Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Twój pies saneczkuje? Sprawdź, co zrobić!

Saneczkowanie u psa jest sposobem na przyniesienie sobie chwilowej ulgi, kiedy psa swędzi odbyt, bądź odczuwa ból w okolicach odbytu.

pxhere.com/en/photo/1169173

Spis treści

Obserwacja różnych zachowań psa może pomóc we wczesnym rozpoznaniu objawów wielu chorób. Nie inaczej jest, gdy pies saneczkuje. To z pozoru zabawnie wyglądające zachowanie może świadczyć o problemach z gruczołami okołoodbytowymi, a nawet tasiemcem u psa. To niestety niejedyne problemy, które mogą wywoływać u psa odruch saneczkowania. Jeżeli Twój pies wykonuje tę czynność, to koniecznie przeczytaj mój artykuł. Prawdopodobnie znajdziesz w nim możliwą przyczynę tego problemu.

Czym jest saneczkowanie?

Jeżeli widzisz, że Twój pies przyjmuje pozycję, w której tylne łapy są mocno wyprostowane, grzbiet jest zgarbiony, a przednie łapy znajdują się między tylnymi, w taki sposób, że może on przesuwać nimi całe ciało, ocierając odbytem po podłodze, dywanie lub trawie, to znaczy, że Twój pies saneczkuje.

Jest to sposób, w jaki pies radzi sobie z dyskomfortem, który odczuwa z okolicy odbytu. Czy jest się czym martwić? Jeżeli pies saneczkuje sporadycznie, to możliwe, że po prostu potrzebuje się podrapać w tych okolicach. Jeżeli jednak do saneczkowania dochodzi często, to dolegliwość może być poważna.

Dlaczego pies saneczkuje?

Istnieje kilka powodów, dla których pies może saneczkować. Wśród najczęstszych przyczyn wskazuje się jednak dwie:

  1. Problemy z zatokami okołoodbytowymi
  2. Robaki, takie jak tasiemiec u psa

 

Saneczkowanie u psa z tych powodów będzie sposobem na przyniesienie chwilowej ulgi, kiedy psa boli albo swędzi odbyt. Wiadomo jednak, że na nic się to zda i niezbędna będzie pomoc lekarza weterynarii.

Nie zapomnij o odrobaczeniu swojego psa

Reklama

InPar Tabletka odrobaczająca dla dużych i małych psów

Zatkane zatoki okołoodbytowe

Jeżeli Twój pies zaczyna saneczkować bez przerwy i dodatkowo pojawiają się przy tym takie objawy, jak:

  • wylizywanie odbytu,
  • problemy z wypróżnianiem,
  • jedno- lub dwustronna opuchlina pod ogonem,

 

to Twój pies może mieć objawy zatkanych zatok okołoodbytowych.

Zatoki okołoodbytowe to dwie struktury, przypominające torebki, zlokalizowane pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi zwieraczami odbytu na godzinie 4 i 8. Przepełnione zatoki mają kształt niewielkich szklanych kulek do gry. Od każdej z zatok odchodzi kanał, który prowadzi do odbytu.

Przyczyn zatykających się zatok, które powodują saneczkowanie psa może być wiele. Każdy zdrowy pies opróżnia zatoki podczas wypróżniania. U niektórych psów wydzielina produkowana w gruczołach okołoodbytowych i gromadzona w zatokach jest tak gęsta, że nie może się wydostać na zewnątrz. W grę wchodzą również predyspozycje rasowe, np. problem ten często pojawia się u buldogów francuskich, angielskich oraz mopsów. Kolejną przyczyną może być niewłaściwe odżywianie, które prowadzi do rozwolnień, podczas których gruczoły nie mają możliwości zostać opróżnione.

Pies saneczkuje bo ma robaki

Częstą przyczyną saneczkowania u psa są robaki, które wydostają się z psa biernie, czyli podczas oddawania stolca, albo czynnie – samodzielnie wychodząc do środowiska przez odbyt. Dzieje się tak wtedy, gdy pies zarażony jest np. tasiemcem psim (Dipylidium caninum). Robaki uchodząc przez odbyt wywołują u psa swędzenie, a ten saneczkuje, by zmniejszyć nieprzyjemny świąd.

