Reklama

Shiba inu – cena, charakter i zdrowie rasy psa z Japonii

Facebook
Twitter
Shiba inu

pixabay.com/images/id-4053938/

Shiba inu to jedna z ras japońskich w typie pierwotnym. Psy shiba inu nie należą do pieszczochów, to urodzeni myśliwi, dla których ważne są zabawy w tropienie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Shiba inu - historia i pochodzenie

Shiba inu to rasa psa występująca w trzech odmianach już 7 tys. lat p.n.e.

Shiba pochodzi z górzystych śródlądowych terenów Japonii. Pierwotnie używano psa do polowań na mniejszą zwierzynę leśną i ptactwo, a nawet dziki. Nazwa shiba oznacza mały krzew. Inu to z kolei pies. Przez setki lat, pomimo drobnych różnic w wyglądzie udało się japończykom zachować u shiba typowy wygląd szpica.

Błędy hodowlane japońskiej rasy shiba

Mimo umiłowania do shiba japończykom nie udało się uniknąć błędów hodowlanych. W drugiej połowie XIX wieku do Japonii zaczęły trafiać brytyjskie setery i pointery. Japończycy zaczęli krzyżować z nimi psa shiba, co niemal doprowadziło do wyginięcia czystej rasy psów. Dodatkowo I wojna światowa zdziesiątkowała populację rasy shiba inu. Po zakończeniu wojny próbowano chronić jej czystość pomimo wielu krzyżówek z rasami zachodnimi.

W 1928 roku opracowano projekt ratowania wszystkich ocalałych shiba. W 1934 roku sporządzono wzorzec rasy. Z kolei w 1937 roku shiba inu uznana została za ponik przyrody.

Shiba pies rodzinny

Psy tej rasy z czasem zaczęły trafiać z prowincji do miast. W domach japończyków shiba zaczęła pełnić funkcję psa stróżującego oraz psa do towarzystwa. Hodowcy ukszatłtowali małego, zwartego psa o łagodnym wyglądzie i silnym przywiązaniu do człowieka.

Shiba w XX wieku

Po II wojnie światowej w Japonii pozostały zaledwie trzy linie hodowlane, od których pochodzą wszystkie współczesne shiba na świecie. Z uwagi na zaangażowanie Amerykanów w działania wojenne na terenie Japonii psy te po wojnie trafiły do USA.

Shiby dla Japonii są niezwykle cenne z punku widzenia kultury i tradycji, dlatego do Europy trafiły dopiero w latach 70. XX wieku.

Shiba w Polsce

Pierwszy shiba został sprowadzony do Polski w 1992 roku z Danii. Rok później do psa dołączyła suczka shiba z Holandii. W 1995 roku przyszły na świat pierwsze szczeniaki shiba w Polsce.

Jak wygląda shiba inu?

Shiba, to zgodnie ze wzorcem rasy pies małe wielkości, harmonijnie zbudowany, o dobrym kośćcu i mocnej budowie. Shiba ma wyraźnie zaznaczony strop; kufa psa jest umiarkowanie gruba; nos najlepiej by był czarny. Oczy psa są małej i trójkątne, ciemnobrązowego koloru. Uszy psa są również małe i trójkątne, pochylone do przodu. Shiba ma prosty i mocny grzbiet; głęboką klatkę piersiową; wysoko osadzony ogon, zwinięty lub zagięty, jak sierp.

Charakterystyka rasy Shiba inu

Wysokość w kłębie shiba inu

Pies: 38-41 cm

Suka: 35-38 cm

Waga shiba inu

Suka: 6-10 kg

Pies: 6-10 kg

Szata shiba inu:

Sierść shiba jest krótka, lecz gęsta i sztywna. Włos psa jest szorstki, prosty. Szata dwuwarstwowa z dłuższym włosem okrywowym.

Sziba inu może występować w różnym umaszczeniu:

 • Shiba sezamowa (to mieszanka białego i czarnego włosa)
 • Shiba czarny sezam (przewaga włosa czarnego)
 • Shiba ruda (mieszanka włosa czarnego i czerwonego)

Kategoria wielkości psa shiba

Shiba to psy małej rasy.

Długość życia shiby inu wynosi od 13 do 16 lat.

Shiba inu - charakter i usposobienie

Charakter Shiba inu powoduje, że nie jest pieszczochem. Nie jest też typem psa wylewnego w okazywaniu uczuć. Mim to potrafi być zazdrosny o swojego opiekuna.

