Reklama

Owczarek holenderski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Owczarek holenderski to rasa psów bardzo blisko spokrewniona z owczarkiem belgijskim.

Owczarek holenderski to rasa psów pasterskich, która obecnie coraz częściej sprawdza się jako pies do towarzystwa, który zaopiekuje się swoim rodzinnym stadem.

Spis treści - kliknij

Owczarek holenderski – historia rasy

Owczarek holenderski to rasa psów bardzo blisko spokrewniona z owczarkiem belgijskim. Owczarka holenderskiego w dzisiejszej postaci hodowano już w XVIII wieku na obszarach Brabancji, Veluwe, t`Gooi oraz Drenthe. W przeszłości pies ten służył jako zwierzę gospodarskie, do zaganiania i pilnowania owiec. Pierwszy opis rasy owczarków holenderskich sporządzono w 1898 roku.

Wraz ze zmianami gospodarczymi w Holandii i spadkiem liczby stad owiec owczarek holenderski stawał się coraz bardziej psem do towarzystwa, a nie psem do pracy na pastwiskach.

Obecnie owczarek holenderski bywa również wykorzystywany do pracy w służbach mundurowych.

Owczarek holenderski został uznany przez FCI jako osobna rasa dopiero w 1960 roku.

Owczarek holenderski w Polsce

Pierwsze owczarki holenderskie trafiły do Polski już w połowie lat 90. XX wieku. Mimo wszystko Dutch Shepherd Dog nie jest w naszym kraju zbyt popularną rasą psów.

Jak wygląda owczarek holenderski?

Owczarek holenderski to pies średniej wielkości, proporcjonalny i dobrze umięśniony. Głowa owczarka holenderskiego jest proporcjonalna do tułowia; kufa nieco dłuższa od głowy; nos zawsze czarny; oczy ciemne i migdałowatego kształtu, a uszy średniej wielkości.

Tułów owczarka holenderskiego jest mocny, ale nie ciężki; kletka piersiowa głęboka i długa; ogon w spoczynku zwisa prosto; kończyny dobrze umięśnione i proste.

Owczarek holenderski – charakterystyka rasy

Wysokość owczarka holenderskiego w kłębie

Pies: 57-62 cm

Suka: 55-60 cm

Owczarek holenderski – waga

Pies: 35-30 kg

Suka: 20-25 kg

Szata owczarka holenderskiego

Owczarek holenderski krótkowłosy posiada twardą sierść z wełnistym podszerstkiem oraz wyraźny kołnierz na szyi, portki oraz szczotkę na ogonie.

Owczarek holenderski długowłosy posiada długą, prostą i przylegającą sierść na całym ciele oraz wełnisty podszerstek. Sierść na głowie, uszach i łapach jest krótsza. Ogon z kolei jest obficie owłosiony.

Owczarek holenderski szorstkowłosy ma twardą, szorstką i gęstą sierść oraz gęsty podszerstek.

Umaszczenie owczarka holenderskiego jest pręgowane od jasnopiaskowego do kasztanowego, a także srebrne.

Owczarek holenderski – kategoria wielkości

Owczarek holenderski to rasa psów średniej wielkości.

Ile żyje owczarek holenderski?

Długość życia owczarka holenderskiego waha się do 12 do 14 lat.

Przeczytaj również o tej rasie psów

Owczarek holenderski – charakter

Owczarek holenderski to rasa psów o bardzo silnym instynkcie stadnym. Jest to pies bardzo oddany rodzinie, do tego stopnia, że może być natrętny. To pies, który potrzebuje dużej dawki codziennej aktywności, bardzo lubi zabawy i doskonale nada się do uprawiania psich sportów np. dogtrekkingu.

Jest to pies inteligentny, szybko się uczy i jest dosyć posłuszny.

Mimo to owczarek holenderski ciężko znosi samotność, nie jest to rasa niezależna, potrzebuje kontaktu z rodziną. Psy te nie mają instynktu łowcy, przez co nie mają skłonności do ucieczek są za to bardzo szczekliwe, a jeżeli ich potrzeby nie są zaspakajane, to mogą mieć również skłonność do niszczenia przedmiotów.

Owczarek holenderski dobrze sprawdzi się jako pies stróżujący. Nie jest to rasa psa do małego mieszkania. Może mieć trudność, by dogadać się z innymi zwierzętami wprowadzony do domu później od niego.

Wobec dzieci jest to pies bardzo łagodny i opiekuńczy. Niestety rasa ta nie nada się dla osób starszych, ponieważ potrzebuje bardzo dużo intensywnego ruchu.

