Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jamnik miniaturowy – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Jamnik miniaturowy – cena, charakter, opis rasy

pixabay.com/photos/dog-dachshund-mini-canine-pet-4123618/

Jamnik miniaturowy to jedna z trzech odmian wśród jamników. Każda z nich występuje w trzech wielkościach i odmianach sierści: szorstko-, krótko- i długowłosej.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jamnik miniaturowy – podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

148

➡ Waga

3,5 – 4 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Jamnik miniaturowy jest psem bystrym,

przyjaznym, ale i energicznym.

Jamnik miniaturowy – pochodzenie i historia rasy

Jamniki to wszechstronne psy myśliwskie znane już w średniowieczu. Przodkami dzisiejszych jamników były psy gończe, które wraz z myśliwymi uczestniczyły w polowaniach na i pod ziemią. Dzięki genom myśliwskim jamniki nadal są psami użytkowanymi jako norowce, psy gończe i tropiące.

Pierwszym klubem jamnika był Deutsche Teckelklub, powstały w 1888 roku z kolei klub jamnika miniaturowego i króliczego powstał 1933 roku. Do 1905 roku hodowcy próbowali zmniejszyć wymiary jamnika, aby wytworzyć nową rasę i ostatecznie się to udało. Proces ten polegał na łączeniu w pary jamników i psów typu miniaturowych pinczerów. Pierwszymi psami, które przekazały wielkość miniaturową potomstwu była para jamników krótkowłosych.

Problematyczny standard rasy

Od 1927 roku hodowcom było bardzo trudno utrzymać standard rasy jamnika miniaturowego i króliczego. II wojna światowa zupełnie w tym nie pomogła i wiele hodowli po prostu przestało istnieć. W 1951 roku określono zasady oznaczeń, które kwalifikowały psy podczas wystaw. Od tej chwili w rodowodach niemieckich jamników obowiązywał skrót Zw, czyli jamnik miniaturowy i Kt, czyli jamnik króliczy. Określenia wielkości dokonywano dopiero na wystawie i tylko gdy jamnik osiągnął 15. miesiąc życia. Wielkość to nie wysokość w kłębie, lecz obwód klatki piersiowej.

Oficjalne uznanie rasy

Jamnik miniaturowy został oficjalnie uznany przez FCI w 1967 roku, choć standard poprawiano jeszcze kilkukrotnie.

Jamnik miniaturowy w Polsce

Pierwszy jamnik miniaturowy został zaimportowany do Polski w latach 70. XX wieku przez Włodzimierza Jackowskiego z Pszczewa. Psem tym był rudy, krótkowłosy samiec Seekapetra Westward Ho.

Jak wygląd jamnik miniaturowy?

Jak wygląd jamnik miniaturowy?

Mateusz210 at Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Na lekko łukowatej, umięśnionej i dość długiej szyi osadzona jest wydłużona, ale nie szpiczasta głowa. Łuki brwiowe psa są wyraźne, a grzbiet nosa długi i wąski. Stop lekko zaznaczony. Nos barwy pasującej do umaszczenia: czarny lub czekoladowy. Pysk rozwiera się aż do wysokości oczu, a sama kufa jest długa i mocna. Oczy mają kształt migdała, średniej wielkości o szerokim rozstawie. Kolor oczu jamnika miniaturowego może być od ciemnoczerwonobrązowego do czarno brązowego. Uszy osadzone są wysoko na głowie, krawędziami dotykają polików, a ich zaokrąglony koniec sięga kącika warg. Grzbiet psa jest prosty i lekko opada ku zadowi. Lędźwie są mocne, szerokie i umięśnione. Zad jamnika nie może być całkiem prosty ani też mocno ścięty. Zad wieńczy lekko opadający ogon, który jest przedłużeniem linii grzbietu. Długie ciało dźwigają krótkie, ale dobrze umięśnione nogi, które są względem siebie proporcjonalne. 

Jamnik miniaturowy – charakterystyka rasy

Obwód klatki piersiowej jamnika miniaturowego

Pies: 32 – 37 cm

Suka:  30 – 35 cm

Jamnik miniaturowy – waga

Pies: do 4 kg

Suka: do 3,5 kg

Szata jamnika miniaturowego

  • Jamnik miniaturowy krótkowłosy: sierść krótka, przylegająca, gęsta, błyszcząca, mocna i twarda
  • Jamnik miniaturowy szorstkowłosy: sierść szorstka z przylegającym podszerstkiem na całym ciele, z czupryną, brodą i krzaczastymi brwiami
  • Jamnik miniaturowy długowłosy: włos prosty, błyszczący, podszerstek przylega do ciała, pióra na kończynach i chorągiew na ogonie

Kategoria wielkości jamnika miniaturowego

Jamnik miniaturowy jest małą rasą psów.

