Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Kot albinos – czym różni się od białego kota?

Kot albinos

Image by fanjianhua on Freepik

Spis treści

Zastanawiasz się, jak to się dzieje, że niektóre koty są albinosami? Świetnie, że tu jesteś. W tym artykule sprawdzimy, jakie geny odpowiadają za albinizm kotów, z jakimi problemami zdrowotnymi mogą mieć problem takie koty oraz jak dbać o ich zdrowie. Owocnej lektury.

Czy każdy biały kot to albinos?

Białe umaszczenie u kotów może być efektem działania różnych genów.

Gen W sprawia, że koty są całkowicie białe. Gen ten „maskuje” inne kolory, co oznacza, że nawet jeśli kot ma geny dla innych barw, to i tak będzie biały. Ciekawostką jest, że gen W może również wpływać na kolor oczu, powodując, że są one niebieskie. Co więcej, związany jest z produkcją melanocytów, które nie tylko odpowiadają za kolor, ale też za przewodzenie sygnałów w uchu wewnętrznym. Dlatego niektóre białe, niebieskookie koty mogą być głuche.

Gen S, odpowiedzialny za łaciatość, może powodować umaszczenie bikolor, ale w ekstremalnych przypadkach może sprawić, że kot będzie całkowicie biały. Podobnie jak w przypadku genu W, białe koty z niebieskimi oczami mogą być głuche.

Z kolei gen C kontroluje produkcję melaniny. Jego dominująca forma C zapewnia normalną produkcję melaniny, natomiast recesywny allel c powoduje albinizm. Albinizm może być całkowity (biała sierść, niebieskie oczy lub różowe tęczówki) lub częściowy, jak u kotów colorpoint (typu syjamskiego). Warto zaznaczyć, że albinizm nie wiąże się z dziedziczną głuchotą.

Albinizm całkowity i częściowy

U kotów albinosów allel c może występować w kilku wariantach, i na tej podstawie można określać koty jako całkowite bądź częściowe albinosy.

  • Allel cb – burmese points
  • Allel cs – siamese point
  • Allel ca – blue eyed albino
  • Allel c – albino

 

Dwa pierwsze allele prowadzą do częściowego albinizmu – jak u kotów syjamskich, u których kocięta rodzą się białe, a znaczenie pojawia się dopiero z czasem.

U kotów allelami ca i c produkcja tyrozynazy nie występuje, dlatego są one całkowitymi albinosami.

Kot albinos

Kot albinos jest wyjątkowym i rzadkim zjawiskiem w kociej populacji, odróżniającym się od typowych białych kotów. Albinizm, występujący u około 2% kotów. Albinosy urodzone są z kompletnym brakiem pigmentacji, co jest rezultatem zaburzenia w produkcji tyrozynazy – metaloenzymu kluczowego dla produkcji melaniny.

Jak odróżnić białego kota od albinosa?

Różnicując albinosa od białego kota, kluczowe jest zwrócenie uwagi na kolor oczu. Brak melaniny sprawia, że tęczówki ich oczu nie posiadają naturalnej pigmentacji, przyjmując zamiast tego charakterystyczny różowy lub czerwony kolor, w zależności od stopnia albinizmu. Również skóra, w tym wewnętrzne części uszu i nos, wykazują różowawy odcień, będący wynikiem prześwitu naczyń krwionośnych, a nie pigmentacji.

 W odróżnieniu od albinosów, białe koty różnych ras, takich jak brytyjskie, perskie, norweskie czy syberyjskie, oraz białe koty bez rodowodu, zawdzięczają swój kolor sierści genowi bieli W lub łaciatości, co świadczy o zupełnie innym podłożu genetycznym ich wyglądu.

Czy koty albinosy są głuche?

Otóż koty albinosy mają tę przewagę nad białymi kotami, że ich gen albinizmu C nie ma związku z głuchotą, jak ma to miejsce w przypadku genu W i S.

Brak melaniny powoduje jednak, że koty albinosy są szczególnie podatne na niekorzystne działanie promieni słonecznych. Poza poparzeniami słonecznymi koty te mogą mieć problem z rogowaceniem naskórka, stanami zapalanymi, a nawet nowotworami.

U kotów albinosów wrażliwe są także oczy, ponieważ przezroczysta tęczówka nie zapewnia wystarczającej ich ochrony. Koty te mogą mieć zatem problemy z siatkówką, mogą cierpieć na światłowstręt, czy oczopląs.

Jak dbać o kota albinosa?

Opieka nad kotem albinosem wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania ze strony właściciela. Te niezwykle rzadkie zwierzęta, oprócz swojego unikalnego wyglądu, są narażone na szereg problemów zdrowotnych, takich jak ślepota, rak skóry, oparzenia słoneczne, czy choroby autoimmunologiczne. Aby zapewnić kotu albinosowi dobre samopoczucie i zdrowie, konieczne jest stosowanie wysokiej jakości karmy, specjalnie dostosowanej do jego potrzeb. Ponadto, regularne badania kontrolne wzroku i słuchu są kluczowe, aby na wczesnym etapie wykryć ewentualne problemy i zapobiegać ich pogłębianiu.

Ochrona skóry kota przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest niezbędna, co oznacza zapewnienie zwierzęciu miejsc z cieniem, gdzie może się schować w słoneczne dni.

Ponieważ albinosy są wyjątkowo wrażliwe na różne zagrożenia zdrowotne, istotne jest również regularne monitorowanie stanu ich sierści i skóry, aby szybko reagować na wszelkie niepokojące symptomy.

Przeczytaj inne ciekawostki o psach i kotach

Summary
Kot albinos – czym różni się od białego kota?
Article Name
Kot albinos – czym różni się od białego kota?
Description
Kot albinos to prawdziwie rzadki widok. Nie każdy biały kot jest jednak albinosem. Jak zatem odróżnić zwyczajnego białego kota od albinosa? Sprawdźmy.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x