Reklama

Spaniel tybetański – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Spaniel tybetański to rasa psów, której historia związana jest z klasztorami buddyjskimi.

Spaniel tybetański to narodowa rasa Tybetu. Tibbie to piesek, który doskonale sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi lub jako towarzysz starszej osoby.

Spis treści - kliknij

Spaniel tybetański – historia rasy

Spaniel tybetański to rasa psów, której historia związana jest z klasztorami buddyjskimi. Mnisi tybetańscy hodowali te małe pieski, gdyż przypominały one małe lwy – lew w buddyzmie to zwierzę święte, symbol Buddy. Tak jak inne klasztorne pieski spaniele tybetańskie doskonale sprawdzały się w roli stróżów u boku mastifów tybetańskich. Tybet wysoko cenił swoje hodowle i podobnie jak rasa lhasa apso były jednym z prestiżowych darów, jakie mogły otrzymać wyłącznie koronowane głowy. W taki sposób spaniel tybetański trafił m.in. do Chin, gdzie skrzyżowany został z pekińczykiem czy psami rasy shih tzu. Do Wielkiej Brytanii pierwsze spaniele tybetańskie trafiły wraz z misjonarzami na przełomie XIX i XX wieku, a do USA w latach 60. XX wieku i tak rozpoczęła się ich rosnąca popularność. Rasa została uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny w 1983 roku, a przez FCI 1961 roku.

Spaniel tybetański w Polsce

Pierwsza spanielka tybetańska w Polsce pojawił się w latach 90. XX wieku. Jest to rasa rzadko spotykana w naszym kraju, ale można ją nabyć.

Jak wygląda spaniel tybetański

Spaniel tybetański jest harmonijnie zbudowany. Długość psa jest nieco większa niż jego wysokość. Głowa jest mała z opadającymi, lecz nie przylegającymi do głowy uszami. Oczy szeroko osadzone w kolorze brązowym. Ogon spaniela tybetańskiego jest zakręcony lub zagięty nad grzbietem. Łapy zajęcze, obficie owłosione między palcami. Samce mają nieco bujniejszą kryzę wokół szyi i barków. Zęby muszą być niewidoczne przy zamkniętym pysku, dopuszcza się lekki przodozgryz.

Spaniel tybetański – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy spaniel tybetański

Pies/suka: 25 – 26 cm

Spaniel tybetański – waga

Pies/suka: 4 – 6 kg

Szata spaniela tybetańskiego

Spaniel tybetański ma sierść średniej długości, jedwabistą z gęstym i delikatnym podszerstkiem.

Spaniel tybetański może występować w wielu odmianach barwnych, dopuszcza się wszystkie kolory.

Kategoria wielkości spaniela tybetańskiego

Spaniel tybetański jest psem małym.

Jak długo żyje spaniel tybetański?

Spaniel tybetański żyje od 13 do 15 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Spaniel tybetański – charakter

Początkujący opiekun może uznać, że zamiast spaniela tybetańskiego, czyli psa z krwi i kości ma w domu kota. Spaniele tybetańskie bardzo lubią zajmować wysokie punkty obserwacyjne w domu. Często wspinają się jak koty np. na oparcie kanapy. Nic w tym jednak dziwnego spaniel tybetański to czujny stróż, który zaalarmuje opiekuna o niepokojącym wydarzeniu w jego otoczeniu. Wobec rodziny spaniel tybetański jest bardzo czuły i źle znosi rozłąkę. Mały piesek lubi spacery, ciekawą zabawę i kontakt  z dziećmi i zwierzętami. Natomiast nie lubi się nudzić, przez co może być nadmiernie szczekliwy.

Spaniel tybetański – zdrowie

Spaniele tybetańskie są psami o skróconym pysku, więc nie powinny być poddawane intensywnego ruchu, gdyż szybko się męczą. W okresie lata bezwzględnie należy unikać wysiłku podczas upałów. Podczas zimy zawracaj uwagę na zbrylający się śnieg między palcami spaniela tybetańskiego, może on zbierać się na włosach i kaleczyć łapy. Wśród chorób występujących u tej rasy należy wymienić: zanik siatkówki, ektropium, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, alergie, zwichnięcie rzepki oraz zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych. Jako że piesek jest małych gabarytów, może bardzo szybko przybierać na wadze, zwłaszcza że nie jest psem bardzo aktywnym. W domu spaniela tybetańskiego dobrze, gdyby na podłogach były dywany, gdyż piesek lubi się wspinać, a każdy zeskok na śliską powierzchnię może skończyć się urazem kończyn albo kręgosłupa.

Spaniel tybetański – żywienie

Dieta spaniela tybetańskiego powinna być wysokiej jakości, dostosowana do wieku, kondycji zdrowotnej i aktywności psa. Nie należy przesadzać z przekąskami i wliczać je w dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa. Smakołyki lepiej wykorzystać podczas treningów niż jako dodatek do posiłków. Spaniel tybetański powinien jeść o stałych porach, a wybierając karmę suchą, zwracaj uwagę na wielkość krokietów i jej skład, unikaj podawania karm zbożowych.

