Reklama

Biały owczarek szwajcarski | BOS | charakter, zdrowie, opis rasy psa

Facebook
Twitter
Biały owczarek szwajcarski - pochodzenie

Photo by Simona Kidrič from Pexels

Biały owczarek szwajcarski to bardzo rodzinny pies, który ze względu na emocjonalne usposobienie może mieć problemy z lękiem separacyjnym.

Spis treści - kliknij strzałkę

Biały owczarek szwajcarski - pochodzenie i historia

Biały owczarek szwajcarski to kuzyn owczarka niemieckiego, od którego pochodzi. Rasa tego psa jest dzisiaj oddzielne sklasyfikowana jednak kiedyś rejestrowano je jako jedną i tą samą rasę. Biały kolor sierści psa był wynikiem pojawienia się genu recesywnego. By w miocie urodziły się białe szczenięta owczarka szwajcarskiego oboje rodziców musi mieć białe umaszczenie.

Od 1900 roku podjęto się hodowli owczarków szwajcarskich czystej linii – całkowicie białych. Hodowla z powodzeniem ruszyła na dworze królewskim Habsburgów, gdzie ze względów estetycznych białe owczarki pasowały do ówczesnych trendów mody dworskiej.

Za spopularyzowanie białych owczarków odpowiada Kanada i USA, gdzie założono kluby kynologiczne przeznaczone wyłącznie dla nich. Pod naporem popularności psa tej rasy ugięło się również FCI. Białego owczarka FCI uznało w 2002 roku, a o uznanie rasy białej wystąpiła Szwajcaria i to od niej psy czerpią swą nazwę.

Szwajcarskie związki z białym owczarkiem niemieckim

W USA niektóre ze związków określały psa w tej odmianie, jako biały owczarek niemiecki. Szwajcarzy sprowadzili pierwsze białe owczarki w latach 70. XX wieku. Byli to potomkowie psa o imieniu Lobo. To właśnie te psy w połączeniu z owczarkami z Kanady dały początek szwajcarskiej linii białych owczarków. Szwajcaria uznała oficjalnie tę rasę owczarków w 1991 roku. 

Biały owczarek szwajcarski w Polsce

BOS-y pojawiły się w Polsce w 2003 roku, kiedy sprowadzono psa z dokumentami FCI. Mimo to większość psów tej rasy pochodzi z hodowli zarejestrowanych w innych związkach niż ZKwP. Rasa nie jest w Polsce zbyt popularna.

Jak wygląda BOS?

Owczarek szwajcarskie to pies średniej wielkości o wydłużonej i eleganckiej sylwetce. Głowa psa jest mocna, sucha i proporcjonalna do tułowia. Kufa jest umiarkowanie długa w stosunku do czaszki, a nos średniej wielkości, najlepiej by był czarny. Oczy psa są średniej wielkości i migdałowatego kształtu; uszy stoją wysoko i sztywno, mają kształt zaokrąglonego trójkąta. Szyja owczarka szwajcarskiego jest średniej długości; tułów również; grzbiet równy i mocny; klatka piersiowa niezbyt szeroka, ale głęboka. Ogon psa jest szablasty i zwęża się ku końcowi, jest nisko osadzony, w ruchu noszony dosyć wysoko. Kończyny psa są proste.

Biały owczarek szwajcarski - charakterystyka rasy psów

Wysokość w kłębie białego owczarka szwajcarskiego

Pies: 58-66 cm

Suka: 53-60cm

Biały owczarek szwajcarski waga

Suka: 25-35 kg

Pies: 35-40 kg

Szata BOS-a

Biały owczarek szwajcarski może występować w odmianie o długiej oraz średnio długiej sierści. W obydwu przypadkach jest ona gęsta, przylegająca i z obfitym podszerstkiem. Włos okrywowy jest twardy i prosty, dopuszczalny lekko falowany.

Owczarek szwajcarski zawsze występuje w jednolicie białym umaszczeniu. Czarny owczarek szwajcarski nie istnieje.

Długość życia białego owczarka szwajcarskiego wynosi od 10 do 13 lat.

Kategoria wielkości białego owczarka szwajcarskiego

Owczarek szwajcarski to pies dużej rasy.

Biały owczarek szwajcarski - charakter i usposobienie

Biały owczarek szwajcarski to bardzo wylewny emocjonalnie pies, który potrzebuje dużo uwagi. Zżywa się z opiekunem niezwykle mocno i może przez to cierpieć na lęk separacyjny. Emocje jak najbardziej należy psu okazywać, a dobrym sposobem jest wspólna zabawa, którą biały owczarek szwajcarski bardzo lubi.

