Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

WILCZAK CZECHOSŁOWACKI

Charakterystyka psa rasy wilczak czechosłowacki

Autorstwo: Margo Peron, wikipedia

Cześć! Planujesz zakup wilczaka czechosłowackiego? To rasa pełna energii i niezależności, dlatego jej opiekunem powinien zostać doświadczony posiadacz psów.

Przed zakupem wilczaka czechosłowackiego z hodowli warto dokładnie zgłębić nie tylko jego charakterystyczne cechy zewnętrzne, które odpowiadają oficjalnemu wzorcowi rasy, ale także zrozumieć jego temperament. Są to psy inteligentne, samodzielne i wymagające, które potrzebują konsekwentnego wychowania oraz dużo ruchu, aby być w pełni szczęśliwymi i zdrowymi.

Wilczaki czechosłowackie są również cenione za swoją odporność i długowieczność. Aby jednak cieszyć się ich dobrostanem przez wiele lat, kluczowa będzie odpowiednio zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja.

Jeśli jesteś właścicielem wilczaka czechosłowackiego, podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Mogą one być bardzo wartościowe dla tych, którzy rozważają wprowadzenie tego psa do swojego domu.

W artykule przeczytasz

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Słowacja

🐶 Numer wzorca FCI

332

➡ Waga

20 – 30 kg

❤ Długość życia

13 – 15 lat

💢 Charakter

Wierny, aktywny, zabawowy, z silnym instynktem łowieckim

Jak wygląda wilczak czechosłowacki?

Wilczak czechosłowacki to pies o mocnej i prostokątnej sylwetce. Jego budowa, sposób poruszania się oraz umaszczenie przypominają wilka. Głowa psa jest symetryczna, w kształcie tępego klina. Kufa psa jest szeroka, a grzbiet nosa prosty; trufla powinna być zawsze czarna. Oczy psa są małe, skośne i bursztynowego koloru. Uszy wilczaka są stojące, cienkie, krótkie i trójkątne. Grzbiet psa jest mocny i prosty. Wilczak ma wysoko osadzony ogon, który podczas aktywności jest szablasto wzniesiony. Kończyny psa są proste.

Charakterystyka psa

Wysokość w kłębie

Pies: 65-70 cm

Suka: 60-65 cm

Waga

Suka: 20-25 kg

Pies: 26-30 kg

Szata

Sierść wilczaka jest półdługa, prosta, przylegająca i gęsta. W okresie zimy i lata zmienia się ona zdecydowanie. Zimą wilczak przywdziewa gęsty podszerstek, podczas gdy latem gęsta szata ulega przerzedzeniu.

Psy tej rasy mają umaszczenie żółtoszare do srebrzystoszarego z jasną maską. Dopuszczalna jest również maść ciemnoszara z jasną maską.

Usposobienie i charakter

Wilczak to mocno zbudowany pies, który odziedziczył wiele cech po wilkach karpackich. Wilczak czechosłowacki to pies bardzo społeczny – przywiązuje się zarówno do opiekuna, jak i do reszty członków rodziny jako stada. Uwielbia zabawy ze wszystkimi znanymi sobie osobami, obcych trzyma na dystans.

Wilczak zachowa spokój w domu tylko wtedy, gdy jego potrzeby fizyczne i psychiczne będą zaspokojone. Jako krewniak wilka pies ten ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, który należy łagodzić od szczenięcia, prowadząc socjalizację.

Wilczak a lęk separacyjny

Wilczak jest zwierzęciem stadnym i niezbyt dobrze radzi sobie z rozłąką, dlatego warto pomyśleć o kompanie do towarzystwa – może być to np. owczarek niemiecki. Całoroczne życie w ogrodzie nie jest wskazane. Pies pozbawiony kontaktu z człowiekiem zdziczeje i może stać się niebezpieczny.

Wilczak dobrze dogaduje się z kotami i psami, które zostały z nim zsocjalizowane w okresie szczenięcym. W kontaktach z nieznajomymi psami opiekun powinien zachować czujność. Podobnie jest z kotami, wobec których wilczak może zachować się instynktownie.

Usposobienie wilczaka powoduje, że jest to pies polecany dla osób aktywnych. Opiekun musi mieć dużo wolnego czasu na wychowanie szczeniaka tej rasy, a także na utrzymywanie psa w zdrowiu przez całe jego życie.

Czy wilczak czechosłowacki to zdrowa rasa?

Dzięki genom wilków wilczaki to bardzo zdrowa rasa psów. Wilczaki odnajdą się w różnych warunkach klimatycznych, lecz zdecydowanie wolą chłodniejsze pory roku. Okrywa włosowa psa gęstnieje w okresie zimy i świetnie izoluje od niekorzystnej aury. Latem konieczne jest zapewnienie psu stałego dostępu do chłodnej wody i możliwości odpoczynku w zacienionym miejscu.

