Reklama
Reklama

Jamnik króliczy – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Jamnik króliczy – cena, charakter, opis rasy

Photo by Carissa Weiser on Unsplash

Jamnik króliczy to najmniejsza odmiana jamników, która absolutnie nie ustępuję większym psom w pracy myśliwego.

Spis treści - kliknij strzałkę

Jamnik króliczy – podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Niemcy

🐶 Numer wzorca FCI

148

➡ Waga

3,5 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Odważny, wierny, przyjacielski

Jamnik króliczy – pochodzenie i historia rasy

Jamniki wywodzą się od dwóch ras niemieckich psów gończych. Jamniki wszystkich odmian włosa zaczęto krzyżować z pinczerem, a później z pinczerem miniaturowym i małymi terierami i tak powstały jamniki królicze. Cel ten został oficjalnie osiągnięty w 1905 roku. Pierwszymi psami, które przekazały szczeniętom z miotu wielkość miniaturową, były dwa jamniki krótkowłose Zint i Rotschild. Przed I wojną światową nowej wielkości jamnikom miniaturowym nadano nazwę jamników króliczych.

W czasie II wojny światowej wiele hodowli przestało istnieć, a już od 1927 roku wielu hodowców miało spore trudności z utrzymaniem odrębnych linii jamników króliczych i miniaturowych. W 1951 roku Alfred Gerhards określił zasady, jakie muszą obowiązywać przy kwalifikacji (obwód klatki piersiowej i pomiar dokonywany w wieku 15 mcy) na wystawie i w hodowli jamników króliczych i miniaturowych. Wyszczególnił dodatkowo zasady oznakowania rodowodów w Niemieckim Klubie Jamnika. Od tej daty w rodowodach widniał skrót Zw oznaczający jamnika miniaturowego i Kt, czyli jamnik króliczy.

Standaryzowanie odmiany miniaturowej i króliczej w Niemczech

W 1933 powstał Niemiecki Klub Jamnika Miniaturowego i Króliczego, a jego założyciele określili szereg cech, jakimi powinny wykazywać się jamniki królicze i miniaturowe

 • Jamnik miniaturowy – waga nie większa niż 4 kg i obwód klatki piersiowej 35 cm.
 • Jamnik króliczy – waga nie większa niż 3,5 kg przy obwodzie nie większym niż 30 cm.

Założenia te przyjął Niemiecki Klub Jamnika, który dookreślił, że samiec jamnika miniaturowego powinien ważyć do 4 kg, a suka do 3,5 kg.

Jamnik króliczy – historia współczesna

Jamniki królicze występują w trzech odmianach włosa: gładkowłose, krótkowłose i szorstkowłose, a każda z nich ma prawo do wnioskowania na Międzynarodowego Championa Piękności (CACIB). Niemiecki Klub Jamnika czyni starania, aby każda z odmian wielkości jamnika była uznana za odrębne rasy. Celem tego zabiegu jest zakazanie krzyżowania osobników standardowych, miniaturowych i króliczych między sobą. Dziś dwie zminiaturyzowane rasy jamnika długowłosego są zbliżone pokrojem do standardowego jamnika długowłosego. Problemem jest natomiast hodowla jamników króliczych i miniaturowych odmiany krótkowłosej i szorstkowłosej, chodzi głównie o problematyczny typowy wyraz głowy, osadzenie i ustawienie ucha oraz kątowanie przednich nóg.

Jamnik króliczy w Polsce

Początek hodowli jamników miniaturowych i króliczych szorstkowłosych datuje się w Polsce na 1975 rok. Władysław Kłodziński importował czempiona wystawowego Putzy v. d. Hanielsheide z RFN.

Początek hodowli jamników miniaturowych długowłosych przypada na rok 1975. Władysław Kłodziński sprowadził do Warszawy z RFN rudą sukę, czempionkę wystawową –  Kathrin v. d. Humboldtruh.

Pierwsze jamniki miniaturowe wszystkich odmian włosa pojawiły się w naszym kraju w latach 70. Ich hodowcą był Włodzimierz Jackowski z Pszczewa, który importował rudego jamnika miniaturowego krótkowłosego – Seekapetra westward ho.

