Reklama
Reklama

Szczekanie psa – jak oduczyć psa szczekania

Facebook
Twitter
Dlaczego psy szczekają?

Szczekanie psa może świadczyć o jego problemach behawioralnych. Szczekanie psa w nocy może dodatkowo dać nam się we znaki. Co zrobić, gdy pies ciągle szczeka?

Spis treści

Dlaczego psy szczekają?

Szczekający pies, zwłaszcza taki, który szczeka bez przerwy może być nie lada wyzwaniem dla opiekuna. Warto uświadomić sobie, że szczekanie psa jest jednym ze sposobów na komunikację z nami – opiekunami, jak i z innymi psami. W podręcznikach psiego behawioryzmu wyróżnia się ponad 100 różnych postaw, ekspresji i dźwięków, za pomocą których psy starają się opowiedzieć nam o swoich emocjach. Zatem, jeśli wydaje się Tobie, że pies szczeka bez powodu, by zrobić Ci na złość, to z całą pewnością nie masz racji. Przekonajmy się co próbuje powiedzieć nam szczekający pies

Szczekanie psa – jakie są jego rodzaje

Najlepszym sposobem na zrozumienie, dlaczego pies szczeka, jest zrozumienie, jak szczeka pies. Do tej pory udało się rozróżnić aż 10 rodzajów szczekania.

Szczekanie psa wysokim tonem

Szczekanie wysokim tonem komunikuje niezadowolenie psa. Pies, wydając przeciągłe szczeki, w równych odstępach czasu i wysokim tonem informuje nas o swoim zaniepokojeniu, np., gdy został sam w domu. Im bardziej pies jest zaniepokojony, tym szczekanie będzie bardziej piskliwe. Bardzo towarzyskie psy, które przebywają ciągle razem z ludźmi, albo innymi psami mogą w ten sposób wyrażać swój lęk separacyjny.

Szybkie szczekanie psa

Szybkie szczeki, to rodzaj alarmu, jaki wszczyna pies. Zwykle w taki sposób szczekają psy dojrzałe, które realizują w domu określone zadania – bronią domu, wszczynając alarm.

Monotonne szczekanie psa

Takie szczekanie psa to zwykle oznaka, że brakuje mu stymulacji umysłowej i fizycznej. Gdy pies ciągle szczeka i brzmi to jak zdarta płyta, to otrzymujesz jasny komunikat, że potrzeby psa nie zostały zaspokojone. Psy zamykane często w kojcu mogą zacząć ciągle szczekać, zamieniając się w uciążliwych szczekaczy z frustracji.

Warczenie psa

Bez względu na wiek i rasę, każdy pies potrafi warczeć – czasem mamy po prostu do czynienia z psami, które nie warczą, ale nie oznacza to, że nie potrafią tego robić. Warczenie jest jasnym ostrzeżeniem, które następuje po szczekaniu z wystawionymi zębami. Nie każde warczenie oznacza od razu złego nastroju psa. Dobrze zsocjalizowane psy powarkują podczas zabawy. Owczarki niemieckie pracujące w policji potrafią warczeć na komendę.

Kłapanie pyskiem

Kłapanie pyskiem i gryzienie powietrza może być formą zachowania kompulsyjno-obsesyjnego. Niekiedy określa się je właśnie łapaniem urojonych much. Jeżeli towarzyszy temu gonienie ogona, a pies robi to bardzo często, to jasny sygnał, że pomóc może tylko behawiorysta.

Wycie psa

Wycie to forma komunikacji na odległość. Psy jako potomkowie wilków komunikują się w ten sposób, by poinformować inne psy o miejscu, w którym się znajdują. Niekiedy zagubiony pies może wyć, by wskazać opiekunowi miejsce swojego położenia. Pies może wyć w regularnych odstępach, gdy odczuwa skrajny ból – wtedy jest to wołanie o pomoc.

Dyszenie u psa

Spociły Ci się kiedyś ręce ze stresu? Dyszenie psa jest odpowiednikiem tego stanu emocjonalnego. Psy dyszą również, by wyregulować swoją temperaturę ciała. Pies może dyszeć w upalne dni, by zapobiec udarowi cieplnemu.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać objawy udaru cieplnego u psa

Przeczytaj również poradnik: Co zrobić, gdy pies ma gorączkę

Popiskiwanie psa

Popiskiwanie może być wykorzystywane przez psy w celu uzyskania jakiejś korzyści, np. uwagi opiekuna. Z reguły towarzyszą temu inne sygnały mowy ciała i wiadomo, że pies jest w pozytywnym nastroju. Gdy pies popiskuje z powagą może to być sygnał, że coś mu dolega. Pies, który popiskuje i drapie na pewno chce wyjść na dwór – być może na siku.

