Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Czuwacz słowacki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Czuwacz słowacki – cena, hodowla, opis rasy

pixabay.com/images/id-7199376/

Czuwacz słowacki to najbliższy kuzyn owczarka podhalańskiego. Czuwacze to typowe psy pasterskie, które w przeszłości pilnowały również granic razem z góralami.

Spis treści - kliknij strzałkę

Podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Słowacja

🐶 Numer wzorca FCI

142

➡ Waga

30– 40 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Bystry, czujny, temperamentny

Czuwacz słowacki – pochodzenie i historia rasy

Białe psy górskie, w tym czuwasz słowacki,  pochodzą najprawdopodobniej od arktycznych wilków, których szczątki znaleziono w Europie na górskich lodowcach od Kaukazu, przez Karpaty, Tatry, Alpy i Pireneje. Pokrewieństwo górskiej fauny Europy Kontynentalnej z fauną Skandynawii przejawia się choćby w odpowiedniku tatrzańskich czuwaczy w Skandynawii, gdzie żyją Pommernscher Hutehund.

Obowiązki czuwaczy słowackich

Słowaccy górale to ludzie wolni, którzy nigdy nie świadczyli pańszczyzny. Ich obowiązkiem było strzeżenie granic. Czuwacz słowacki sprawdzał się w tej roli doskonale. Psy tej rasy poza patrolowaniem pomagały góralom w pilnowaniu stad.

Czuwacz słowacki na nizinach

Popularność czuwaczy słowackich rosła wraz z liczbą turystów, którzy z gór przywozili nie tylko sery, ale również szczenięta czuwaczy. Po polskiej stronie Tatr czuwacze znamy jako owczarki podhalańskie. Na Węgrzech są to z kolei kuvasze.

Uznanie rasy czuwacz słowacki

Pierwsze księgi rodowodowe czuwaczy zostały założone w latach 30. XX wieku przez prof. Antona Hruzę z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Brnie. Pierwszy wzorzec razy zarejestrowano w 1964 roku. Pierwotnie psy te nazywano tatrzańskimi czuwaczami, jednak w 1965 roku FCI zmieniło nazwę na czuwacz słowacki, by nie mylono tej rasy z owczarkiem podhalańskim.

Czuwacz słowacki w Polsce

Czuwacz słowacki nie jest rasą popularną w Polsce. Szczenięta sprowadzane są do Polski przede wszystkim ze słowackich hodowli.

Jak wygląda czuwacz słowacki?

Czuwacz słowacki, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies o mocnej budowie, gęstej, białej sierści. Ma mocny kościec, jest bystry, czujny i temperamentny. Głowa czuwacza jest mocna, wydłużona i szeroka. Kufa psa ma prosty profil, a jej długość wynosi ok. połowy długości czaszki, zwęża się ku końcowi; nos psa jest czarny. Oczy psa są owalne; uszy osadzone wysoko, średniej długości, wiszące blisko głowy. Grzbiet czuwacza słowackiego jest prosty, mocny i średniej długości. Klatka piersiowa jest głęboka na nieco mniej niż połowa wysokości w kłębie psa. Ogon jest nisko osadzony, sięga stawu skokowego, w ruchu zakręcony nad grzbietem.

Czuwacz słowacki – charakterystyka rasy

Wysokość czuwacza słowackiego w kłębie

Pies: 62-70 cm

Suka: 59-65 cm

Czuwacz słowacki – waga

Pies: 36-44 kg

Suka: 31-37 kg

Szata czuwacza słowackiego

Czuwacz słowacki ma gęstą sierść, z wyjątkiem głowy i kończyn, gdzie jest ona krótka. Włos okrywowy ma 5 do 15 cm długości i jest pofalowany. Podszerstek psa jest gęsty i miękki, a jego długość wynosi aż 2/3 długości włosa okrywowego. Latem czuwacz słowacki traci podszerstek niemal całkowicie.

Umaszczenie czuwacza słowackiego powinno być białe. Żółte zabarwienia na uszach są dopuszczalne, jednak wyraźne łatwy na ciele już nie.

Ile żyje czuwacz słowacki?

Czuwacz słowacki żyje średnio od 11 do 13 lat.

Kategoria wielkości czuwacza słowackiego

Czuwacz słowacki to pies dużej rasy.

Czuwacz słowacki – charakter i usposobienie

Czuwacz słowacki, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies bezgranicznie oddany opiekunowi, zawsze gotowy do wali z intruzami, nawet gdyby miał to być wilk czy niedźwiedź.

