Reklama
Reklama

Mastif pirenejski – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Mastif pirenejski – cena, hodowla, opis rasy

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1391915

Mastif pirenejski to olbrzymi pies o wielkim sercu dla najbliższych. Psy tej rasy z całą pewnością nie nadają się dla ludzi mieszkających w blokowisku.

Spis treści - kliknij strzałkę

Mastif pirenejski – pochodzenie i historia rasy

Mastif pirenejski pochodzi z Hiszpanii, a dokładniej z pogranicza Hiszpanii i Francji, dawnej Aragonii. Początkowo mastify pirenejskie i psy pirenejskie stanowiły jedną rasę, przez co prawo do psów rościły sobie oba kraje. Ostatecznie rasy rozdzielono, jedna pozostała pod patronatem Hiszpanii, a druga Francji. Ze względu na spore rozmiary psy te pełnił funkcję stróża i obrońcy przed niedźwiedziami czy wilkami. Współcześnie mastify pirenejskie nadal spełniają się w tej roli, jednak nie muszą już bronić stad przed drapieżnikami, lecz stróżują przy domach swych opiekunów i są psami towarzyszącymi.

Zagłada rasy masitf pirenejski

W obliczu wojny domowej w latach 40. XX wieku mastify pirenejskie niemal wyginęły. Do zagłady rasy przyczyniło się także przetrzebienie fauny z wilków i niedźwiedzi. Dopiero 30 lat później pasjonaci rasy postanowili odbudować jej świetność. W 1977 roku powołano klub rasy, a szerszemu gronu klubowiczów przedstawiono mastifa pirenejskiego na wystawie w 1981 roku.

Wzorzec rasy mastyf pirenejski

Obecny wzorzec mastifa pirenejskiego obowiązuje od 1982 roku.

Mastif pirenejski w Polsce

Mastif pirenejski nie jest szczególnie popularny w naszym kraju, ale jest możliwe jego kupno w polskiej hodowli.

Jak wygląda mastif pirenejski

Mimo że mastif pirenejski jest psem rosłym, to jego sylwetka jest harmonijna i wyważona. Pies jest duży, ale nie toporny, w ruchu absolutnie nie sprawia wrażenia ociężałego psa. Długość tułowia jest znacznie większa od wysokości w kłębie. Głowa psa jest duża i masywna, a na niej czarna, szeroka trufla i małe, orzechowe, w ciemnej tonacji oczy. Trójkątne uszy są średniej wielkości, wiszą płasko i są osadzone wyżej niż linia oczu. Ciało mastifa pirenejskiego jest mocne, dobrze umięśnione o grubym kośćcu. Zad opada pod kątek 45 st. i wieńczy go mocny, giętki ogon z pięknym pióropuszem, który na końcówce ma haczyk. Wszystkie błony śluzowe muszą być barwy czarnej.

Mastif pirenejski – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy mastyf pirenejski

Pies: od 77 cm (pożądane by psy były wyższe niż 81 cm)

Suka:  od 72 cm (pożądane by suka była wyższa niż 75 cm)

Mastif pirenejski – waga

Pies: 63-80 kg

Suka: 54-75 kg

Szata mastifa pirenejskiego

Mastif pirenejski ma sierść grubą, gęstą, średniej długości, w dotyku sztywną, ale nie wełnistą. Długość na ciele od 6 do 9 cm.

Mastif pirenejski występuje w podstawowej maści białej z wyraźnie odgraniczoną maską na pysku. Na ciele mogą pojawić się nierównomierne łaty koloru maski, dobrze, gdy i one są wyraźnie kontrastowe. Uszy zawsze są kolorowe, a koniec ogona i łapy zawsze białe. Pożądana barwy łat to: szare, złote, brunatne, czarne, srebrne, jasnobeżowe, piaskowe i marmurkowe.

Kategoria wielkości mastifa pirenejskiego

Mastif pirenejski jest psem rasy olbrzymiej.

Jak długo żyje mastyf pirenejski?

Mastif pirenejski żyje od 10 do 12 lat.

Mastif pirenejski – usposobienie i charakter

Mastif pirenejski zgodnie ze wzorcem rasy powinien być psem odważnym, który przed obcymi nie wykazuje strachu i nigdy się nie cofa. To pies stanowczy, pewny siebie i jeśli podejmie się walki, jest bardzo skuteczny. Wobec najbliższych i znanych osób jest łagodny, ale aby tak było, wymaga bliskiej relacji z opiekunami. Wobec dzieci i słabszych członków rodziny wykazuje skłonności opiekuńcze. Mastif pirenejski jest psem o przyjacielskim usposobieniu, pełnym godności, czujnym. W kontaktach z innymi psami zachowuje się przychylnie, zdając sobie sprawę ze swojej siły. Mastif pirenejski jest inteligentny. W ruchu jest krzepki i elegancki, pożądany sposób ruchu to harmonijny kłus.

Mastif pirenejski – zdrowie

Mastif pirenejski to pies, który z reguły cieszy się dobrym zdrowiem i może przez cały rok mieszkać na dworze. Codzienne spacery i kontakty z innymi psami pomogą mastifowi zachować równowagę między pracą, a relaksem oraz utrzymać dobre zdrowie fizyczne i psychiczne.