Otyłość nie jest chorobą z jaką muszą się borykać opiekunowie wilczaków, lecz miej kontrolę nad ilością smakołyków podawanych psu. Wilczaki nie traktują jedzenia jako motywatora do pracy i nie będą zainteresowane pracą za przekąski.

Typowe choroby rasy

  • dysplazja stawu biodrowego
  • porażenia tylnej części ciała (mielopatia zwyrodnieniowa)
  • infekcje oczu

Jak karmić wilczaka czechosłowackiego?

Dieta wilczaka czechosłowackiego może opierać się na pokarmie naturalnym dieta BARF lub posiłkach przygotowywanych samodzielnie. Wilczak nie jest problematyczny w żywieniu i spokojnie może być karmiony komercyjną suchą karma dla psów, jak i mokrą karmą dla psów. Dieta mieszana również jest możliwa. Należy tylko obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa i dostosować do niego ilość karmy.

Dieta BARF powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Specjalista powinien właściwie zbilansować makro- i mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju wilczaka.

Rasa ta wymaga zaledwie dwóch posiłków w ciągu doby. Unikaj karmienia psa na dwie godziny przed i po aktywności, by nie narazić go na skręt żołądka.

Miski powinny być odpowiedniej wielkości i być umieszczone na wysokości pyska psa. Niewłaściwa wysokość może powodować, że pies zacznie łykać dużo powietrza, a to może prowadzić do gazów.

Charakter psa rasy wilczak czechosłowacki

pixabay.com/images/id-5778144/

Jak pielęgnować wilczaka czechosłowackiego?

Pielęgnowanie wilczaka czechosłowackiego nie jest trudna. Sierść psa wymaga wyczesywania jedynie raz w tygodniu. Niestety do każdego zabiegu pielęgnacyjnego: kontrola pazurów, zębów, uszu i oczu trzeba psa przyzwyczajać. Wilczak nie jest zbyt chętny do współpracy w tym zakresie. Okres linienia może być trudny, gdyż pies gubi ogromne ilości sierści, dlatego w tym czasie pies będzie wymagał codziennego szczotkowania.

Dodatkowa pielęgnacja nie jest konieczna – kąpiele wykonuj tylko wtedy, gdy pies będzie mocno zabrudzony, ale nie częściej niż raz na 3 miesiące. Im rzadziej tym lepiej dla skóry psa.

Szkolenie i wychowanie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Wilczak czechosłowacki pomimo odziedziczenia po owczarku niemiecki oddania opiekunowi może wykazywać problemy z posłuszeństwem. Zwłaszcza jeśli ma mieszkać w mieście. Gwar i duża liczba obcych ludzi oraz zwierząt jest dla psa tej rasy ciągłym wystawianiem na czynniki stresogenne.

Pies ten najlepiej czuje się na terenach górskich, w domu z dużym ogrodem i ciągłą obecnością człowieka, który ma dla niego czas. Socjalizacja wilczaka i nauka posłuszeństwa to kwestie, których nie można pod żadnym pozorem zaniedbać w przypadku tej rasy. Psy niepoddawane kontaktom społecznym w obrębie rasy i poza nią mogą stać się niebezpieczne.

Niezsocjalizowany wilczak potraktuje inne zwierzęta: psy, koty, jak zwierzynę łowną. Wychowanie psa blisko przy człowieku jest bezwzględnie konieczne, by nie stał się agresywny czy lękliwy.

Na bezwzględne posłuszeństwo psa opiekun nie może liczyć, ale wypracowane zasady powinna być konsekwentnie przestrzegane. Monotonne ćwiczenia są dla psa pozbawione sensu i szybko zniechęcą go do współpracy. Przymus i przekupstwo jedzeniem nie są w przypadku wilczaka skutecznymi narzędziami wychowawczymi.

Zalety i wady wilczaka czechosłowackiego

Zalety

  • może uprawiać psie sporty np. canicross, mantrailing, agility
  • jest to pies wytrzymały i zdrowy
  • przywiązuje się do rodziny – dzieci traktuje jak szczenięta, jest dla nich wyrozumiały i cierpliwy
  • jest to pies czujny, nie pozwoli, by obcy wkroczyli na jego teren
  • wolfdog czechoslovakian to pies łatwy w pielęgnacji

Wady

  • nie nadaje się na pierwszego psa, wymaga doświadczenia w szkoleniu
  • ma skłonności niszczycielskie
  • to pies oporny w nauce choć bardzo inteligentny
  • to pies skory do ucieczek ze względu na instynkt łowcy
  • nie nadaje się na stróża (nie szczeka)