Jeśli shiba uzna, że bliskość jest mu potrzebna sam wie, gdzie ją znaleźć. Shiby są harmonijnie i mocno umięśnione. Ich sylwetka świadczy o dużej potrzebie ruchu. Nie  można jednak zapominać o potrzebie aktywności umysłowej. Jeśli te potrzeby będą zrealizowane shiba inu będzie szczęśliwa i spokojna w czasie nieobecności domowników.

Shiby to urodzeni myśliwi, a więc zabawy węchowe czy tropienie sprawdzą się dla nich idealnie. Względem obcych psy tej rasy nastawione są przyjaźnie, choć przełamanie bariery bliższego kontaktu powinno leżeć po stronie psa.

Ta prastara japońska rasa jest bystra, bardzo niezależna i uparta. Jej wychowanie wymaga konsekwencji i stawiania jasnych, niezmiennych granic.

Shiby tolerują obecność innych zwierząt w domu, lecz wobec obcych psów bywają wrogo nastawione. Małe zwierzęta traktują, jak ofiary, dlatego tak ważna staje się właściwa socjalizacja psa.

choroby shiby inu

Zdjęcie Melody Less on Unsplash

Shiba inu - zdrowie

Shiby to wytrzymałe, mocne psy, żyjące długo w dobrym zdrowiu. Psy te są odporne na niskie temperatury dzięki dwuwarstwowej okrywie włosowej. Gorące dni znoszą równie dobrze, lecz powinno się zadbać o odpowiednie pory aktywności w kontrolowanych warunkach (zacienienie i bieżący dostęp do wody).

Najczęstsze choroby japońskiej rasy psów

Najczęstsze choroby shiby inu to:

 • dysplazja stawów
 • jaskra
 • postępujący zanik siatkówki
 • atopowe zapalenie skóry
 • niedoczynność tarczycy

Jak żywić shiba inu

Shiba inu, choć nie wyglądają, to są łakomczuchami i prawdziwymi smakoszami. Psy tej rasy wolą wybrać głodówkę niż jeść to, co im nie smakuje. Nie należy ich jednak przekarmiać. Nadwaga nie powinna mi grozić ze względu na silną potrzebę ruchu, lecz nie powinno się przeceniać ich możliwości. Każdy zbędny kilogram to balast, który utrudnia aktywność fizyczną.

Shiba może jeść komercyjne suche karmy dla psów, karmy mokre oraz dietę BARF i domowe jedzenie, przygotowane zgodnie z przepisem psiego dietetyka.

Pożywienie shibie należy serwować regularnie bez możliwości stałego dostępu. Uwielbienie psa dla przekąsek najlepiej wykorzystać w nauce posłuszeństwa. Nadwaga zawsze będzie działała na niekorzyść stawów zagrożonych dysplazją. Warto wprowadzić suplementy magnezowo-wapniowe jako profilaktykę narządu ruchu. W żywieniu shiba inu wskazana jest karma monobiałkowa, bezzbożowa, gdyż wiele psów tej rasy ma alergie lub tendencje do nietolerancji pokarmowych, ujawniające się m.in. odczynami na skórze.

Pielęgnacja shiba inu

Standardowy zakres pielęgnacji shiba inu obejmuje pazury, uszy, zęby i sierść. Wyczesywać psa wystarczy raz na siedem dni, a kąpiele ogranicz do jednej na kwartał. Do czynności pielęgnacyjnych warto przyzwyczajać shibę od szczeniaka. W przeciwnym wypadku będzie stanowczo bronił swojej nietykalności. Wymiana okrywy na zimę i lato wymaga codziennego wyczesywania. Shiby to wyjątkowe czyściochy, są przy tym bardzo staranne i uważne. Często nazywa się je odpowiednikami kota w świecie psów pod tym względem.

Konsekwencja i cierpliwość to podstawa w szkoleniu shiba inu.

Zdjęcie Petr Magera on Unsplash

Szkolenie shiba inu

Shiby to niezwykle inteligentne psy, lecz inteligencja idzie w parze z równie wysokim poziomem niezależności. Wychowanie shiba wymaga od opiekuna wczesnej socjalizacji psa. Pozwoli ona uniknąć przyszłych problemów z dominacją, chęcią do bójek z nieznajomymi psami czy ucieczkami.

Shiba to pies bardzo pojętny, ale potrzeba mu odpowiedniej motywacji do współpracy. Konsekwencja i cierpliwość to podstawa w szkoleniu shiba inu. Psie przedszkole na początek będzie jak najbardziej wskazane. Dzięki egzekwowaniu zasad shiba stanie się wiernym towarzyszem, przywiązanym do rodziny.

Psy te są wyczulone na zagrożenie, bardzo czujne i nadają się do stróżowania. Nie szczekają bez przyczyny, dzięki czemu ostrzegają, podnosząc głos tylko, gdy jest to konieczne. 

