Reklama
Reklama

Pitbull red nose – historia psów OLD FAMILY

Facebook
Twitter
Pitbull red nose – historia psów OLD FAMILY

https://www.flickr.com/people/geoggirl/, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Pitbull red nose to jedna z dwóch królewskich odmian pitbulterierów, które swoją świetność osiągnęły dzięki pracom hodowców w USA.

Spis treści - kliknij strzałkę

Pitbull red nose – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

USA

🐶 Numer wzorca UKC

Grupa 7, terriery

➡ Waga

16 – 29 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

Bardzo posłuszne, czułe, o rodzinnym usposobieniu

Pitbull red nose – historia

Ponieważ ojczyzną pitbulli były Wyspy Brytyjskie, to hodowcy z USA starali się sprowadzać najlepsze psy właśnie stamtąd. Za kolebkę tej rasy psów uznaje się Irlandię, a dokładnie hrabstwa Cork i Kerry.

Pitbulle pochodzące z tych rejonów określane są jako OLD FAMILY – psy czystej krwi, nie mieszane z innymi rasami.

Wśród nich wyróżnia się dwie linie:

 • Old Family Red – o umaszczeniu czerwonym, białym lub biało-czerwonym
 • Old Family Red Nose – o umaszczeniu czerwonym z miedzianym kolorem nosa, warg i pazurów oraz z bursztynowymi oczami.

 

Pitbulle z tych linii charakteryzowały się niewielkimi rozmiarami, wysokim poziomiem zinbredowania, nastawionym na cechy recesywne, w tym czerwony kolor. Psy te słynęły z niezwykłej zaciętości oraz odporności na ból.

Pitbull red nose – hodowle USA

Wśród twórców rasy pitbulla w USA wskazuje się Jima Corcoran`a, Gasa Hous`a, Wiliama Lightner`a czy Boba Hemphill`a oraz Bourgeus`a i McCoy`a.

Wiliam Lightner rozpoczął hodowlę pitbulli Old Family Red w 1900 roku. Szczytem osiągnięć jego hodowli były psy Hall`s SEARCY JEFF – najlepszy przedstawicieli wśród pitbulli red nose oraz COLORADO IMP – najczystszej rasy pitbull black.

Kilka psów z linii Lightner`a trafiło w ręce Borgeus`a z Luizjany, który hodowały psy dla własnej przyjemności. Dowiedziawszy się o tym McCoy, Hemphill o Trahan zakupili kilka psów z tej hodowli.

Hemphill, który zakupił najlepsze psy zaczął reklamować swoją hodowlę jako Old Family Red Nose.

Pitbulle red nose hodował również Bob Wallace, który w latach 40. XX wieku postanowił skrzyżować swoje psy z przedstawicielami czystej linii. To właśnie dzięki jego staraniom linia pitbulli red nose przetrwała w USA.

Pitbull red nose – wzorzec rasy

Pitbull szczeniak

pixabay.com/images/id-5572426/

Pies pitbull, według wzorca UKC, to pies średniej wielkości, o mocnej budowie ciała i bardzo muskularny. Głowa pitbulla jest proporcjonalna do reszty ciała, patrząc od przodu głowa przypomina tępo zakończony klin; kufa psa jest kwadratowa, szeroka i głęboka, z dobrze zaznaczonymi szczękami i nożycowym zgryzem. Uszy pitbulla powinny być małe od średniej wielkości, wysoko osadzone bez fałd. Uszy bez przycinania powinny mieć kształt płatka róży lub załamywać się w połowie długości. Oczy pitbulla powinny być średniej wielkości, okrągłe do migdałowych, szeroko rozstawione i głęboko osadzone. Szyja psa powinna być umiarkowanej długości, lekko łukowata, bez fałd. Grzbiet krótki i mocny; klatka piersiowa głęboka, ale nie szeroka. Ogon psa powinien być dość krótki, nisko osadzony, zwężający się ku końcowi.

Pitbulle red nose – co zrobić po zakupie psa z listy ras uznanych za agresywne?

W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt (z dnia 21.08.1997 r.), na której podstawie wydano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (z dnia 28.04. 2008 r.) w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne. Groźne psy zostały ujęte na liście, która obejmuje 11 ras – w tym amerykańskiego pitbulteriera. Hodowla lub utrzymanie psów ras niebezpiecznych może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Posiadanie w Polsce agresywnego psa w związku z rozporządzeniem wiąże się z kilkoma obwarowaniami, a ich spełnienie jest wymagane, by stać się opiekunem niebezpiecznego zwierzęcia.

