Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Margaj – ocelot nadrzewny – opis gatunku

Facebook
Twitter
Ocelot nadrzewny – opis gatunku

By Anderson cristiano hendgen – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92593607

Margaj to bardzo urodziwy dziki kot o największych oczach spośród małych kotowatych. Poza tym jest doskonałym drzewołazem, lotnikiem i wybitnym łowcą.

Spis treści - kliknij strzałkę

Kot margaj - klasyfikacja gatunku

Margaj, inaczej nazywany ocelotem nadrzewnym, to drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Margaj występuje w trzech podgatunkach:

  • Leopardus wiedii wiedii opisany w 1821 roku
  • Leopardus wiedii glauculus opisany w 1903 roku
  • Leopardus wiedii vigens opisany w 1904 roku

Margaj - pochodzenie

Margaj pochodzi z Ameryki Południowej. Jego zasięg występowania obejmuje tereny północnej i centralnej części kontynentu. Margaja nie spotkamy jedynie w Chile i południowej Argentynie. W zależności od gatunku ocelot nadrzewny zasiedla tereny leśne, żyjąc głównie w koronach drzew. Kot ten preferuje tropikalne lasy i busz Ameryki Środkowej i Północnej.

Jak wygląda ocelot nadrzewny

Margaj mierzy od 72 cm do 145 cm wraz z pierścieniowo ubarwionym ogonem. Sam ogon tego dzikiego kota może mierzyć między 30 a 52 cm. Samce ocelotów nadrzewnych są zawsze większe od samic. Giętkie ciało pokryte jest żółtopomarańczową sierścią, na której widnieją podłużne pręgi. Szata jest krótka i gładka, na spodniej części ciała, klatce i szyi jest biała. Najintensywniej wybarwione plamy rozciągają się wzdłuż kręgosłupa. Głowa kota jest okrągła, mała, ale kształtna i proporcjonalna. Uszy margaja są raczej małe, szerokie u podstawy z zaokrąglonymi brzegami. Na tylnej części uszy są ciemne z jasnymi cętkami. Oczy duże, ale nie wyłupiaste. Ciało dźwigane jest przez długie, mocne nogi z szerokimi łapami o długich pazurach. Waga margaja waha się od 3 kg do maksymalnie 5 kg.

Ocelot nadrzewny na stojąco

By Supreet Sahoo – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58174162

Ile lat żyje margaj?

Margaj w niewoli żyje średnio 17 lat.

Żywienie ocelota nadrzewnego

Margaj w naturalnym środowisku żyje i poluje samotnie. Polowanie odbywa się w koronach drzew. Jak każdy kot także ocelot zasadza się na ofiarę i z zaskoczenia skacze na nią. Dodatkowo margaj stosuje jeszcze inną taktykę, potrafi naśladować dźwięk wybranej ofiary. Umiejętność ta pomaga mu także chronić się przed drapieżnikami. W chwili zagrożenia naśladuje dźwięk większego czy niejadalnego zwierzęcia. Ssak ten jest aktywny zarówno w dzień, jak i w nocy, choć najlepiej czuje się o zmroku. Jego pokarmem są ptaki, gryzonie, jaszczurki i mniejsze ssaki (np. tamaryny, oposy). Margaj czasem schodzi na ziemię, by zapolować na jelonki i domowy drób.

Margaj - rozmnażanie

Dojrzałość płciową samice margaja osiągają w wieku 12. miesięcy. Samce ocelota nadrzewnego są gotowe do rozrodu znacznie później, bo w wieku 24-36. miesięcy. Osiągając pożądany wiek margaje łącza się w pary godowe. Poród rozpoczyna się po około 80. dniach. Mioty margaja nie są liczne, kociąt rodzi się od 1 do 3. Samica na miejsce porodu wybiera zaadaptowaną dziuplę, której używa także jako schronienia.

Ochrona gatunkowa margaja

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) sklasyfikowała margaja w kategorii o symbolu NT (ang. near threatened), a więc jest gatunkiem bliskim zagrożeniu wyginięciem.

Ciekawostki o ocelocie nadrzewnym

  • Bliskim krewnym margaja jest ocelot, z którym często jest mylony. Oba koty są bardzo atrakcyjne. Ocelot jest większy od margaja, waży 11-16 kg.
  • Margaj jako jeden z nielicznych dzikich kotów potrafi schodzić z drzew głową w dół.
  • Margaj ma bardzo ruchome stawy łap, potrafią się one obracać o 180 st. Elastyczne stawy tylnych nóg umożliwiają obrót do wewnątrz i bezpieczny uchwyt pni.
  • Ocelot nadrzewny potrafi skoczyć na odległość 4 m, a z gałęzi drzew potrafi zwisać tylko za pomocą tylnych łap.
  • Pazerność ludzi sprawiła, że skrzyżowano margaja z kotem domowym. Krzyżówkę te nazwano kotem bristol, który ze względu na wysokie koszty hodowli i niskie wyniki przeżywalności i zdatności do dalszej hodowli wyginął. Także udomowienie tego kota się nie udało. Margaj nie lubi zamknięcia, ani domowej ciszy.
  • Umiejętność naśladowania przez margaja odgłosów innych gatunków w celu polowania czy obrony nazywana jest agresywną mimikrą dźwiękową.

Redakcja

Poznaj inne dzikie koty

Summary
 Margaj – ocelot nadrzewny – opis gatunku | Zoonews.pl
Article Name
Margaj – ocelot nadrzewny – opis gatunku | Zoonews.pl
Description
Margaj to bardzo urodziwy dziki kot o największych oczach spośród małych kotowatych. Poza tym jest doskonałym drzewołazem, lotnikiem i wybitnym łowcą.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x