Przyczyną tasiemca są w istocie pchły, które są nosicielem pośrednimi jaj psiego tasiemca. Pchłami pies może zarazić się od innych zwierząt i zawlec je do środowiska domowego. Ponieważ pchły rozmnażają się bardzo intensywnie, to w przeciągu kilku dni larwy pcheł mogą roznieść się po całym domu i problem stanie się naprawdę bardzo niebezpieczny. W przypadku rodzin ze zwierzętami i małymi dziećmi istnieje ryzyko zarażenia tasiemcem członków rodziny. Zwykle poprzez nieświadome włożenie do buzi członów tasiemca, które wyglądają jak pestki dyni. Inną możliwością jest połknięcie pchły, podczas zabawy z czworonogiem.

Alergie

Kolejną z przyczyn, że pies saneczkuje mogą być alergie skórne, które bardzo często uwidaczniają się na uszach, między łapami, brzuchu i właśnie w okolicach odbytu.

Przewlekłe alergie pokarmowe mogą prowadzić do ciągłych problemów z konsystencją kału, co również będzie wpływało negatywnie na samoistne usuwanie wydzieliny z zatok okołoodbytowych.

Alergie skórne mogą zostać wywołane również przez pasożyty zewnętrzne. Przykładem może być Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, które powstaje u psa po kontakcie ze śliną pcheł. Pchły, podczas pobierania krwi psa przenoszą na psa alergeny zawarte w ich ślinie, a reakcja alergiczna pojawia się wtedy, gdy stężenie alergizującego białka osiągnie poziom, na który zareaguje układ

Inne przyczyny

Saneczkowanie może być wywołane przez inne – mniej częste przyczyny, takie jak:

  • rak odbytu u psa
  • przetoka odbytu
  • zapalenie pochwy
  • resztki kału

Co zrobić gdy pies saneczkuje?

W opisanych powyżej przypadkach, gdy pies saneczkuje, w zasadzie zawsze należy udać się do lekarza weterynarii. Oczyszczenie zatok okołoodbytowych pomaga zwykle psom, które saneczkują. Jeśli przyczyna saneczkowania u psa jest inna, np. robaki, to lekarz może wykonać odrobaczenie za pomocą odpowiednich leków. Alergie skórne i pokarmowe, zapalenie pochwy etc. również wymagają konsultacji z lekarzem.

Nie zapomnij o odrobaczeniu swojego psa

Reklama

InPar Tabletka odrobaczająca dla dużych i małych psów

Pies saneczkuje – domowe sposoby

Jeżeli nie chcesz, by problem saneczkowania się powtarzał pamiętaj o tym, co możesz zrobić, jako opiekun psa. Profilaktyka problemów z zatokami okołoodbytowymi opiera się na prawidłowej diecie. Zapewnij psu karmę na zdrową i twardą kupę. Do pokarmu możesz dodać porcję błonnika. W celu utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach możesz wprowadzić probiotyki dla psa. Istotne jest również prawidłowe nawadnianie psa oraz codzienna porcja ruchu, która napędzi jelita do pracy.

Profilaktyka, jaką możesz wprowadzić samodzielnie powinna polegać na zapewnieniu psu ochrony przed pasożytami zewnętrznymi. Na kleszcze i pchły można zastosować krople spot-on lub tabletki albo specjalne obroże. Wskazane jest również, by raz na kwartał odrobaczać psa, gdyż zarażenie się robakami może mieć miejsce np. na spacerze, gdy pies weźmie do pyska coś, czego nie powinien.

Pamiętaj jednak, że zachowanie psa po odrobaczaniu może również przejawiać się saneczkowaniem, ponieważ z organizmu usuwane są wtedy robaki. Po prawidłowym odrobaczeniu saneczkowanie psa powinno jednak minąć.

Źródła

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010.

Esccap, Odrobacanie psów i kotów, wydanie szóste – maj 2021, esccap.pl/wp-content/uploads/2021/06/GL1-Odrobaczanie-psów-i-kotów_-06_2021.pdf, (dostęp: 11.06.2023).

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Twój pies saneczkuje? Sprawdź, co zrobić!
Article Name
Twój pies saneczkuje? Sprawdź, co zrobić!
Description
Saneczkowanie może być związane z kilkoma problemami, np. robakami u psa. Zanim udasz się do lekarza przeczytaj co może być przyczyną, że Twój pies saneczkuje.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x