Ujadanie psa

Ujadanie w psiej mowie może oznaczać: „to moja okolica, kto Ci pozwolił tu wejść”. Psy ujadają bardzo często, by bronić swojego terytorium. Niektóre znudzone psy ujadają, by przerwać monotonię swojego życia.

Skowytanie psa

Skowytanie wykorzystywane jest przez psy, by zakomunikować ból. Pojedynczy skowyt to taki odpowiednik ludzkiego „Ałaa!”. Gdy skowyt trwa dłużej, to pies komunikuje strach i chęć ucieczki lub poddania się. Skowyt służy szczeniętom do komunikacji, że podczas zabawy inny szczeniak sprawił psu ból.

jakie funkcje pełni szczekanie psa

Zdjęcie Robert Gramner on Unsplash

Szczekanie psa – jakie pełni funkcje

Jak zatem widać szczekanie psa pełni wiele istotnych funkcji informacyjnych:

  • Szczekanie psa może być ostrzeżeniem dla innych psów i ludzi; pies szczeka pokazując kły, a następnie zaczyna warczeć
  • Szczekanie psa może informować nas o radosnym nastawieniu psa: pies popiskuje, by zwrócić na siebie uwagę
  • Szczekanie psa może być wyrazem frustracji, pies szczeka monotonnie tym samym tonem szczeku albo szczeka rytmicznie i wysokim tonem, gdy jest zaniepokojony
  • Szczekanie psa może wreszcie wskazywać, iż pies odczuwa ból, kiedy np. skowyczy albo popiskuje

Jak oduczyć psa szczekania?

Zastanawiasz się czy można oduczyć psa szczekania? Przy tej okazji zadaj sobie pytanie: czy można oduczyć ludzi mówienia? Za pomocą odpowiednio opresyjnych środków można to zrobić, jednak byłby to wyraz największego okrucieństwa.

Czy są jednak sposoby na szczekanie psa, kiedy robi to bez powodu albo po prostu zbyt intensywnie werbalizuje swoje emocje w stosunku do innych ludzi i zwierząt? Oczywiście są. Każda sytuacja jest jednak inna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego jeżeli pies szczekając sprawia Ci poważne problemy, to powinieneś pomyśleć o pracy z behawiorystą.

Dlaczego pies szczeka, gdy zostaje sam w domu?

Zamiast koncentrować się na tym, jak oduczyć psa szczekać w domu zastanów się co jest tego przyczyną i wyeliminuj ją. Psy, które szczekają w domu, gdy są same, mogą to robić z kilku powodów:

  • Pies szczeka, gdy jest sam w domu, ponieważ odczuwa lęk separacyjny
  • Pies szczekaniem stara się rozładować frustrację, która wynika z nudy

Jak poradzić sobie z nadmiernym szczekaniem psa?

W przypadków psów ze stwierdzonym lękiem separacyjnym stosuje się szereg ćwiczeń, które nauczą psa spokojnych zachowań, podczas twojej nieobecności. Warto stosować również zasadę spokojnych powrotów, podczas których wchodzisz do domu z obojętnością wobec psa i witasz się z nim dopiero wtedy, gdy pies się wyciszy. Intensywne, emocjonalne pożegnania i przywitania powodują, że pies odczuwa Twój brak, jako dużą stratę – stąd wyjścia i powroty powinny być obojętne wobec psa.

Zarówno w przypadku lęku separacyjnego, jak i frustracji z samotności bardzo dobrze sprawdzi się codzienny rytuał ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Taka codzienna powtarzalność pozwoli psu nabrać pewności siebie. Ucząc psa posłuszeństwa pomagasz mu wyrobić w sobie samokontrolę oraz cierpliwość. Jednak najpierw to ty musisz wykazać się tymi cechami.

Przed wyjściem z domu możesz zostawić psu matę węchową albo zabawkę wypełnioną smakołykami bądź swoją koszulkę, dzięki której pies będzie czuł twój zapach.

Behawiorysta może poinstruować Cię, jak wprowadzić bodźce pomostowe, które będą dla psa sygnałem, że wychodzisz, a dla niego to czas, by zajął miejsce w legowisku i przespał się pod Twoją nieobecność.