Młode czuwacze uwielbiają zabawy, jednak im pies starszy, tym bardziej oddany będzie pracy. Jest to pies spokojny, który czujnie obserwuje otoczenie. Jak przystało na psa pasterskiego jest to inteligentna rasa psów, a przez to bardzo samodzielna. Czuwasz nie ma instynktu łowca, jest stróżem stada, nieufnym wobec obcych.

Czuwacz dobrze znosi samotność. To pies, który został wyhodowany do samodzielnej pracy. Z tego powodu pies może stawiać wyższe wymagania, podczas nauki posłuszeństwa.

Czuwacz nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu. Najlepiej będzie czuł się na wsi, w górach, gdzie będzie mógł patrolować rozległe pastwiska.

Czuwacz słowacki cena

By Canarian – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107262566

Czuwacz słowacki – zdrowie

Czuwacze to psy o ogólnie dobrym zdrowiu, które żyją nawet do 13. lat. Rasa tych psów jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe – psy mogą żyć przez cały rok na dworze.

Latem należy jednak zapewnić psom zacienione miejsce i stały dostęp do czystej wody. Mimo, że czuwacze gubią podszerstek niemal w całości, to latem mogą mieć problemy z wyregulowaniem temperatury.

Czuwacz słowacki – żywienie

Idealną formą żywienia czuwacza słowackiego jest dieta BARF lub serwowanie posiłków przygotowanych w domu i suplementowanych. Warto w przypadku dużych psów podawać dwa posiłki dziennie, nigdy bezpośrednio przed lub po aktywności, gdyż może to narazić psa na skręt żołądka.

Czuwacz słowacki może być karmiony gotowymi komercyjnymi suchymi i mokrymi karmami dla psów.

W każdy przypadku dieta powinna być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Czuwacz słowacki – pielęgnacja

W przypadku psów pracujących nie ma konieczności podejmowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych poza wyczesywaniem raz w tygodniu. Pies będzie gubił podszerstek we własnym tempie niemal przez cały rok, ze wzmożoną intensywnością na wiosnę.

Psa, który mieszka cały rok w domu warto wtedy wyczesywać każdego dnia.

Kąpiele są wskazane tylko wtedy, gdy pies będzie mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu wykonaj przegląd uszu, oczu, łap i gruczołów okołodobytowych.

Czuwacz słowacki – szkolenie

Pod względem wychowawczym czuwacze słowackie są bardzo wymagające i potrzebują doświadczonego opiekuna. Szczeniaki czuwacza są niezależne, ale wczesne szkolenie sprawi, że pies nauczony komend będzie zawsze stał na straży bezpieczeństwa rodziny, nawet gdy pozornie oddaje się swoim sprawom. Zaniedbanie w nauce komend, socjalizacji czy nauce samotnego zostawania w domu może spowodować wiele problemów z zachowaniem, zwłaszcza gdy pies osiągnie ostateczną wagę. Stróżowania nie trzeba czuwacza uczyć, jest to tak naturalne u tych psów, że nie wymaga szlifów.

Zalety i wady czuwacza słowackiego

Zalety czuwacza słowackiego

  • Czuwacz słowacki to pies bardzo lojalny wobec opiekuna
  • Jest to rasa spokojna i zrównoważona
  • Psy tej rasy nie mają zwykle większych problemów ze zdrowiem

Wady czuwacza słowackiego

  • W Polsce hodowle czuwacza słowackiego praktycznie nie działają
  • Jest to pies bardzo niezależny, choć przywiązuje się do opiekuna, to wiele decyzji podejmuje samodzielnie

Ciekawostki o czuwaczu słowackim

  • Różnie wizualne pomiędzy czuwaczem słowackim a owczarkiem podhalańskim sprowadzają się do tego, że ten pierwszy ma mniej żółtawych zabarwień na sierści oraz bardziej miękki podszertek.

Czuwacz słowacki hodowla

Kupując czuwacza słowackiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Czuwacz słowacki cena

Cena czuwacza słowackiego waha się od 5000 do 6000 zł.

Imię dla czuwacza słowackiego

Ciekawe imię dla psa czuwacza: Benio, Enzo, Kokos, Loki

Ciekawe imię dla suczki czuwacza: Bunia, Dora, Ida, Luna

Dla kogo czuwacz słowacki będzie idealny?

Czuwacz słowacki to pies, który najlepiej sprawdzi się na dużych, otwartych przestrzeniach, gdzie będzie mógł wykonywać pracę, do której rasa ta została stworzona.

Klasyfikacja FCI rasy czuwacz słowacki

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 142

 

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/142.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
Czuwacz słowacki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Czuwacz słowacki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Czuwacz słowacki to najbliższy kuzyn owczarka podhalańskiego. Czuwacze to typowe psy pasterskie, które w przeszłości pilnowały również granic razem z góralami.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x