Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Bichon frise – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Bichon frise – charakter, zdrowie, cena

pixabay.com/images/id-857251/

Poznaj historię rasy, która od wieków zdobywa serca ludzi na całym świecie, od francuskich królów po współczesne rodziny. Zastanawiasz się, czy Bichon Frise to dobry wybór dla Ciebie? Dowiedz się, jakie są jego potrzeby, jak dbać o jego zdrowie i urok, oraz poznaj typowe choroby, które mogą dotknąć tę rasę. Sprawdź, jakie są koszty zakupu i utrzymania takiego psa.

Spis treści

Podstawowe informacje o rasie bichon fries

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia, Francja

🐶 Numer wzorca FCI

215

➡ Waga

4-7 kg

❤ Długość życia

12-14 lat

💢 Charakter

Bichon frise to niezwykle ładony, czuły i przyjacielsko nastawiony mały piesek. Podobnie, jak maltańczyk uwielbia przebywać w otoczeniu ludzi.

Pochodzenie i historia rasy

Bichon frise obok maltańczyka, hawańczyka oraz bolończyka należy do małych ras psów do towarzystwa. Ten mały biały piesek do towarzystwa trafił do Europy w XIV wieku z Wysp Kanaryjskich, gdzie nazywany był psem Teneryfy. Rasa Bichon frise powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania pudla, maltańczyka i barbeta.

Ciekawe losy bichonów

W średniowiecznej Europie bichon frise szybko zjednał sobie serca hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej szlachty. Mały biały piesek zyskał popularność dzięki swojemu maskotkowemu wyglądowi. Szczególną popularnością cieszył się na dworze francuskich królów Franciszka I oraz Henryka III. Rewolucja francuska sprawiła, że burżuazyjny bichon frise wylądował na ulicy. Ta rasa psów z włosami musiała zacząć radzić sobie sama. Pomógł im jednak słodki wygląd, który sprawił, że bichony frise stały się nieodłącznymi kompanami wędrownych kuglarzy.

Droga do uznania rasy bichona

Po zakończeniu I Wojny Światowej Francuzi i Belgowie spopularyzowali bichona frise. W 1933 roku we Francji opracowano wzorzec rasy, a od 1934 roku wpisano rasę do ksiąg rodowodowych. Pierwszy bichon frise trafił do USA w 1955 roku. Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) uznał rasę w 1971 roku, z kolei FCI wpisało wzorzec bichona frise do rejestru 28 października 1959 roku, uznając rasę za francusko-belgijską.

Bichron frise w Polsce

Bichorn frise trafił do Polski w latach 90. XX wieku. W Polsce mówi się na tą rasę biszon kędzierzawy.

Jak wygląda bichon frise?

Bichon frise to radosny i figlarny pies o żwawym chodzie. Głowa psa harmonizuje z tułowiem; kufa nie może być gruba ani ciężka, nie może też być wąska; nos powinien być zaokrąglony i czarny. Oczy bichona powinny być raczej okrągłego kształtu; uszy zwisające, obficie pokryte delikatną, skręconą sierścią, ustawione nieco do przodu. Szyja powinna być długa, noszona wysoko i dumnie; klatka piersiowa dobrze rozwinięta, raczej głęboka; ogon osadzony nieco niżej linii grzbietu niż u pudla, noszony wysoko i zagięty.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy bichon frise

Zarówno pies, jak i suka: 23-30 cm

Bichon frise – waga

Pies: 5-7 kg

Suka: 4-7 kg

Szata bichona frise

Sierść rasy bichon frise jest delikatna, wręcz jedwabista. Luźne, korkociągowate loki mają między 7 a 10 cm długości.

Maść: bichon frise to typowy mały biały piesek, jego umaszczenie jest śnieżnobiałe.

Kategoria wielkości bichona

Bichon frise to pies rasy małej.

Ile żyje bichon frise?

Długość życia rasy bichon frise waha się od 12 do 14 lat.

