Reklama

Fenek pustynny - cena, hodowla, opis gatunku

Facebook
Twitter
Fenek pustynny

pixabay.com/images/id-5148309/

Fenek, czyli lis pustynny to najmniejszy przedstawiciel psowatych, który zyskuje na popularności w hodowlach. Jednak, czy to właściwe miejsce dla dzikiego lisa?

Spis treści - kliknij strzałkę

Fenek – systematyka gatunku

Fenek, a dokładnie fenek pustynny, czyli Vulpes zerda, to drapieżny ssak z rodziny psowatych z rodzaju lisów.

Fenek – występowanie

Fenek pustynny, jak sama nazwa wskazuje żyje na terenach suchych, przede wszystkim na Półwyspie Arabskim, wzdłuż północnych krańców Morza Czerwonego oraz w Afryce: w okolicach północnego Maroka, a także w Nigerii i Czadzie – zatem na terenach Sahary. 

Jak wygląda fenek

Fenek to najmniejszy z psowatych, który mierzy zwykle od 30 do 40 cm długości, a jego ogon to kolejne 18-30 cm.

Cechą charakterystyczną fenków są ich wielkie uszy, które osiągają nawet 15 cm długości! Tak duże małżowiny pomagają lisom pustynnym na lepsze zlokalizowanie ofiary, ale również na bardziej wydajne chłodzenie.

Ile waży fenek

Fenek pustynny to najmniejszy przedstawiciel psowatych, który waży zwykle od 0,8 do 1,5 kg. Takie rozmiary lokują fenki poniżej gabarytów kotów domowych.

Wysokość fenka w kłębie

Zarówno samiec, jak i samica fenka osiągają 18-22 cm wysokości w kłębie.

Umaszczenie fenka

Szata fenka jest płowożółta na grzbiecie i biała wzdłuż nóg, pyska, uszu i brzucha. Sierść na gruczole fiołkowym jest czarna albo ciemnobrązowa, podobnie jak na końcu ogona. Również oczy, poduszka nosa i wibrysy są u fenków czarne.

Młode fenki są białe, co stanowi dodatkowy kamuflaż przed drapieżnikami.

Fenek – tryb życia

Fenek to lis pustynny, które doskonale przystosował się do warunków o szerokich amplitudach temperatury. W ciągu dnia, w wysokiej saharyjskiej temperaturze fenki zwykle ukrywają się w wykopanych przez siebie norach – to typowe zwierzęta nocne.

Fenki prowadzą życie monogamiczne – pozostają wierne swojej drugiej połowie aż do śmierci. To również zwierzęta stadne, które żyją zwykle w mniejszych rodzinach, zazwyczaj jest to para rodziców, starsze szczenięta i najmłodszy miot.

Lis pustynny żyje w rodzinach, które mogą liczyć nawet do 10. osobników.

Nory fenków poustynnych są nie tylko miejscem schronienia, służą do odchowania młodych. Tunele mogą tworzyć skomplikowane sieci, liczące nawet kilkadziesiąt metrów długości. Tunele mogą być też współdzielone z innymi rodzinami fenków.

Ile żyje fenek?

Długość życia fenka w naturze sięga ok 10. Lat. Z kolei fenki z hodowli żyją w domowych warunkach do ok. 12 lat.

Fenek – żywienie

Fenek – żywienie

pixabay.com/images/id-5736088/

Uzębienie fenków składa się z łamaczy, zmodyfikowanych zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Fenki mają zdolność do skoków z miejsca na wysokości 0,7 m i odległość 1 m. Wykorzystują tę umiejętność, podczas polowań, które składają się z fazy skradania, skoku i opadania na ofiarę.

Co je fenek w naturze

Fenek w naturalnym środowisku żywi się małymi gryzoniamia, ptakami i ich jajami, jaszczurkami oraz owadami. Dodatkiem do diety pustynnego lisa są owoce, korzenie i liście drzew oraz krzewów. Ten dodatek jest niezwykle ważny, ponieważ stanowi większą część wody, jaką pozyskują z pokarmu poustynne lisy.

Żywienie fenka w domu

Fenek w hodowli powinien być karmiony w sposób zbliżony do naturalnego, a więc: jajkami, pisklętami ptaków, surowym mięsem oraz larwami owadów. Dieta powinna być też uzupełniona o owoce oraz gałązki.

Mimo iż fenek należy do psowatych, to karmienie go karmą dla psów nie jest wskazane.

Fenek hodowla

Fenek to dzikie zwierzę i jako takie nie powinno być hodowane. Mimo to coraz częściej lisy pustynne sprowadzane się do USA i Europy, gdzie udomawia się je. W Polsce na fenka należy uzyskać pozwolenie.

Fenek rozmnażanie

Fenek rozmnażanie

pixabay.com/images/id-1065226/

Ciąża u fenków trwa około 50. Dni. Samica rodzi zwykle od 2 do 5 młodych w jednym miocie. Młody fenek waży nie więcej niż 28 gramów i mierzy do 10 cm długości, licząc z ogonem.

Młode fenki są białe, jednak już po dwóch tygodniach ich ubarwienie staje się beżowe. W wieku 3. miesięcy szata fenka wygląda, jak u dorosłego osobnika.

Fenek cena

Zastanawiasz się ile kosztuje fenek? Cena fenka z hodowli oscyluje na poziomie 2 tys. funtów w Wielkiej Brytanii. W Polsce hodowle fenków pustynnych nie są jeszcze popularne.

Czy fenek nadaje się do domu?

Fenki to zwierzęta, które nigdy nie podlegały udomowieniu. W takich warunkach cierpią, dodatkowo mogą przysporzyć właścicielowi wiele problemów.

Fenki obsikują otoczenia bardzo mocno skondensowanym moczem o silnym zapachu, które trudno się pozbyć. Są zwierzętami nieufnymi i szybko podejmują decyzję o ataku. Dodatkowo ich dieta powinna być zbliżona do naturalnej, dlatego karmienie karmami dla psów czy kotów nie jest prawidłowym postępowaniem.

Z jakimi zwierzętami może żyć fenek?

Fenek powinien żyć na wolności z innymi fenkami ze swojej rodziny.

Fenek ciekawostki

  • Fenek może przeżyć bez picia wody. Płyny pozyskuje wtedy tylko z pokarmu.
  • Liski pustynne silnie wokalizują, rozmawiają ze sobą szczebiocąc, zawodząc i warcząc.

Fenek – bajka

Fenek ma też liczne grono najmłodszych fanów, którzy mogą oglądać przygody pustynnego liska w bajkach i książkach o Przygodach Fenka.

 

Redakcja

Poznaj inne ciekawostki

Summary
Fenek pustynny - cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Fenek pustynny - cena, hodowla, opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Fenek, czyli lis pustynny to najmniejszy przedstawiciel psowatych, który zyskuje na popularności w hodowlach. Jednak, czy to właściwe miejsce dla dzikiego lisa?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1497

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x