Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

OWCZAREK HOLENDERSKI

Facebook
Twitter
Owczarek holenderski to rasa psów bardzo blisko spokrewniona z owczarkiem belgijskim.

https://pixabay.com/photos/dog-shepherd-dog-animal-pets-1566611/

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup owczarka holenderskiego? Świetnie trafiłeś! W tym artykule skupimy się na charakterystyce idealnego przedstawiciela tej energicznej i inteligentnej rasy, zgodnie z jej oficjalnym standardem. Zajmiemy się dogłębną analizą charakteru i osobowości owczarka holenderskiego, co jest niezwykle istotne przy wyborze takiego towarzysza. Ponieważ zdrowie Twojego przyszłego pupila jest dla nas równie ważne, omówimy typowe problemy zdrowotne, które mogą dotykać owczarki. Przybliżymy również fascynującą historię tej rasy oraz przedstawimy zarówno jej zalety, jak i wyzwania, z jakimi możesz się spotkać, decydując się na posiadanie tego psa. Nie zabraknie także informacji o orientacyjnych cenach szczeniąt. Mamy nadzieję, że artykuł okaże się przydatny i ciekawy, a Ty zechcesz podzielić się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami na temat tej wspaniałej rasy w komentarzach.

Podstawowe informacje

🌅 Kraj pochodzenia

Holandia

🐶 Numer wzorca FCI

223

➡ Waga

20 – 35 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Owczarek holenderski to pies oddany, niezależny i aktywny.

 

Jak wygląda owczarek holenderski?

Owczarek holenderski to pies średniej wielkości, proporcjonalny i dobrze umięśniony. Długa i sucha głowa osadzona jest na szyi bez podgardla. Stop psa jest niewielki, ale wyraźny. Długość kufy jest równa długości mózgoczaszki. Nos psa jest zawsze czarny. Średniej wielkości, migdałowate oczy są ciemne i ustawione nieco skośnie. Uszy psa także są średniej wielkości, przy pobudzeniu stojące i niesione wysoko. Tułów owczarka holenderskiego płynnie przechodzi od szyi i w mocny i prosty grzbiet. Lędźwie psa są mocne i kończą się lekko opadającym zadem. Zad wieńczy wiszący prosto lub lekko wygięty ogon. Ogon psa sięga stawu skokowego. Dobrze umięśnione ciało dźwigają równie umięśnione o mocnym kośćcu nogi. Kończyny zakończone są owalnymi, zwartymi łapami o ciemnych i sprężystych opuszkach z czarnymi pazurami.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 57-62 cm

Suka: 55-60 cm

Waga

Pies: 35-30 kg

Suka: 20-25 kg

Szata

  • Owczarek holenderski krótkowłosy posiada twardą sierść z wełnistym podszerstkiem oraz wyraźny kołnierz na szyi, portkach oraz szczotce na ogonie.
  • Owczarek holenderski długowłosy posiada długą, prostą i przylegającą sierść na całym ciele oraz wełnisty podszerstek. Sierść na głowie, uszach i łapach jest krótsza. Ogon z kolei jest obficie owłosiony. Pies ma wyraźną kryzę i portki, a na tylnych krawędziach nóg przednich pojawiają się frędzle, które są coraz krótsze ku podłożu.
  • Owczarek holenderski szorstkowłosy ma twardą, szorstką, gęstą, zwartą i zmierzwioną sierść oraz gęsty, wełnisty podszerstek na całym ciele poza głową. Na głowie psa wąsy, broda i brwi. Brwi są twarde, krzaczaste i rozdzielone. Na polikach i czaszce włos krótszy. Pióra i frędzle nie mogą być miękkie w dotyku. Portki wyraźne.

 

Umaszczenie owczarka holenderskiego jest pręgowane na złotym (od jasnopiaskowego do kasztanowego) lub  srebrnym tle. Pręgowanie jest wyraźne na całym ciele, ogonie, szyi i portkach. Pręgowanie nie może być bardzo gęste. Pożądana czarna maska. Na ciele psa nie powinny pojawiać się rozległe białe znaczenia na piersi czy łapach, gdyż są niepożądane.

