Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ŁAJKA WSCHODNIOSYBERYJSKA

Łajka wschodniosyberyjska – cena, charakter, opis rasy

By Svenska Mässan from Sweden – BIR Grupp 5: ÖSTSIBIRISK LAJKA, Calla, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879278

Spis treści

Cześć! Jeżeli rozważasz nabycie łajki wschodniosyberyjskiej, dobrze trafiłeś. W tym przewodniku skupimy się na cechach tej rasy, opierając się na jej oficjalnym wzorcu. Łajki wschodniosyberyjskie wyróżniają się nie tylko swoim wyglądem, ale także nadzwyczajną inteligencją, co sprawia, że zrozumienie ich natury i usposobienia jest kluczowe dla wybrania idealnego czworonożnego przyjaciela. Poruszymy również tematy związane ze zdrowiem, abyś mógł jak najlepiej troszczyć się o swojego przyszłego pupila. Przedstawimy także fascynującą historię tej rasy oraz jej główne atuty i wyzwania, które mogą się pojawić podczas decydowania się na łajkę wschodniosyberyjską. Nie omieszkamy również wspomnieć o kosztach zakupu szczenięcia. Gorąco zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat łajki wschodniosyberyjskiej w sekcji komentarzy!

Podstawowe informacje o rasie

🌅Kraj pochodzenia

Rosja

🐶Numer wzorca FCI

305

➡Waga

20-30 kg

❤Długość życia

12 – 14 lat

💢Charakter

Łajka wschodniosyberyjska to pies zrównoważony o umiejętnościach pracy podczas polowania, przy zaprzęgu oraz jako pies pociągowy.

Jak wygląda łajka wschodniosyberyjska?

Według wzorca rasy łajka wschodniosyberyjska to pies o mocnej budowie, mocnym kośćcu oraz dobrej muskulaturze. Głowa psa jest klinowata i szeroka, z wyraźnie zaznaczonym guzem potylicznym; długość kufy jest niemal równa długości czaszki, z profilu ma ona klinowaty kształt. Oczy psa są nieduże, owalne, skośne i ciemnego koloru. Uszy łajki są stojące i trójkątnego kształtu. Szyja psa jest umięśniona; klatka piersiowa głęboka i szeroka; zad szeroki, dosyć długi i nieznacznie opadający. Ogon psa jest sierpowaty lub pierścieniowaty. Kończy psa są proste i równoległe, a typowy chód to galop na przemian z kłusem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 55-63 cm

Suka: 53-61 cm

Łajka wschodniosyberyjska – waga

Pies, jak i suka: 20-30 kg

Szata

Włos okrywowy łajki wschodniosyberyjskiej jest długi, gruby i prosty. Podszerstek psa jest gęsty i miękki.

Łajka wschodniosyberyjska może występować w kilku rodzajach umaszczenia: pieprz i sól, biała, czarna, czerwona i brązowa we wszystkich odcieniach.

Charakter i usposobienie

Według wzorca rasy łajka wschodniosyberyjska to pies zrównoważony o umiejętnościach pracy podczas polowania, przy zaprzęgu oraz jako pies pociągowy. To pies niezależny, ukształtowany przez surowe środowisko Syberii. Łajki są czułe wobec rodziny, a jednocześnie nieufne wobec obcych, dlatego doskonale nadają się na psy stróżujące.

Łajka to pies samodzielny, który może zostawać na długie godziny w samotności. Jest to szczekliwa rasa psów, o silnym instynkcie łowickim przez co ze skłonnościami do ucieczek.

Łajka nie nadaje się do życia w mieszkaniu, w takim otoczeniu pies będzie czuł się źle. Psy tej rasy źle tolerują koty oraz psy innych ras. Łajki znane są jednak z czułości do członków swojej rodziny.

Czy łajka wschodniosyberyjska to zdrowa rasa?

Łajki wschodniosyberyjskie to bardzo zdrowe psy, które nie cierpią na żadne choroby genetyczne. Gęsty podszerstek powoduje, że łajka jest odporna nawet na silne mrozy. Latem należy jednak psu zapewnić zacienione miejsce i stały dostęp do wody.

Typowe choroby rasy

  • Jedyną chorobą, na którą podatne są łajki jest dysplazja stawów biodrowych

Czym karmić łajkę wschodniosyberyjską?

Dzięki swojej aktywności łajki nie mają skłonności do tycia. Jeżeli pies jest pracujący, to powinien otrzymywać karmę o zwiększonej kaloryczności.

