Kot nie chce pić wody. Jak zachęcić kota był pił wodę?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Kot nie chce pić wody.

https://pixabay.com/images/id-1199259/

Kot, który nie chce pić wody może być narażony na poważne choroby. Co możesz zrobić, by zachęcić swoje kociaka do popijania wody między posiłkami? Przeczytaj poradnik.

Spis treści - kliknij

Jaką rolę pełni woda w diecie kota?

Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu kota, stanowiąc ponad 70% beztłuszczowej masy ciała zwierzęcia (otyłe zwierzę ma jej mniej). Obecność wody jest niezbędna i odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Woda w diecie kota odpowiada za:

 • wspomaganie procesów trawiennych (przemieszczanie pokarmu, prawidłowe działanie enzymów trawiennych)
 • wchłanianie, rozpuszczanie i transport składników odżywczych
 • transport produktów zbędnych lub szkodliwych produktów przemiany materii do miejsca ich usuwania

 

To nie wszystko. Woda odpowiada za termoregulację organizmu kota, który rozprowadza po futrze ślinę. Zabezpiecza także najważniejsze organy w ciele kota: mózg i rdzeń kręgowy (płyn mózgowo-rdzeniowy), stawy (płyn maziowy) i oczy (ciecz wodnista oka). U kocich matek woda chroni również rozwijający się płód. Woda znajduje się także we wszystkich komórkach, naczyniach krwionośnych, płynach ustrojowych i płynach otaczających tkanki.

Ile wody powinien pić kot?

Przeciętnie kot powinien wypijać 50-60 ml wody na jeden kilogram masy ciała. Jest to przybliżona ilość łącznie z wodą zawartą w mokrym pokarmie, przyjmowanym przez zwierzę. Druga metoda obliczania zapotrzebowania dziennego na wodę dotyczy kaloryczności pokarmu, jaki otrzymuje kot. Oznacza to, że jeśli kot w pokarmie powinien przyswajać 250 kcal/dzień, to tyle samo wody w ml powinien wypijać w ciągu dnia. Pamiętać należy, że jeśli podajemy kotu karmę mokrą, to zwierzak będzie wypijał adekwatnie mniej wody, wszystko zależy od stopnia jej wilgotności. Koty pijące dwa razy więcej płynów niż wskazuje norma, mogą również w taki sposób sygnalizować problemy zdrowotne. Kot nie pijący lub kot, który pije za dużo wody może być chory.

Dlaczego kot nie chce pić wody?

Dlaczego kot nie chce pić? Koty to zwierzęta, które naturalnie niezbyt chętnie skłaniają się do picia wody. W naturze koty pobierają wodę z organizmu swoich ofiar i dzięki temu nie mają potrzeby jej uzupełniania. Inaczej sprawa ma się u kotów żyjących z człowiekiem. Karmione suchą karmą koty powinny pić wodę dodatkowo, gdyż karma sucha nie ma tak wysokiej wilgotności, co karma mokra. Jeśli twój futrzak stroni od wody bez względu na przyjmowany rodzaj karmy, to być może jest to początek poważniejszego problemu zdrowotnego. Pamiętać należy, że koty w okresie letnim zmniejszają swoją aktywność, spada tym samym zapotrzebowanie na energię, dlatego kot nie chce jeść lub je zbyt mało. Koty w takim wypadku nie piją wody zawartej w karmie, dlatego powinny uzupełniać jej niedobory.

Jak nauczyć kota pić wodę?

Niestety koty nie mają potrzeby picia wody do momentu jej skrajnego niedoboru. Bardzo trudno jest nakłonić kota do picia wody, ale nie jest to niemożliwe. Jak dopajać kota? W miesiącach bardzo ciepłych można dodawać do wody kostkę lodu lub podawać kostki lodu po prostu do lizania. Częstsze serwowanie mniejszych posiłków także może wpływać na to, że kot częściej zajrzy do miski z wodą. Bezpośrednio po jedzeniu pragnienie się wzmaga i być może będzie to sposób na twojego mruczka.

Twój kot ma problemy z nerkami?

Reklama

sucha karma dla kota

Jak inaczej dopajać kota?