Charakter i usposobienie

Owczarek holenderski to rasa psów o bardzo silnym instynkcie stadnym. Jest to pies bardzo oddany rodzinie, do tego stopnia, że może być natrętny. To pies, który potrzebuje dużej dawki codziennej aktywności, bardzo lubi zabawy i doskonale nada się do uprawiania psich sportów np. dogtrekkingu. Pies porusza się swobodnie, elastycznym kłusem, jest wytrwały zarówno w pracy, jak i w zabawie. Owczarek holenderski lubi pracować z opiekunem, potrafi pracować sam, ale też sprawdza się we współpracy z innymi psami. Każdego psa tej rasy obowiązują próby pracy.

Jest to pies inteligentny, szybko się uczy i jest dosyć posłuszny. Pies ma typowy temperament owczarka: czujny, karny i godny zaufania.

Mimo, że owczarek holenderski jest psem niezależnym to ciężko znosi samotność, potrzebuje kontaktu z rodziną. Psy te nie mają instynktu łowcy, przez co nie mają skłonności do ucieczek są za to bardzo szczekliwe, a jeżeli ich potrzeby nie są zaspakajane, to mogą mieć również skłonność do niszczenia przedmiotów.

Dobrze sprawdzi się jako pies stróżujący. Nie jest to rasa psa do małego mieszkania. Może mieć trudność, by dogadać się z innymi zwierzętami wprowadzony do domu później od niego.

Wobec dzieci jest to pies bardzo łagodny i opiekuńczy. Niestety rasa ta nie nada się dla osób starszych, ponieważ potrzebuje bardzo dużo intensywnego ruchu.

Owczarek holenderski na łące

pixabay.com/photos/fall-dog-dutch-shepherd-dog-herder-4658765/

Czy owczarek holenderski to zdrowa rasa?

Owczarek holenderski to dosyć zdrowa rasa psów, która dożywa nawet 14 lat. Są to psy odporne na złe warunki atmosferyczne. Wełnisty podszerstek powoduje, że pies ten może mieszkać przez większą część roku na dworze, jednocześnie podszerstek chroni psa przed wysokimi temperaturami.

Owczarki holenderskie nie są predysponowane do żadnych poważniejszych chorób genetycznych.

Typowe choroby

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Wady wzroku

Jak karmić owczarka holenderskiego?

Owczarek holenderski to pies, który nie ma skłonności do tycia. Jest to rasa aktywna, a jeśli pies jest pracujący, to należy brać pod uwagę ułożenie diety we współpracy z dietetykiem, który wyliczy, jakie jest dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa tej rasy.

Owczarek holenderski może być karmiony komercyjną karmą suchą dla psów, karmą mokrą oraz za pomocą diety BARF z odpowiednio przygotowaną suplementacją.

Jak pielęgnować owczarka holenderskiego?

Owczarek holenderski szorstkowłosy oraz owczarek holenderski krótkowłosy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Szorstkowłosy wymaga jedynie trymowania raz na 3 miesiące, z kolei krótkowłosy przeczesania raz w tygodniu.

Owczarek holenderski długowłosy powinien być pielęgnowany zdecydowanie częściej, szczotkowanie zalecane jest w zasadzie po każdym dłuższym spacerze np. po lesie, gdzie istnieje ryzyko, że pies nabawi się kołtunów.

Oczywiście każda odmiana powinna odbywać cotygodniowy przegląd oczu, uszu oraz gruczołów okołoodbytowych. Zęby owczarków powinny być szczotkowane codziennie, najlepiej po ostatnim posiłku.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Owczarek holenderski to bardzo inteligentna i pojętna rasa psów, która nie postawi opiekunowi szkoleniowej poprzeczki zbyt wysoko. Wyjątkiem będą owczarki holenderskie, które pracują w służbach, gdzie szkolenie przebiega w planowy sposób.

Mimo, że jest to pies stadny nie zaszkodzi, by przeszedł socjalizację z innymi zwierzętami oraz naukę nowych bodźców. Pies może również zostać zapisany do psiego przedszkola, co pomoże mu przejść przez podstawowy trening posłuszeństwa.