Wszechstronność i oddanie psa wykorzystuje się do pracy z osobami niepełnosprawnymi, dogoterapii i w służbach ratunkowych.

Biały owczarek szwajcarski świetnie się odnajduje jako pies pracujący, zwłaszcza, że spędzanie czasu z bliską sercu osobą jest dla niego niezwykle ważne. Jest to silny, muskularny pies, który potrzebuje sporo ruchu, by zachować świetną sylwetkę. Z wiekiem pobudliwość psa się stabilizuje i staje się spokojniejszy.

Biały owczarek szwajcarski jest odważny, obcych traktuje dość ozięble, lecz bez strachu czy agresji. Uczucia zawsze zostawia dla bliskich, którzy muszą zapracować na jego zaufanie. Pies prawidłowo socjalizowany z innymi zwierzętami będzie żył z nimi w bardzo dobrych relacjach.

BOS to uniwersalny pies, który sprawdzi się zarówno, jako pies pracujący przy stadzie, a także towarzysz rodziny.

Zdrowie psa rasy biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Latem zapewni psu stały dostęp do świeżej wody oraz zacienione miejsce do odpoczynku. Nie forsuj psa nadmiernie w upały. Potrzeba zaimponowania opiekunowi może być silniejsza niż odczuwane przez owczarka zmęczenie.

Częste choroby występujące u owczarków szwajcarskich

 • dysplazja stawu biodrowego i łokciowego
 • nadwrażliwość na niektóre leki (mutacja genu MDR1)
 • postępujący zanik siatkówki (PRA)
 • alergie pokarmowe i kontaktowe
 • mielopatia degeneracyjna (DM)
 • rozszerzenie i skręt żołądka
 • choroba von Willebranda
 • padaczka

Badania, które powinny mieć BOS-y

Hodowca przed dopuszczeniem psów powinien zadbać o badanie genetyczne na obecność mutacji w genie MDR1. Badania wykluczające PRA i DM są również wskazane.

Biały owczarek szwajcarski - żywienie

Białe owczarki szwajcarskie nie są wybredne co do diety: zarówno karma sucha, mokra czy BARF będzie dla nich dobra. Rodzaj karmy powinien być dostosowany do wieku, aktywności czy stanu zdrowia psa. Niestety ze względu na wrażliwy układ trawienny karmy powinny być lekkostrawne, by uniknąć biegunek czy skrętu jelit. Miski warto ustawić na wysokości pyska, by wspomóc właściwe trawienie karmy. Suplementy na stawy będą pomocne przy tendencji do dysplazji u psa.

Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego

Biały owczarek szwajcarski w pielęgnacji nie jest trudny. Wyczesywanie podszerstka raz w tygodniu powinno wystarczyć, a w okresie wzmożonej utraty włosa dobrze, gdy przeprowadzone jest raz dziennie. Kąpiele należy wykonywać raz na pół roku, by sierść zachowała naturalne właściwości samoczyszczące.  Do kąpieli używaj produktów przeznaczonych do białej sierści. Stan oczu, uszu, zębów i łap należy kontrolować raz w tygodniu.

Biały owczarek szwajcarski

Zdjęcie Malin K. on Unsplash

Biały owczarek szwajcarski - szkolenie

Wychowanie i naukę zasad u tej rasy psów należy wdrożyć, jak najszybciej. Owczarka szwajcarskiego należy nauczyć zostawania samodzielnie w domu. Przed długą nieobecnością należy wyprowadzić psa na spacer, by wyładował swoją energię. W domu można zostawić psy gryzak z nagrodą w środku. Szczeniaki owczarka szwajcarskiego powinno szybko przyzwyczaić się do zostawania w domu bez opiekuna. Dzięki temu pies nie będzie miał objawów lęku separacyjnego.

Trzeba pamiętać, że pies ten lubi czuć się potrzebny swojemu przewodnikowi, dlatego szybko uczy się zasad, a same szkolenie staje się przyjemnością. Wszelkie działania i aktywności powinny bazować na zaufaniu i pozytywnych wzmocnieniach. Łagodna natura psa nie może być niszczona brutalnością czy agresją. Konsekwentne, lecz wyrozumiałe traktowanie, podczas treningu zaowocuje szczęśliwym i dobrze ułożonym psem. Odpowiednia dawka aktywności fizycznej, węchowej, umysłowej i społecznej może być lekiem na wiele problemów emocjonalnych tego psa.