Warto poeksperymentować z naczyniami, w jakich podajemy wodę dla kota. Jedne koty wolą pić ze szklanki, inne z dzbanka, a jeszcze inne wybierają spodki lub piją wodę bezpośrednio z kranu. Kolejna propozycja jest dla osób mających swoje rytuały związane np. z wyjściem do pracy. Można wykorzystać określony czas na poranną kawę i puścić w tym czasie wodę z kranu w kuchni. Istnieje szansa, że twój kot nauczy się korzystać z takiego poidełka o stałej porze dnia. Dobrym rozwiązaniem jest dosmaczanie wody np. sosem własnym tuńczyka lub innym bulionem. Woda, mająca przyjemny dla kociego podniebienia smak może zachęcić do sięgania po nią częściej. Każda metoda, nawet ta najdziwniejsza będzie dobra, jeśli skutek będzie jeden – kot będzie pił więcej wody.

Jak zachęcić kota do picia wody 

Opiekun kota może zachęcić kota do picia wody, stosując kilka zasad i trików. Mamy nadzieję, że dzięki nim twój kot skusi się do pobierania wody z dostępnych w domu wodopojów.

Wybierz odpowiednią wodę dla kota.

Najlepszym wyborem jest niechlorowana woda z kranu, która jest zdatna do picia zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Drugą opcją jest butelkowana woda źródlana, która nie zawiera zbyt dużej ilości minerałów szkodliwych w nadmiarze dla nerek kota (sód, magnez). Trzecia możliwość to zakup specjalnej wody dla kotów z odpowiednio zbilansowanymi składnikami mineralnymi. Specjalna woda dla kota wzbogacona jest o taurynę, wpływającą na koci wzrok, serce, sierść, zęby oraz właściwy przebieg kociej ciąży.

Wybierz odpowiednią miskę dla kota.

Rodzaj miski ma znaczenie. Kot nie pije wody z misek, które oddają smak do wody (kiepskiej jakości metal), które się przemieszczają (zbyt lekkie) i wydają dźwięki, podczas picia (są niedokładnie umocowane na stelażu lub podłodze). Miska do wody dla kota powinna być odpowiednio ciężka, pojedyncza i postawiona na sylikonowej macie lub sama powinna być podgumowana. Miska dla kota powinna być na tyle duża, by kot nie uderzał w jej ranty wibrysami. Najlepszą miską do wody dla kota jest miska ceramiczna, która dodatkowo utrzymuje przyjemny chłód świeżej wody, jest higieniczna i łatwa w czyszczeniu. Idealnie, gdy w domu stoją minimum trzy miski z wodą. W ten sposób zapobiegamy także rywalizacji między kocimi rezydentami.

Ustaw miskę w odpowiednim miejscu.

Miska z wodą dla kota powinna stać z dala od pokarmu. Absolutnie nie powinna ona stać obok kuwety. Picie w pobliżu własnej toalety nie należy do przyjemnych i dla kota świadczyć może o potencjalnym zatruciu. Wyczulony zmysł kociego węchu od razu odrzuci taką miskę z wodą. Jest to także spowodowane naturalnym instynktem zwierzęcia. Kot podczas pobierania pokarmu i wody w naturalnym środowisku zawsze zachowuje czujność przed atakiem. Miejsce miski z wodą dla kota jest tam, gdzie jest cicho i spokojnie, najlepiej w przestrzeni odizolowanej od gwaru domowego.

Wymieniaj wodę w miskach.

Nie zapominaj myć kocich misek i codzienne wymieniać w nich wodę. Tutaj ponownie do głosu dochodzi koci węch. Jest on tak silnie wyspecjalizowany, że jeśli w wodzie rozwijają się drobnoustroje, to zdrowy kot zwyczajnie nie będzie jej pił. Wszelkie osady, futerko czy kurz są powodem, by wymienić wodę w misce. Im częściej, tym lepiej, zwłaszcza jeśli masz w domu większe stadko kotów, które nie chce pić z jednej miski.

