Reklama

Jak zrobić karmnik dla ptaków – POMYSŁY i INSTRUKCJE

Facebook
Twitter
Ptaki zimujące w Polsce, takie jak kawki, sikorki, gile, gołębie, dzięcioły, rudziki czy dzwońce należy karmić odpowiednio przygotowanymi mieszankami ziaren z dodatkiem tłuszczu.

Karmnik dla ptaków zimujących to szansa na przetrwanie w ciężkie zimy, dlatego przygotowaliśmy pomysły, jak zrobić różne karmniki dla ptaków samodzielnie.

Spis treści - kliknij

Co jedzą ptaki zimą

Dokarmianie ptaków zimą staje się w Polsce coraz bardziej popularnie. Niestety wciąż jeszcze widok resztek wyrzucanych przez okna w blokowiskach świadczy o tym, że na temat bezpiecznego dokarmiania ptaków zimą trzeba mówić i pisać więcej. 

Ptaki zimujące w Polsce, takie jak kawki, sikorki, gile, gołębie, dzięcioły, rudziki czy dzwońce należy karmić odpowiednio przygotowanymi mieszankami ziaren z dodatkiem tłuszczu.

Zasadniczo każdy gatunek ptaków zimujących ma swoje specyficzne wymagania żywieniowe, co szczegółowo opisaliśmy w poradniku

Resztki z domowego stołu to z kolei pokarm, którym z całą pewnością nie należy dokarmiać ptaków zimą. W domowych produktach obecne są konserwanty i sól oraz cukier, które mogą zaszkodzić ptakom. Dodatkowo pokarm wyrzucony przez okno na mokre podłoże bardzo szybko pleśnieje, co może być trujące dla ptaków, które go zjedzą.

Równie ważne, co jakość pokarmu dla ptaków jest miejsce, które możemy przygotować, by dokarmiać ptaki zimą.

Karmnik dla ptaków – dlaczego jest potrzebny?

Karmnik dla ptaków pełni funkcje ochronne, zarówno przed złymi warunkami atmosferycznymi, jak i przed drapieżnikami, naturalnie polującymi na ptaki. Karmnik dla małych ptaków zbudowany jest zwykle w taki sposób, by blokować dostęp dużych ptaków, które odpędzają mniejsze gatunki od źródła pokarmu.

Karmniki dla ptaków – pomysły

Karmniki dla ptaków są dzisiaj powszechnie dostępne np. w marketach budowalnych. Za niewielkie pieniądze można je kupić w Internecie. Każdy z nich spełni prawdopodobnie swoją funkcję prawidłowo.

Przygotowanie karmnika dla ptaków DIY (własnymi rękoma) może być zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące. Zrobienie karmnika dla ptaków wspólnie z dziećmi z całą pewnością będzie miało bardzo ważny walor edukacyjny.

Z czego zrobić karmnik dla ptaków?

Przygotowaliśmy kilka pomysłów, jak niewielkim kosztem zrobić karmnik dla ptaków z butelki, kartonu po mleku no i z drewna. Proste karmniki dla ptaków można też zrobić z rolki po papierze, a także z jabłka ze słonecznikiem.

Karmnik dla ptaków z butelki

To bardzo prosty rodzaj karmnika dla ptaków, który można wykonać dosłownie w kilka minut.

To bardzo prosty rodzaj karmnika dla ptaków, który można wykonać dosłownie w kilka minut. Przygotuj:

 • Plastikową butelkę
 • Gruby sznurek
 • Drewnianą łyżkę kuchenną
 • Klej na gorąco (opcjonalnie)

 

W plastikowej butelce, tak blisko jej dna, jak będzie to możliwe wykonaj dwa przeciwległe otwory, jeden o średnicy rączki drewnianej łyżki, a drugi większy, ponieważ w niego włożona będzie główka łyżki. To właśnie na główne łyżki wysypywała będzie się mieszanka ziaren.

Opcjonalnie łyżkę przy dwóch otworach można wzmocnić klejem na gorąco, by przypadkiem główka łyżki nie obróciła się w dół, ponieważ wtedy pokarm zacznie uciekać z karmnika.

