Reklama
Reklama

Owczarek – psy owczarskie – top 7 ras owczarków

Facebook
Twitter
psy owczarskie – top 7 ras owczarków

pixabay.com/images/id-2206430/

Owczarki to psy o historii sięgającej mastifów tybetańskich. Wraz z epokowymi zmianami, zmianie uległo również przeznaczeniem owczarków oraz ich predyspozycje.

Spis treści - kliknij strzałkę

Czy owczarek to pies pasterski?

Zadaniem owczarków była pomoc przy inwentarzu tj. zaganiane, przepędzanie i pilnowanie stad przed drapieżnikami czy zapobieganiu szkodom przez nie wyrządzanych na polach uprawnych. Owczarki spełniały także istotną rolę w obejściu gospodarstwa, pilnując drobiu przed mniejszymi szkodnikami jak lisy, kuny czy ptaki drapieżne.

Psy pasterskie wywodzą się od psów bojowych, a więc są większe i silniejsze niż owczarki. Zadaniem psów pasterskich także była ochrona stad, tyle że skupiała się ona głównie na obronie i ochronie fizycznej przed dużą zwierzyną jak niedźwiedzie czy wilki.

Z czasem funkcje obu psów zatarły się, wtedy od psów owczarskich i pasterskich oczekiwano większego posłuszeństwa, stawiano nacisk na umiejętność pilnowania niż agresję oraz na kształtowanie cech fizycznych pozwalających na utrzymanie dyscypliny w stadzie.

Owczarki – historia psów owczarskich

Zainteresowanie rasami owczarskimi zintensyfikowało się na przełomie epok. Wraz ze spadkiem liczebności wilków i niedźwiedzi po okresie średniowiecza spadło zapotrzebowanie na psy o bojowym usposobieniu. Niektóre z owczarków wywodzą się od mastifów belgijskich, które krzyżowane były z rasami angielskimi. Jeszcze inne w genach mają krew mastifów tybetańskich, czuwaczy słowackich oraz kuvaszy węgierskich. Mniejsze rasy owczarków powstały w wyniku krzyżówek ze spanielami i szpicami, a jeszcze inne swoją historią pochodzenia sięgają nawet do VII wieku.

Jak wygląda owczarek belgijski?

Background photo created by master1305 – www.freepik.com

Wśród owczarków belgijskich wyszczególnia się cztery psy. Dwa długowłose owczarki belgijskie: groenendael i tervueren oraz jednego krótkowłosego owczarka belgijskiego malinosa i szorstkowłosego owczarka belgijskiego laekenoisa. Owczarki belgijskie to psy średniej wielkości, wymagające pod względem fizycznym i intelektualnym, nieznoszące nudy i bezczynności. Właściwie wychowane i socjalizowane są przyjacielskie wobec dzieci i innych zwierząt. Względem rodziny są wierne i oddane, wobec obcych zdystansowane i bardzo czujne. Przyszłym opiekunem owczarka belgijskiego musi być osoba aktywna i zdyscyplinowana, która zapewni psu treningi sportowe, niezbędne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wychowanie owczarka belgijskiego wymaga doświadczenia i wiedzy na temat potrzeb tych psów.

Owczarek niemiecki krótkowłosy to pies odznaczający się walorami użytkowymi, które cenione są przede wszystkim przez służby mundurowe.

pixabay.com/images/id-1908576/

Owczarek niemiecki to kolejny inteligentny pies, którego niezwykła karność została doceniona przez służby ratownicze. Owczarek niemiecki to pies duży, występujący w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Nie są to psy niezależne, lubią być blisko człowieka, ale potrzebują rygoru szkoleniowego w połączeniu z pozytywnym wzmocnieniem. Owczarki niemieckie to psy z natury spokojne, lecz sprowokowane na pewno wykażą się cechami obronnymi wobec wszystkich członków rodziny. Silnie związują się z opiekunami, uwielbiają się bawić i nie przepadają za pozostawaniem samemu w domu. Ze względu na silny instynkt stróżujący owczarki niemieckie powinny trafiać pod opiekę do osób mających już doświadczenie w prowadzeniu i wychowaniu dużych psów.

Owczarek australijski hodowla – aussie

pixabay.com/images/id-3952513/

Aussie to jedna z trzech australijskich ras psów pasterskich. Owczarek australijski zaliczany jest do grona psów  średnich do dużych. Pies ten jest niezwykle inteligentny, ma wesołe usposobienie, jest dynamiczny i wymagający pod względem fizycznym. Nauka przez zabawę i sport to sens jego życia, a uczy się chętnie i efektywnie. Aussie nie znosi nudy i przeciągania odpoczynku w nieskończoność. Owczarek australijski to wymarzony kompan do uprawiania sportu wspólnie lub w formie regularnych treningów sportowych bazujących na zabawie. Pies ten pozostaje zdystansowany wobec obcych, nie nadaje się dla osób zapracowanych, ale sprawdzi się w domu z dziećmi. Bardzo je lubi i z pewnością roztoczy nad nimi pasterską opiekuńczość.