Najważniejsza zasada, jaką należy się kierować, przy doborze diety dla łajki jest dostosowanie karmy do wieku, aktywności i ewentualnych chorób psa.

Łajka może być karmiona karmami komercyjnymi: suchą karmą dla psów oraz karmą mokrą. Wskazana jest jednak dieta BARF bądź samodzielnie przygotowywane posiłki skonsultowane z psim dietetykiem.

Jak pielęgnować łajkę wschodniosyberyjską?

Pielęgnacja łajki jest dosyć prosta – psa wystarczy wyczesać 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Kąpiele tylko wtedy, gdy pies jest już mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu wykonaj przeglądu oczu, uszu i łap. Zęby warto szczotkować każdego dnia, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Łajka wschodniosyberyjska to bardzo niezależna rasa psów, która naturalnie pracuje samodzielnie. Bezwzględne posłuszeństwo ze strony tej rasy będzie trudne do osiągnięcia. Skłonności do ucieczek powinny być zminimalizowane treningiem przywołania. Bezpieczniej byłoby jednak mieć psa zawsze na smyczy.

Najlepsze efekty szkoleniowe dają w przypadku łajki metody pozytywne, częsta zmiana ćwiczeń i motywacja nagrodami.

Szkolenie łajki na psa myśliwskiego odbywa się z inicjatywą po stronie psa, który wykorzystuje swój instynkt łowiecki, prowadząc myśliwego do zwierzyny.

Zalety i wady łajki wschodniosyberyjskiej

Zalety

  • To pies, który bardzo przywiązuje się do rodziny.
  • Łajka jest doskonałym pomocnikiem myśliwych.
  • Może pracować jako stróż domostwa.
  • To zdrowa rasa psów.

Wady

  • To szczekliwy pies.
  • Może mieć skłonność do ucieczek.
  • Jest to rasa trudnodostępna w Polsce.

Ciekawostki o łajce wschodniosyberyjskiej

  • Łajka, czyli łajać, to znaczy szczekać.
  • Łajka to imię pierwszego psa, który został wysłany na orbitę okołoziemską w satelicie Sputnik 2.
Łajka wschodniosyberyjska cena

By Canarian – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77132228

Historia rasy

Łajka wschodniosyberyjska to jedna z czterech ras łajek myśliwskich, obok łajki rosyjsko-europejskiej, łajki zachodniosyberyjskiej i łajki jakuckiej uznana przez FCI.

Psy w tym typie hodowano na terenach syberyjskiej tajgi i w górskich regionach środkowej i wschodniej Syberii. Do wyhodowania największej z łajek wykorzystano ewenckie, lamuckie oraz amurskie łajki.

Pierwszy standard dla tej rasy łajki opracowano już w 1949 roku. FCI uznało rasę 3 czerwca 1980 roku.

Łajka wschodniosyberyjska to zdecydowanie mniej popularna rasa psów w porównaniu do łajek zachodniosyberyjskich. W Polsce psy tej rasy hodowane są głównie wśród myśliwych.

Hodowla

Kupując łajkę wschodniosyberyjską z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje łajka wschodniosyberyjska?

Cena łajki wschodniosyberyjskiej z hodowli waha się od 1500 do 2000 dolarów. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla łajki wschodniosyberyjskiej?

Imię dla psa

  • Fiodor, Rube, Nunu

Imię dla suczki

  • Dasza, Ina, Tina

Dla kogo łajka wschodniosyberyjska będzie idealna?

Łajka wschodniosyberyjska to pies myśliwski o doskonale rozwiniętym węchu, skuteczny w wykrywaniu grubej zwierzyny. To pies, który najlepiej będzie czuł się u boku myśliwego bądź pasjonata, doświadczonego w układaniu psów ras pierwotnych.

FAQ na temat łajki wschodniosyberyjskiej

Ile żyje łajka wschodniosyberyjska?

Długość życia łajki wschodniosyberyjskiej wynosi średnio od 12 do 14 lat.

Źródła

www.zkwp.pl/wzorce/305.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/EAST-SIBERIAN-LAIKA-305.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
ŁAJKA WSCHODNIOSYBERYJSKA – cena, charakter, opis rasy
Article Name
ŁAJKA WSCHODNIOSYBERYJSKA – cena, charakter, opis rasy
Description
Łajka wschodniosyberyjska to jedna z czterech ras łajek uznana przez FCI. To największa z odmian myśliwskich łajek o dosyć trudnym charakterze.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x