Reklama

Fontanna dla kota – czy takie poidełko dla kota ma sens?

Facebook
Twitter
Fontanna dla kota to na pewno dobry wybór w przypadku zwierzaków cierpiących na problemy z pęcherzem moczowym

Fontanna dla kota to fanaberia czy konieczność? Kiedy fontanny są ważne i jaka jest ich rola w kocim świecie? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Spis treści - kliknij

Woda w diecie kota – nawyki kotów związane z piciem wody

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż kot, jako gatunek ewoluujący w dość specyficznych warunkach, prezentuje nietypowe podejście do kwestii picia wody. Okazuje się, że ze względu na fakt, iż przodkowie kotów domowych zamieszkiwali głównie tereny pustynne (w północnej i środkowej Afryce oraz na obszarze Bliskiego Wschodu), to ich poczucie pragnienia zostało silnie zredukowane.

Powodem tego procesu był brak łatwo dostępnych źródeł wody, w oparciu o które kot mógłby regularnie gasić pragnienie. Aby zatem nie cierpieć z powodu potrzeby niemożliwej do zaspokojenia koty praktycznie przestały ją odczuwać, a wodę nauczyły się pobierać inaczej – z ciał ofiar, na które polowały (pamiętaj bowiem, że mięso w ogromnej ilości składa się właśnie z wody).

Woda dla kota - kiedy i ile pije kot?

Kiedy zatem koty faktycznie piją? Najczęściej gdy są silnie odwodnione (np. ze względu na nieodpowiednią dla swoich potrzeb dietę), albo gdy poczucie pragnienia jest spowodowane chorobą  (np. cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek czy zaburzeniami behawioralnymi w postaci polidypsji). Sporo wodo piją też kocięta oraz kotki w czasie karmienia, bo bez wody nie są w stanie wyprodukować pokarmu dla swoich młodych.

Zdrowy dorosły kot, który spożywa odpowiednią dla siebie zbilansowaną dietę mokrą, zawierającą ponad 67% wody w składzie, praktycznie nie ma potrzeby dopijania z zewnętrznych źródeł, bo jego zapotrzebowanie zostaje w całości pokryte.

Koty żywione karmą suchą, która średnio zawiera ok. 8-10% wilgotności w składzie, są chronicznie niedowodnione nawet wtedy, gdy mają stały dostęp do poidełka: miski czy fontanny. Fakt, że fontanna dla kota może być pomocna w poprawie stanu nawodnienia jego organizmu, nadal nie powoduje, że kot pokrywa swoje zapotrzebowania na wodę w 100%.

Zakłada się, że dorosły kot powinien przyjmować ok. 40-50 ml wody / 1 kg masy ciała w ciągu doby. Przy diecie suchej jest to praktycznie niewykonalne. Dlatego też z tego modelu dietetycznego, dla dobra kociego zdrowia, najlepiej jest zupełnie zrezygnować – niezależnie od tego czy w domu stoi fontanna, czy też nie. Przy diecie mokrej jest to w pełni możliwe, a fontanna dla kota staje się wtedy ciekawym urozmaiceniem.

Przeczytaj również

Fontanna dla kota – kiedy warto się na nią zdecydować

Fontanna dla kota to na pewno dobry wybór w przypadku zwierzaków cierpiących na problemy z pęcherzem moczowym (głównie chodzi tu o piasek w pęcherzu i powstające kryształy oraz zbyt wysoki ciężar właściwy moczu). Poza odpowiednią dietą i często zalecanym w takich przypadkach zakwaszaniem moczu to właśnie zwiększona diureza pomaga w opanowaniu tego problemu zdrowotnego. A, jak wiemy, dla sporej grupy kotów woda płynąca, pluskająca i będąca w ruchu, jest bardziej atrakcyjna, niż stojąca w misce.

Poza tym woda w fontannie potrafi być też czystsza niż stojąca w pojemniku. Odpowiadają za to odpowiednie filtry umieszczane w fontannach dla kotów. Uwaga jednak – wymagają one regularnego czyszczenia oraz wymiany, bo bez przestrzegania tych procedur nie będą spełniać swoich funkcji.

Kompletnie nie ma natomiast znaczenia parametr, którym szczyci się wielu producentów fontann dla kotów, a mianowicie kwestia natlenienia wody. Kot to nie ryba, tlenu z wody nie pobiera, a zmiana smaku wody ze względu na jej potencjalne natlenienie jest, delikatnie rzecz ujmując, wątpliwa.

