Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Psu śmierdzi z pyska – DLACZEGO? Jak sobie poradzić

Facebook
Twitter
Dlaczego psu śmierdzi z pyska

pixabay.com/images/id-983014/

Śmierdzący oddech psa to jedna z dolegliwości, z którą zmagają się psy i ich opiekunowie. Przyczyn może być wiele, od błahostek po poważne choroby metaboliczne.

Spis treści - kliknij strzałkę

Psu śmierdzi z pyska – czy jest się o co martwić?

Gdy psu śmierdzi z pyska najlepiej odszukać przyczynę problemu, obserwując psa na spacerach i w domu. Być może nasz przyjaciel skonsumował coś, co znalazł na spacerze, ukradł jedzenie z pańskiego stołu lub poddawał się samodzielniej higienie. Nie oznacza to, że problem przykrej woni z pyska minie sam.

Systematyczna higiena i profilaktyka umożliwi opiekunowi stałą kontrolę nad stanem uzębienia, gdzie najczęściej zaczynają się problemy ze śmierdzącym oddechem psa. Martwić można się wtedy, gdy mimo czyszczenia zębów zapach się nie zmienia. Wtedy konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Dlaczego psu śmierdzi z pyska

Oto prawdopodobne przyczyny, dlaczego psu śmierdzi z pyska

Kamień nazębny u psa

Kamień nazębny u psa

pixabay.com/images/id-49324/

Kamień nazębny u psa to jedna z najczęstszych przyczyn przykrego oddechu u psa. Płytka nazębna tworzy się już w ciągu 6-12. godzin od zjedzenia posiłku. Resztki gromadzącego się jedzenia są idealną pożywką dla bakterii, bytujących w śluzówce jamy ustnej. To właśnie bakterie przekształcają osad z pokarmu w ten żółty lub brązowy nalot, będący przyczyną śmierdzącego oddechu psa. Kamień szybciej gromadzi się u psów z płaską kufą oraz u psów mających wady zgryzu. Wady mogą pojawić się w wyniku wypadków czy walk między zwierzętami, wtedy problem odkładania się kamienia może się wzmóc.

Zepsute zęby u psa

Zepsute zęby u psa są konsekwencją braku higieny i zaniedbań w leczeniu problemów w obrębie jamy ustnej psa. Paradontoza lub próchnica jest przyczyną rozsianego zapalenia dziąseł i nieprawidłowej diety psa. Bakterie nie tylko namnożyły się w okolicy szyjek zębowych, ale dostały się pod nie, penetrując tkanki w głąb. Powstałe ubytki zębów mogą utrudniać jedzenie suchej karmy, która wspiera ścieranie płytki nazębnej. Niestety skutkiem tego będzie dalsza degeneracja uzębienia psa.

Zapalenie dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa to konsekwencja nieusuwania kamienia nazębnego. Bakterie intensywnie się mnożą, w wyniku czego rozwija się stan zapalny, a w obrębie jamy ustnej pojawiają się bolesne ropnie. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do paradontozy i utraty zębów. Zmiany ropne dodatkowo potęgują śmierdzący oddech psa. Dziąsła są silnie zaczerwienione, szyjki zębowe są odsłonięte oraz pojawia się gorączka. Poza tym wraz ze śliną bakterie przenikają w głąb organizmu, zagrażając sercu, wątrobie i nerkom zwierzaka. Zapalenie dziąseł może pojawić się poprzez uszkodzenie mechaniczne błony śluzowej jamy ustnej, np. w wyniku gryzienia brudnych przedmiotów.

Twój pies ma przykry oddech z pyska?

Reklama

plyn-do-higieny-pyska-dla-psa

Cukrzyca u psa

Cukrzyca u psa to kolejna poważna przyczyna śmierdzącego oddechu u psa. Brzydki oddech psa wynika z nieprawidłowego poziomu cukru we krwi, który spowodowany jest zaburzeniami wydzielniczymi trzustki (tzw. kwasica ketonowa). Oddech psa chorego na cukrzycę jest charakterystyczny i zbliżony do popsutych jabłek. Cukrzycę poza oddechem mogą sugerować trudno gojące się, często pojawiające się afty i rany w pysku oraz grzybica jamy ustnej (kandydoza).

Koprofagia u psa

Przyczyną koprofagii u psów mogą być zaburzenia behawioralne (przykre doświadczenia związane z brakiem pokarmu, lęk), nieprawidłowa nauka czystości, choroby somatyczne (nadczynność kory nadnerczy, endokrynna niewydolność trzustki) lub niedobory mikro- i makroelementów w diecie psa. Pamiętać należy, że zjadanie odchodów przez sukę karmiącą jest zjawiskiem naturalnym, gdyż młode nie kontrolują jeszcze odruchów fizjologicznych. Wylizując odbyt suka pobudza mikcje i defekację szczeniąt. 

Choroby narządów

Halitoza, czyli śmierdzący oddech psa może być efektem choroby narządów wewnętrznych, m.in. niewydolności nerek i mocznicy. Chorobie towarzyszą inne objawy: matowa sierść, apatia, refluks żołądkowy, niechęć do jedzenia. Niewydolność nerek to niejedyna choroba objawiająca się śmierdzącym oddechem psa. To także choroby żołądka i jelit, których przyczyną są błędy dietetyczne.

