Reklama

Serwal Afrykański

Facebook
Twitter
serwal

Serwal to kot, z bardzo dużymi uszami, które pomagają mu, podczas polowań. Jako jeden z niewielu kotowatych poddaje się udomowieniu i dzisiaj serwale mogą być obecne również w polskich domach.

Spis treści

Serwal – charakterystyka gatunku

Serwal (Leptailurus serval) to gatunek drapieżnego ssak z rodziny kotowatych z podrodziny kotów. Serwala po raz pierwszy opisał Johann von Schreber już w 1776 roku. W literaturę wskazuje się na występowanie siedmiu podgatunków serwala:

  • Leptailurus serval serval (Schreber, 1776)
  • Leptailurus serval brachyurus (Wagner, 1841)
  • Leptailurus serval constantinus (Forster, 1780)
  • Leptailurus serval hindei (Wroughton, 1910)
  • Leptailurus serval lipostictus (Pocock, 1907)
  • Leptailurus serval phillipsi (G.M. Allen, 1914)
  • Leptailurus  serval tanae (Pocock, 1944)

Jak wygląda serwal

Serwal mierzy od 59 do 92 cm długości, a jego ogon od 20 do 38 cm. Waga serwala w zależności od płci wynosi między 7 a 13,5 kg, zatem nie jest to duży kot. Serwale są kotami średniej wielkości i smukłym ciele i długich łapach. Głowa serwala jest mała i biegną po niej długie czarne pręgi. Serval ma duże uszy, które pomagają mu w trakcie polowań. Umaszczenie serwala jest jasnożółte z czarnymi cętkami. Na ogonie serwala występują czarne plamki oraz pierścienie. Długie stopy tego kota ułatwiają mu skoczność oraz widzenie w wysokich trawach. Serwale komunikują się poprzez mruczenie, warczenie i syczenie.

Wygląd serwala

Występowanie serwala

Serwale żyją w naturze w Afryce, zajmując różne części kontynentu w zależności od gatunku. Te dzikie koty występują na sawannach na południe od Sahary, ale także w Algierii. Są to koty, żyjące najchętniej na terenach trawiastych – obszarach stepowych z łatwym dostępem do wody.

Tryb życia serwala

Serwale, jak większość dzikich kotów prowadzi samotniczy tryb życia. Samce serwali żyją na większych terytoriach, sąsiadując z rewirami innych samców i zajmując kilka rewirów samic. Granice terytoriów znakowane są moczem oraz drapaniem pni. Aktywność wykazują serwale głównie w nocy, choć polują również za dnia. Serwale nie wdają się w długie gonitwy za zdobyczą, tylko podchodzą ją i atakują z góry.

Co jedzą serwale

Serwale jedzą głównie zające, wiewiórkowate, kretoszczury, gryzonie oraz ptaki, ryby i małe gady oraz płazy i owady. Uzupełnieniem diety serwala są owoce oraz świeża trawa. Wychowując serwala w domu należy karmić go dietą BARF, odzwierciedlającą pożywienie zbliżone do tego, jakie serwal upolowały w naturze. Serwala można karmić mokrą karmą dla kotów, jednak powinna być ona tylko uzupełnieniem diety.

Hodowla serwala

Jak szybko biega serwal

Serwal potrafi biegać z prędkością do 80 km/h.

Jak długo żyje serwal

Serwal żyje średnio od 12 do 15 lat. Serwale domowe żyją nawet do 20 lat.

Hodowla serwala

Ruja u serwali odbywa się o różnych porach roku. Ciąża u samicy serwala trwa od 67 do 77 dni, a w micie rodzi się od 1 do 5 młodych, które ważą ok. 250 gramów. Młode serwale karmione są mlekiem do 7 tygodnia życia, a pozostają przy matce do 12 miesięcy, dotyczy to przede wszystkim młodych samców, ponieważ młode samice serwali mogą przebywać na terytorium matki aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej po ok. 24 miesiącach życia.

Serwale spotkać można również w hodowlach domowych. W Polsce nie potrzeba mieć nawet zezwolenia, by trzymać serwala w domu. Nie oznacza to, że nie trzeba spełnić żadnych wymogów. By móc mieszkać z servalem w domu należy zgłosić jego obecność do urzędu miasta. Wybiega dla serwala powinien zawierać dużą wolierę, przypominającą te z ogrodów zoologicznych. Serwal powinien mieć miejsce do biegania, wspinania i skakania, a skakać potrafi ten kot na 3 metry w górę!

Cena serwala z hodowli

Serwal kosztuje od 13 do nawet 25 tys. złotych. Podejmując się zakupu serwala trzeba również liczyć się z kosztowną opieką weterynaryjną – z reguły będą to ośrodki akademickie, specjalizujące się w dzikich kotowatych.

Ochrona serwala

Serwale chronione są na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. W 9 krajach występuję całkowity zakaz polowań na serwale.

Ciekawostki o serwalach

  • Serwale mogą być traktowane jako koty domowe, ponieważ ich proces oswajania przebiega bardzo łatwo
  • Krzyżówką serwala i kota domowego jest kot savannah

 

Redakcja

Chcesz poznać inne najpopularniejsze rasy kotów?

Summary
Serwal Afrykański | Zoonews.pl
Article Name
Serwal Afrykański | Zoonews.pl
Description
Serwal to kot, z bardzo dużymi uszami, które pomagają mu, podczas polowań. Jako jeden z niewielu kotowatych poddaje się udomowieniu i dzisiaj serwale mogą być obecne również w polskich domach.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Wejść na stronę: 1619

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x