Reklama

Dokarmianie ptaków zimą – jak dokarmiać ptaki zimą prawidłowo

Facebook
Twitter

Dokarmianie ptaków zimą może być korzystane zarówno dla ptaków, jak i nas samych. Ptaki dokarmiane zimą wrócą do karmiciela latem, by unieszkodliwić owady, atakujące zieleń, ale i nas samych.

Spis treści - kliknij

Ptaki zimowe w Polsce

Ptaki zimowe w Polsce to dość liczne grono, zarówno mniejszych, jak i większych przedstawicieli, których możemy obserwować przez cały rok w naszym kraju. Wśród nich należy wymienić liczne gatunki pospolite, takie jak gołębie, ale i te bardziej płochliwe i rzadziej spotykane, jak dzwońce czy trznadle.

Polskie ptaki zimowe

Polskie ptaki zimowe to:

 • dzięcioły – jedzą orzeszki sosny, świerku, nasiona lnu, słonecznika, słoninę, orzechy włoskie i laskowe
 • gawrony – lubią ziarna zbóż i grubszą kaszę
 • gołębie – jedzą kukurydzę, orzechy ziemne, pszenicę, groch, peluszkę, sorgo, owies i jęczmień
 • łabędzie nieme – powinny być karmione otrębami zbożowymi, gotowanymi warzywami: marchewka, kapusta, ziemniaki, buraki oraz ziarnami kukurydzy
 • kaczki krzyżówki – zjedzą niełuskany słonecznik, gotowaną kaszę gryczaną, jęczmienną i pęczak oraz warzywa, takie, jakimi karmi się zimą łabędzie
 • kawki – mogą być dokarmiane zimą ziarnami pszenicy, chętnie jedzą też grubszą kaszę
 • kosy i kwiczoły – zadowolą się jagodami jarzębiny, ognika i jabłkami, aronią, mrożonymi owocami bzu, płatkami owsianymi, słonecznikiem, ligustrą

Małe ptaki zimujące w Polsce

Do grona małych ptaków zimujących w Polsce zalicza się:

 • czyżyki – zadowolą się słonecznikiem i siemieniem lnianym, a także nasionami olchy, brzozy, jodły i wierzby
 • dzwońce – spożyją owoce dzikiej róży, irgi, śnieguliczki, jarzębiny oraz suszone owoce jeżyn, nasiona słonecznika i konopi
 • grubodzioby – najchętniej zjedzą pestki dyni, wiśni, jabłek, czeremchy, czereśni, groch oraz owoce leszczyny, orzeszki grabowe, słonecznik
 • gile – skuszą się na słonecznik, owoce dzikiej róży, jarzębiny i głogu
 • jemiołuszki – chętnie podjadają jagody głogu, jemioły, tarniny, dzikiej róży, jarzębiny oraz jałowca
 • rudziki – zajadają się jagodami i owocami
 • sikorki bogatki i modraszki – chętnie zjadają słonecznik, orzechy ziemne, pszenicę, proso, owies, konopie i słoninę
 • trznadle – zadowolą się nasionami traw, owsem, płatkami owsianymi, prosem, nasionami konopi
 • wróble i mazurki – zjedzą proso, pszenicę, żyto, pączki drzew i krzewów, zioła, rośliny strączkowe
 • zięby – zjedzą pokruszone orzechy laskowe, słonecznik, jabłka, morele, aronię, nasiona traw i krzewów

Ptaki potrzebują zimą tłuszczu

Reklama

Wysokoenergetyczne kule tłuszczowe z jagodami przeznaczone do dokarmiania dzikich ptaków zimujących.

Czy można dokarmiać ptaki zimą?

Oczywiście, że można dokarmiać ptaki zimą. Trzeba jedynie wiedzieć, kiedy zacząć to robić, być w tym systematycznym, nie zanieczyszczać terenu, na którym ptaki są dokarmiane i być świadomym kiedy przestać, by nie zaszkodzić naturalnemu rytmowi przyrody.