Szkolenie shiby powinno trwać przez całe życie psa, by raz wpojone zasady były utrwalane.

Zalety i wady rasy shiba inu

Zalety shiba inu

 • shiba jest zdrowy i długowieczny
 • to pies przyjaźnie nastawiony do wszystkich domowników
 • shiba nie jest szczekliwy
 • to pies aktywny, lubiący wspólne zabawy
 • ta rasa psa nadaje się na stróża
 • shiba lubi dzieci, sprawdza się w domu ze starszymi dziećmi
 • to rasa psa, która nadaje się do małego mieszkania

Wady shiba inu

 • shiba nie nadaje się na pierwszego psa
 • to pies, który nie nadaje się dla nieaktywnych osób starszych
 • to pies, który wymaga dużego zaangażowania w ułożenie
 • shiba to łakomczuch
 • jest to uparty indywidualista
 • dominujący względem psów tej samej płci
 • cechuje go silny instynkt łowiecki, ma skłonność do ucieczek w pogoni za małą zwierzyną
 • psy tej rasy umiarkowanie dobrze znoszą samotność
 • shiba nie przepada za pieszczotami

Ciekawostki o rasie shiba inu

 • Shiby to japońskie psy – jedna z sześciu rdzennych ras obok akita, hokkaido, kishu, shikoku oraz kai. Shiba inu jest wśród nich najmniejsza i najpopularniejsza w ojczyźnie.
 • Nazwa rasy z języka japońskiego oznacza małego psa, „shiba” – mały, „inu” – pies
 • Shiby potrafią wspinać się po ogrodzeniach, dlatego nie powinno się ich zostawiać bez nadzoru. Jest bardzo zwinną rasą psa i jest w stanie przecisnąć się przez najmniejszą, niezabezpieczoną szczelinę.
Shiba inu hodowla

pixabay.com/images/id-4407229/

Shiba inu hodowla

Kupując psa shiba z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta  shiby oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Cena shiba inu

Cena shiba inu z hodowli waha się od 3500 do 5000 zł.

Koszt utrzymania shiba inu

Cena utrzymania shiba zależy od zdrowia psa i jego aktywności. Trzeba pamiętać, że lwia cześć wydatków, to mokre i suche karmy. Najlepiej stosować dietę łączoną, w której pies będzie jadł każdego dnia posiłki mokre i suche. Raz dziennie może to być mokra karmy i dwa razy karma sucha. Shiba to pies zdrowy, jednak trzeba liczyć się z wizytami na szczepienia oraz badania kontrole przynajmniej raz do roku. Więcej pieniędzy wydasz na zabawki. Shiba to aktywny pies, lubiący niszczyć dosyć szybko zabawki do gryzienia. Koszt miesięcznego utrzymania może wynosić średnio ok. 300 zł.

Ciekawe imię dla shiba inu

Ciekawe imię dla psa shiba: Kenzo, Amai, Takashi, Kobe

Ciekawe imię dla suczki shiba: Chikara, Akira, Mari, Fuji

Dla kogo shiba będzie idealnym psem?

Shiba to pies, który nada się dla aktywnych singli, jak i rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że jest to pies niezależny. Nie jest to kanapowy pieszczowych. Shiba sam decyduje, kiedy czas na czułości. Psy tej rasy wymagają cierpliwego opiekuna, który ułoży psa od szczeniaka. Dobre wychowanie sziba popłaci psem o prawidłowych relacjach z rodziną i innymi zwierzętami.

Klasyfikacja FCI

Grupa V: Szpice i psy w typie pierwotnym

Sekcja 5: szpice azjatyckie i rasy pokrewne

Nr wzorca: 257

Pytania czytelników

Czy shiba inu lubi dzieci?

Shiba lubi dzieci i chętnie będzie spędzać z nimi czas. Ale to shiba decyduje, kiedy jest czas na pieszczoty, a kiedy nie.

Czy shiba inu uczula?

Shiba inu, jak każda rasa psów może uczulać. Trzeba pamiętać, że to nie sierść powoduje uczulenie, a białka obecne w ślinie i moczu psa.

Ile shiba inu rośnie?

Shiba to mała rasa psów. Shiby rosną maksymalnie do 40 cm wysokości w kłębie i 10-13 kg wagi.

Ile żyją psy shiba?

Te japońskie psy potrafią żyć nawet do 15 lat. To długowieczna rasa psów.

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy psów?

Summary
Shiba inu - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Shiba inu - cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Shiba inu to jedna z ras japońskich w typie pierwotnym. Psy shiba inu nie należą do pieszczochów, to urodzeni myśliwi, dla których ważne są zabawy w tropienie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1033

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x