Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

JAK CZĘSTO ODROBACZAĆ PSA? Czym? Ile kosztuje?

Facebook
Twitter
Schematy odrobaczania psa

Image by nancy sticke from Pixabay

Częste odrobaczanie psów to nie tylko kwestia ich zdrowia, ale też bezpieczeństwa nas, właścicieli. Choć temat może wydawać się rutynowy, to w rzeczywistości kryje wiele kluczowych aspektów, o których każdy opiekun psa powinien wiedzieć. W naszym artykule zgłębiamy nie tylko to, jak często należy odrobaczać psa, ale także jakie preparaty są najskuteczniejsze, jakie objawy mogą wskazywać na potrzebę odrobaczania, a także jak ważna jest ta procedura dla zdrowia ludzi.

Spis treści

Dlaczego częste odrobaczanie psa jest ważne?

Psy, jako zwierzęta wychodzące, nawet pod opieką i kontrolą właściciela, mają kontakt z innymi zwierzętami przez co, jak one podatne są na inwazje pasożytami wewnętrznymi. Zarobaczenie może nastąpić np. na otwartym wybiegu, gdzie pies pozostaje bez bezpośredniej kontroli, a ma kontakt z odchodami innych psów.

Pies może zarazić się pasożytami na różnych etapach życia i w różnych okolicznościach. Szczenięta zarażają się glistą już w życiu płodowym. W późniejszym wieku mogą zarazić się glistami i nicieniami, które znajdują się w glebie. Larwy nicieni i tasiemców mogą znajdować się w surowym, nie badanym, mięsie, a także w ciałach myszy, ptaków, płazów, a nawet ślimaków, które mogą stać się pokarmem dla psów, nad którymi w danym momencie nie mamy kontroli.

Niektóre pasożyty wewnętrzne mogą zostać przeniesione na zwierzęta na skutek połknięcia pchły lub wszoła.

Robaki u psa – jakimi pasożytami może zarazić się pies?

Robaki, które mogą wystąpić u psa sklasyfikować można następująco:  

  • robaki płaskie (płazińce), czyli bezkręgowce spłaszczone grzbietowo-brzusznie, które mogą osiągnąć długość do nawet kilkunastu metrów, np. przywra i tasiemiec
  • robaki obłe (obleńce – nicienie), które są organizmami o obłym, niesegmentowanym ciele, które mogą mierzyć do kilkudziesięciu centymetrów i w zależności od występowania można je sklasyfikować jako:
    • nicienie jelitowe np. glista psia, tęgoryjce, włosogłówka
    • nicienie pozajelitowe np. nicienie sercowe, nicienie płucne, nicienie podskórne
  • wiciowce, czyli jednokomórkowe organizmy, występujące głównie w wodzie np. lamblia

Objawy zarobaczenia u psa

Bezpośrednie zaobserwowanie robaków w kale świadczy o zaawansowanym stadium zarobaczenia. Zwykle jednak robaki nie są widoczne gołym okiem. Istnieje jednak szereg objawów, które mogą pojawić się u psa, a których nie należy ignorować. Są to:

  • Apatia i osowiałość
  • Utrata apetytu
  • Biegunki
  • Wymioty
  • Świąd w okolicy odbytu
  • Pogarszający się stan sierści

 

Jeżeli widzisz u swojego psa jeden bądź więcej takich objawów udaj się niezwłocznie na konsultację do lekarza weterynarii.

Czy robaki od psa mogą przejść na człowieka?

Niektóre robaki psie mogą być przyczyną chorób u ludzi, tak dzieje się w przypadku toksokarozy trzewnej lub ocznej, zespołu larwy wędrującej, czy torbieli bąblowcowych. Zoonozy są niebezpieczne dla ludzi i występują u ludzi, dlatego bardzo ważne jest, by poddawać psy systematycznym zabiegom odrobaczania. Odrobaczanie zalecane jest również dla domowników, o czym w Polsce wciąż jeszcze bardzo mało się pisze i mówi, a nasz kraj pozostaje pod tym względem w ogonie Europy.

Jak często odrobaczać psa?

