Reklama
Reklama

Barbet – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Barbet – cena, charakter, opis rasy

By Bwierc – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19505680

Barbet to wzorcowy pies do pracy w wodzie, na dodatek jest to rasa, która przysłużyła się do powstania wielu innych ras psów, np. pudli, biszonów i spanieli wodnych.

Spis treści - kliknij strzałkę

Barbet – podstawowe informacje o rasie psów

🌅Kraj pochodzenia

Francja

🐶 Numer wzorca FCI

105

➡ Waga

20 – 30 kg

❤ Długość życia

11 – 13 lat

💢 Charakter

Opanowany, towarzyski, uwielbia wodę

Barbet – pochodzenie i historia

Barbety to psy dowodne, który wykorzystywane były i są do polowań na ptactwo. Pierwsze wzmianki o psach tej rasy pochodzie z XIV wieku. Pierwsze zapiski pochodzą z 1570 roku z publikacji „De Canibus Britannicus”, w której dr Caius próbował dokonać opisy psów w tym typie. W XVI wieku Fouilloox, francuski kynolog, użył po raz pierwszy określenia barbet. W XVIII wieki barbety opisał również Karol Linneusz, systematyzując je jako największe psy wodne. Z tego wieku pochodzi również grafika, przedstawiająca barbeta z dzieła o „Historii Naturalnej”.

Barbet a inne rasy psów

Barbety to bardzo płodne psy, które dały początek wielu innym rasom. To właśnie im zawdzięczamy istnienie pudli, biszonów, gryfonów oraz spanieli wodnych. Niektórzy twierdzą również, że barbety przyczyniły się do uformowania briardów i nowofundlandów.

Uznanie barbeta

Pierwszy wzorzec rasy barbeta zatwierdzono w 1891 roku. W czasie I wojny światowej populacja psów tej rasy niemal wyginęła. Po drugiej wojnie światowej istniały już tylko dwie hodowle barbetów. W latach 70. XX wieku odbudowy hodowli podjęła się Patre Vincenci, która kontynuowała pracę swojego ojca, jednego z twórców tej rasy.

Barbet w Polsce

Barbety nie są rasą psów popularną w Polsce. Pierwsze suczka tej rasy – Ratafia zostało do Polski w 1995 roku. Pierwsze szczenięta urodziła w 2006 roku Ottavia (Gryfona) w hodowli „Z Górki Podduchownej”.

Jak wygląda barbet

Jak wygląda barbet

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6341760

Barbet, zgodnie ze wzorcem rasy, to pies średniej wielkości o gęstej, wełnistej sierści, dającej doskonałą ochronę przed wilgocią i zimnem. Długość tułowia psa jest nieco większa niż wysokość w kłębie, a kufa jest trochę krótsza od mózgoczaszki.

Głowa psa ma sierść, która opada aż na grzbiet nosa. Pies ma również obfitą brodę oraz wąsy na całej długości kufy. Kufa barbeta jest bardziej kanciasta; nos psa jest duży o dobrze rozwartych nozdrzach, może być czarny lub czekoladowy. Oczy psa są okrągłe, pożądane ciemno brązowe; uszy długie, niskoosadzone, porośnięte sznurowatym włosem. Szyja psa jest krótka i mocna; grzbiet mocny; klatka piersiowa szeroka, głęboka i pojemna; ogon lekko uniesiony, w ruchu znajduje się powyżej poziomu grzbietu.

Barbet – charakterystyka rasy

Wysokość barbeta w kłębie

Pies: 58-65 cm

Suka: 53-61 cm

Barbet – waga

Pies: 20-30 kg

Suka: 20-30 kg

Szata barbeta

Barbet ma długą, wełnistą i kędzierzawą sierść, która może być sznurowata. Sierść pokrywa równomiernie całe ciało psa. Modelowanie jest dopuszczalne, gdy pomaga psu w pracy.

Barbet może występować w umaszczeniu jednolicie czarnym, szarym, czekoladowym, płowym piaskowym lub białym, łaciatym z mniejszymi lub większymi łatami. Dopuszczalne są odcienie płowe i jasno płowe.

Kategoria wielkości barbeta

Barbety to psy z pogranicza średnich i dużych ras psów.

Ile żyje barbet?

Barbet żyje średnio 11-13 lat.

Barbet – usposobienie i charakter

Barbet, według wzorca rasy, to pies opanowany, bardzo przywiązany do opiekuna, towarzyski, który uwielbia wodę, nawet bardzo zimną.

Barbet to typowy pies pracujący w wodzie. Dzięki swojej wełnistej sierści jest w stanie wytrzymać nawet w zimnej wodzie przez kilka godzin pracy. Jest to wysoko ceniony pies myśliwski na ptactwo wodne oraz doskonały aporter.

Barbety to inteligentne psy, które nadają się również do uprawiania psich sportów np. agility czy obedience. Psy te mogą pracować również w dogoterapii.

W stosunku do ludzi pies wykazuje się spokojem, jest opanowany i zrównoważony. Wobec tego nada się również na psa dla rodziny z dziećmi.