Ciekawostki o wilczaku czechosłowackim

  • Wilczak czechosłowacki i wilczak saarloosa – saarlooswolfhond to jedyne dwie rasy psów powstałe w wyniku skrzyżowania wilka z owczarkiem uznane przez FCI.
  • Wilczak pracuje w ratownictwie górskim, w tym jako pies lawinowy. Dzięki bardzo wyczulonemu zmysłowi węchu i doskonałej orientacji w terenie doskonale nadaje się do tej roli.
Ile kosztuje wilczak czechosłowacki?

pixabay.com/images/id-3989079/

Historia rasy

Za twórcę wilczaka czechosłowackiego uznaje się Karela Hartla, który podjął się wyodrębnienia nowej rasy będącej hybrydą psa i wilka. Rasa ta z założenia nie miała być towarzyszem człowieka, lecz psem do pracy w szeregach wojsk straży granicznej.

Pierwsze próby parowania owczarka niemieckiego z wilkiem odbyły się w 1955 roku. Pierwsze szczenięta wilczaków urodziły się już w 1958 roku, lecz dopiero po 10 latach udało się wyodrębnić nową rasę hodowlaną.

Problemami, jakie trzeba było opanować w hodowli wilczaka były bojaźliwość względem człowieka, niezależność, agresja czy nieprzewidywalność dziedziczona wraz z zasobami genetycznymi wilków. W 1983 roku ostatni raz wprowadzono do puli wilczą krew. 

Wilczak czechosłowacki jeszcze dłużej czekał, by Narodowy Komitet Związków Kynologiczny ZSSR uznał go jako odrębną rasę. Próby wpisania rasy do księgi wstępnej w 1966 roku skończyły się niepowodzeniem. W 1982 roku w Brnie założono klub hodowców tej rasy. A jeszcze w tym samym roku wilczak został uznany za narodową rasę Czechosłowacji. Po rozpadzie Czechosłowacji patronat nad rasą przejęła Słowacja. Jednak zmiany we wzorcu możliwe są za wspólną zgodą czeskiego i słowackiego klubu rasy.

Oficjalnie FCI rasę wilczaka czechosłowackiego uznał w 1999 roku.

Ze względu na sąsiedztwo z krajami założycielskimi rasy pierwszy wilczak trafił do Polski już w 1973 roku. Było to pies Ringo z Pohranièní stráźe. Mimo tak długiej historii rasy w Polsce pierwsza hodowla wilczaków zarejestrowana została w naszym kraju dopiero w 2000 roku.

Hodowla

Kupując szczeniaki wilczaka z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu psa.

Ile kosztuje wilczak czechosłowacki?

Cena wilczaka czechosłowackiego z hodowli waha się od 3500 zł do 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla wilczaka czechosłowackiego?

Imię dla psa

  • Maks, Wolf, Brutus

Imię dla suczki

  • Luna, Freja, Zoja

Dla kogo wilczak będzie idealnym psem?

Pies tej rasy będzie idealnym kompanem dla osób aktywnych. Opiekun psa powinien mieć duże doświadczenie w układaniu psów o silnym instynkcie myśliwskim. Wilczaki to psy bardzo rodzinne, które mocno przywiązują się do swojego stada i opiekują się dziećmi swojej rodziny. Częstym problemem tej rasy jest silny lęk separacyjny, dlatego pies nie może zostawać sam na wiele godzin. Wskazane jest nieustanne szkolenie i treningi, które pozwolą psu pozbyć się nadmiaru energii.

FAQs

Czy wilczak czechosłowacki jest agresywny?

Agresja psa uzależniona jest socjalizacji oraz nauki posłuszeństwa. Faktem jest jednak, że wilczak to pies o silnym instynkcie myśliwskim.

Czy wilczak czechosłowacki szczeka?

Wilczak czechosłowacki szczeka mało, częściej komunikuje się za pomocą podgryzania.

Ile lat żyje wilczak czechosłowacki?

Psy tej rasy żyją nawet do 15 lat.

Czy w Polsce można mieć wilczaka?

Tak, nie ma prawnych przeszkód, by być posiadaczem wilczaka czechosłowackiego.

Źródła

www.zkwp.pl/wzorce/332.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/CZECHOSLOVAKIAN-WOLFDOG-332.html

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
WILCZAK CZECHOSŁOWACKI – cena, charakter, opis rasy
Article Name
WILCZAK CZECHOSŁOWACKI – cena, charakter, opis rasy
Description
Wilczak czechosłowacki nie jest psem do mieszkania w bloku. Całoroczne życie w budzie również nie jest wskazane, gdyż pies może zdziczeć i stać się niebezpieczny.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x