Dokarmianie ptaków zimą jest zadaniem odpowiedzialnym i nie wolno go zaprzestać, jeśli się na takie wsparcie decydujemy.

Czym dokarmiać ptaki zimą

Czym dokarmiać ptaki zimą? Wszystko zależy od tego ile czasu chcemy poświęcić na przygotowanie menu i sam ptasi „paśnik”. Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest kupowanie gotowych karm dla ptaków zimujących. Im mniejsze ptaki chcemy dokarmiać, tym drobniejsze mieszanki powinniśmy wybrać. Dokarmianie ptaków zimą w karmniku wymaga jednak dbania o higienę samego karmika i nie każdy jest gotowy na regularne jego czyszczenie. Najmniej pracochłonne są gotowe zawieszki w postaci kul tłuszczowych dla ptaków lub dzwoneczków, po których wystarczy usunąć jedynie osłonki i zawieszki, wieszając kolejne sztuki. Dobrym rozwiązaniem są także karmniki tubowe, dozujące karmę, które wystarczy uzupełniać mieszkanką zbóż, bez konieczności mycia pojemników.

Mieszanki ziaren dla ptaków

Mieszanki ziaren dla ptaków zimujących to bogate kompozycje ziaren oleistych, które są pożywne oraz łatwo przyswajalna przez ptaki. Dokarmianie ptaków zimą to odpowiedzialność za zdrowie dokarmianych gatunków, których przetrwanie zależy od dostępu do jakościowego pożywienia. W skład takich mieszanek wchodzi między innymi: słonecznik, sorgo czerwone i białe, proso żółte, kukurydza, krokosz oraz nierzadko także nasiona traw, ziół i kwiatów. Na opakowaniach znajdziesz także informacje o dodatku witamin oraz braku konserwantów i sztucznych barwników. Mieszanki ziaren dostępne są w kilku wariatach wagowych.

Kule tłuszczowe dla ptaków

Kule tłuszczowe dla ptaków to energetyczna mieszanka ziaren zatopiona w niesolonym tłuszczu wołowym. Dokarmiane ptaki zimą bardzo go potrzebują. Ptaki zimą wydatkują więcej kalorii na ogrzanie ciała i bardziej wyczerpujące loty, spowodowane wiatrem i zacinającym śniegiem. Wśród ziaren znajdziemy tu proso, słonecznik, orzechy, owies i pszenicę. Gotowy produkt nie powinien zawierać nasion ambrozji, która inwazyjnie rozprzestrzenia się i niszczy zastaną faunę. Kule tłuszczowe dla ptaków są praktyczne oraz dostępne w kilku wariantach smakowych. Można je kupić w większych ilościach lub na sztuki.

Kule tłuszczowe dla ptaków to energetyczna mieszanka ziaren zatopiona w niesolonym tłuszczu wołowym.

https://pixabay.com/photos/bird-feeder-tit-bird-feeding-place-4739415/

Słonina dla ptaków

Słonina dla ptaków przede wszystkim powinna być surowa, niewędzona i nieposolona. Produkt można nadziać lub zawiesić na gałązkach, a z pewnością skuszą się na taki rarytas sikorki. Słoninę dla ptaków dla uatrakcyjnienia można dodatkowo ponabijać nasionami. Łój nie powinien wisieć dłużej niż 14 dni, im dłużej pozostaje dostępny dla ptaków, tym większe ryzyko zjełczenia i w konsekwencji zatrucia skrzydlatych gości. Dokarmianie ptaków zimą po raz kolejny uświadamia nam, że na samym podaniu pożywienia się nie kończy.

Czym nie dokarmiać ptaków zimą

Wiemy czym karmić ptaki, ale należy też uzbroić się w wiedzę czym nie dokarmiać ptaków zimą. Nie wolno karmić zwierząt produktami przetworzonymi, przeznaczonymi dla ludzi. Takie produkty to pozostałości z domowych obiadów, zasobne w konserwanty, przyprawy, szczególnie sól i cukier.  Niebezpieczne są również produkty palone i prażone oraz kandyzowane. Spustoszenie w organizmie dokarmianych ptaków zimą może również wyrządzić pęczniejąca, nieugotowana kasza czy produkty pleśniejące i stare. Nie serwujmy ptakom ciastek, warzyw z zup czy bezwartościowego chleba, tak powszechnego na trawnikach, podczas zimy.

