Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Terier czeski – cena, charakter, opis rasy

Facebook
Twitter
Terier czeski – cena, charakter, opis rasy

pixabay.com/images/id-385109/

Krótkonożny czeski terier wychodowany został na potrzeby polowań na lisy i borsuki. Dziś jest wybierany na towarzysza rodzin ze względu na wesołe usposobienie.

Spis treści - kliknij strzałkę

Terier czeski – podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Czechy

🐶 Numer wzorca FCI

246

➡ Waga

6– 10 kg

❤ Długość życia

12 – 15 lat

💢 Charakter

Terier czeski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być spokojnym i łagodnym psem rodzinnym.

Terier czeski – pochodzenie i historia rasy

Twórcą rasy czeskiego teriera był kynolog Frantisek Horak z Klanowic położonych niedaleko Pragi. Celem hodowcy było pozyskanie psa krótkonożnego, lekkiego, mądrego, zdolnego do pracy, ale także niewymagającego skomplikowanej pielęgnacji o praktycznych małych, opadających uszach. Zamiar ten się powiódł w 1949 roku. Pod nazwą terier czeski po raz pierwszy psy te zostały pokazane na wystawie dekadę później.

Terier czeski powstał w wyniku planowanego krzyżowania ze sobą dwóch innych terierów: sealyham terriera i teriera szkockiego. Pies ten został przeznaczony do polowania na lisy i borsuki.

Oficjalne uznanie rasy

FCI oficjalnie uznało rasę teriera czeskiego w 1963 roku.

Terier czeski w Polsce

Terier czeski to rasa rzadko spotykana w Polsce.

Jak wygląda terier czeski?

Terier czeski ma prostokątną, ale dobrze zbudowaną i umięśnioną sylwetkę. Na mocnej szyi osadzona jest głowa w kształcie długiego klina o ostrych kątach i niewielkim stopie. Nos jest ciemny: czarny lub wątrobiany. Oczy są średniej wielkości, głęboko osadzone, o barwie brązowej, od jasnych po ciemne. Oczy zakrywa opadająca frontalnie sierść. Terier czeski ma trójkątne, wysoko osadzone uszy, ale przylegają one do policzków. Ich złamanie jest tak duże, że nie widać otworu usznego. Tułów psa jest silny, wydłużony i prosty. Silnie rozwinięty zad wieńczy nisko osadzony ogon mierzący od 18 do 20 cm. Ciało noszone jest przez równoległe krótkie kończyny, zakończone dużymi łapami o silnie rozwiniętych i pełnych opuszkach. Tylne łapy są mniejsze od przednich. W ruchu terier szkocki powinien być swobodny, żwawy i wytrwały. Jego galop nie jest szybki, ale za to wytrzymały.

Jak wygląda terier czeski?

pixabay.com/images/id-385108/

Terier czeski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie teriera czeskiego

Pies: 29 cm

Suka:  27 cm

Terier czeski – waga

Pies/suka: 6 – 10 kg

Szata teriera czeskiego

Terier czeski ma włos długi, cienki, delikatny, lekko falisty, połyskliwy, ale mocny i nie za obfity.

Terier czeski występuje w dwóch maściach: szaro-niebieskiej lub mleczno-kawowo-brązowej. Obie odmiany mogą mieć białe, szare lub żółte znaczenia.

Kategoria wielkości teriera czeskiego

Czeski terier jest psem małej rasy.

Jak długo żyje terier czeski ?

Czeski terier żyje od 12 do 15 lat.

Terier czeskie– usposobienie i charakter

Terier czeski, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być spokojnym i łagodnym psem rodzinnym. Pies ten nie może i nie wykazuje żadnych przejawów agresji i lękliwości. Obcych traktuje z rezerwą. Poza tym jest to rasa o miłym i zrównoważonym usposobieniu. Lubi zabawy z dziećmi, które potrafią uszanować jego przestrzeń. Terier czeski jest psem wymagającym regularnych aktywności, inaczej zacznie przybierać na wadze, zacznie mieć skłonności do ujadania czy ucieczek za tropem. Ruch to podstawa zdrowia fizycznego i psychicznego teriera czeskiego. Warto także zadbać, by pies nie nudził się podczas nieobecności opiekunów. Terier ten nie lubi samotności i dobrze gdyby nie był jedynakiem. Właściwie zsocjalizowany terier czeski dogada się również z kotem, z którym będzie wychowywany od szczenięcia.

Terier czeski – zdrowie

Terier czeski jest psem wytrzymałym i raczej cieszącym się dobrym zdrowiem. Opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę na chód szczeniąt. Ruch psa nie powinien być nieskoordynowany i podrygujący. Przednie kończyny powinny kierować się prosto do przodu. Skurcze podczas ruchu mogą zwiastować chorobę znaną u terierów szkockich tzw. Scottie Cramp.