Owczarek podhalański – historia rasy

Kessy13 via Wikimedia Commons

Owczarek podhalański to chluba polskich gór i to tam najlepiej się czuje, pracując na otwartej przestrzeni. To rasa zdecydowanie o dużym gabarycie, która nie powinna mieszkać w mieście. Owczarek podhalański to bardzo czuły pies, łagodny, kochający, oddany, o anielskiej cierpliwości wobec zwierząt i małych ludzi. Lubi się bawić, choć na miano sportowca nigdy nie będzie aspirował. Sam potrafi dozować sobie aktywność i pozostaje ona na średnim poziomie. Pies podhalański ma niezwykłą zdolność zjednywania sobie otoczenia, nad słabszymi, mniejszymi zawsze roztacza parasol ochronny, ma silny instynkt opiekuńczy. Owczarki podhalańskie są psami niezależnymi, czujnymi, zaradnymi i przez ten fakt wymagają odpowiedzialnego szkolenia z poszanowaniem ich charakteru. Jedną z poważnych wad podhalana jest jego łakomstwo.

Biały owczarek szwajcarski

Zdjęcie Malin K. on Unsplash

Biały owczarek szwajcarski to bliski krewny owczarka niemieckiego. To pies duży. BOS uwielbia spędzać czas z opiekunem, ale przez silną zażyłość może cierpieć na lęk separacyjny. Aby prawidłowo ukształtować z nim więź, należy bazować na zaufaniu, którego nie uzyska się od razu. Owczarek szwajcarski to typowy atlety – silny i muskularny, potrzebuje sporej dawki ruchu. Pies lubi czuć się potrzebny, dlatego uczy się szybko, przez co szkolenie jest bardzo przyjemne. Wobec obcych pozostaje oziębły emocjonalnie, nie wykazuje przy tym strachu ani agresji. Względem dzieci jest cierpliwy i delikatny. Biały owczarek szwajcarski polecany jest na pierwszego psa zarówno dla singli, jak i rodzin.

Owczarek szetlandzki – sheltie – opis rasy

pixabay.com/images/id-1002024/

Owczarek szetlandzki z wyglądu przypomina pomniejszoną wersję owczarka szkockiego, choć zasadniczą różnicą nie jest rozmiar, lecz charakter. Sheltie jako pies mały nadaje się do życia w mniejszym mieszkaniu, lecz nie wolno zapominać o jego potrzebie pracy, która płynie w krwi psa dzięki przodkom. Owczarek szetlandzki lubi się bawić, a na kanapie złoży się dopiero, gdy jego potrzeby fizyczne, węchowe i społeczne zostaną zaspokojone. Pies pozostaje łagodny wobec dzieci, osób starszych i innych psów. Wobec obcych pozostaje nieufny. Szkolenie sheltie warto połączyć z nauką zasad psich sportów, które piesek traktuje jako zabawę. Owczarek szetlandzki doskonale odnajdzie się w większej rodzinie, ale także u boku aktywnej osoby starszej czy samotnej.

Owczarek szkocki na skale

pixabay.com/images/id-5631193/

Owczarek szkocki występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Obie odmiany są psami średniej wielkości. Collie to pies posłuszny, chętnie podejmujący się zabawy, jak i nauki – jest inteligentny i pracowity, uwielbia ruch. Owczarek szkocki mocno związuje się z opiekunem, lubi towarzystwo ludzi i zwierząt. Collie w domu może być częścią większej gromady zwierząt, potrafi dogadać się z kotami i każdą rasą psów, nie jest psem konfliktowym. Nadaje się także na pierwszego psa, gdyż nie wymaga dużego doświadczenia w układaniu. Jedynym wymogiem dla opiekuna jest zacięcie sportowe i łagodne podejście do wychowania. Jedną z większych wadą owczarka szkockiego jest jego szczekliwość.

Redakcja

Poznaj inne rasy psów

Summary
Owczarek – psy owczarskie – top 7 ras owczarków | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek – psy owczarskie – top 7 ras owczarków | Zoonews.pl
Description
Owczarki to psy o historii sięgającej mastifów tybetańskich. Wraz z epokowymi zmianami, zmianie uległo również przeznaczeniem owczarków oraz ich predyspozycje.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 339

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x