Zalety i wady rasy biały owczarek szwajcarski

Zalety białego owczarka szwajcarskiego

 • to pies bardzo czuły i oddany opiekunowi oraz rodzinie
 • owczarek szwajcarski jest delikatny i cierpliwy w relacjach z dziećmi
 • nie szczeka bez powodu
 • pies tej rasy nie wykazuje skłonności do ucieczek
 • biały owczarek szwajcarski nadaje się na stróża domu
 • BOS nada się do uprawiania psich sportów (obedience, tropienie użytkowe, dogtrekking, pasienie)
 • psy tej rasy dobrze dogadują się z innymi zwierzętami
 • BOS nadaje się na pierwszego psa zarówno dla osób samotnych jak i rodzin

Wady białego owczarka szwajcarskiego

 • owczarek szwajcarski źle znosi samotność i nudę
 • jest to pies wrażliwy, może cierpieć na lęk separacyjny oraz nadmierną nieufność
 • wymaga pracy dotyczącej radzenia sobie z emocjami względem opiekuna
 • BOS wymaga starannej socjalizacji

Ciekawostki o białych owczarkach szwajcarskich

 • Mitem jest stwierdzenie, że biała maść owczarka szwajcarskiego wpływa na stan jego zdrowia tzn. głuchotę, ślepotę oraz nadwrażliwość na światło słoneczne. W okresie II wojny światowej Niemcy uznali je nawet za albinosy, których parowanie z owczarkami kolorowymi wpływa na płowienie koloru rudego u szczeniąt.
 • W Ameryce często rasa biała owczarka nazywana jest białym owczarkiem niemieckim.
 • Gen recesywny u owczarków niemieckich jest trudny w eliminacji i nadal w miotach pojawiają się osobniki białe, które dziś nie spełniają kryteriów wzorca rasy.
 • Rasa biała owczarka szwajcarskiego nie jest popularna w Polsce.

Biały owczarek szwajcarski hodowla

Kupując białego owczarka szwajcarskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Biały owczarek szwajcarski cena

Cena białego owczarka szwajcarskiego z hodowli wynosi od 3000 do 5000 zł.

Imię dla białego owczarka szwajcarskiego

Ciekawe imię dla psa owczarka szwajcarskiego: Codi, Drops, Fido

Ciekawe imię dla suczki owczarka szwajcarskiego: Biała, Śnieżka, Goja

Dla kogo owczarek szwajcarski biały będzie idealny?

Psy tej rasy mają wyjątkowo rodzinne usposobienie. Ich emocjonalna charakterystyka powoduje, że potrzebują ciągłej bliskości z opiekunem. Ta potrzeba może prowadzić do lęku separacyjnego u psa, dlatego konieczne jest szkolenie od szczeniaka.

BOS-y nadają się do pracy z ludźmi, przy stadzie, a także jako psy rodzinne do domu z dziećmi. W każdym przypadku potrzebują dużo ruchu. Nie jest to pies dla domatorów.

Klasyfikacja FCI

Grupa 1: Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Numer wzorca: 347

Pytania czytelników

Jaka jest cena owczarka szwajcarskiego?

Owczarek szwajcarski biały kosztuje zwykle ok. 3000-4000 zł.

Czy owczarek szwajcarski jest agresywny?

Wręcz przeciwnie to bardzo delikatna i czuła rasa psów.

Jak długo rośnie owczarek szwajcarski?

Biały owczarek szwajcarski rośnie intensywnie przez pierwszy rok swojego życia.

Ile ruchu potrzebuje biały owczarek szwajcarski?

BOS-y to psy, które potrzebują przynajmniej jednego godzinnego spaceru połączonego z intensywnymi aktywnościami fizycznymi oraz dwóch 30 minutowych spacerów uzupełniających.

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Biały owczarek szwajcarski | BOS | charakter, zdrowie, opis rasy psa | Zoonews.pl
Article Name
Biały owczarek szwajcarski | BOS | charakter, zdrowie, opis rasy psa | Zoonews.pl
Description
Biały owczarek szwajcarski to bardzo rodzinny pies, który ze względu na emocjonalne usposobienie może mieć problemy z lękiem separacyjnym.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1222

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x