Terier czeski dobrze radzi sobie w chłodniejsze pory roku, ale gorące lata mu nie służą. Warto zadbać, by pies się nie przemęczał w upały i miał stały dostęp do świeżej wody. Mata chłodząca w tym okresie jest jak najbardziej wskazana, a intensywniejszy wysiłek planować trzeba wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Najczęściej pojawiające się choroby u teriera czeskiego

  • choroba „Scottie Cramp”
  • otyłość

Terier czeski – żywienie

Dieta teriera czeskiego powinna być zbilansowana, a wszelkie dodatki do pożywienia (przekąski treningowe) powinny być wliczane w dzienną dawkę kalorii. Pies ten ma skłonność do tycia, ale przy prawidłowym żywieniu i aktywnym trybie życia nie powinien mieć problemów z nadwagą.

Terier czeski – pielęgnacji

Na przedniej części głowy psa nie skraca się włosa, ma on tworzyć brodę i wąsy. Pozostawia się także długi włos na kończynach, spodniej części klatki piersiowej i na brzuchu. Sierść teriera czeskiego przeznaczonego na wystawy na górnej powierzchni szyi, łopatkach i grzbiecie powinna mierzyć od 1 do 1,5 cm. Nieco krótsza na bokach tułowia i ogonie. Bardzo krótki powinien być włos na uszach, policzkach, bokach szyi, łokciach, udach, podudziach i w okolicy odbytu. Wszelkie przejścia między partiami strzyżonymi a sierścią naturalnej długości powinny być stopniowe i łagodne. Czesanie zalecane jest dwa razy w tygodniu, by sierść się nie kołtuniała. Terier czeski linieje w stopniu umiarkowanym dwa razy do roku. Standardem pielęgnacyjnym pozostaje czyszczenie zębów i uszu oraz kontrola stanu oczu i pazurów.

Terier czeski – szkolenie

Wbrew pozorom terier czeski nie jest tak uparty, jak inne teriery. Wykazuje on większą skłonność do posłuszeństwa i łatwiej się adaptuje. To inteligentny pies, niewykazujący dużej dozy niezależności. Uczy się chętnie i uważany jest za rasę łatwą w prowadzeniu. Nie oznacza to, że teriera czeskiego nie trzeba wychowywać. Zasady należy wprowadzić jak najszybciej, by pies nie nabył niewłaściwych nawyków. Psie przedszkole może pomóc świeżo upieczonym opiekunom w wychowaniu psa.

Zalety i wady teriera czeskiego

Zalety teriera czeskiego

  • terier czeski to łagodny i zrównoważony pies
  • terier czeski właściwie zsocjalizowany może mieszkać z psem lub kotem
  • rasa ta jest dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi, a nawet osób starszych
  • terier z Czech może pełnić funkcję psa alarmującego, jest czujny
  • terier czeski jest łatwiejszy w ułożeniu niż inne teriery, jest posłuszny

Wady teriera szkockiego

  • Terier czeski wymaga regularnego strzyżenia
  • Rasa ta ma silny instynkt myśliwski, ale nie jest przesadnie ciętym psem na zwierzynę
  • Terier czeski nie przepada za pozostawaniem sam w domu

Ciekawostki o terierze czeskim

  • Szczenięta szaroniebieskich terierów czeskich rodzą się czarne, a terierów mleczno-kawowo-brązowych są czekoladowo-brązowe, dopiero z czasem sierść się przebarwia.
  • Wzorzec razy wskazuje idealne wymiary, jakie powinien osiągnąć terier czeski:
    • Idealna wysokość w kłębie: 29 cm 27 cm
    • Długość głowy: 21 cm 20 cm
    • Szerokość głowy: 10 cm 9 cm
    • Obwód klatki piersiowej: 45 cm 44 cm (mierzony za łokciami)
    • Długość tułowia: 43 cm 40 cm
    • Długość ogona: 18 – 20 cm

Terier czeski hodowla

Terier czeski cena

pixabay.com/images/id-166314/

Terier czeski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki teriera czeskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca teriera czeskiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby terier czeski mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Terier czeski cena

Cena teriera czeskiego uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się między 1,5 a 2 tysiące złotych.

Imię dla teriera czeskiego

Ciekawe imię dla samca rasy terier czeski: Rolf, Baron, Holms

Ciekawe imię dla suki rasy terier czeski: Jana, Cilka, Enola

Dla kogo terier czeski będzie idealny?

Terier czeski będzie wesołym towarzyszem rodzin z dziećmi i aktywnych osób starszych. Odnajdzie się żyjąc w mieście i na wsi, w parterowym domu z ogrodem oraz w bloku z windą.

Klasyfikacja FCI rasy terier czeski

Grupa III: teriery

Sekcja 3: teriery małe

Nr wzorca: 246

Redakcja

Bibliografia:

zkwp.pl/wzorce/246.pdf

Poznaj inne rasy psów

Summary
 Terier czeski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Terier czeski – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Krótkonożny czeski terier wychodowany został na potrzeby polowań na lisy i borsuki. Dziś jest wybierany na towarzysza rodzin ze względu na wesołe usposobienie.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x