Jak wygląd jamnik króliczy

Jamnik króliczy to niski pies o krótkich kończynach. Pies ten ma wydłużoną, ale umięśnioną i zwartą sylwetkę. Głowa psa jest wydłużona, ale nie spiczasta, z lekko zaznaczonym stopem. Kufa długa, mocna, która rozwiera się do wysokości oczu. Podgardle niezaznaczone. Oczy szeroko rozstawione, średniej wielkości o migdałowym kształcie i kolorach od ciemnoczerwonobrązowych po czarnobrązowy. Wysoko osadzone uszy są długie, a ich przednia krawędź dotyka polików. Tułów jamnika króliczego jest harmonijny, lekko opada do zadu. Sam zad nie jest ani poziomy, ani też przesadnie ścięty. Zad wieńczy cienki ogon noszony na wysokości linii grzbietu. Umięśnione ciało dźwigają równie umięśnione kończyny, bez luźnej skóry. Pies stoi pewnie, a w ruchu jest płynny i energiczny.

Jamnik króliczy – charakterystyka rasy

Obwód klatki piersiowej jamnika króliczego

Pies: 27 – 32 cm w najszerszym miejscu klatki piersiowej

Suka:  25 – 30 cm w najszerszym miejscu klatki piersiowej

Jamnik króliczy – waga

Pies: 4 kg

Suka: 3,5 kg

Szata jamnika króliczego

Jamnik króliczy występuje w trzech rodzajach szaty:

Krótkowłosa: krótka, gęsta, błyszcząca, przylegająca, mocna i twarda, bez łysin. Ogon jest cienki, dokładnie pokryty włosem, ale nie za obficie. Trochę dłuższy, szczeciniasty włos na spodniej stronie ogona nie stanowi wady.

Szorstkowłosa: włos jest szorstki z podszerstkiem, przylegający na całym ciele. Wyjątkiem jest kufa, brwi i włos na uszach. Na kufie wyraźnie zaznaczona broda. Krzaczaste brwi. Na uszach włos krótszy niż na całym ciele, prawie gładki. Ogon dobrze i równomiernie pokryty ciasno przylegającym włosem. Miękka sierść na głowie i na łapach jest wysoce niepożądana.

Długowłosa: włos prosty, błyszczący z podszerstkiem, przylegający do ciała, na szyi i podbrzuszu dłuższy, na uszach zwisający poza dolną krawędź ucha, na kończynach tworzy wyraźne pióro, najdłuższy jest na ogonie, gdzie tworzy pełną chorągiew.

Jamnik króliczy występuje w czterech odmianach barwnych różniących się w zależności od rodzaju szaty: jednobarwne rude, dwubarwne, marmurkowe i pręgowane bez braków w pigmentacji.

Kategoria wielkości jamnika króliczego

Jamnik króliczy jak sama nazwa wskazuje jest psem małym.

Jak długo żyje jamnik króliczy ?

Jamnik króliczy żyje od 12 do 14 lat.

Jamnik króliczy – usposobienie i charakter

Jamnik króliczy zgodnie ze wzorcem rasy powinien być psem odważnym, nigdy tchórzliwym czy agresywnym. Charakter jamnika króliczego musi być zrównoważony. Jamnik to pies gończy i myśliwski, który jest wytrwały, zwinny i pełny pasji. Mimo zuchwale noszonej głowy to pies przyjacielski i bystry, o czym świadczy także wyraz jego oczu, który nigdy nie jest przeszywający.

Jamnik króliczy uwielbia się bawić, wykorzystując swój bardzo dobry węch. Podczas aktywności, mimo że jest małym psem pozostaje bardzo szybki, ruchliwy, zwrotny, zwinny i energiczny. Wszystkie jamniki są wiernymi psami rodzinnymi, wyrozumiałymi wobec dzieci. Obcych będzie obszczekiwał głośno i rytmicznie.

