichona rosną cały czas, dlatego niezbędne będą wizyty u groomera – przynajmniej raz na dwa miesiące. W przypadku tej rasy psów warto wspomóc się, podczas czesania preparatami ułatwiającymi rozczesywanie. Kąpiele powinny odbywać się w zależności od stopnia zabrudzenia psa. Podczas kąpieli warto użyć szamponu dla tej konkretnej rasy albo dla psów z białą sierścią i lokami.

Kontrola stanu uszu, oczy i zębów powinna odbywać się co tydzień, a zęby myj raz dziennie, by zniwelować budowanie płytki nazębnej.

Bichon frise - szkolenie

Bich frise to pies stworzony do nauki. Jest niezwykle inteligentny, szybko się uczy, potrafi robić sztuczki i da dużą satysfakcję swojemu opiekunowi. Z bichonem frise warto udać się do psiego przedszkola. Nauka posłuszeństwa powinna odbywać się tylko w oparciu o metody pozytywne, ponieważ bichon frise jest bardzo delikatnym pieskiem, który może zamknąć się w sobie, gdy opiekun będzie dla niego zbyt szorstki. Od szczenięcia warto socjalizować bichona z innymi zwierzętami. W domu nie powinno być problemów z podporządkowanie się do panujących zasad. 

Zalety i wady rasy bichon frise

Zalety psa rasy bichon frise

  • Bichon frise do bardzo czuły pies
  • Bichon frise nie linieje
  • Pies tej rasy doskonale nada się do domu z dziećmi, jak i dla starszej osoby
  • To rasa psów długowiecznych i zdrowych

 

Wady psa rasy bichon frise

  • Bichon frise potrafi być szczekliwy, by zwrócić na siebie uwagę
  • To energiczny pies, którego wszędzie może być pełno
  • Bichon frise wymaga starannej pielęgnacji sierści

Ciekawostki o psach rasy bichon frise

  • W Polsce starano się spopularyzować nazwę biszon kędzierzawy, jednak bichon frise brzmi lepiej
  • Bichon frise w dalszym ciągu najbardziej popularny jest we Francji, Belgii, USA oraz w Czechach
Bichon frise ile kosztuje

Bichon frise – hodowla

Decydują się na zakup bichona frise z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Bichon frise ile kosztuje

Cena bichona frise z hodowli to koszt między 3000 a 4000 zł.

Imię dla bichona frise

Ciekawe imię dla psa bichon frise: Aki, Bieluch, Branco, Kumo

Ciekawe imię dla suki bichon frise: Śnieżka, Bella, Abi, Ivi

Dla kogo bichon frise będzie idealny?

Bichon frise, jak wszystkie małe białe pieski do towarzystwa będzie rasą idealną do rodzin z dziećmi, dla osób starszych oraz tych, które chciałby mieć w domu kanapowca.

Klasyfikacja FCI rasy bichon frise

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1: bichony i rasy pokrewne

Numer wzorca: 215

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Bichon frise – charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Article Name
Bichon frise – charakter, zdrowie, cena | Zoonews.pl
Description
Bichon frise to mały biały piesek z włosami, który nadaje się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla starszej osoby. Jego maskotkowy wygląd rozczuli każdego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 846

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x