Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

TASIEMIEC U PSA – objawy, leczenie, jak można się zarazić?

TASIEMIEC U PSA

pixabay.com/illustrations/ai-generated-dog-puppy-sign-sorry-8543914/

Spis treści

Dypilidium caninun to najczęściej występujący gatunek tasiemca u psów. Pasożyt mierzy od 20 do 80 cm, a jego aparat gębowy wyposażony jest w 4 pzyssawki i ryjek uzbrojony 3-7 wieńcami haków – jest to więc tasiemiec uzbrojony. Jego żywicielem ostatecznym są koty, psy i lisy, a pośrednim pchły i wszoły. Pasożyt ten żeruje w jelicie cienkim psa, gdzie osiąga dojrzałość i wydostaje się do środowiska w formie członów, kształtem przypominających pestki dyni, które mają zdolność do ruchu. Jeżeli zauważyliście coś podobne w odchodach swojego psa, to koniecznie przeczytajcie artykuł w całości.

Tasiemiec u psa – co to za pasożyt?

Tasiemiec psi, czyli Dypilidium caninun, zostaje przenoszony na psa za pośrednictwem nosiciela – pchły bądź wszoły. Zarażone owady żerując na psie powodują świąd, który prowokuje psa do wygryzania się i wylizywania. Właśnie wtedy dochodzi zazwyczaj do połknięcia owada. Jeśli ten jest nosicielem larw psiego tasiemca, to dochodzi do zarażenia psa.

Larwy tasiemca, trafiając do żywiciela ostatecznego, jakim jest pies i rozpoczynają swój cykl rozwojowy, żerując w jelicie cienkim, umocowane do jego ścian za pomocą haczyków. Obecność tasiemca u psa, a w zasadzie jego produktów przemiany materii, działa toksycznie na organizm pupila, powodując np. reakcje alergiczne oraz osłabiając organizm psa, zmuszony do ciągłej reakcji immunologicznej wobec pasożyta. Bytujący w jelicie cienkim tasiemiec okrada zwierzę ze składników odżywczych.

Okres utajony inwazji tasiemca trwa ok. 3 tygodnie. W tym czasie tasiemiec osiąga swoją dojrzałość i rozmiar nawet do 80 cm. W fazie rozrodczej tasiemiec zbudowany jest już z członów, które wydostają się z ciała psa biernie – razem z kałem bądź aktywnie przez odbyt. Człony wypełnione są pakietami, zawierającymi do 30 jaj tasiemca. Jaja zjadane są przez pchły bądź wszoły, w których ciałach powstają larwy (cysticerkoidy).

Jak dochodzi do zarażenia tasiemcem u psa?

Do zarażenia tasiemcem u psa dochodzi na wiele sposobów. Najczęściej poprzez połknięcie pcheł lub wszołów, podczas pielęgnacji sierści. Niekiedy może również dojść do zarażenia poprzez zjedzenie mięsa, w którym znajdują się larwy tasiemca.

Jeżeli pies ma skłonność do zjadania odchodów, podczas spacerów, to jest to kolejny sposób na zarażenie się tasiemcem.

Tasiemiec u psa objawy

Po czym poznać, że pies ma tasiemca? Słusznie, że się nad tym zastanawiasz, ponieważ tasiemczyca to groźna choroba. Czas od zakażenia do pierwszych objawów wynosi ok. 3 tygodnie, do tego momentu pasożyt dojrzewa w ciele psa. Po tym czasie tasiemczyca może zacząć dawać objawy, chociaż należy wziąć pod uwagę, że nie jest to standardem. Pasożyt ten może bytować w jelitach psa i nie dawać objawów przez dłuższy czas.

Mimo wszystko należy zawsze zwracać uwagę na nietypowe objawy u psa, takie jak:

  • saneczkowanie – swędzenie w okolicach odbytu wywoływane przez psiego tasiemca powodować może wylizywanie, wygryzanie bądź pocieranie odbytem po podłodze
  • jaja tasiemca w kale psa – dojrzały tasiemiec w fazie rozrodczej zbudowany jest z członów, które można zauważyć w okolicach odbytu, w kale bądź na legowisku. Człony przypominają pestki ogórka.
  • spadek masy ciała – nagły spadek masy ciała psa, pomimo prawidłowego karmienia może wskazywać na silną inwazję tasiemca, który konkuruje z psem o składniki odżywcze
  • wymioty i biegunka – robaczyca może doprowadzić do pojawiających się biegunek na zmianę z zaparciami oraz wymiotów. W wydalonych treściach można dostrzec człony tasiemca
  • sierść psa – na skutek wyjałowienia organizmu z niezbędnych składników odżywczych, sierść psa staje się matowa i łamliwa

Tasiemiec psi – leczenie

Podstawą do określenia, czy pies ma tasiemca jest badanie kału. Leczenie zarażonego psa przebiega w dosyć prosty sposób: zgodnie z zaleceniami lekarza podaje się psu tabletki na pasożyty, pasty, zastrzyki bądź krople na pasożyty.

Po przeprowadzeniu odrobaczenia, po upływie zalecanego przez lekarza czasu, należy wykonać powtórne badanie kału, by sprawdzić, czy udało się pozbyć pasożyta.

Mimo wszystko najlepszym sposobem zabezpieczenia psa przed tesiemcem jest profilaktyka i wiedza o tym, jak często odrobaczać psa.

Cykl życia dipylidium caninum
źródło: Centers for Disease Control and Prevention

Tasiemiec u psa – czy można się nim zarazić

Czy można się zarazić tasiemcem od psa? Zarażenie tasiemcem psim wśród ludzi jest możliwe, najczęściej zarażają się dzieci oraz właściciele zwierząt. Zarażenie tasiemcem zawsze odbywa się drogą pokarmową, przez zjedzenie pchły, która jest nosicielem larw tasiemca. Między innymi z tego powodu zarażenia wśród ludzi nie są zbyt częste, ale są możliwe. Zazwyczaj dochodzi do nich przez brudne ręce po kontakcie z zarażonym zwierzęciem.

Zarażenie tasiemcem u ludzi przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Widoczne w kale człony pasożyta dowodzą zarażenia. Diagnostykę wykonuje się jednak poprzez badanie kału. Leczenie polega na przyjmowaniu tabletek odrobaczających. Profilaktyka u ludzi powinna opierać się na myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami oraz wykonywaniu badań kału – przynajmniej raz w roku. 

Źródło

J. L. Gundłach, A. B. Sadzikowski, Parazytologia i parazytozy zwierząt, PWRiL, Warszawa 2004.

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu psów i kotów

Summary
TASIEMIEC U PSA – objawy, leczenie, jak można się zarazić?
Article Name
TASIEMIEC U PSA – objawy, leczenie, jak można się zarazić?
Description
Tasiemiec psi to pasożyt, który może być obecny w jelitach psa długo, nie dając żadnych objawów. U psów młodych i/lub osłabionych objawy pojawią się szybko.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x