Cena owczarka holenderskiego z hodowli waha się od 2000 do 4500 zł

Historia rasy

Owczarek holenderski to rasa psów bardzo blisko spokrewniona z owczarkiem belgijskim. Owczarka holenderskiego w dzisiejszej postaci hodowano już w XVIII wieku na obszarach Brabancji, Veluwe, t`Gooi oraz Drenthe. W przeszłości pies ten służył jako zwierzę gospodarskie, do zaganiania i pilnowania stad owiec, kur czy krów. Po wykonani zadań pasterskich psy zajmowały się ciągnięciem wózków z mlekiem i stróżowaniem w obejściu. Wraz ze zmianami gospodarczymi w Holandii i spadkiem liczby stad owiec owczarek holenderski stawał się coraz bardziej psem do towarzystwa, ale także psem policyjnym, ratowniczym i wsparciem dla osób niepełnosprawnych.

Zmiana umaszczenia owczarków holenderskich

XX wiek przynosi nie tylko zmiany w użytkowości psa, ale także selekcję hodowlaną pod kątem umaszczenia psów. Owczarki holenderskie w początkach wieku miały umaszczenie w przewadze białe. Kolor ten pomagał im w pracy owczarza, ale postanowiono je wyeliminować, krzyżując owczarka holenderskiego z niemieckim i belgijskim.

Pierwszy opis rasy sporządzono w 1898 roku.

Owczarek holenderski został uznany przez FCI za osobną rasę 11 maja 1955 roku.

Pierwsze owczarki holenderskie trafiły do Polski już w połowie lat 90. XX wieku. Mimo wszystko Dutch Shepherd Dog nie jest w naszym kraju zbyt popularną rasą psów.

Zalety i wady owczarka holenderskiego

Zalety

  • Silnie przywiązuje się do swojej rodziny.
  • Psy te są bardzo inteligentne i szybko się uczą.
  • Doskonale sprawdzą się w psich sportach.

Wady

  • Potrzebuje dużej dawki ruchu każdego dnia.
  • Może mieć skłonność do niszczenia, jeżeli jego podstawowe potrzeby nie są zaspakajane.

Ciekawostki o owczarku holenderskim

  • Owczarek holenderski, belgijski oraz niemiecki, to rasy psów, które w przeszłości stanowiły odmiany jednej rasy.
  • Jeszcze na początku XX wieku owczarek holenderski występował głównie w białym umaszczeniu, które postanowiono wyeliminować, zmniejszając pulę genetyczną.
  • Owczarek holenderski został zaprezentowany po raz pierwszy na wystawie psów w Amsterdamie w 1874 roku.
  • Pierwszy klub owczarka holenderskiego założono w 1898 roku w Holandii.

Owczarek holenderski hodowla

Kupując owczarka holenderskiego z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje owczarek holenderski?

Cena owczarka holenderskiego z hodowli waha się od 2000 do 4500 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie Imię dla owczarka holenderskiego?

Imię dla psa: Szaman, Set, Brutus

Imię dla suczki: Gaja, Iskra, Axa

Dla kogo owczarek holenderski będzie idealny?

Owczarek holenderski to doskonały wybór na psa rodzinnego dla osób, które cenią sobie aktywne spędzanie czasu. Jest to pies opiekuńczy wobec swojego stada. 

FAQ na temat owczarka holenderskiego

Jak długo żyje owczarek holenderski?

Owczarki holenderskie, odpowiednio pielęgnowane i żywione mogą żyć nawet 12-14 lat.

Źródła

www.zkwp.pl/wzorce/223.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/DUTCH-SHEPHERD-DOG-223.html

Poznaj inne rasy psów

Summary
OWCZAREK HOLENDERSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
OWCZAREK HOLENDERSKI – cena, charakter, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Owczarek holenderski to rasa psów pasterskich, która obecnie coraz częściej sprawdza się jako pies do towarzystwa, który zaopiekuje się swoim rodzinnym stadem.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x