Owczarek holenderski – zdrowie

Owczarek holenderski to dosyć zdrowa rasa psów, która dożywa nawet 14 lat. Są to psy odporne na złe warunki atmosferyczne. Wełnisty podszerstek powoduje, że pies ten może mieszkać przez większą część roku na dworze, jednocześnie podszerstek chroni psa przed wysokimi temperaturami.

Owczarki holenderskie nie są predysponowane do żadnych poważniejszych chorób genetycznych. Jednym z częstszych problemów u owczarków jest jedynie dysplazja stawów biodrowycyh.

Owczarek holenderski – żywienie

Owczarek holenderski to pies, który nie ma skłonności do tycia. Jest to rasa aktywna, a jeśli pies jest pracujący, to należy brać pod uwagę ułożenie diety we współpracy z dietetykiem, który wyliczy, jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa tej rasy.

Owczarek holenderski może być karmiony komercyjną karmą suchą dla psów, karmą mokrą oraz za pomocą diety BARF z odpowiednio przygotowaną suplementacją.

Owczarek holenderski – pielęgnacja

Owczarek holenderski szorstkowłosy oraz owczarek holenderski krótkowłosy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Szorstkowłosy wymaga jedynie trymowania raz na 3 miesiące, z kolei krótkowłosy przeczesania raz w tygodniu.

Owczarek holenderski długowłosy powinien być pielęgnowany zdecydowanie częściej, szczotkowanie zalecane jest w zasadzie po każdym dłuższym spacerze np. po lesie, gdzie istnieje ryzyko, że pies nabawi się kołtunów.

Oczywiście każda odmiana powinna odbywać cotygodniowy przegląd oczu, uszu oraz zębów.

Owczarek holenderski – szkolenie

Owczarek holenderski to bardzo inteligentna i pojętna rasa psów, która nie postawi opiekunowi szkoleniowej poprzeczki zbyt wysoko. Wyjątkiem będą owczarki holenderskie, które pracują w służbach, gdzie szkolenie przebiega w planowy sposób.

Mimo, że jest to pies stadny nie zaszkodzi, by przeszedł socjalizację z innymi zwierzętami oraz naukę nowych bodźców. Pies może również zostać zapisany do psiego przedszkola, co pomoże mu przejść przez podstawowy trening posłuszeństwa.

Zalety i wady owczarka holenderskiego

Owczarek holenderski – zalety

  • Owczarek holenderski to rasa psów, która silenie przywiązuje się do swojej rodziny
  • Psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą
  • Owczarek holenderski doskonale sprawdzi się w psich sportach

 

Owczarek holenderski – wady

  • Owczarek holenderski to rasa, która potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia
  • Pies może mieć skłonność do niszczenia, jeżeli jego podstawowe potrzeby nie są zaspakajane

Owczarek holenderski – ciekawostki

  • Owczarek holenderski, belgijski oraz niemiecki, to rasy psów, które w przeszłości stanowiły odmiany jednej rasy.
  • Jeszcze na początku XX wieku owczarek holenderski występował głównie w białym umaszczeniu, które postanowiono wyeliminować, zmniejszając pulę genetyczną.
  • Owczarek holenderski został zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie psów w Amsterdamie w 1874 roku.
  • Pierwszy klub owczarka holenderskiego założono w 1898 roku w Holandii.

Owczarek holenderski hodowla

Kupując owczarka holenderskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Owczarek holenderski cena

Cena owczarka holenderskiego z hodowli waha się od 2000 do 4500 zł.

Imię dla owczarka holenderskiego

Ciekawe imię dla psa owczarka holenderskiego: Szaman, Set, Brutus

Ciekawe imię dla suczki owczarka holenderskiego: Gaja, Iskra, Axa

Dla kogo owczarek holenderski będzie idealny?

Owczarek holenderski to doskonały wybór na psa rodzinne dla osób, które cenią sobie aktywne spędzanie czasu. Jest to pies opiekuńczy wobec swojego stada. 

Klasyfikacja FCI rasy owczarek holenderski

Grupa I: psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 1: psy pasterskie

Numer wzorca: 223

Redakcja

Poznaj inne najpopularniejsze rasy psów

Summary
Owczarek holenderski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Owczarek holenderski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek holenderski to rasa psów pasterskich, która obecnie coraz częściej sprawdza się jako pies do towarzystwa, który zaopiekuje się swoim rodzinnym stadem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 3224

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x