Reklama

Owczarek belgijski – malinois – opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek belgijski – malinois – opis rasy

Owczarek belgijski to wszechstronnie utalentowany pies, któremu umiejętności mogą pozazdrościć inne psy. Malinois to żywe srebro, niezmordowany w pracy, zabawie, oddany człowiekowi.

Spis treści - kliknij

Owczarek belgijski – historia rasy

Przydatność do pracy owczarka belgijskiego nigdy nie budziła wątpliwości, lecz jego pochodzenie już tak. Istnieją dwie teorie dotyczące powstania tej rasy psów. Jedna mówi o psach pasterskich, żyjących już w epoce brązu (ok. 2200 r. p.n.e.), a druga opisuje owczarka belgijskiego jako potomka wymarłej rasy mastifów belgijskich. Pewne jest to, że owczarek belgijski malinois pochodził z farm, znajdujących się nieopodal belgijskiego miasta Malines w prowincji Antwerpia nad rzeką Dijle. Ówczesne psy pasterskie nie charakteryzowały się spójnym wyglądem, lecz zawsze odznaczały się wspólnym dla siebie temperamentem, morfologią i użytecznością w pracy. Usystematyzowanie rasy rozpoczął profesor Adolf Reul, który doprowadził do opracowania wzorca owczarka belgijskiego uznanego oficjalne w 1892 roku. Ostatecznego podziału owczarków belgijskich na 4 odmiany szaty dokonano w 1963 roku.

Owczarek belgijski w Polsce

Owczarek belgijski to pies, który w Polsce pracuje przede wszystkim w służbach mundurowych.

Jak wygląda owczarek belgijski?

Owczarek belgijski to rasa psa o harmonijnych proporcjach ciała, wyraźnym umięśnieniu, którego sylwetka zamyka się w kwadracie. Głowa jest noszona wysoko, czaszka i kufa są tej samej długości; oczy średniej wielkości, lekko migdałowate; uszy małe, o trójkątnym kształcie; tułów silny i mocny; ogon średniej długości; kończyny silne, ale nie ciężkie.

Charakterystyka psa rasy owczarek belgijski malinois

Wielkość w kłębie psa rasy owczarek belgijski

Pies: 60- 66 cm

Suka: 56- 62 cm

Owczarek belgijski malinois – waga

Pies: 25-30 kg

Suka: 20-25kg

Szata owczarka belgijskiego

 • Owczarek belgijski malinois ma umaszczenie płowe, z czarnym nalotem i czarną maską
 • Owczarek belgijski groenendael maumaszczenie czarne
 • Owczarek belgijski tervueren ma umaszczenie płowe lub szare z czarnym nalotem
 • Owczarek belgijski laekenois ma umaszczenie płowe z nieznacznym czarnym nalotem

 

Sierść owczarka belgijskiego może być krótka (malinois) lub długa (groenendael i tervueren) bądź szorstka (laekenoisa). U każdej odmiany jest gęsta z wełnistym podszerstkiem.

Kategoria wielkości: owczarek belgijski to pies rasy średniej wielkości

Ile lat żyje owczarek belgijski?

Owczarek belgijski żyje od 10 do 14 lat.

Charakter psa rasy owczarek belgijski malinois

Owczarek belgijski jest bardzo wylewny emocjonalnie wobec opiekuna. Nie są to psy spokojne, uwielbiają ruch i aktywną zabawę. Owczarek belgijski malinois to wulkan energii, jednak prawidłowo szkolony powinien zachować powagę i spokój. Owczarek belgijski malinois jest psem raczej nieufnym wobec obcych, lecz z drugiej strony, gdy ma prawidłowe wzorce socjalne okazuje się przyjacielskim czworonogiem. Niezależność nie leży w naturze malinoisa, zadania jakie mu powierza opiekun traktuje bardzo poważne, by doczekać się pochwał i uznania z jego strony. Skłonności niszczycielskie mogą się u owczarka malinoisa uaktywnić, jeśli pies pozostaje za długo sam bez możliwości wcześniejszego rozładowania energii czy konstruktywnego zajęcia na czas nieobecności rodziny. Owczarek belgijski może żyć pod jednym dachem z innymi zwierzętami, ale powinny być one właściwie zapoznane lub dorastać wspólnie. malinois dogada się z dziećmi, jeśli tylko dzieci będą szanowały przestrzeń psa i nie będą go traktowały, jak pluszaka.