Nie jest to pies niezależny, kiepsko znosi samotności, nie jest zbyt szczekliwy. Należy jednak pamiętać, że drzemie w nim instynkt myśliwego, dlatego podczas spaceru może ruszyć za szybko uciekającym celem. Pies, który nie będzie miał zaspokajanych podstawowych potrzeb, jak długie spacery czy praca może zacząć niszczyć w domu.

W stosunku do wychowywanych razem z nim psów i kotów będzie łagodny.

Barbet – zdrowie

Trudno określić, jaka jest kondycja zdrowotna psów tej rasy, ponieważ ich liczebność jest niewielka. We Francji żyje dosłownie kilkaset osobników. Z całą pewnością jest to rasa odporna na niekorzystne warunki pogodowe (zimno). Latem psy mogą jednak ciężej znosić upały, z uwagi na gęstą sierść, co podnosi ryzyko udaru cieplnego.

Typowe choroby barbetów

 • Zapalenie ucha
 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Dysplazja stawów łokciowych
 • Epilepsja

Barbet – żywienie

Barbet to pies, który nie powinien sprawiać problemów żywieniowych. Psa możesz karmić komercyjną suchą karmą dla psów. Jeżeli masz możliwości finansowe to możesz również karmić barbeta gotową mokra karmą dla psów.

Z całą pewnością pies może być również żywiony w oparciu o dietę BARF, a także samodzielnie gotowane posiłki – jednak w tych przypadkach lepiej ułożyć skład pokarmu z psim dietetykiem.

Barbet – pielęgnacja

Barbet wymaga systematycznej pielęgnacji sierści, by uniknąć filcowania się sznurowej szaty. Należy pamiętać, by w wieku 4-6 miesięcy całkowicie ogolić sierść psa, by sierść mogła się dalej prawidłowo rozwijać.

Z uwagi na gęstą sierść na głowie włosy w uszach należy przycinać. Raz w tygodniu należy wykonywać przegląd oczu, uszu i łap. Zęby, a miarę możliwości, warto czyścić każdego dnia, bądź dodawać do wody preparat, który zminimalizuje osadzanie się płytki nazębnej u psa.

Barbet – szkolenie

Barbet na zawodach agility

By Bwierc – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19505759

Jeżeli barbet ma służyć za psa myśliwskiego, to szkolenie po okresie socjalizacji powinno odbywać się przy doświadczonym opiekunie u boku drugiego psa myśliwskiego.

Psy z przeznaczeniem domowym powinny zostać zapisane do psiego przedszkola, a po jego zakończeniu warto barbeta zapisać na kurs podstawowych zasad posłuszeństwa.

Warto też skorzystać z aktywnej natury psa i rozpocząć z nim treningi wybranego psiego sportu – psy te potrzebują dużo ruchu.

Zalety i wady barbeta

Zalety barbeta

 • Barbet to inteligentny pies, który doskonale sprawdzi się w pracy u boku myśliwego
 • Barbet może uprawiać psie sporty
 • Barbet to przyjazny pies rodzinny

Wady barbeta

 • Na szczeniaka z polskiej hodowli trzeba zwykle poczekać dłuższych czas, ponieważ hodowli jest tylko kilka
 • Barbet wymaga czasochłonnej pielęgnacji sierści

Barbet – ciekawostki

 • Miłośnikiem barbetów był między innymi król Francji Henryk IV.
 • Od barbetów pochodzi powiedzenie, oklejony błotem, jak barbet, czyli od stóp do głów.

Barbet hodowla

Barbet cena

By Bwierc – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19495605

Kupując barbeta z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta barbeta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Barbet cena

Cena barbeta z hodowli ZKwP waha się od 4000 do 6000 zł.

Imię dla barbeta

Ciekawe imię dla psa barbeta: Brok, Kazan, Wako

Ciekawe imię dla suczki barbeta: Astra, Greta, Zoja

Dla kogo barbet będzie idealnym psem?

Barbet to pies o wspaniałym charakterze, który powoduje, że rasa ta nadaje się dla każdego. Pies ten nie szczeka bez powodu, nie rzuca się na wszystko, co się rusza, przywiązuje się do swojej rodziny, może nawet mieszkać w bloku, choć lepiej, by miał więcej przestrzeni.

To pies dla ludzi, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą i nie poskąpią psu długich spacerów.

Klasyfikacja FCI rasy barbet

Grupa VIII: Aportery, płochacze, psy wodne

Sekcja 3: Psy wodne

Numer wzorca: 105

Pytania czytelników

Ile kosztuje barbet?

Cena barbeta z hodowli ZKwP waha się od 4000 do 6000 zł.

Czy barbet linieje?

Nie, barbety to psy, które nie linieją.

Summary
Barbet – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Barbet – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Barbet to wzorcowy pies do pracy w wodzie, na dodatek jest to rasa, która przysłużyła się do powstania wielu innych ras psów, np. pudli, biszonów i spanieli wodnych.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 175

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x