Najlepszym sposobem, gdy pies ciągle szczeka jest jednak odpowiednia dawka aktywności fizycznej, podczas spacerów. Pies powinien mieć w ciągu dnia dwa spacery: jeden godzinny i dwa krótsze – minimum 15-minutowe, podczas których będzie mógł realizować swoje podstawowe potrzeby – zabawy, biegania, węszenia.

Pies szczeka w domu na obcych – jak sobie poradzić

Innym sposobem, by zminimalizować szczekanie psa w domu na obcych jest nauczenie go komend „daj głos” oraz „spokój”. Jeżeli pies zaczyna szczekać na dźwięk dzwonka do drzwi powinieneś zareagować mówiąc „daj głos”. Należy powtarzać tę sytuację tak długo, aż pies skojarzy komendę „daj głos” ze swoim szczekaniem. Kiedy pies zacznie szczekać na komendę konieczne pochwal go słownie, a jeśli chcesz możesz wzmocnić pochwałę smakołykiem. Ćwiczenie to należy wykonywać dalej w innych lokalizacjach. Jeżeli pies umie już tę komendę to czas, by nauczyć go komendy „spokój”. Użyj komendy „daj głos”, a następnie podłuż psu pod nos smakołyk, kiedy przestanie szczekać wypowiedz komendę „spokój” i daj mu smakołyk. Ćwiczenie powtarzaj tak długo, aż pies utrwali sobie obie komendy.

Pies szczeka na inne psy

Twój pies szczeka na spacerze na inne psy? Jednym z najlepszych sposobów będzie systematyczny trening posłuszeństwa ze wzmocnieniami pozytywnymi. Jeżeli Twój pies dostrzeże innego psa, powinieneś przewidzieć, że uaktywni się jego skłonność do szczekania. W takiej sytuacji najlepiej nie dopuścić do tego, by pies zaczął szczekać. Można to zrobić, próbując odwrócić uwagę psa. Możesz przejść z psem w tryb treningu i zacząć wydawać mu konkretne polecenia np. „noga”, „siad”. Pies powinien się nauczyć, że jego opanowanie, podczas kontaktu z innymi psami będzie nagradzane.

Mimo wszystko, by zapobiec sytuacjom, w których pies szczeka na inne psy, podczas spacerów zalecana jest socjalizacja od szczenięcia. Wtedy takie problemy, nie powinny się pojawić.

Błędy opiekunów na szczekanie psa

Twój pies nadmiernie szczeka? Niektórzy właściciele reagują wtedy krzykiem. Zwykle takie zachowanie powoduje, że szczekanie psa staje się jeszcze głośniejsze. Krzyk może przestraszyć psa bardziej, co skłoni go do jeszcze mocniejszego szczeniaka.

Na rynku dostępne są obroże elektryczne dla szczekających psów. Ich używanie w wielu krajach jest zakazane. Takie obroże, działają na zasadzie kary. Kiedy pies szczeka zbyt głośno rażą psa prądem – co jest bardzo wątpliwym rozwiązaniem. 

Psy, które małą szczekają

Chociaż nie istnieją psy, które nie szczekają, to warto wiedzieć, że są rasy psów, które mają umiarkowaną skłonność do szczekania. Takie mało szczekające psy to np. buldog francuski, boston terrier, buldog angielski czy rottweiler.

Psy szczekające bardzo dużo

Z drugiej strony mamy rasy psów, które zostały stworzone do tego, by dużo szczekać. Uczestniczące w polowaniach psy myśliwskiej – teriery, sznaucery, jamniki mają szczekanie zapisane w genach. Za jego pomocą wypłaszają zwierzynę oraz informują myśliwych, gdzie się znajdują.

 

Bibliografia:

M. Becker, L. Radosta, W. Sung, M. Becker, Jak uwolnić psa od lęku, Wyd. Galaktyka 2018

A. Moore, Czego chcą psy, Wyd. Galaktyka 2019

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj również porady behawiorystów

Summary
Szczekanie psa – jak oduczyć psa szczekania | Zoonews.pl
Article Name
Szczekanie psa – jak oduczyć psa szczekania | Zoonews.pl
Description
Szczekanie psa może świadczyć o jego problemach behawioralnych. Szczekanie psa w nocy może dodatkowo dać nam się we znaki. Co zrobić, gdy pies ciągle szczeka?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1617

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x