Do wnętrze butelki wsyp mieszankę ziaren, obwiąż sznurek przy nakrętce butelki i gotowe.

Czas zawiesić karmnik w odpowiednim miejscu.

Karmnik dla ptaków z kartonu po mleku

Jeżeli planujesz zrobić karmnik dla ptaków z dziećmi, to wersja karmnika z kartonu po mleku albo soku będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Do zrobienia takiego karmnika przygotuj:

 • Karton po mleku / soku
 • Kawałek grubej gałązki
 • Gruby sznurek
 • Patyczki po lodach i klej na gorąco (opcjonalnie)

 

Na jednej ze ścianek kartonu wytnij duży otwór, przypominający okno z łukiem. Poniżej takiego otwory należy wyciąć w kartonie otwory na przeciwległych bokach przez które przeprowadzony zostanie stabilna gałązka, na której ptaki będą mogły przysiąść.

Opcjonalnie górną część kartonu można ozdobić patyczkami po lodach, jednak będzie to miało tylko i wyłącznie walor dekoracyjny.

Gotowy karmnik dla ptaków z kartonu po mleku warto zawiesić w zacisznym i osłoniętym od wiatru miejscu.

Karmnik dla ptaków z jabłka

Karmnik dla ptaków z jabłka

Jednym z bardzo prostych i ekologicznych rodzajów karmnika jest jabłko nabite nasionami słonecznika w łupinach. Jabłko należy wydrążyć, by usunąć z niego pestki. Przez powstały otwór przeciągamy sznurek. Na jabłko nabijamy ziarna słonecznika i naturalny karmnik dla ptaków zimujących jest gotowy. Prawda, że proste?

Karmnik dla ptaków z rolek po papierze

Karmnik dla ptaków zimujących można równie zrobić z twardych papierowych rolek, np. po ręcznikach kuchennych. Rolkę papieru można wysmarować niesolonym tłuszczem i obtoczyć w mieszance ziaren. Przez rolkę wystarczy przeciągnąć sznurek i gotowe.

Karmnik dla ptaków z pomarańczy

Karmnik dla ptaków z pomarańczy

Ekologiczny karmnik dla ptaków zimujących można zrobić również ze skórki od pomarańczy. Wystarczy wyciągnąć miąższ pomarańczy, a skórkę napełnić tłuszczem wymieszanym z ziarnami.

Karmnik dla ptaków z opakowania po jajkach

Karmnik dla ptaków z opakowania po jajkach

Karmnik dla ptaków zimujących możesz także zrobić z opakowania po jajkach. Należy tylko pamiętać, że nie jest on odporny na deszcz. Zawilgocony po prostu się rozpadnie.

Dzwonek dla ptaków

Dzwonek dla ptaków

Dzwonek dla ptaków możesz kupić bądź zrobić własnoręcznie, np. z opakowania po maśle, które wypełnisz tłuszczem dla ptaków wymieszanym z nasionami.

Kule tłuszczowe dla ptaków

Karmnik dla ptaków na kule tłuszczowe

Zamiast kupować kule tłuszczowe w opakowaniu może je umieścić luzem w metalowej tubie na kule tłuszczowe. Takie rozwiązanie będzie też bardziej bezpieczne, bo ptaki nie będą zaczepiały się pazurami o siatkę.

Drewniany karmnik dla ptaków

Duży karmnik dla ptaków najlepiej zrobić z drewna. Będzie on bardziej stabilny i wytrzymały. Większe gatunki ptaków zimujących, potrzebują też więcej ziarna, dlatego karmnik musi mieć odpowiednie wymiary.

Drewniany karmnik dla ptaków

Jeżeli chcesz zrobić drewniany karmnik samodzielnie, to przygotuj:

 • 4 deski o szerokości 6 cm i długości 120 cm
 • 2 kantówki od długości 120 cm i szerokości 1,5 cm
 • 2 kątowniki
 • Wkręty do drewna i gwoździe
 • Impregnat do drewna
 • Młotek, piłkę, wkrętarkę

Drewniany domek dla ptaków instrukcja

 1. Drewnianie deski przytnij na odcinki, by zrobić podłogę i dach:
  • Podłoga – 28 cm długości x 24 cm szerokości
  • Dwie połacie daszku o wymiarach 36 cm dł. x 24 cm szer. i 36 cm dł. x 18 cm szer.