Przeczytaj również

Dokarmianie ptaków chlebem

Dokarmianie ptaków zimą chlebem to jedno z najgorszych możliwych rozwiązań. Okruchy czy kawałki chleba błyskawicznie nasiąkają wilgocią i pleśnieją, co może drastycznie odbić się na zdrowiu ptaków. Głodne ptaki zimą są w stanie zjeść wszystko, nie oznacza to jednak pokarmu wartościowego. Chleb to źródło zbędnych w diecie ptaków węglowodanów i soli, które spożywane regularnie prowadzą do chorób układu pokarmowego i odwodnienia. Pieczywo nie ma w sobie żadnych wartości odżywczych, pozbawione jest witamin i minerałów, niezbędnych ptakom do przetrwania zimy. Definitywnie odradzamy dokarmiać ptaki zimą chlebem.

Jak dokarmiać ptaki zimą

Dokarmianie ptaków zimą obwarowane jest kilkoma zasadami, a dzięki ich spełnieniu zadbamy o bezpieczeństwo fizyczne i zdrowotne wspomaganych zwierząt. Dobre chęci niestety nie wystarczą. Jak dokarmiać ptaki zimą, by im nie szkodzić?

Karmnik dla ptaków

Pierwszą rzeczą, jaką musimy przygotować jest karmnik dla ptaków. Karmnik dla dokarmianych ptaków zimą powinien chronić zarówno ptaki, jak i pokarm, więc jego konstrukcja i umiejscowienie nie jest bez znaczenia.

Karmnik musi mieć spadzisty dach, który będzie sięgał swymi brzegami nieco ponad rant podstawy. Takie zadaszenie karmnika dla ptaków osłoni pokarm przed zamarzaniem pod śniegiem, ale również ochroni głodne ptaki przed warunkami atmosferycznymi i ograniczy możliwość ataku drapieżników.  Podstawę karmnika warto wyłożyć folią, która ułatwi nam jego czyszczenie. Dbanie o higienę jest bardzo ważne, aby ochronić przylatujące ptaki przed chorobami wywołanymi przez spożycie zanieczyszczonego odchodami ziarna, czy pokarmu spleśniałego, mokrego, nieświeżego. Podstawę warto nadbudować listewką, która zablokuje wywiewanie pokarmu.

Lokalizacja karmika dla ptaków również ma znaczenie. Karmnik to nie tylko bufet dla stołujących się tam ptaków, ale i miejsce odpoczynku. Karmnik powinien być ustawiony lub zamontowany w miejscu bezpiecznym i w miarę cichym. Najlepiej w pewnej odległości od budynków, tak by ptak swobodnie mógł z niego odlecieć, nie obijając się od okna czy ściany. Optymalna wysokość karmnika to 150-200 cm. Unikajmy montowania karmnika bezpośrednio na gałęziach, to zdecydowanie ułatwi drapieżnikom polowanie na ptaki. Ustawienie go na metalowej nodze utrudni dostęp do niego kotom czy kunom. Dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie go w otoczeniu krzewów (bliskość około 2 metrów), których owoce ptaki jedzą. Jest to optymalna i naturalna forma dokarmiania ptaków zimą. Polecane krzewy to:

 • berberys
 • bez koralowy i czarny
 • dereń
 • dzika róża
 • głóg
 • irga
 • jarzębina
 • kalina koralowa
 • ognik
 • rokitnik
 • śliwa tarnina
Karmnik dla dokarmianych ptaków zimą powinien chronić zarówno ptaki, jak i pokarm, więc jego konstrukcja i umiejscowienie nie jest bez znaczenia.

