Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Pliszka – jak wygląda, gdzie występuję?

Facebook
Twitter
Pliszka na gałęziach

By xulescu_g – Motacilla alba, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65795110

Pliszka to niepłochliwy, ale ostrożny ptak, którego często można spotkać na otwartych przestrzeniach oraz w pobliżu ludzkich siedzib.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pliszka - biotop i występowanie

Pliszki to ptaki śpiewające z rodziny pliszkowatych z rzędu wróblowatych. Rodzaj ten należy do ptaków wędrownych. Pliszkę można spotkać w pobliżu zbiorników wodnych i cieków. Nie jest to wyłączny teren jej bytowania. Pliszka wędruje także poza ich obręb. Często spotykana jest w pobliżu siedzib ludzkich: place gospodarskie, zabudowania kolei i dróg, pola uprawne i pola wyłączone z użytkowania, łąki, pastwiska oraz plaże. Ptak pliszka nie stroni też od centrów miast. Pliszki zamieszkują zarówno tereny górskie, jak i nizinne. W zależności gatunków pliszki zamieszkują Europę i część Azji. Najliczniejsze populacje w Polsce można spotkać na Mazurach i Podlasiu.

Pliszki – gatunki występujące w Polsce

W Polsce występują cztery gatunki pliszki, tj.:

  • Pliszka żółta
  • Pliszka cytrynowa
  • Pliszka górska
  • Pliszka siwa

Pliszka siwa - podgatunki

Pliszka siwa występuje w dziewięciu podgatunkach:

 

  • Pliszka białogardła
  • Pliszka białolica
  • Pliszka brytyjska
  • Pliszka czarnogrzbieta
  • Pliszka czarnoucha
  • Pliszka marokańska
  • Pliszka maskowa
  • Pliszka północna
  • Pliszka siwa

Jak wygląda pliszka siwa?

To jak wygląda pliszka siwa, zależy od podgatunku, lecz barwą podstawową jest czerń i biel. Pliszki są ptakami małymi do średnich o smukłej, wydłużonej sylwetce i długim ogonie. Wierzch głowy i kark pliszki jest czarny, tak jak górna część piersi i podgardla. Pliszka ma białe poliki, czoło, boki szyi oraz spodnią część ciała i podogonie. Pióra skrzydeł są przeplatane czernią i bielą. Ogon pliszki ubarwiony jest na czarno od wewnętrznej strony z białą ramką. Pliszki mierzą od 16 do 19 cm i ważą od 17 do 25 gramów. Rozpiętość skrzydeł pliszki sięga od 25 do 30 cm.

Pliszka - żywienie

Pliszki żywią się owadami wodnymi i lądowymi oraz ich larwami. W jadłospisie pliszek znajdą się małe motyle, komary, muchy i chrząszcze. Pliszka pobiera pokarm zarówno w locie, jak i na ziemi, np. krocząc po polach czy łapiąc owady przy brzegu zbiornika, przy którym mieszka.

Pliszka siwa głos

Głos pliszki określa się jako podwyższony dźwięk „tsillip tsillip”. Pliszka śpiewa podczas latania, spacerowania czy biegania po ziemi, a także odpoczywając bez ruchu.

Pliszka siwa ciekawostki

  • Pliszka w polskim przysłowiu: Każda pliszka swój ogonek chwali – powiedzenie to dotyczy nie tylko pliszek, ale i lisów (dawniej liszki), myszy czy srok. Należy je rozumieć jako chwalenie się i przypisywanie sobie zasług, niestety często bezpodstawne.
  • Pliszki często wysiadują kukułcze jaja. Kukułki najczęściej wybierają pliszkę na „przyszywanych rodziców” swoich jaj.
  • Jaja pliszki są bladoróżowe lub szarawe z ciemnoszarymi, lub brązowymi plamkami.
  • Pliszki podczas toków tworzą pary monogamiczne.

Pytania czytelników

Czy pliszka zimuje w Polsce?

Pliszka może zimować w Polsce, ale dzieje się to sporadycznie. Pliszki częściej decydują się wylatywać na zimowiska. Wtedy pliszki spotkać można od Maroka przez Arabię Saudyjską, Iran, Pakistan, Indie aż po Wietnam. Nasz kraj pliszka wybiera na sezon lęgowy.

Czym się żywi pliszka?

Pliszki żywią się owadami i ich larwami.

Dlaczego pliszka macha ogonem?

Praktycznie bez przerwy pliszki spacerując lub stojąc w miejscu, poruszają ogonem w górę i w dół. Jedynie w locie te charakterystyczny dygnięcia ogonem nie występują. Pliszka macha ogonem także podczas żerowania, a podmuch powietrza powodowany ogonem ma za zadanie zmusić owady do poruszenia się.

Czy pliszka siwa jest pod ochroną?

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje pliszkę za gatunek najmniejszej troski (LC). Pliszka jest bardzo liczna, jej populacja utrzymuje się na stabilnym poziomie i jest w Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową, ale na Czerwonej liście ptaków Polski została sklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski.

Kiedy przylatuje pliszka?

Migracja pliszek odbywa się małą grupą lub pojedynczo i przeloty wiosenne zaczynają się w marcu i kwietniu, a jesienne od sierpnia do września. Powroty pliszek następują od lutego do marca.

Jak długo pliszka wysiaduje jajka?

Pliszka wysiaduje jajka od 12 do 14 dni.

Redakcja

Bibliografia

L. Tomiałojć, Ptaki Polski, rozmieszczenie i liczebność, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1990.

pl.wikipedia.org/wiki/Pliszka_siwa

Poznaj inne gatunki ptaków

Summary
Pliszka – jak wygląda, gdzie występuję? | Zoonews.pl
Article Name
Pliszka – jak wygląda, gdzie występuję? | Zoonews.pl
Description
Pliszka to niepłochliwy, ale ostrożny ptak, którego często można spotkać na otwartych przestrzeniach oraz w pobliżu ludzkich siedzib.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x