Reklama

Pies saneczkuje – dlaczego, kiedy, co zrobić?

Facebook
Twitter
Saneczkowanie u psa jest sposobem na przyniesienie sobie chwilowej ulgi, kiedy psa swędzi odbyt, bądź odczuwa ból w okolicach odbytu.

Saneczkowanie u psa prawie zawsze spowodowane jest przez problemy zdrowotne. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny, że pies saneczkuje. I co z tym zrobić.

Spis treści - kliknij

Saneczkowanie u psa – jak wygląda?

Saneczkowanie psa ma miejsce wtedy, gdy pies przyjmuje pozycję, w której tylne łapy są mocno wyprostowane, grzbiet jest zgarbiony, a przednie łapy znajdują  się między tylnymi, w taki sposób, że pies może przesuwać nimi całe ciało, ocierając odbytem po podłodze, dywanie lub trawie.  

Pies saneczkuje – dlaczego?

Saneczkowanie u psa jest sposobem na przyniesienie sobie chwilowej ulgi, kiedy psa swędzi odbyt, bądź odczuwa ból w okolicach odbytu.

W sytuacji jednorazowego saneczkowania psa nie należy wszczynać alarmu. Być może pies chce podrapać tylko okolice odbytu. Jeżeli jednak saneczkowanie przybiera postać permanentną, to należy się tym zainteresować i podjąć odpowiednie działania, by pies sobie nie zaszkodził. Intensywne saneczkowanie może doprowadzić np. do zapalenia okolicy odbytu.

Saneczkowanie u psa – niepokojące objawy

Jeżeli Twój pies zaczyna saneczkować bez przerwy i dodatkowo pojawiają się przy tym takie objawy, jak:

  • wylizywanie odbytu
  • wydostająca się wydzielina o nieprzyjemnym rybim zapachu
  • problemy z oddawaniem stolca
  • krwawienie z odbytu
  • obrzęk w okolicach odbytu

 

to Twój pies może mieć objawy problemów z gruczołami okołoodbytowymi.

Najczęstsze przyczyny saneczkowania u psa

Zapchanie gruczołów okołoodbytowych u psa

Gruczoły okołoodbytowe u psa zawierają płyn fizjologicznych, który służy między innymi do komunikacji pomiędzy psami. To właśnie z tego powodu psy wąchają się pod ogonem, podczas powitania. U zdrowego psa gruczoły opróżniają się samoistnie, podczas wypróżniania, uwalniając płyn, którym pies znaczy teren.

Jeśli wydzielina nie jest usuwana z gruczołów, co może być spowodowane przez wiele czynników, to dochodzi do jej nadmiernego nagromadzenia. Przepełnienie zatok okołoodbytowych wpływa na uczucie dyskomfortu, powodując, że pies zaczyna saneczkować. Długotrwałe zaleganie wydzieliny w zatokach prowadzić do stanu zapalnego gruczołów okołoodbytowych, co może psa po prostu boleć i również wpływać na saneczkowanie.

Przyczyny zatkania gruczołów okołoodbytowych

Jedną z przyczyn zapychania się zatok okołoodbytowych jest złe odżywianie. Mokra karma, uboga w błonnik może prowadzić do tego, że psy oddają miękki stolec, który nie wywiera nacisku na gruczoły, co uniemożliwia ich samoistne wyczyszczenie.

Budowa anatomiczna psa, w której gruczoły umieszczone są zbyt nisko bądź zbyt wysoko również może być przyczyną problemów. Także zbyt cienkie przewody zatok mogą uniemożliwiać ujście płynu.

Problemy z gruczołami okołoodbytowymi mogą być też spowodowane przez problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, problemami hormonalnymi, a niekiedy rakiem odbytu u psa.