Spaniel tybetański – pielęgnacja

Pielęgnacja spaniela tybetańskiego, ze względu na długą sierść, wymaga regularności, ale nie jest skomplikowana. Psa należy wyczesywać 1-2 razy w tygodniu, skupiając swą uwagę na rozczesaniu lwiej plerezy i stref za uszami. W okresie linienia trzeba zintensyfikować szczotkowanie, by spaniel tybetański jak najszybciej pozbył się starej okrywy. Raz w tygodniu sprawdź stan oczu, uszu, zębów i łap psa.

Pielęgnacja spaniela tybetańskiego, ze względu na długą sierść, wymaga regularności, ale nie jest skomplikowana.

Spaniel tybetański – szkolenie

Szkolenie spaniela tybetańskiego nie jest trudne, jeśli piesek nie owinie sobie opiekuna wokół łapki. Psiak jest inteligentny i dobrze wie, jak uzyskać to, czego chce. Doskonale wie, jak manipulować bliskimi, dlatego opiekun spaniela tybetańskiego musi być konsekwentny i stanowczy w egzekwowaniu zasad.

Naukę posłuszeństwa, socjalizację i zostawanie samemu w domu trzeba zacząć, gdy tylko szczeniak spaniela tybetańskiego trafi pod twój dach. Spaniel uczy się chętnie jeśli nauka przybiera formę zabawy, a łagodny ton zdecydowanie lepiej wpływa na przyswajanie komend. Ćwiczenia spanielowi tybetańskiemu warto podzielić na krótkie, ale zróżnicowane sesje, by piesek się szybko nie znudził. Pozostawania samodzielnie w domu trzeba psa uczyć bardzo wcześnie, inaczej mogą pojawić się problemy na tle lękowym.

Zalety i wady rasy spaniel tybetański

Zalety spaniela tybetańskiego

 • spaniel tybetański to bardzo czujny pies, obcych traktuje z dystansem, może pełnić funkcje „alarmu domowego”
 • spaniel tybetański jest zwierzęciem umiarkowanie aktywnym o wesołym usposobieniu
 • spaniel tybetański jest psem zrównoważanym, przyjacielskim i pewnym siebie
 • spaniel to rasa wierna i czuła i szybko się aklimatyzuje

 

Wady spaniela tybetańskiego

 • spaniel tybetański źle znosi rozłąkę z opiekunem
 • u spaniela może rozwinąć się lęk separacyjny
 • spaniel tybetański to wrażliwy uparciuch i może sprawiać problemy wychowawcze
 • spaniel tybetański to pies szczekliwy

Ciekawostki o rasie spaniel tybetański

 • Spaniel tybetańskie nie ma wspólnych przodków z myśliwskimi spanielami. Słowo spaniel wywodzi się od francuskiego słowa epagneul, oznaczającego w średniowieczu psa towarzyszącego.
 • Spaniel tybetański to jedna z trzech narodowych ras Tybetu, wśród małych kanapowców jest też lhasa apso i terier tybetański.
 • Spaniel tybetański pieszczotliwie nazwany jest tibbie. Lwie pieski przez mnichów uczone były obracania młynków modlitewnych, przez co nazywane były także psami modlitewnymi.

Spaniel tybetański hodowla

Spaniel tybetański nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki spaniela tybetańskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca spanieli musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy, jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać opiekun, aby spaniel tybetański mógł rozwijać się prawidłowo.

Spaniel tybetański cena

Cena spaniela tybetańskiego z hodowli waha się od 2,5 do 4 tysięcy złotych.

Imię dla spaniela tybetańskiego

Ciekawe imię dla psa spaniela tybetańskiego: Timon, Bubu, Snoopy

Ciekawe imię dla suczki spaniela tybetańskiego: Lara, Zoja, Mała

Dla kogo spaniel tybetański będzie idealny?

Spaniel tybetański będzie dobrym wyborem dla osób starszych, singli i rodzin ze starszymi dziećmi. To idealny pies z uregulowanym trybem życia. Mały rozmiar psa i nieporadność młodszych dzieci może być przyczyną wypadków lub niewłaściwego traktowania zwierzęcia. Rozmiar spaniela ma też swoje plusy, piesek świetnie odnajdzie się w małym mieszkaniu.

Klasyfikacja FCI rasy spaniel tybetański

Grupa IX: psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja 5: psy tybetańskie

Nr wzorca: 231

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Spaniel tybetański – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Spaniel tybetański – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Spaniel tybetański to narodowa rasa Tybetu. Tibbie to piesek, który doskonale sprawdzi się w domu ze starszymi dziećmi lub jako towarzysz starszej osoby.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 1790

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x