Podawaj karmę mokrą lub uzupełniaj wodę w karmie suchej

Poza wytycznymi określonymi przez lekarza weterynarii (np. okres rekonwalescencji, choroby układu moczowego) nie ma przeciwwskazań do podawania kotu karmy suchej. Gdy kot pije mało można zwiększyć pobór płynów, serwując kotu karmę mokrą (która ma ok. 75% wilgotności, sucha ma ok. 10%) lub zastosować dietę BARF (surowe mięso ma do 80% wilgotności). Innym sposobem na dodatkowe mililitry wody przyjmowanej przez kota z jedzeniem jest dolewanie bulionu rybnego/mięsnego (bez soli i przypraw) lub specjalnego mleka dla kotów do karmy suchej. Czasem bywa tak, że kot nie chce pić wody, a chętnie pije specjalne mleko dla kotów.

wodospad dla kota

https://www.pikrepo.com/ffsia/silver-tabby-cat-drinking-on-body-of-water

Kup fontannę lub wodospad dla kota

Kot, który pije za mało wody może z dużym prawdopodobieństwem skusić się na szumiące źródło wody. Fontanny dla kotów czy wodospady mają zamknięty obieg wody, co zapobiega jej zanieczyszczeniu. Dodatkowo wyposażone są filtr do wody, który dokładnie oczyszcza napój dla kota. Wiele z fontann dla kotów ma kilka trybów pracy pompy, co sprawia, że łatwiej można przyzwyczaić kota do ich dźwięku, ustawiając na początek najniższy z nich. Niektóre poidełka dla kotów mają czujnik ruchu i uruchamiają się tylko wtedy, gdy kot jest w pobliżu. Jeśli te opcje cię nie przekonują wystarczy odkręcić kran i upewnić się czy kot chętniej pije bieżąca wodę czy tę stojącą w misce.

Kiedy udać się do weterynarza, gdy kot nie chce pić wody?

Obserwacja zachowań kota może wiele powiedzieć o jego stanie zdrowia. Chory kot przestaje pić wodę i jednocześnie mało sika. Jeżeli dostrzegasz, że kot nie pije i nie je, jest apatyczny, ma problemy z oddawaniem moczu lub go nie oddaje (ból), mocz jest gęsty lub oddawany z krwią, jego zapach jest intensywny lub kot załatwia się poza kuwetą z pewnością są to sygnały, mogące budzić twoje zaniepokojenie. Wtedy koniecznie udaj się na wizytę do lekarza weterynarii. Niedobory wody w organizmie kota na poziomie 15% mogą zakłócić pracę nerek, uszkodzić pracę organów wewnętrznych, a nawet doprowadzić zwierzę do śmierci, gdy sięgną one 20%.

Jak poznać, że kot jest odwodniony?

Odwodnienie u kotów z biegunką i wymiotami, zarobaczonych, alergików, małych kociąt czy kotów nieaktywnych lub otyłych jest bardzo niebezpieczne i zawsze przebiega szybciej. Objawy odwodnienia u kotów nie są dostrzegalne od razu. Niedobór wody u kota dostrzec można dopiero przy 7-8% jej ubytku, jest to postać odwodnienia na poziomie średnim i zaledwie 2% dzieli kota od stanu ciężkiego. Objawy odwodnienia u kota:

 • sucha śluzówka jamy ustnej
 • obniżenie lub brak elastyczności skóry
 • lepka ślina
 • częstoskurcz
 • zapadnięte powieki
 • zaburzenia krążenia (kołatanie serca, spowolnienie lub zanik tętna) lub wstrząs krążeniowy
 • osłabienie odruchów
 • słaba, łamliwa, wypadająca sierść

 

Jeśli dostrzegasz objawy odwodnienia u kota niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o kotach

Summary
Kot nie chce pić wody. Jak zachęcić kota był pił wodę? | Zoonews.pl
Article Name
Kot nie chce pić wody. Jak zachęcić kota był pił wodę? | Zoonews.pl
Description
Kot, który nie chce pić wody może być narażony na poważne choroby. Co możesz zrobić, by zachęcić swoje kociaka do popijania wody między posiłkami? Przeczytaj poradnik.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 904

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x
()
x