Jeżeli nie masz możliwości, by wykonywać badania kału, w celu stwierdzenia obecności nicieni lub tasiemca zalecane jest odrobaczania psa 4 razy w ciągu roku (1 raz na kwartał).

Częste odrobaczanie psa w domu z małymi dziećmi

W sytuacji wysokiego zagrożenia zarażenia psa glistami i jednocześnie bliskiego kontaktu psa z małymi dziećmi, ale także osobami z obniżoną odpornością zaleca się odrobaczanie psa raz na 4-5 tygodni.

Jak często odrobaczać psy w hodowli lub schronisku?

Psy żyjące w dużych skupiskach, np. pracujące, hodowlane, w schroniskach powinny być odrobaczanie zdecydowanie częściej – co 1 miesiąc, by nie dopuścić do roznoszenia się inwazji pomiędzy zwierzętami.

Odrobaczanie psów przed wystawą i po niej

Psy, które będą miały kontakt z psami w dużych skupiskach np. w czasie zawodów sportowych, albo podczas wystawy powinny zostać odrobaczone na 2 tygodnie przed udziałem w wydarzeniu oraz miesiąc po nim.

Odrobaczanie suk w ciąży

Aby zapobiec transmisji Toxocara do szczeniąt, szczenne suki powinny otrzymać preparat z grupy makrocyklicznych laktonów w 40. i 55. dniu ciąży lub fenbendazol codziennie od 40 dnia ciąży do 14 dnia po porodzie.

Odrobaczanie suki karmiącej

Karmiące suki należy poddać jednokrotnemu odrobaczaniu preparatem równocześnie z pierwszym odrobaczaniem ich młodych.

Czym odrobaczać psa?

Najpopularniejsze preparaty na robaki u psów dostępne są w następujących formach:

  • Tabletki na robaki dla psów
  • Pasty na robaki dla psów
  • Krople spot-on na robaki dla psów

 

Preparaty te różnią się zwykle substancjami czynnymi, zawartymi w swoim składzie, a co za tym idzie przeznaczeniem i spektrum działania.

Szczególnie popularne są tabletki, które zawierają prazykwantel, embonian pyrantelu i fenbendazol, które mają szerokie działanie przeciwpasożytnicze i sprawdzają się w eliminowaniu tasiemców i nicieni.

W każdym przypadku o doborze leku i sposobie jego podania powinien jednak zadecydować lekarz weterynarii.

Ile kosztuje odrobaczanie psa?

Całkowity koszt odrobaczenia psa zależy od wielkości zwierzęcia oraz gatunków pasożytów, jakimi może być zarażone zwierzę równolegle. Jeżeli jest to odrobaczenie profilaktyczne to można przyjąć, że koszt tabletek na odrobaczanie psa średniej wielkości wynosi ok. 25 zł. Zatem regularne odrobaczanie psa raz na kwartał będzie kosztowało 100 zł w ciągu roku.

Redakcja

Źródła

ESCCAP, Jak często należy odrobaczać zwierzęta, https://www.esccap.pl/wp-content/uploads/2021/06/Ulotka_Jak-cz%C4%99sto-nale%C5%BCy-odrobacza%C4%87-zwierz%C4%99ta_pagebypage_06-21.pdf (dostęp: 10.07.2023 r.).

ESCCAP, odrobaczanie psów i kotów – skrócony przewodnik, https://www.esccap.pl/wp-content/uploads/2021/07/MG1-Skrocony_przewodnik_odrobaczanie_psow_i_kotow_06_2021.pdf (dostęp: 10.07.2023 r.).

ESCCAP, zasady odrobaczania psów, https://www.esccap.pl/datastore/download/Zasady_odrobaczania_psow.pdf (dostęp: 10.07.2023 r.).

Przeczytaj inne porady o psach

Summary
JAK CZĘSTO ODROBACZAĆ PSA? Czym? Ile kosztuje? | Zoonews.pl
Article Name
JAK CZĘSTO ODROBACZAĆ PSA? Czym? Ile kosztuje? | Zoonews.pl
Description
Kiedy powinno się odrobaczać psa? Czy częstotliwość oraz zastosowany preparat ma znaczenie? O tym wszystkim przeczytaj w naszym artykule.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x