2. Kantówkę podziel na 4 odcinki po 18 cm i dwa odcinki po 21 cm.

3. Cztery krótsze odcinki kantówki podetnij z jednej strony pod kątem 45° – na nich zostanie później osadzony daszek.

4. Za pomocą kątowników połącz ze sobą dwa elementy dachu.

5. Dwie kantówki o długości 18 cm, które zostały przycięte z jednej strony pod kątem 45° połącz ze sobą za pomocą kantówki o długości 21 cm – przygotuj dwa takie zestawy.

6. Skręcone kantówki przykręć do podłogi wzdłuż krótszych krawędzi.

7. Na tak przygotowanej konstrukcji osadź dach i przykręć go wkrętami do kantówek. Dach powinien z jednej strony odsłaniać mocniej wlot do karmnika, a z drugiej strony być bardziej spadzisty, by odsłaniać karmnik od wiatru.

8. Drugą kantówkę przytnij na dwa odcinki o długości 25 cm i dwa odcinki o długości 21 cm.

9. Cztery odcinki kantówki przybij gwoździami do podłogi w taki sposób, by stworzyły rant, który zapobiegnie wysypywani się pokarmu.

Gotowy karmnik dla ptaków wyłóż kartonem, na który możesz wysypać pokarm.

Gotowy karmnik dla ptaków wyłóż kartonem, na który możesz wysypać pokarm.

Projekt karmnika dla ptaków

Jeżeli potrzebujesz wizualnego projektu karmnika z wymiarami możesz też obejrzeć poniższy projekt

https://docplayer.pl/152866457-Jak-zbudowac-drewniany-karmnik-dla-ptakow.html

Gdzie ustawić karmnik dla ptaków?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie powiesić karmnik dla ptaków, to mamy kilka podpowiedzi. 

Karmnik dla ptaków na nodze powinien być ustawiony w miejscu zacisznym, najlepiej pomiędzy krzewami, z których wiosną, latem i jesienią ptaki korzystają naturalnie, żywiąc się ich owocami. Karmnik dla ptaków należy postawić / powiesić na wysokości 150-200 cm. W ten sposób ptaki będą chronione przed drapieżnikami polującymi z ziemi.

Skośny dach karmnika powinien być ustawiony w stronę, od której najczęściej wieje wiatr i pada deszcz.

Podłoże karmnika warto wyłożyć aluminiową kartonem, który pozwoli w prosty sposób usunąć zanieczyszczenia z karmnika.

Utrzymywanie porządku w karmniku spoczywa na osobie, która go założyła. Ptaki nie powinny zjadać pokarmu wraz z odchodami, pozostawionymi przez inne ptaki, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego rozprzestrzenienia się chorób pomiędzy zimującymi lokalnie ptakami.

Karmnik dla ptaków – cena

Jeżeli nie masz czasu na zrobienie karmnika dla ptaków samodzielnie, to zawsze możesz skorzystać z gotowych karmników. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli w różnych cenach.

Drewniany karmnik dla małych ptaków zawieszany na gałęzi można kupić już od 30 zł.

Drewniany karmnik stojący można kupić już od 100 zł.

Plastikowy karmnik wiszący z dozownikiem, nie będzie wielkim wydatkiem, takie karmniki można kupić już od 30 zł.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Sprawdź inne porady

Summary
Jak zrobić karmnik dla ptaków – POMYSŁY i INSTRUKCJE | Zoonews.pl
Article Name
Jak zrobić karmnik dla ptaków – POMYSŁY i INSTRUKCJE | Zoonews.pl
Description
Karmnik dla ptaków zimujących to szansa na przetrwanie w ciężkie zimy, dlatego przygotowaliśmy pomysły, jak zrobić różne karmniki dla ptaków samodzielnie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 915

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x