Charakter psa rasy owczarek belgijski malinois

Zdrowie owczarka belgijskiego malinois

Owczarki belgijskie malinoisy to bardzo odporna i wytrzymała rasa. Wełnisty podszerstek i gruba okrywa sprawia, że owczarek belgijski bardzo dobrze znosi chłody. Cieplejsze pory roku także nie są przeciwwskazaniem do życia na zewnątrz, lecz zawsze z zapewnieniem zacienionego schronienia i stałego dostępu do chłodnego źródła wody. Owczarek belgijski bardzo dobrze czuje się na otwartej przestrzeni, lecz nie należy zapominać o codziennych spacerach, które powinny zapewniać psu dawkę bodźców poza terenem przydomowego ogrodu. Godzinne spacery to minimum, którego potrzebują owczarki belgijskie dla zachowania zdrowia psychicznego. Choroby jakie mogą dotknąć owczarka belgijskiego to: dysplazja stawów, padaczka, zaćma, postępujący zanik siatkówki, nadczynność tarczycy oraz choroby nowotworowe (kostniako- i naczyniakomięsak, mięsak limfatyczny). Owczarki belgijskie są również nadwrażliwe na narkozę. Silna potrzeba ruchu, żywiołowość i energia jaką owczarek belgijski wkłada w każde działanie może być przyczyną urazów i kontuzji.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Żywienie owczarka belgijskiego mailnois

Owczarki belgijskie powinny być karmione jakościową, wysokobiałkową karmą każdego rodzaj. W diecie owczarka belgijskiego bardzo ważne jest dostosowanie wielkości posiłku do potrzeb psa, zwłaszcza tego który uprawia aktywnie sport. Zapotrzebowanie kaloryczne psa aktywnego jest większe, lecz nie należy przekarmiać owczarka belgijskiego lub pozostawiać swobodnego dostępu do pożywienia. Owczarki belgijskie malinoisy nie są łakomczuchami, ale z pewnością nie odmówią ulubionego przysmaku. Przekąski nie powinny być podawane w ciągu dnia, lecz być wprowadzane podczas treningu czy szkolenia psa. Zbilansowane żywienia przy tak aktywnej rasie psów, to gwarancja zdrowia i stałej wagi.

Owczarek belgijski - pielęgnacja

Wszystkie odmiany owczarka belgijskiego linieją umiarkowanie i tylko wtedy konieczne jest wspomaganie psa w usuwaniu martwego włosa. Wyczesywanie w okresie wiosny i jesieni musi odbywać się codzienne. Krótkowłose owczarki belgijskie malinoisy poza tym trudnym dla nich czasem nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy raz w tygodniu przeczesać psa i skontrolować stan uszu, oczu, zębów i pazurów.