Poidełko dla kota

Fontanna dla kota – zalety

  • Fontanna dla kota może stanowić urozmaicenie środowiskowe
  • Kocia fontanna potencjalnie zwiększa zainteresowanie wodą jako taką, a co za tym idzie także jej piciem
  • Poidełko dla kota w formie fontanny zapewnia większą czystość spożywanej wody (przy założeniu przestrzegania zaleceń producenta)

Fontanna dla kota – wady

  • Fontanna dla kota może zostać całkowicie zignorowana przez zwierzę – kocie annały notują wiele takich przypadków
  • dźwięk wydawany przez fontannę dla kota w czasie pracy – dla wielu może być niemożliwy do zaakceptowania (i mam tu na myśli tak koty, jak i ludzi)
  • Fontanna dla kota generuje koszty i dodatkową pracę, związaną z utrzymaniem urządzenia w należytym stanie higienicznym (nie, sama wymiana filtrów to zbyt mało, fontanny trzeba rozkładać, czyścić, a często także odkamieniać i to regularnie)

Fontanna dla kota – na co zwrócić uwagę przed zakupem

W mojej ocenie ważne dla użytkownika parametry to:

  • wielkość kociej fontanny – zarówno zbiornika na wodę, jak i samego basenu, czy też strumienia, z którego pije kot – nie może on być zbyt mały, bo korzystanie z niego może się wiązać dla zwierzaka z dyskomfortem,
  • materiał i konstrukcja fontanny – fontanna powinna być łatwa w czyszczeniu, nie powinna mieć zbędnych zakamarków i musi się dać całkowicie rozłożyć, by móc zadbać o jej właściwą konserwację,
  • dodatkowe parametry fontanny dla kota – takie jak np. dobowe zużycie prądu, obecność bądź brak czujnika ruchu wzbudzającego urządzenie do pracy a także inne udogodnienia jak np. nocne podświetlenie – naprawdę jeśli chodzi o wybór opcji to ilu producentów tyle pomysłów.

Od redakcji

Fontanna dla kota cena

Cena fontanny dla kota zależy od materiału, z którego zostało wykonane poidełko. Fontanny ze stali nierdzewnej o pojemności ok. 4l. z możliwością regulacji wodospadów potrafią kosztować nawet powyżej 400 zł. Z drugiej strony fontanny plastikowe o mniejszej pojemności (2l) można kupić już poniżej 100 zł. Na rynku są również dostępne fontanny ceramiczne, które teoretycznie nie powinny wpływać na smak wody, co jest ważne, gdy kot nie chce pić wody z innego rodzaju poidełka.

Fontanna dla kota – podsumowanie

Fontanny dla kotów są dostępne na rynku w wielu modelach  – mamy wersje ze strumieniem wody, wodospadem, kaskadą, wodą przelewającą się po odpowiednio uformowanym „podłożu”, fontanny plastikowe, ceramiczne, metalowe a także takie, w których możemy wymieniać dysze odpowiadające za intensywność płynącego strumienia oraz w których da się regulować natężenie pracy pompki. Jednak najważniejsze pytanie zawsze pozostaje zagadką aż do momentu dokonania zakupu. A brzmi ono: czy Twój kot zaakceptuje nowy gadżet w domu, czy też uzna, że najfajniejszy w fontannie jest karton, w którym przyszła? O tym musisz przekonać się sam.

Małgorzata Biegańska-Hendryk

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk

Dyplomowana behawiorystka zwierząt towarzyszących i zoodietetyczka kotów. Od lat udziela konsultacji behawioralnych, prowadzi kursy i szkolenia dla opiekunów, pisze artykuły do prasy branżowej oraz wydaje książki o kociej tematyce. Od 2019 roku w Krakowie działa jej autorski kierunek studiów podyplomowych: "Behawiorystyka zwierząt towarzyszących - koty". Autorka bloga www.kocibehawioryzm.pl Prywatnie opiekunka 4 cudownych kotów.

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Summary
Fontanna dla kota – czy takie poidełko dla kota ma sens? | Zoonews.pl
Article Name
Fontanna dla kota – czy takie poidełko dla kota ma sens? | Zoonews.pl
Description
Fontanna dla kota to fanaberia czy konieczność? Kiedy fontanny są ważne i jaka jest ich rola w kocim świecie? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 2212

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x