https://pixabay.com/photos/bird-feeder-tit-bird-feeding-place-4739415/

Co wsypać do karmnika

Karmnik przygotowany i ustawiony, czas zająć się tym co wsypać do karmnika, by nie zaszkodzić ptakom. Podstawą dokarmiania ptaków zimą są oleiste ziarna zbóż. Wśród nich są:

 • pestki dyni
 • nasiona konopi, traw, czarnuszki
 • kukurydza
 • owies
 • pszenica
 • proso
 • płatki owsiane i ryżowe
 • słonecznik
 • siemię lniane
 • żyto
 • nasiona brzozy, jodły, olchy, wierzby i świerku
 • ugotowana kasza (surowa pęcznieje w przełyku, nie podawaj ptakom kaszy palonej czy przyprawionej).

 

Poza tym dokarmiamy ptaki zimą niesoloną słoniną, nieprażonymi orzechami laskowymi i włoskimi. Ptasią karmę z pewnością uatrakcyjni świeże jabłko, ale także suszone, lecz niekandyzowane morele i rodzynki. Dodatkiem mogą być także gotowane, niesolone warzywa, takie jak marchew, ziemniak czy burak. Przy produktach gotowanych i świeżych trzeba pamiętać, aby usunąć je z karmnika, jeśli nie zostaną zjedzone. Pozostawione w karmiku na dłużej mogą spleśnieć. Nie przesadzajmy także z ilością pokarmu, nie sypmy ziaren po sam dach, bo żaden ptak już się w karmniku nie zmieści, a zleżały i zawilgocony pokarm z pewnością nie zachęci do konsumpcji. Bardzo istotne jest, by dokarmiać ptaki zimą regularnie. Jeśli decydujemy się na dokarmianie, musimy być konsekwentni. Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym są karmione i potrafią przelecieć spory dystans, by dotrzeć do karmiciela, jednak gdy nie zastaną pokarmu po wyczerpującej trasie, mogą nie mieć już siły na dalszy lot. Wycieńczony i głodny ptak może paść z wyczerpania. Dlatego nasza decyzja o dokarmianiu ptaków zimą musi być przemyślana i trwać do końca okresu zimowego.

Do kiedy dokarmiać ptaki

Ptaki zimą należy dokarmiać tylko wtedy, gdy śnieg lub zmarznięta powierzchnia ziemi jeziora/stawu/rzeki uniemożliwia im samodzielne zdobywanie pokarmu. W dokarmianiu ptaków zimą nie chodzi o wyręczanie zwierząt, a więc uzależnienie ich od nas, tylko o wspomaganie w trudnym dla nich okresie. Ptaki dokarmiane całorocznie zatracają potrzebę poszukiwania pożywienia, oczekują na łatwy pokarm, na który nie muszą pracować. Dzikie zwierzę staje się zależne od człowieka, przestaje się nas naturalnie obawiać, a gdy zabraknie pokarmu w karmniku, niestety umiera z głodu lub pada ofiarą innych drapieżników. Polskie zimy niestety nie dają nam konkretnego terminu do kiedy dokarmiać ptaki, lecz głównym wyznacznikiem zawsze jest mróz i utrzymująca się okrywa śniegu. Okres ten zazwyczaj przypada od grudnia do lutego. By wspomóc ptaki w okresie lekkich zim, można zorganizować w ogrodzie stołówkę naturalną, obsadzając teren wymienionymi już krzewami, których owoce zjadane są przez skrzydlatych przyjaciół.

Redakcja

Sprawdź inne porady

Summary
Dokarmienia ptaków zimą – jak dokarmiać ptaki zimą prawidłowo | Zoonews.pl
Article Name
Dokarmienia ptaków zimą – jak dokarmiać ptaki zimą prawidłowo | Zoonews.pl
Description
Dokarmianie ptaków zimą jest zadaniem odpowiedzialnym i nie wolno go zaprzestać, jeśli się na takie wsparcie decydujemy. Jak dokarmiać ptaki zimowe prawidłowo?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1259

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x