Długotrwałe zatkanie gruczołów może prowadzić do zaczerwienienia i stanów zapalnych odbytu, ropnia, a nawet przetoki odbytu u psa. Jeśli ropień pęknie, to uwidoczni się otwór w okolicach odbytu, przez który zacznie wydostawać się wydzielina z gruczołów. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która nieleczona może zagrażać życiu psa.

Zapchane gruczoły okołoodbytowe – co robić?

W przypadku problemów z zapchanymi gruczołami okołoobytowymi zawsze należy udać się do lekarza weterynarii. Jeżeli problem nie jest pogłębiony i nie doszło do zapalenia, to prawdopodobnie wystarczy samo oczyszczenie gruczołów, co jest czynnością dosyć prostą i szybką.

Saneczkowanie u psa – alergie

Kolejną z przyczyn, że pies saneczkuje mogą być alergie skórne, które bardzo często uwidaczniają się na uszach, między łapami, brzuchu i właśnie w okolicach odbytu. Alergie skórne mogą prowadzić do obrzęków, które zatykają kanaliki gruczołów.

Przewlekłe alergie pokarmowe mogą prowadzić do ciągłych problemów z konsystencją kału, co również będzie wpływało negatywnie na samoistne usuwanie wydzieliny z zatok okołoodbytowych. W takich sytuacjach również konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Saneczkowanie u psa – zapalenie pochwy

Zapalenie pochwy u psa dotyka najczęściej młodych suk, które mają problemy z zaburzeniami flory bakteryjnej. Namnażanie się bakterii w pochwie może prowadzić do wycieku z pochwy, świądu i bólu, co prowadzi do nadmiernego wylizywania i saneczkowania. Taką sytuację również należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Pies saneczkuje ponieważ ma robaki

Częstą przyczyną saneczkowania u psa są robaki, które wydostają się z psa przez odbyt. Dzieje się tak wtedy, gdy pies zarażony jest np. tasiemcem psim (Dipulidium caninum) albo psią glistą (Toxocara canis). Robaki uchodząc przez odbyt wywołują u psa swędzenie, a ten saneczkuje, by zmniejszyć nieprzyjemny świąd.

Profilaktyka, jaką możesz podjąć w tej sytuacji polegać będzie na regularnym odrobaczaniu psa. Pamięta jednak, że zachowanie psa po odrobaczaniu może również przejawiać się saneczkowaniem, ponieważ z organizmu usuwane są wtedy robaki. Po prawidłowym odrobaczeniu saneczkowanie psa powinno minąć.

Saneczkowanie u psa – co zrobić?

W opisanych powyżej przypadkach, gdy pies saneczkuje, w zasadzie zawsze należy udać się do lekarza weterynarii. Oczyszczenie zatok okołoodbytowych pomaga zwykle psom, które saneczkują. Jeśli przyczyna saneczkowania u psa jest inna, np. robaki, to lekarz może wykonać odrobaczenie za pomocą odpowiednich leków. Alergie skórne i pokarmowe oraz zapalenie pochwy również wymagają konsultacji z lekarzem.

Pies saneczkuje – domowe metody na ten problem

Jeżeli nie chcesz, by problem saneczkowania się powtarzał pamiętaj o tym, co możesz zrobić, jako opiekun psa. Profilaktyka problemów z gruczołami okołoodbytowymi opiera się również na prawidłowej diecie. Zapewnij psu karmę na zdrową i twardą kupę. Do pokarmu możesz dodać porcję błonnika. W celu utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach możesz wprowadzić probiotyki dla psa. Istotne jest również prawidłowe nawadnianie psa oraz codzienna porcja ruchu, która napędzi jelita do pracy.

Bibliografia:

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Pies saneczkuje – dlaczego, kiedy, co zrobić? | Zoonews.pl
Article Name
Pies saneczkuje – dlaczego, kiedy, co zrobić? | Zoonews.pl
Description
Saneczkowanie u psa prawie zawsze spowodowane jest przez problemy zdrowotne. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny, że pies saneczkuje. I co z tym zrobić.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 734

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x