Jamnik, którego potrzeby fizyczne, psychiczne i społeczne nie zostaną zabezpieczone czy spożytkowane szybko znajdzie inne drogi rozładowywania frustracji – będzie uciekał. Ucieczka może być podyktowana naturą myśliwego, jamnik jest niestrudzonym tropicielem, a im ciekawszy trop, tym dłuższa wycieczka.

Jamnik króliczy – zdrowie

Jamniki królicze żyją dość długo i należą do grona ras wytrzymałych fizycznie. Jednak i one przez specyficzną wydłużoną sylwetkę i krótkie nóżki miewają problemy zdrowotne.

Dobrą profilaktyką problemów z kręgosłupem jest unikanie przez jamnika chodzenia po schodach i wszelkich skoków. Sporty wysiłkowe absolutnie nie są dla jamników bez względu na rozmiar. Podczas upałów jamnik króliczy powinien mieć zapewnione chłodne miejsce do odpoczynku i zapas świeżej wody, a jego zwiększona aktywność powinna odbywać się wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Najczęściej pojawiające się choroby u jamników króliczych

 • dyskopatia
 • zwapnienie kości
 • zwyrodnienie kręgosłupa
 • bóle kręgosłupa
 • nowotwory
 • choroby serca
 • choroby neurologiczne
Jamnik króliczy cena

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1249933

Jamnik króliczy – żywienie

Jak każdy pies również i jamnik króliczy potrzebuje dobrej jakości pożywienia, bez względu na jego rodzaj, a porcji w ciągu dnia powinno być kilka. Jamnik to łakomczuch, choć na takiego nie wygląda, więc trzeba być ostrożnym  z przysmakami i wliczać je do dziennej dawki kalorii, gdyż ich nadmiar szybko odbije się na sylwetce i obciąży krótkie nogi i kręgosłup psa. Wielkość porcji dla jamnika króliczego musi być spójna z jego poziomem aktywności, stanem zdrowia i wiekiem psa. Unikaj karm zbożowych i pamiętaj o dostosowaniu wielkości krokietów karmy do wielkości pyska psa.

Jamnik króliczy – pielęgnacja

Sposób pielęgnacji jamnika króliczego w dużej mierze zależny jest od rodzaju szaty. Zawsze jednak standardem pielęgnacyjnym jest cotygodniowe czyszczenie i przegląd oklapniętych uszu, mycie zębów, kontrola stanu oczu oraz przyrostu pazurów. Jamnika króliczego szorstkowłosego trzeba trymować co 6 miesięcy i wyczesywać po każdej wizycie w lesie. Jamnika króliczego długowłosego również trzeba wyczesywać codziennie, u niektórych osobników trzeba też wycinać włosy pod opuszkami. Długi włos jest też problematyczny zimą, gdyż śnieg klei się do włosa. Mokrego psa zawsze należy dokładnie wysuszyć.

Jamnik króliczy – szkolenie

Wychowanie jamnika dobrze jest zacząć w psim przedszkolu, będzie ono dobrą bazą do dalszych szkoleń. Jamnik króliczy jest psem chętnym do pracy, wszechstronnym i niezawodnym. Jako pies myśliwski będzie wykazywał się niezwykłą odwagą do pracy w norze – jest psem ciętym. Jamnik króliczy bez względu na rodzaj sierści sprawdzi się jako pies pracujący po śladzie przy płoszeniu i szukaniu postrzelonej zwierzyny, ale pozostaje też psem niezawodnym w pracy na ziemi i w wodzie. Opiekun powinien podczas pracy z jamnikiem pamiętać o jego pierwotnym charakterze myśliwego i pielęgnować jego cechy użytkowe. Przyuczanie do polowań zaczyna się już ze szczenięciem, które rozpoczyna się w sztucznych norach z intersującym zwierzę przedmiotem, a potem zamienia się go na mysz. Zaznajamianie jamnika z norą musi zacząć się w 4. miesiącu życia. Warto, aby opiekun zapoznał się z Regulaminami Konkursów Norowania oraz Konkursu Posokowców i Tropowców, gdyż to na ich podstawie jamnik może starać się uzyskać dyplom z Konkursu Prób Pracy oraz Międzynarodowego Championa Piękności i Międzynarodowego Championa Pracy.