Owczarek belgijski – szkolenie

Malinois szkolenie

Owczarka belgijskiego trzeba traktować zgoła odmiennie niż owczarka niemieckiego. Twarda szkoła niestety nie ma tu zastosowania. Owczarek belgijski uczy się bardzo szybko wszystkiego, zarówno pożądanych zachowań, jak i tych zbędnych. Tylko poprzez zabawę i na bazie pozytywnych relacji można osiągnąć wspaniałe efekty szkoleniowe u owczarka belgijskiego. Szkolenie szczeniaka owczarka belgijskiego trzeba zacząć jak najszybciej, by młody pies nie nabrał niewłaściwych nawyków. Rasa ta jest wrażliwa, a brutalne traktowanie może naruszyć delikatną psychikę psa. Owczarek belgijski może stać się znerwicowany, bardzo reaktywny i w konsekwencji niebezpieczny. Psie przedszkole na pewno przyda się podczas szlifowania posłuszeństwa żywiołowego młokosa. Psy właściwie prowadzone powinny umieć zachować spokój, lecz być w każdej chwili gotowe do natychmiastowego zrywu, gdy jest on oczekiwany podczas pracy. Owczarek belgijski powinien korzystać z treningów sportowych, które pozwolą mu oddać się pożądanym wyzwaniom psychofizycznym, jak i podejmowaniu kontaktów społecznych w obrębie gatunku. Wczesna, pozytywna socjalizacja owczarka belgijskiego będzie wpływać na jakość przyszłych relacji psa ze zwierzęco-ludzkim otoczeniem. Jest to również pies, którego trzeba nauczyć odpoczywać.

Zalety i wady rasy owczarek belgijski

 • owczarek belgijski uczy się szybko, jest bystry i inteligentny
 • są to psy skore do współpracy, lojalne i oddane
 • owczarek malinois jest pieszczochem
 • owczarek belgijski malinois nadaje się na stróża i obrońcę
 • malinois jest wybitnie predysponowany do uprawiania psich sportów (np. agilty, zawody posłuszeństwa, tropienie użytkowe, IPO, ring, flyball, frisbee, obediance)
 • owczarek belgijski malinois nie jest strachliwy ani agresywny

 

Wady owczarka belgijskiego

 • owczarek belgijski potrzebuje sporej dawki ruchu (wysiłek fizyczny i umysłowy)
 • psy ty nie lubą zostawać same, szybko się nudzą
 • owczarek belgijski malinois ma tendencje do niszczenia i większej szczekliwości (głównie z nudy i niezaspokojonych potrzeb psychofizycznych)
 • rasa ta nie nadaje się na pierwszego psa, ułożenie go wymaga wprawy i zaangażowania
 • owczarek belgijski jest nerwowy i nie można wystawiać jego cierpliwości na granicy wytrzymałości

Ciekawostki o rasie owczarek belgijski

 • Owczarki belgijskie malinoisy to niezwykle skoczne psy, niekiedy potrafią „przechadzać” się po pionowej ścianie. Ogrodzony dom przynajmniej 2 m płotem to podstawa bezpieczeństwa psa. Niższe płoty nie są dla owczarka belgijskiego żadną przeszkodą.
 • Owczarki belgijskie malinoisy bardzo często znajdują zatrudnianie w straży granicznej, oddziałach antyterrorystycznych, służbach ratowniczych, wojsku (wykrywanie min) oraz psy przewodnicy.
 • Owczarki belgijskie pracujące w wojsku potrafią samodzielnie skakać ze spadochronem.

Owczarek belgijski hodowla

Kupując owczarka belgijskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje owczarek belgijski z hodowli

Cena szczeniaka owczarka belgijskiego przeznaczonego do pracy to koszt rzędu 6000-8000 zł. Wiek, płeć, odmiana i pochodzenie również determinują wysokość ceny za owczarka belgijskiego.

Imię dla owczarka belgijskiego

Ciekawe imię dla psa owczarka belgijskiego: Max, Aron, Hunter

Ciekawe imię dla suka owczarka belgijskiego: Kora, Aza, Saba

Dla kogo owczarek belgijski będzie idealny?

Owczarek belgijski to pies, który najlepiej sprawdzi się u boku osoby aktywnej, która uwielbia uprawiać sporty biegowe bądź jako pies pracujący w służbach.

Klasyfikacja FCI owczarka belgijskiego

Grupa I: Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja 1: owczarki

Numer wzorca: 15

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Owczarek belgijski – malinois – opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek belgijski – malinois – opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek belgijski to utalentowany pies, któremu umiejętności mogą pozazdrościć inne psy. Malinois to żywe srebro, niezmordowany w pracy, oddany człowiekowi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 900

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x