Choroby układu oddechowego

Psu śmierdzi z pyska z powodu choroby górnych dróg oddechowych. Przykry zapach pojawia się przy zapaleniu migdałków, gardła, krtani czy zatok. Stan zapalny i infekcja może ujawnić gromadzenie się brzydko pachnącej ropy, a także zmian martwiczych. Stan ten wymaga leczenia, gdyż woń z pyska nie zniknie, jeśli nie wyleczysz samej choroby.

Szczeniakowi śmierdzi z pyska – dlaczego?

Małemu psu śmierdzi z pyska najprawdopodobniej z powodu wymiany zębów mlecznych na stałe, z powodu koprofagii lub w wyniku zjadania odpadków, podczas spacerów. Szczeniak musi się jeszcze nauczyć, co mu wolno jeść, a czego nie. W przypadku wymiany zębów na stałe może rozwinąć się przejściowy stan zapalny, powodujący brzydki zapach z pyska, który powinien samoistnie minąć wraz z pojawieniem się kompletu zębów stałych.

Psu śmierdzi z pyska – co zrobić?

By psu nie śmierdziało z pyska warto stosować profilaktykę. Myj zęby psu każdego dnia, dodatkowo wspomagaj higienę, dolewając do wody płyn do higieny jamy ustnej. Pomocne będą również przysmaki dentystyczne. Profilaktyka pozwoli uniknąć usuwania kamienia nazębnego.

Mycie zębów psa

Higiena jamy ustnej może zniwelować problem śmierdzącego oddechu psa. Mycie zębów powinno odbywać się codziennie, by pokarm przylepiony do zębów nie miał szansy zacząć gnić czy mineralizować w kamień nazębny. Na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów dla psów i nakładki na palce – szczoteczki do mycia zębów, które ułatwiają zadbanie o zęby psa.

Używaj past przeznaczonych dla psów, a nie dla ludzi. Dobre pasty do zębów dla psów są enzymatyczne, mają również dodatkowe ekstrakty roślinne, które działają bakteriobójczo np. granat. Odświeżają również oddech.

Płyny do higieny jamy ustnej psów

Niektóre psy trudno przekonać do mycia zębów za pomocą szczoteczki. Skuteczną alternatywą może być płyn do wody, który hamuje gromadzenie się płytki nazębnej. Dolanie nakrętki takiego płynu do higieny jamy ustnej będzie dla psa niezauważalne. Pies nie będzie się stresował i wciąż będzie mógł zachować zdrowie zębów i dziąseł.

Twój pies ma przykry oddech z pyska?

Reklama

plyn-do-higieny-pyska-dla-psa

Przysmaki dentystyczne dla psa

Przysmaki dentystyczne dla psa czy zabawki do gryzienia to również skuteczne metody, wspierające higienę jamy ustnej czworonoga. Dłuższe gryzienie i żucie zmienia kwasowość śliny, przez co lepiej zmniejsza ilość bakterii w pysku, co przekłada się na niwelowanie śmierdzącego oddechu psa. Dodatkowo byłoby dobrze, gdyby przekąska miała chropowatą powierzchnię – dzięki temu w sposób mechaniczny, skutecznie redukuje osad nazębny, zabezpieczając przed powstawaniem kamienia.  

Usuwanie kamienia nazębnego u psa

Ze względu na różną budowę kufy i zgryzu u psów nie zawsze uda się skutecznie usunąć problem nieświeżego oddechu regularną higieną. W takim przypadku należy kontrolować stan uzębienia u lekarza weterynarii, który zaleci usunięcie kamienia mechanicznie lub ultradźwiękowo pod narkozą. Niestety nie wszystkie psy będą mogły być poddane zabiegowi sanacji – psy chore (duszności, niewydolność krążeniowa) czy starsze, ze względu na ryzyko utraty życia, nie są mu poddawane.

Nieświeży oddech u psa – domowe sposoby

Z nieświeżym oddechem u psa można sobie poradzić także domowymi sposobami. Zaleca się, aby psu podawać do gryzienia surowe warzywa: marchewka, pietruszka. Ich twardość, podobnie jak sucha karma wspomoże ścieranie płytki nazębnej. Plusem gryzienia jest zwiększona produkcja śliny, której odczyn zabija bakterie, występujące w pysku psa, poza tym zwierzak odstresowuje się gryząc.

Smród z pyska psa – podsumowanie

Śmierdzący oddech psa może mieć wiele przyczyn od niewłaściwej diety, przez spożywanie odchodów po poważne choroby narządów wewnętrznych. Jeśli nieświeży oddech nie ustępuje po szczotkowaniu z pewnością masz do czynienia z głębszą przyczyną, kryjącą się w pysku, gardle lub narządach psa. Nie należy bagatelizować przykrej woni z pyska psa, gdyż może ona sugerować chorobę, która nieleczona zdegeneruje nie tylko zęby, ale może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci zwierzęcia. Pamiętać należy, że problem nieświeżego oddechu może szybko wrócić, jeśli nie będziesz regularnie dbał o higienę zębów i jamy ustnej psa.

 

Redakcja

Bibliografia

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wyd. RM, Warszawa 2010.

Przeczytaj inne porady o zdrowiu psów

Summary
Psu śmierdzi z pyska – DLACZEGO? Jak sobie poradzić | Zoonews.pl
Article Name
Psu śmierdzi z pyska – DLACZEGO? Jak sobie poradzić | Zoonews.pl
Description
Śmierdzący oddech psa to jedna z dolegliwości, z którą zmagają się psy i ich opiekunowie. Przyczyn może być wiele, od błahostek po poważne choroby metaboliczne.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x