Reklama

Wilczarz irlandzki – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Wilczarz irlandzki to rasa psów, której historia sięga pierwszego wieku naszej ery i starożytnego ludu Celtów.

Wilczarz irlandzki jest jedną z największych ras psów na świecie i spośród chartów. To symbol irlandzkiej kultury, doceniany za szlachetne pochodzenie.

Spis treści - kliknij

Wilczarz irlandzki – historia rasy

Wilczarz irlandzki to rasa psów, której historia sięga pierwszego wieku naszej ery i starożytnego ludu Celtów. Psy te były jednym z cenniejszych prezentów dla koronowanych głów aż do XVII wieku, w ten sposób trafiły także do Polski. Każde hrabstwo Irlandii zobowiązane było do utrzymywania dwóch tuzinów wilczarzy irlandzkich po to, by chroniły one inwentarz przed wilkami. Przełom XVI i XVII wieku przyniósł niekorzystne zmiany dla wilczarzy irlandzkich, wilki zostały wytępione, a same psy przestały być potrzebne przez co rasa tych psów prawie wyginęła. Dopiero w XIX wieku irlandzki kapitan George Graham odbudował rasę i to dzięki niemu przywrócono jej znaczenie dla kultury tego kraju. Angielski Kennel Club uznał wilczarza irlandzkiego w 1897 roku.

Wilczarz irlandzki w Polsce

Pierwsza para współczesnych wilczarzy irlandzkich pojawiła się w Polsce w 1977 roku, a już rok później doczekała się potomków.

Jak wygląda wilczarz irlandzki?

Wilczarz irlandzki ma długą głowę, umiarkowanie spiczastą, z której spoglądają na nas łagodne oczy.  Uszy psa się małe i noszone w kształcie płatka róży. Kończyny są proste, mocne i muskularne. Zad charta irlandzkiego wieńczy długi ogon, który jest lekko zakręcony i gęsto porośnięty włosem.

Wilczarz irlandzki – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy wilczarz irlandzki

Pies: 79-86 cm

Suka: 71-81 cm

Wilczarz irlandzki – waga

Pies oraz suka: 40-54 kg

Szata wilczarza irlandzkiego

Wilczarz irlandzki ma sierść długą i szorstka z krótkim, miękkim podszerstkiem.

Wilczarz irlandzki może występować w wielu odmianach barwnych. Maść psa może być biała, pszeniczna, szara, stalowa, cętkowana, czarna i czerwona.

Kategoria wielkości wilczarza irlandzkiego

Wilczarz irlandzki jest psem dużej rasy.

Ile żyje wilczarz irlandzki?

Wilczarz irlandzki żyje od 6 do 9 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Wilczarz irlandzki – charakter

Pokaźnych rozmiarów ciało wilczarza irlandzkiego skrywa wrażliwe serce, oddane i lojalne swoim opiekunom. Pies nie jest typem pieszczocha, oczekuje od człowieka uwagi, ale nie gardzi sowitą dawką pieszczot. Chart irlandzki uwielbia ruch i oddaje się mu całkowicie, jest przy tym żywiołowy, a im jest młodszy, tym więcej w nim energii. Wybawiony pies zachowuje się w domu spokojnie, dlatego trzeba dbać o zaspokojenie jego potrzeb w tym zakresie. Wilczarz irlandzki jest psem z natury przyjaźnie nastawiony do innych psów, a chowany wspólnie z kotami również nie będzie miał problemu z relacją z nimi. Obce, mniejsze zwierzaki nie mogą jednak liczyć na taką wyrozumiałość. Chart irlandzki jest łagodnym towarzyszem rodzin, a wobec dzieci jest cierpliwy. Pies, bawiący się z dziećmi, zawsze powinien pozostawać pod nadzorem dorosłych, gdyż pies nie zawsze jest świadom swoich rozmiarów i siły.

Wilczarz irlandzki – zdrowie

Wilczarz irlandzki ze względu na wielkość niestety nie żyje zbyt długo. Dbając o jego zdrowie, trzeba pamiętać o tendencji do skrętu i rozszerzeniu żołądka, dlatego posiłki serwuj w kilku porcjach i zapewnij psu odpoczynek po jedzeniu.

Chart irlandzki nie będzie zagrożony nadwagą, jeśli zapewnisz psu możliwość codziennego wybiegania się i zabawy. Wysiłek w upały ogranicz do wczesnych godzin lub późnego wieczora.

Wśród problemów zdrowotnym u wilczarza może pojawić się dysplazja stawów biodrowych, nowotwór tkanki kostnej, wady wzroku (zanik siatkówki) lub schorzenia kardiologiczne (kardiomiopatia rozstrzeniowa, zespolenie wątrobowe, zaburzenia krzepnięcia krwi). Młode osobniki narażone są na zespół chwiejności oraz paraliż szczenięcy. Młody pies rozwija się fizycznie do 3. roku życia, dlatego im wolniej będzie rósł, tym lepiej dla niego. Unikaj w tym okresie karm wysokobiałkowych czy zasobnych w zboża.

Wilczarz irlandzki – żywienie

Wilczarz irlandzki nie kręci nosem przy posiłku. Ten duży pies może jeść jakościową karmę suchą lub możesz pokusić się o przygotowanie diety BARF. Preparaty witaminowe podawaj wilczarzowi irlandzkiemu tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej i według zaleceń. Chart irlandzki nie jest psem łakomym, a przysmaki mogą przydać się w szkoleniu, choć nie są stawiane przez niego na pierwszym miejscu.