Jak długo żyje jamnik miniaturowy?

Jamnik miniaturowy żyje od 12 do 14 lat.

Jamnik miniaturowy – usposobienie i charakter

Jamnik miniaturowy, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być pełny pasji do polowania z doskonałym węchem, który pomaga mu wytropić ranną i zaginioną zwierzynę, a mały wzrost przydaje się do wypłaszania zwierzyny z nor.

Jamnik miniaturowy wzbudza powszechną sympatię dzięki wierności, jaką okazuje rodzinie. Poza tym to pies odważny, chętny do pracy i niezawodny oraz wytrwały. Jamnik z pewnością nie może być psem bojaźliwym ani agresywnym. Dobrze ułożony pies ma zrównoważony charakter i jest przyjacielsko usposobiony, co od razu widać po jego spojrzeniu. Poza tym uwielbia ruch, jest zwinny i szybki. Pies porusza się płynnie i energicznie.

Jeśli jego potrzeby ruchowe, psychiczne i społeczne nie zostaną zaspokojone, jamnik może być prawdziwym utrapieniem dla opiekunów. Pies będzie nadmiernie szczekliwy, zacznie niszczyć otoczenie, a gdy tylko nadarzy się okazja podkopać ogrodzenie, to zwieje za poszukiwaniem atrakcji w terenie.

Jamnik miniaturowy – zdrowie

Jamnik miniaturowy, w zależności od typu sierści, wykazuje mniejszą bądź większą odporność na niekorzystne warunki pogodowe. W każdym przypadku nie należy wystawiać psa na otwarte słońce w upalne letnie dni. Poza tym miniaturyzacja jamników doprowadziła do zwiększenia ich podatności na rozmaite choroby.

Typowe choroby jamnika miniaturowego

  • Zespół chorego więzadła zatokowego
  • Łysienie plackowate
  • Nadwrażliwość pokarmowa
  • Pierwotny łojotok
  • Dermatoza
  • Modzelowe zapalenie skóry
  • Idiopatyczne przewlekłe wrzodziejące zapalenie powiek
  • Niedoczynność tarczycy
  • Cukrzyca
  • Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit
  • Zakażenie Pneumocystis carinii
  • Przepuklina pachwinowa lub mosznowa
  • Zniekształcające zwyrodnienie kręgów
  • Tłuszczak
  • Rak płaskonabłonkowy palców
  • Czerniak oka

Jamnik miniaturowy – żywienie

Niewłaściwie żywiony jamnik bardzo szybko utyje, co w konsekwencji może wpłynąć na wystąpienie chorób towarzyszących. Jamnika miniaturowego można karmić, wykorzystując jego doskonały węch, będzie to zarazem praca węchowa i posiłek w jednym. Dla jamnika sprawdzi się każdy rodzaj karmy, jeśli jest odpowiednio zbilansowany do potrzeb psa. Przy suplementacji posiłków domowych warto uwzględnić aktywność psa, jego stan zdrowia i wiek. Jamniki powinny jeść kilka posiłków w ciągu dnia ze względu na małe żołądki, które nie są w stanie strawić dużych porcji. Stałe pory posiłków i odpowiednia porcja uchroni psa przed łakomstwem i zapewni energię do kolejnego karmienia. Dorosłe jamniki pracujące powinny jeść nawet 3 razy więcej niż ich standardowe zapotrzebowanie bytowe.

Jamnik miniaturowy – pielęgnacji

Jamnik miniaturowy powinien podlegać pielęgnacji zgodnej z rodzajem włosa. Kąpiele nie są wskazane, jeśli pies nie jest po prostu brudny. Częste czesanie sprzyja rozbijaniu podszerstka, który rozczesany nie plącze długiego włosa. Jamniki miniaturowe krótkowłose wymagają jedynie przecierania sierści irchową szmatką. Jamniki miniaturowe linieją na jesień i wiosnę. Standardem pielęgnacyjnym wszystkich odmian jamników jest kontrola stanu oczu i długości pazurów oraz szczotkowanie zębów i czyszczenie uszu. Jeśli włos wzrasta w kierunku małżowiny usznej, trzeba go usunąć. Jamniki dość często mają problem z zaczopowaniem się gruczołów okołoodbytowych, które wymagają czyszczenia w gabinecie weterynaryjnym. U samców może pojawić się stan zapalny napletka, ponieważ psy zakażają się na spacerach. Aby uniknąć problemu, napletek trzeba przemywać od czasu do czasu po powrocie ze spacerów.