Bichon frise – charakter

pixabay.com/images/id-4679006/

Charakter i usposobienie

Bichon frise to niezwykle łagodny, czuły i przyjacielsko nastawiony mały piesek. Podobnie, jak maltańczyk uwielbia przebywać w otoczeniu ludzi, chce być w centrum zainteresowania przez co źle znosi samotność. Jak na małego pieska przystało jest energiczny i rozbrykany, jednak nie oznacza to, że nie bywa spokojny. To pies kanapowy, którego jedną z aktywności jest wylegiwanie się po zabawach. Bichony frise są niezwykle inteligentne. Szybką się uczą, co oznacza, że od bichona frise można wymagać sztuczek. W stosunku do dzieci bichon frise jest wyrozumiały i cierpliwy. Ten mały biały piesek odnajdzie się również bardzo dobrze w roli towarzysza osoby starszej. Bichon frise dogada się z kotami oraz innymi psami w domu.

Bichon frise, co zostało już napisane, źle znosi samotność, dlatego nie nada się dla osób, które nie mogą wygospodarować na kontakt psem większej ilości czasu w ciągu dnia. To pies bardzo szczekliwy, poprzez co próbuje zwrócić na siebie uwagę. Pozbawiony atencji bichon frise może wykazywać skłonności do niszczenia. Mimom to, ta rasa małych psów nadaje się idealnie na pierwsze zwierzę w domu.

Zdrowie

Rasa bichon frise to mały piesek o dosyć dużej podatności na choroby. Ze względu na delikatną sierść należy uważać, by bichon frise się nie przeziębił, dlatego na jesienne i zimowe spacery należy zakupić ubranko dla psa. Łzawiące oczy powodują, że te białe pieski miewają rdzawe zacieki pod oczami. Należy również uważać by długie loki nie ocierały gałek ocznych, by nie doszło do podrażnienia siatkówki.

Typowe choroby bichon frise

  • Przetrwały przewód tętniczy
  • Wrodzon hipotrichoza
  • Guzy skóry
  • Hemofilia B
  • Choroba trzęsącego się psa
  • Dystrofia rogówki
  • Zaćma
  • Kamice układu moczowe

Czym karmić bichona?

Bichon frise nie jest zbyt wybredną rasą psów. Można powiedzieć, że to łakomczuch, który zje wszystko, co wpadnie mu do miski. Kupując karmę można szukać specjalnej suchej karmy dla białych ras psów z rdzawymi zaciekami. Kupując karmę dla bichona pamiętaj o dobraniu jej w oparciu o wiek, wagę i kondycję zdrowotną swojego psa. Psy bardziej aktywne powinny otrzymywać bardziej kaloryczne posiłki, typowe psy kanapowe, z małą ilością ruchu powinny otrzymywać karmę mniej kaloryczną. Bichon frise chętnie zje również mokrą karmę oraz BARF. Dobrym rozwiązaniem może okazać się łączenie karmy mokrej i suchej, np. rano karma mokra pod nadzorem opiekuna, a pozostałe posiłki z karmy suchej.

Pielęgnacja bichona frise

Dobra wiadomość do przyszłych właścicieli jest taka, że bichon frise praktycznie nie linieje. Mimo to bichona należy szczotkować przynajmniej raz w tygodniu, by jego włosy się nie skołtuniły. Włosy bichona rosną cały czas, dlatego niezbędne będą wizyty u groomera – przynajmniej raz na dwa miesiące. W przypadku tej rasy psów warto wspomóc się, podczas czesania preparatami ułatwiającymi rozczesywanie. Kąpiele powinny odbywać się w zależności od stopnia zabrudzenia psa. Podczas kąpieli warto użyć szamponu dla tej konkretnej rasy albo dla psów z białą sierścią i lokami.

Kontrola stanu uszu, oczy i zębów powinna odbywać się co tydzień, a zęby myj raz dziennie, by zniwelować budowanie płytki nazębnej.

Bichon frise - szkolenie

Bich frise to pies stworzony do nauki. Jest niezwykle inteligentny, szybko się uczy, potrafi robić sztuczki i da dużą satysfakcję swojemu opiekunowi. Z bichonem frise warto udać się do psiego przedszkola. Nauka posłuszeństwa powinna odbywać się tylko w oparciu o metody pozytywne, ponieważ bichon frise jest bardzo delikatnym pieskiem, który może zamknąć się w sobie, gdy opiekun będzie dla niego zbyt szorstki. Od szczenięcia warto socjalizować bichona z innymi zwierzętami. W domu nie powinno być problemów z podporządkowanie się do panujących zasad. 