Zalety i wady jamnika króliczego

Zalety jamnika króliczego

 • jamnik króliczy to pies rodzinny, oddany, wierny i wesoły
 • jamnik króliczy jest inteligentny i szybko się uczy
 • najmniejsza rasa jamnika lubi się bawić: aportować, węszyć i pływać
 • jamnik króliczy to dobry kompan starszych dzieci

Wady jamnika króliczego

 • jamnik króliczy ma skłonność do ucieczek
 • jamnik króliczy bywa zawzięty i natarczywy w kontaktach z innymi psami
 • jamnik króliczy potrzebuje sporej dawki urozmaiconej aktywności
 • rasa ta jest dość szczekliwa
 • jamnik króliczy nie nadaje się dla niedoświadczonych osób

Ciekawostki o jamnikach króliczych

 • Obwód klatki piersiowej u jamników króliczych i miniaturowych mierzony jest po ukończeniu przez psy 15 miesięcy. Pomiaru dokonuje się na wystawie lub przeglądzie hodowlanym i wpisuje się do rodowodu. Pomiar wykonuje się tylko raz, ponownie mierzenie i zmiana kategorii wielkości jest niemożliwa.
 • Kojarzenie jamników standardowych, miniaturowych i króliczych o tym samym rodzaju włosa jest dozwolone tylko po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na wniosek z uzasadnieniem. Wniosek rozpatruje Federalna Komisja Hodowlana, a samo zezwolenie trzeba opłacić.
 • Niedozwolone jest rozmnażanie jamników marmurkowych między sobą. Jedynie jamniki marmurkowe z jednobarwnymi lub dwubarwnymi o innej barwie włosa, lecz podobnym rodzaju włosa.

Jamnik króliczy hodowla

Jamnik króliczy nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki jamnika króliczego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Matka i ojciec miotu muszą w chwili dopuszczenia do rozrodu mieć ukończone przynajmniej 18 miesięcy życia. Hodowca jamnika króliczego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby jamnik króliczy mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli. Jamniki obowiązują próby pracy.

Jamnik króliczy cena

Cena jamnika króliczego uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się od 3000 do 3500 złotych.

Imię dla jamnika króliczego

Ciekawe imię dla samca rasy jamnik króliczy: Hopp, Rudy, Solo

Ciekawe imię dla suki rasy jamnik króliczy: Fuga, Ness, Lara

Dla kogo jamnik króliczy będzie idealny?

Jamnik króliczy może być doskonałym partnerem myśliwego na polowaniu na dzikie króliki w norach lub może być użytkowany do polowań na drobne drapieżniki, np. tchórze. Jamniki nadają się wyłącznie dla osób aktywnych. Dobrym domem dla jamnika króliczego jest dom parterowy, gdyż pies nie będzie musiał zmagać się z chodzeniem po schodach.

Klasyfikacja FCI rasy jamnik króliczy

Grupa IV: Jamniki

Sekcja 1: jamniki

Nr wzorca: 148

Pytania czytelników

Czym różni się jamnik króliczy od miniaturowego?

Przede wszystkim wymiarami. Jamnik miniaturowy w obwodzie klatki piersiowej ma od 30 do 37 cm, natomiast jamnik króliczy od 25 do 27 cm. Miara ta klasyfikuje psy do określonej kategorii wielkości, pomiar ściąga się w wieku 15 miesięcy. Jamnik króliczy jest również nieco lżejszy od jamnika miniaturowego, króliczy waży do 4 kg, a miniaturowy do 5 kg.

Jaki jest najmniejszy jamnik?

Najmniejszym jamnikiem jest jamnik króliczy.

Summary
Jamnik króliczy 🐶 cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Jamnik króliczy 🐶 cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Jamnik króliczy to najmniejsza odmiana jamników, która absolutnie nie ustępuję większym psom w pracy myśliwego.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 784

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
1 miesiąc temu

Super
Ale mam pytanie-jaki pies będzie idealny dla osób które często wyjeżdżają?
Z góry dziękuję za odpowiedź ♥️

2
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x