Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ILE KOLAN MA PIES? Zobacz, jak wygląda szkielet psa

Facebook
Twitter
Pies na badaniu kolana u weterynarza

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dokładnie zbudowany jest Twój czworonożny przyjaciel? Od liczby kości po unikalną budowę stawów. Dowiedz się, dlaczego kończyny psów są tak wyjątkowe, jak funkcjonuje staw kolanowy i co sprawia, że są mistrzami w bieganiu. Czytaj dalej, aby odkryć niezwykły świat psiej anatomii, który z pewnością zaskoczy nie tylko miłośników psów, ale każdego, kto szuka fascynujących faktów o naszych czworonożnych towarzyszach.

Spis treści

Budowa psa

Budowa szkieletu wielu ssaków bazuje na bardzo podobnym schemacie. W przypadku kończyn ich budowa u psa przypomina nieco budowę kończyn u ludzi, są też jednak istotne różnice. Szkielet dorosłego człowieka składa się z ok. 206 kości. A ile kości ma pies? W zależności od długości ogona szkielet psa może liczyć od 319 do 321 kości. Jeżeli spojrzeć na kończyny, to podobnie, jak u ludzi u psów znajdują się stawy kolanowe. Największą różnicą w budowie kończyn jest liczba palców u psów – w tylnych łapach są zwykle 4, chociaż w niektórych przypadkach występuje ich 5 – są to tzw. Wilcze pazury u psów, atawizm po przodkach.

Jak zbudowany jest szkielet psa?

Szkielet psa to konstrukcja wewnętrzna ciała, stworzona z kości i chrząstek. Jego główne zadania to ochrona organów wewnętrznych i nadawanie kształtu ciału psa. Szkielet kostny jest częścią układu ruchu, który umożliwia psu poruszanie się, wspierając się na mięśniach. Kości, takie jak czaszka, kości miednicy, kręgosłup i żebra, chronią wewnętrzne organy i narządy.

  • Czaszka psa składa się z różnych kości, w tym szczękowej, siekaczowej, nosowej, ciemieniowej, łzowej, jarzmowej, podniebiennej, skrzydłowej, lemiesza, klinowej i żuchwy.
  • Kręgosłup składa się z kręgów szczytowych, obrotowych, szyjnych, piersiowych, lędźwiowych, krzyżowych i ogonowych.
  • Klatka piersiowa psa jest zbudowana z podwójnych kości żeber, mostka i chrząstek żebrowych.
  • Miednica psa składa się z zrośniętych kości biodrowej, kulszowej i łonowej.
  • Kończyna piersiowa psa obejmuje kości takie jak łopatka, ramienna, łokciowa, promieniowa, nadgarstka, śródręcza, palców i trzeszczki.
  • Kończyna miedniczna psa zawiera kości miedniczną, udową, piszczelową, strzałkową, stępu, śródstopia, palców, trzeszczki mięśnia brzuchatego i mięśnia podkolanowego oraz rzepkę.

Staw kolanowy u psa

Staw kolanowy jest istotnym elementem układu ruchu psa. Jest to złożona konstrukcja, która umożliwia psu sprawne poruszanie się dzięki obecności:

  • Stawu barkowego
  • Stawu biodrowego
  • Stawu łokciowego
  • Stawu kolanowego
  • Stawu nadgarstkowego
  • Stawu skokowego
Anatomia psa rysunek

1 – czaszka, 2 – szczęka, 3 – żuchwa, 4 – kręg szczytowy, 5 – kręg obrotowy, 6 – łopatka, 7 – wyrostek barkowy, 8 – kość ramieniowa, 9 – kość promieniowa, 10 – kość łokciowa, 11 – kości palców, 12 – kości śródręcza, 13 – kości nadgarstka, 14 – mostek, 15 – części chrzęstne żeber, 16 – żebra (13), 17 – kości palców, 18 – kości śródstopia, 19 – kości stawu skokowego, 20 – kość piętowa, 21 – kość strzałkowa, 22 – kość piszczelowa, 23 – rzepka, 24 – kość udowa, 25 – kość kulszowa, 26 – kość biodrowa

Budowa kończyny psa

Psy, jako zwierzęta palcochodne, stawiają na podłoże jedynie końcówki palców. Ten sposób poruszania się jest adaptacją do szybkiego biegu, na przykład podczas polowania u drapieżników. Dzięki palcochodności, której cechą jest poruszanie się na palcach, kończyny psa są wydłużone, co umożliwia im szybsze przemieszczanie się. U psów kości nadgarstka i śródręcza są ze sobą zrośnięte i wydłużone, co sprawia, że ich dłonie są długie, a staw nadgarstkowy znajduje się wyżej. Jeszcze wyżej na przedniej kończynie umiejscowiony jest staw łokciowy. W kończynie tylnej, kości śródstopia łączą się i wydłużają, tworząc długą kość skokową. Dzięki temu stopa jest dłuższa, wydłużając całą kończynę, a staw skokowy położony jest wysoko. Jeszcze wyżej znajduje się staw kolanowy.

Ile kolan ma pies?

Patrząc na budowę tylnych łap psa można słusznie zadać sobie pytanie, czy i gdzie pies ma kolana? Przede wszystkim, każdy pies ma dwa kolana, po jednym w każdej tylnej kończynie. W przednich kończynach pies ma z kolei łokcie zamiast kolan. Patrząc na psa z boku kolano jest pierwszym stawem od góry w tylnej kończynie.

Jak zbudowane jest kolano psa?

Kolano u psa to precyzyjny mechanizm, który składa się z:

  • kości udowej
  • kości piszczelowej
  • kości strzałkowej
  • rzepki
  • łąkotki
  • więzadeł krzyżowych

 

Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kolan psa odgrywa rzepka i staw kolanowy. To właśnie problemy z chrząstką, która go wyścieła, sprawiają, że pies odczuwa ból, co prowadzi do problemów z poruszaniem się.

Gdzie pies ma kolana?

Wydawać by się mogło, że kolana psa znajdują się tuż nad łapami i są wygięte w przeciwną stronę. Tak oczywiście nie jest. To, co wydaje się kolanem jest stawem skokowym. Kolano znajduje się wyżej, pomiędzy kością udową a piszczelową.

FAQ

Czy psy mają kolana?

Tak, w kończynach miedniczych, pomiędzy kością udową a piszczelową i strzałkową znajduje się psie kolano.

Przeczytaj inne ciekawostki o zwierzętach

Summary
ILE KOLAN MA PIES? Zobacz, jak wygląda szkielet psa | Zoonews.pl
Article Name
ILE KOLAN MA PIES? Zobacz, jak wygląda szkielet psa | Zoonews.pl
Description
Czy wiesz, że psy mają więcej kości niż ludzie? Dowiedz się, jak zbudowane są ich kończyny i kolana. Odkryj sekrety anatomii psa. Czytaj więcej!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x