Opiekun psa z tej listy musi w ciągu 30 dni zgłosić ten fakt w urzędzie gminy odpowiednim do miejsca swojego zamieszkania. Wniosek jaki składa opiekun musi zawierać informacje nie tylko o tym, że posiada psa z wykazu ras psów uznawanych za agresywne, ale wnosić o zezwolenie na jego utrzymanie. Gotowy formularz powinien być dostępny w każdej gminie w wydziale gospodarki komunalnej lub na stronie internetowej placówki. Poza wnioskiem uiszcza się opłatę w wysokości 82 zł, której kwit dołącza się do formularza. Na zezwolenie posiadania psa czeka się do 30 dni, a samo zezwolenie wydaje organ odpowiednich władz: wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Od negatywnego rozpatrzenia wniosku można się odwołać w ciągu 14 dni tą samą drogą.

Jakie dokumenty musisz posiadać, by złożyć wniosek o zezwolenie na posiadanie lub hodowle psów ras uznany za agresywne?

 • kopia metryki lub rodowodu każdego psa (oryginał do wglądu)
 • kopia dokumentu szczepienia psa lub psów przeciw wściekliźnie (oryginał do wglądu)
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia

 

Brak zezwolenia na posiadanie psa rasy uznawanej za agresywną lub prowadzenie hodowli psów wyszczególnionych na liście psów agresywnych w sprzeczności do informacji zadeklarowanych we wniosku może skutkować cofnięciem zezwolenia, karą grzywny lub aresztem i w procesie sądownym sąd może orzec przepadek zwierzęcia.

Pitbull - zdrowie

Mimo ogólnie dobrego zdrowia, jakie wykazują pitbulle są one narażone na dysplazję stawów biodrowych. Ryzyko jej wystąpienia można zminimalizować prawidłową dietą oraz suplementacją, które pomogą utrzymać psu prawidłową wagę. Zdarzają się u pitbulli choroby skóry wywołane alergiami oraz problemy z oczami i uzębieniem.

Częste choroby występujące u pitbulli

 • Atopowe zapalenie skóry
 • Alergie pokarmowe
 • Nużyca
 • Dysplazja stawów biodrowych
 • Enostoza – młodzieńcze zapalenie kości
 • Przepuklina pępkowa
 • Niedoczynność tarczycy

Pitbull red nose - szkolenie

Pitbulterier amerykański powinien być poddawany szkoleniu już od 7. tygodnia życia! W pierwszej kolejności pies powinien przejść prawidłową socjalizację u hodowcy, która musi być kontynuowana u nowego opiekuna.

Psy po drugiej serii szczepień mogą już trafić do psiego przedszkola, gdzie nabędą podstawowych umiejętności z psiego posłuszeństwa.

W przypadku rasy american pit bull terrier ważna jest systematyczna praca z psem, oczywiście również po zajęciach – powtarzanie i utrwalanie ćwiczeń. Komendy warto przekazać członkom rodziny, by wszyscy używali tych samych poleceń względem pitbulla.

Cierpliwość w szkoleniu oraz zastosowanie właściwych metod powinno sprawdzić, że ułożenie pit bulla będzie stosunkowo łatwe.

Pitbulle doskonale odnajdą się u boku sportowca, który zapewni psom odpowiednią dawkę ruchu. Przewodnik powinien być cierpliwy, nieustępliwy, ale także silny fizycznie i psychicznie, by konsekwentnie egzekwować posłuszeństwo od psów.

Pitbulle potrafią być bardzo zawzięte, do tego stopnia, że mogą nie odczuwać bólu, gdy ulegną kontuzji, dlatego nie należy ich przetrenowywać.

Pitbulle są bardzo pamiętliwe, a do tego pewne siebie i uparte, dlatego każda forma przemocy wobec psów może zemścić się na opiekunie.

Cena pitbulla red nose

pixabay.com/images/id-5644383/

Pitbulle red nose – cena

W Polsce, w ogłoszeniach na jednym z popularnych serwisów internetowych, pitbulle red nose oferowane są w cenie 1000-1500 zł. Sugerujemy unikać zakupu psów z takich ogłoszeń i poszukać uznanej hodowli poza granicami Polski. 

Summary
Pitbull red nose – historia psów OLD FAMILY | Zoonews.pl
Article Name
Pitbull red nose – historia psów OLD FAMILY | Zoonews.pl
Description
Pitbull red nose to jedna z dwóch królewskich odmian pitbulterierów, które swoją świetność osiągnęły dzięki pracom hodowców w USA.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 343

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x