Najczęściej występującymi dolegliwościami tego dużego psa jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,  skręt lub rozszerzenie żołądka oraz zapalenia uszu.

Mastif pirenejski – żywienie

Duży pies wymaga dużej ilości pożywienia. Mastif pirenejski powinien być żywiony dobrej jakości karmą dostosowaną do kondycji zdrowotnej, poziomu aktywności i wieku. Aby zapobiec potencjalnemu skrętowi lub rozszerzeniu żołądka miski mastifa muszą być ustawione na wysokości pyska psa, a karma powinna być serwowana zawsze po minimum dwugodzinnym odpoczynku po aktywności. Odstęp ten należy zachować także przed planowaną aktywnością. Dzienną porcję pokarmu mastifa pirenejskiego trzeba podzielić na co najmniej dwie porcje. Łapczywie jedzącego psa trzeba stopować, serwując mu karmę w misce spowalniającej jedzenie.

Mastif pirenejski – pielęgnacji

Mastif pirenejski nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Standardem jest czyszczenie i kontrola stanu zębów i oklapniętych uszu oraz monitorowanie przyrostu pazurów. Przy cotygodniowym wyczesywaniu sierści warto przyjrzeć się kondycji oczu. Po każdym spacerze trzeba pozbyć się gałązek i liści, które czepiają się średnio długiej sierści mastifa. Linienie mastifa pirenejskiego jest intensywne.

Mastif pirenejski – szkolenie

Mastif pirenejski jest psem inteligentnym, który jest łatwy w ułożeniu. Dla przyszłych opiekunów poleca się jednak wybranie się z czworonogiem na szkolenie z posłuszeństwa. Gdy pies osiągnie ostateczne wymiary i masę może być problematyczny w prowadzeniu. Mastif pirenejski oczami, uszami i ogonem da znać o swoim nastawieniu. Pobudzenie sygnalizuje odstawieniem uszu od policzków. Powieki oczu przy pobudzeniu ściśle przylegają do gałek ocznych. Ogon w ruchu i pobudzeniu pies wznosi szablasto, ale nigdy nie kładąc go na grzbiet. Stanowczo i konsekwentnie prowadzone szkolenie i socjalizacja przyniesie najlepsze efekty.

Zalety i wady rasy mastif pirenejski

Zalety mastifa pirenejskiego

  • mastif pirenejski jest kochającym i oddanym rodzinie psem
  • mastyf pirenejski to doskonały stróż i obrońca
  • rasa ta jest zrównoważona i nie wykazuje agresji bez powodu
  • mastyf pirenejski ma towarzyski i przyjazny charakter

Wady mastifa pirenejskiego

  • mastyf pirenejski ma silny instynkt terytorialny
  • mastyf pirenejski jest drogi w utrzymaniu
  • rasa ta wymaga sporej przestrzeni życiowej
  • pies silnie linieje

Ciekawostki o rasie mastyf pirenejski

  • Mastif pirenejski nie powinien występować w maści trójbarwnej lub całkowicie białej. Niepożądane są także rude łaty i żółtawa maść podstawowa zamiast białej. Dużą wadą jest sierść krótsza niż 6 cm lub dłuższa niż 11 cm. Z dyskwalifikacją mastifa pirenejskiego trzeba się liczyć, gdy włos ma mniej niż 4 cm lub jest dłuższy niż 13 cm.
  • Mastify pirenejskie nie mają ograniczeń we wzroście. Podczas wystawy często wygrywa wyższy osobnik.
Mastif pirenejski cena

By Pleple2000 – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1249949

Mastif pirenejski hodowla

Mastif pirenejski nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki mastifa pirenejskiego powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca mastifa pirenejskiego musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby mastyf pirenejski mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Mastif pirenejski cena

Cena mastifa pirenejskiego uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Koszt zakupu psa zaczyna się od 3 tysięcy złotych.

Imię dla mastifa pirenejskiego

Ciekawe imię dla samca rasy mastif pirenejski: Vader, Zami, Goran

Ciekawe imię dla suki rasy mastif pirenejski: Kabi, Piri, Tami

Dla kogo mastyf pirenejski będzie idealny?

Mastif pirenejski to dobry towarzysz dla rodziny z dziećmi, mieszkającej w domu z dużym ogrodem. Pies ten bardzo doceni życie na dworze, ale absolutnie nie może być izolowany od rodziny. Mastif pirenejski absolutnie nie nadaje się do mieszkania w blokowisku. Ten duży pies potrzebuje odpowiedzialnego i konsekwentnego opiekuna, który nie może zaniedbywać potrzeb społecznych, psychicznych i emocjonalnych czworonoga.

Klasyfikacja FCI rasy mastyf pirenejski

Summary
Mastif pirenejski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Mastif pirenejski – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Mastif pirenejski to olbrzymi pies o wielkim sercu dla najbliższych. Psy tej rasy z całą pewnością nie nadają się dla ludzi mieszkających w blokowisku.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 174

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x