Zalety i wady Bichon Frise

Zalety

  • Bichon frise to bardzo czuły pies.
  • Nie linieje, co jest korzystne dla alergików.
  • Doskonale nadaje się do domu z dziećmi, jak i dla starszej osoby.
  • To rasa psów długowiecznych i zdrowych.

Wady

  • Potrafi być szczekliwy, by zwrócić na siebie uwagę.
  • To energiczny pies, wymagający aktywności.
  • Wymaga starannej pielęgnacji sierści.

Ciekawostki o psach rasy bichon frise

  • W Polsce starano się spopularyzować nazwę biszon kędzierzawy, jednak bichon frise brzmi lepiej.
  • Bichon frise w dalszym ciągu najbardziej popularny jest we Francji, Belgii, USA oraz w Czechach.
Bichon frise ile kosztuje

pixabay.com/images/id-4016151/

Bichon frise – hodowla

Decydują się na zakup bichona frise z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Bichon frise cena

Cena bichona frise z hodowli to koszt między 4000 a 10000 zł.

Imię dla bichona frise

Imię dla suczki

  1. Lili – Imię Lili jest delikatne i subtelne, idealnie oddaje charakter tych słodkich, małych psów.
  2. Bella – Popularne i ponadczasowe, Bella kojarzy się z pięknem, co doskonale pasuje do eleganckiego wyglądu Bichona.
  3. Mimi – Krótkie i zabawne, Mimi jest idealne dla psa o wesołym i żywiołowym charakterze.
  4. Zoja – Nietypowe, ale łatwe do wypowiedzenia. Zoja brzmi nowocześnie i pasuje do energicznych psów.
  5. Róża – Klasyczne i szlachetne, nawiązuje do delikatności i uroku, którym charakteryzują się Bichony.

Imię dla psa

  1. Max – Uniwersalne i popularne, Max jest łatwe do zapamiętania i dobrze pasuje do różnych osobowości psów.
  2. Leo – Krótkie, ale wyraziste. Leo, co oznacza „lew”, może być zabawnym kontrastem dla małego, puszystego Bichona.
  3. Koko – Wesołe i rytmiczne, idealne dla psa o żywiołowym i radosnym usposobieniu.
  4. Oscar – Eleganckie i trochę poważne, dobrze oddaje dostojność i szlachetność Bichona.
  5. Tobi – Przyjazne i bezpretensjonalne, Tobi jest świetne dla psa, który jest towarzyski i przyjacielski.

Dla kogo bichon frise będzie idealny?

Bichon frise, jak wszystkie małe białe pieski do towarzystwa będzie rasą idealną do rodzin z dziećmi, dla osób starszych oraz tych, które chciałby mieć w domu kanapowca.

Klasyfikacja FCI rasy bichon frise

Grupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 1: bichony i rasy pokrewne

Numer wzorca: 215

FAQ

Czy bichon frise dużo szczeka?

Tak, biszon to pies czujny, który może sporo szczekać. Jeżeli pies ma sygnalizować nadejście obcej osoby, to może to być jednak zaleta.

Czy bichon frise ma włosy?

Tak, warstwa okrywowa szaty bichona to właśnie włos. Włos bichona jest niezwykle delikatna, wręcz jedwabista w dotyku.

Czy bichon frise nie linieje?

Znikoma ilość podszerstka powoduje, że bichon nie linieje intensywnie, chociaż włosy wypadają mu przez cały rok.

Redakcja

Źródła

A. Gough, A. Thomas, Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/215.pdf

fci.be/en/nomenclature/BICHON-FRISE-215.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
BICHON FRISE - kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Article Name
BICHON FRISE - kompendium wiedzy | Zoonews.pl
Description
Bichon frise to mały biały piesek z włosami, który nadaje się zarówno do domu z dziećmi, jak i dla starszej osoby. Jego maskotkowy wygląd rozczuli każdego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x