Wilczarz irlandzki - pielęgnacja

Pielęgnacja wilczarza irlandzkiego nie jest skomplikowana, ale wymaga czasu. Regularne szczotkowanie wilczarza irlandzkiego sprawia, że pies nie będzie gubił znacznych ilości sierści w ciągu roku. W okresie linienia niestety trzeba się liczyć ze wzmożoną utratą sierści, a wyczesywać psa należy codziennie. Charty irlandzkie, które mają być uczestnikami wystaw, muszą być właściwie przygotowane, okrywa jest trymowana i przerzedzana. Pielęgnacja to także czyszczenie uszy, zębów, skracanie pazurów oraz konieczny przegląd oczu.

Wilczarz irlandzki - szkolenie

Wychowanie i szkolenie wilczarza irlandzkiego powinno odbywać się z poszanowaniem godność zwierzęcia i nigdy nie powinno nosić znamion agresji i siły. Psy te są bardzo inteligentne, uczą się chętnie i szybko, jeśli tylko nauka jest ciekawa, a proponowane zabawy atrakcyjne. Nuda i frustracja może popchnąć wilczarza do dewastacji otoczenia. Mimo iż nie pełni już roli łowcy u boku myśliwych, to nadal jest dość niezależny. Należy zachować ostrożność przy swobodnym puszczaniu psa w lesie, ciekawy trop może go skusić do pogoni. Koniecznością przy wilczarzu irlandzkim jest opanowanie przez niego komendy przywołania, której pies może nauczyć się np. w psim przedszkolu.

Chart irlandzki, znający zasady zyskuje więcej swobody, a opiekun nie musi się zamartwiać o bezpieczeństwo psa, który właściwie reaguje na komendy. Ogrodzony teren będzie dla niego zdecydowanie bezpieczniejszy do nieskrępowanych harców. Właściwie zbudowane więzi emocjonalne powodują, że pies szybko przywiązuje się do człowieka. Od szczeniaka trzeba systematycznie przyzwyczajać psa do okresów samotności, by pies dobrze sobie z nią radził w przyszłości.

Zalety i wady rasy wilczarz irlandzki

Zalety wilczarza irlandzkiego

 • wilczarz irlandzki jest oddany, lojalny i szybko przywiązuje się do opiekunów
 • chart irlandzki lubi ruch i ciekawe zabawy
 • wilczarz irlandzki nie jest psem szczekliwym
 • wilczarz irlandzki jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i zwierząt
 • chart irlandzki jest inteligentny, szybko przyswaja nowe umiejętności

 

Wady wilczarza irlandzkiego

 • wilczarz irlandzki nie lubi zostawać sam, nauczony pozostawania sam dobrze znosi krótkie okresy samotności
 • chart irlandzki nie może żyć na zewnątrz
 • wilczarz irlandzki ma silny charakter i bywa uparty
 • wilczarz irlandzki nie nadaje się na pierwszego psa, potrzebuje doświadczonego opiekuna ze względu na rozmiar i dozę zawziętości, jaka się cechuje
 • chart irlandzki nie nadaje się do życia w mieszkaniu, potrzebuje dużej przestrzeni
 • wilczarz irlandzki potrzebuje sporej dawki ruchu, ale nie wolno go przeciążać
 • wilczarz irlandzki jest kosztowny w utrzymaniu
 • chart irlandzki żyje krótko

Ciekawostki o rasie wilczarz irlandzki

 • Nazwa rasy nawiązuje do niegdysiejszego przeznaczenia psa. Wilczarz irlandzki służył do polowań na grubą zwierzynę, w tym właśnie na wilki.
 • Wilczarz irlandzki to maskotka I Batalionu Gwardii Irlandzkiej.
 • W Dublinie w Katedrze św. Patryka znajduje się rzeźba wilczarza irlandzkiego.
Cena wilczarza irlandzkiego z hodowli waha się od 3500 do 7000 zł.

Wilczarz irlandzki hodowla

Kupując wilczarza irlandzkiego z hodowli warto sprawdzić w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę, ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu. Szczeniak wilczarza irlandzkiego nie może zostać odsunięty od matki przed ukończeniem 8. tygodnia życia. Charty irlandzkie nie mogą być zlęknione ani agresywne, może to świadczyć o nieprawidłowej hodowli.

Wilczarz irlandzki cena

Cena wilczarza irlandzkiego z hodowli waha się od 3500 do 7000 zł. Płeć i pochodzenie wpływa na wysokość ceny za psa. Opieka weterynaryjna czy koszty żywienia też znacząco windują cenę sprzedaży charta irlandzkiego.

Imię dla psa rasy wilczarz irlandzki

Ciekawe imię dla samca wilczarza irlandzkiego: Diego, Arti, Śiwy

Ciekawe imię dla suki wilczarza irlandzkiego: Una, Tiwa, Śiwa

Dla kogo wilczarz irlandzki będzie idealny?

Wilczarz irlandzki będzie dobrym wyborem dla aktywnych rodzin ze starszymi dziećmi. Przewodnikiem psa powinna być osoba silna fizycznie, cierpliwa i konsekwentna. Dobrze, gdyby pies mógł mieszkać w domu z ogrodem, w którym zawsze ktoś jest lub opiekun może pracować z domu, by pies nie musiał zostawać na długo sam.

Klasyfikacja FCI rasy wilczarza irlandzkiego

Grupa X: Charty

Sekcja 2: charty szorstkowłose

Numer wzorca: 160

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Wilczarz irlandzki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Wilczarz irlandzki – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Wilczarz irlandzki jest jedną z największych ras psów na świecie i spośród chartów. To symbol irlandzkiej kultury, doceniany za szlachetne pochodzenie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 936

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x