Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Naturalne gryzaki dla psa z poroża

Facebook
Twitter
Naturalne gryzaki z poroża jelenia

Gryzienie to jeden z naturalnych odruchów u psów. Pomaga zwierzęciu zredukować stres, dostarcza rozrywki, a u szczeniaków jest po prostu sposobem na poznawanie świata. Pozbawiając psa gryzaków możemy spodziewać się, jako właściciele, że nasz pupil znajdzie sobie inny cel do gryzienia, np. meble. Podejmując decyzję o zakupie gryzaka warto wiedzieć, które z nich są naturalne i bezpieczne dla naszego pupila.

Spis treści

Spośród wielu rodzajów gryzaków naturalnych szczególnym zainteresowaniem cieszą się ostatnio gryzaki z poroża jeleni, dlatego w tym artykule przyjrzymy się im bliżej.

Gryzaki z poroża – skąd się wzięły?

Gryzaki dla psów z poroża stały się popularne w Polsce, chociaż moda na nie dotarła do nas z krajów Zachodniej i Południowej Europy. To właśnie tam można je było spotkać w sklepach zoologicznych już kilka lat temu. Źródła takiej mody upatrywać można z całą pewnością w trendach do bycia eko czy zero waste. Gryzaki z poroża jeleni lub saren pochodzą ze zrzutów, których zwierzęta te dokonują naturalnie na wiosnę (jelenie) oraz z końcem jesieni i początkiem zimy (sarny). Dodatkowo gryzaki te charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, przez co psy korzystają z nich zazwyczaj kilka miesięcy, w przeciwieństwie do gryzaków z tworzyw sztucznych, które są zdecydowanie bardziej podatne na zniszczenia i trzeba je po prostu wymieniać bardzo często.

Zalety gryzaków z poroża

Do niewątpliwych zalet gryzaków z poroża jelenia czy sarny należy bardzo długi czas przydatności do użytku. Gryzaki ścierają się bardzo powoli przez co wystarczają na kilka miesięcy zabawy. Wspomagają one również utrzymanie dobrej kondycji psich zębów. Pies gryząc poroże ściera osady, które gromadzą się na zębach co zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Z perspektywy właściciel istotne może być to, że gryzaki z poroża nie wydzielają żadnego zapachu oraz nie pozostawiają śladów w trakcie, gdy pies je gryzie np. leżąc na swoim legowisku.

Pozostałe zalety gryzaków z poroża:

  • niskokaloryczne i naturalne
  • zawierają wapń, fosfor, sód, magnez oraz potas i żelazo
  • wpływają korzystnie na strukturę kości, mięśni oraz stawów
  • pomagają redukować stres, są źródłem dobrej zabawy

Smakowitość gryzaków z poroża

Poza wieloma zaletami, o których była już mowa warto wspomnieć, że gryzaki z poroża są wyjątkowe smakowite dla psów. Źródłem tej przyjemności jest gąbczasty w swojej strukturze szpik widoczny w przekroju poroża. W przypadku, gdy pies zmniejsza swoje zainteresowani porożem wystarczy je przegotować we wrzątku, by powróciły walory smakowe i zapachowe.

Gryzaki z poroża w wersji sof i hard

Naturalne gryzaki z poroża jelenia

Decydują się na zakup gryzaków z poroża warto pamiętać, że dostępne są ich dwie wersje dopasowane do wielkości każdej rasy psa.

Gryzaki w wersji soft są przecięte na pół przez środek, czasami również są one poprzycinane na bokach, by odsłonić bardziej miękką strukturę poroża. Z całą pewnością sprawdzą się one lepiej jako źródło przyjemności dla juniorów i dorosłych psów ras małych oraz juniorów ras dużych.

Gryzaki w wersji hard dostępne są w formie całego nieobrobionego poroża i będą dobrym wyborem dla dorosłych psów ras dużych oraz zwierząt z charakterystycznym dla rasy silnym uściskiem szczęk. 

Bezpieczeństwo

Dokonując wyboru gryzaków należy pamiętać o bezpieczeństwie psów. Zarówno poroże, jak i inne twarde gryzaki czy zabawki mogą stać się przyczyną złamań zębów, zadławienia, czy zaparć, dlatego zawsze powinny być podawane w obecności opiekuna.

Z uwagi na możliwość uszkodzenia zębów gryzaki z poroża nie są zalecane psom seniorom oraz szczeniętom do 8 miesiąca życia. Dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy gryzak posiada przewiercony otwór na ulotkę. Zbyt duża średnica takiego otworu może doprowadzić do zakleszczenia się w nim kła i w najgorszym razie do jego złamania.

Każdy nowy gryzak należy przed pierwszym podaniem przegotować we wrzątku przynajmniej przez 2 minuty.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Chcesz poznać inne przydatne porady o psach?

Summary
Naturalne gryzaki dla psa z poroża
Article Name
Naturalne gryzaki dla psa z poroża
Description
Spośród wielu rodzajów gryzaków naturalnych szczególnym zainteresowaniem cieszą się ostatnio gryzaki z poroża jeleni, dlatego w tym artykule przyjrzymy się im bliżej.
Author

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x