Jamnik miniaturowy – szkolenie

Szkolenie jamnika miniaturowego trzeba rozpocząć jak najszybciej, najlepiej zaraz po okresie aklimatyzacji. Rasa ta jest uparta i nieustępliwa. Raczej nie będzie wyrozumiała dla niewyrozumiałych opiekunów. Szkolenie musi odbywać się konsekwentnie, ale i łagodnie. Brak stanowczej postawy opiekuna skończy się przejęciem władzy przez psa. Relacje społeczne warto dostosować do rozmiaru. Mały jamnik jest odważny mimo rozmiaru i przez to może wpakować się w tarapaty. Jamnik miniaturowy to pies dla doświadczonych opiekunów. Zabawy węchowe są bardzo pożądane.

Zalety i wady rasy jamnik miniaturowy

Zalety jamnika miniaturowego

  • Jamnik miniaturowy to wierny pies rodzinny
  • Pies ma towarzyskie usposobienie i jest przyjazny
  • Jamnik miniaturowy to pies polecany dla aktywnych spacerowiczów
  • Jamnik miniaturowy to bystry uczeń

Wady jamnika miniaturowego

  • Jamnik miniaturowy może zapaść na wiele różnych chorób
  • Rasa ta jest uparta i wymaga doświadczenia w prowadzeniu
  • Silny instynkt myśliwego może jamnika sprowokować do ucieczek

Ciekawostki o rasie

  • Jamniki miniaturowe można krzyżować tylko i wyłącznie z jamnikami króliczymi. O kojarzeniu decyduje hodowca według własnego uznania.
  • Jamnik długowłosy jest najłagodniejszą i najspokojniejszą odmianą jamnika. Jamniki długowłose powstały w wyniku krzyżówki ze spanielami. Natomiast jamniki szorstkowłose to krzyżówka jamnika m.in. ze sznaucerem.
  • Jamnik to pies wybrany na pierwszą pluszową maskotkę XX. letnich igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 1972 roku w Monachium. Kolorowemu, pasiastemu jamnikowi nadano imię Waldi. Muskularna sylwetka jamnika, upór, wytrwałość i zwinność miała tu pierwszorzędne znaczenie dla cech, którymi powinien charakteryzować się każdy sportowiec.
  • Jamniki to także pierwowzory nazwy dla popularnej kiełbaski w bułce. Nazwa hot-dog wyparła wcześniejszą „dachshund”, która oznacza „borsuczego psa”, czyli właśnie jamnika.

Jamnik miniaturowy hodowla

Jamnik miniaturowy cena

pixabay.com/photos/long-hair-dachshund-puppy-mini-16746/

Jamnik miniaturowy nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki jamnika miniaturowego powinny być radosne i zadbane. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca jamnika miniaturowego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby jamnik miniaturowy mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Jamnik miniaturowy cena

Cena jamnika miniaturowego uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się między 4000 a 5000 zł.

Imię dla jamnika miniaturowego

Ciekawe imię dla samca jamnika miniaturowego: Bono, Tio, Luis

Ciekawe imię dla suczki jamnika miniaturowego: Tosia, Bunia, Wicia

Dla kogo jamnik miniaturowy będzie idealny?

Jamnik miniaturka to pies polecany dla doświadczonych opiekunów. Idealnym lokum dla psa jest dom parterowy w bliskim sąsiedztwie lasów. Bez problemu jamnik miniaturowy poradzi sobie w mieście (w bloku z windą lub parter), ale musi mieć odpowiednią ilość aktywności.

Klasyfikacja FCI jamnika miniaturowego

Grupa IV: jamniki

Sekcja 1b: jamniki

Nr wzorca: 148

Redakcja

Bibliografia

K. Ściesiński, Jamniki, A.W. Egros, Warszawa.

A. Gough, A. Tomas, Predyspozycje rasowe do chorób psów i kotów, Sima WLW, Warszawa 2006.

zkwp.pl/wzorce/148.pdf

fci.be/en/nomenclature/4-Dachshunds.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
Jamnik miniaturowy – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Jamnik miniaturowy – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Jamnik miniaturowy to jedna z trzech odmian wśród jamników. Każda z nich występuje w trzech wielkościach i odmianach sierści: szorstko-, krótko- i długowłosej.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x