Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ŁAJKA ROSYJSKO-EUROPEJSKA

Łajka rosyjsko-europejska

By Konrad Loesch – Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=741162

Spis treści

Cześć! Rozważasz zakup łajki rosyjsko-europejskiej? Doskonale trafiłeś! W tym materiale skupimy się na unikalnych cechach tej zjawiskowej rasy, zgodnie z jej oficjalnym standardem. Łajki rosyjsko-europejskie to psy nie tylko piękne, ale i niezwykle inteligentne, dlatego istotne jest, abyś dogłębnie zrozumiał ich naturę i temperament. Jest to kluczowe dla odnalezienia idealnego, czworonożnego przyjaciela. Nie mniej istotne jest zdrowie Twojego przyszłego towarzysza, więc przedstawimy najbardziej typowe dla rasy problemy zdrowotne. Zaprezentujemy Ci także fascynującą historię łajki rosyjsko-europejskiej oraz omówimy jej zalety i potencjalne wyzwania, które mogą się pojawić przy decyzji o wyborze tej rasy. Nie pominiemy również kwestii cen szczeniaków. Mamy nadzieję, że nasz tekst okaże się dla Ciebie zarówno pomocny, jak i interesujący. Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat łajki rosyjsko-europejskiej w komentarzach!

Podstawowe informacje o rasie

🌅 Kraj pochodzenia

Rosja

🐶 Numer wzorca FCI

304

➡ Waga

20-30 kg

❤ Długość życia

12 – 14 lat

💢 Charakter

Łajka rosyjsko-europejska to energiczny pies średniej wielkości wyhodowany z łajek myśliwskich.

Jak wygląda łajka rosyjsko-europejska?

Zgodnie ze wzorcem rasy łajka rosyjsko-europejska to pies średniej wielkości o kształtnej i mocnej budowie oraz mocnym kośćcu.

Głowa łajki nie jest duża; czaszka ma trójkątny kształt; kufa psa jest sucha i spiczasta; oczy psa są nieduże, owalne i skośne; uszy ruchome, sterczące i spiczaste na końcach.

Grzbiet łajki jest mocny; klatka piersiowa głęboka i dobrze rozwinięta; lędźwie krótkie i nieco łukowate, a zad szeroki, niedługi i nieco ukośny. Ogon psa jest sierpowaty lub zwinięty w pierścień, noszony nad grzbietem. Kończyny łajki są proste. Typowy chód to galop na przemian z krótkim kłusem.

Charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie

Pies: 52-58 cm

Suka: 50-56 cm

Waga

Pies i suka: 20-30 kg

Szata

Łajka rosyjsko-europejska ma twardy i prosty włosw z gęstym podszerstkiem. Krótki i ściśle przylegający na głowie i uszach. Dłuższy na szyi, kłębie i łopatkach.

Umaszczenie łajki może być czarne, białe, szare, pieprz i sól, ciemne z białymi łatami lub białe z ciemnymi łatami. Mocne nakrapianie na kończynach oraz rudy kolor – niepożądane.

Charakter i usposobienie

Łajka rosyjsko-europejska to pies o żywym temperamencie. Jak przystało na szpica, a więc potomka ras pierwotnych, łajka to pies bardzo samodzielny, niezależny i odważny. Psy tej rasy wykorzystywane były w przeszłości również do pilnowania zagród i domostw.

Wobec swojej rodziny łajka jest psem czułym, który roztacza opiekę nad stadem. Jest to pies bardzo żywy, zawsze gotowy do zabawy i pracy.

Łajkom nie można odmówić Inteligencji. To urodzeni łowczy, stworzeni do pracy w trudnych warunkach, gdzie ważne jest szybkie podejmowanie trafnych decyzji.

Łajki są bardzo niezależne, dodatkowo nieufne wobec obcych. Dobrze znoszą długie godziny w samotności, są bardzo szczekliwe – stąd ich nazwa. Łajać znaczy z rosyjskiego szczekać.

Swoją samodzielność pies może przejawiać poprzez nieposłuszeństwo. Szkolenie tej rasy wymaga cierpliwości, stanowczości i łagodności. Dodatkowo łajka szybko się nudzi, zatem powtarzanie ciągle tych samych komend nie jest wskazane.

Silny instynkt łowiecki może prowadzić do ucieczek psa. Brak możliwości realizowania podstawowych potrzeb psa z całą pewnością skończy się zniszczeniami w domu.

Łajka rosyjska raczej nie jest polecana jako pies do małego mieszkania. Koty może traktować jak swoją zdobycz. Z psami innych ras powinna się dogadać.

Łajka może być psem dla rodziny z młodszymi dziećmi.

Łajka rosyjsko-europejska – charakter i usposobienie

Zdjęcie utworzone przez ASphotofamily – pl.freepik.com

Czy łajka rosyjsko-europejska to zdrowa rasa?

Łajki to wyjątkowo zdrowie i wytrzymałe psy. Szata łajki pozwala jej żyć na dworze przez cały rok. Jednak jeśli ma to być pies do towarzystwa, to nie jest wskazane, by mieszkał poza domem swojego stada. W upalne dni nie należy jednak trenować z psem na otwartym słońcu w największe upały.

Typowe choroby rasy

  • Dysplazja stawów biodrowych
  • Postępujący zanik siatkówki
  • Zaćma

Czym karmić łajkę rosyjsko-europejską?

Dzięki swojej aktywności łajki nie mają skłonności do tycia. Jeżeli pies jest pracujący, to powinien otrzymywać karmę o zwiększonej kaloryczności.

Najważniejsza zasada, jaką należy się kierować, przy doborze diety dla łajki jest dostosowanie karmy do wieku, aktywności i ewentualnych chorób psa.

Łajka może być karmiona karmami komercyjnymi: suchą karmą dla psów oraz karmą mokrą. Wskazana jest jednak dieta BARF bądź samodzielnie przygotowywane posiłki skonsultowane z psim dietetykiem.

Jak pielęgnować łajkę rosyjsko-europejską?

Pielęgnacja łajki jest dosyć prosta – psa wystarczy wyczesać 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia każdego dnia. Kąpiele tylko wtedy, gdy pies jest już mocno zabrudzony.

Raz w tygodniu wykonaj przeglądu oczu, uszu i łap. Zęby warto szczotkować każdego dnia, by zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej.

Wychowanie i szkolenie – najważniejsze wskazówki dla opiekuna

Jak w przypadku wszystkich szpiców psy te wymagają uważnego szkolenia, koniecznie z wykorzystaniem metod pozytywnych.

Bezwzględne posłuszeństwo ze strony tej rasy będzie trudne do osiągnięcia. Skłonności do ucieczek powinny być zminimalizowane treningiem przywołania. Bezpieczniej byłoby jednak mieć psa zawsze na smyczy.

Łajka powinna być socjalizowana już w hodowli. Po przyjęciu psa do domu warto zapisać szczeniaka do psiego przedszkola. Po jego zakończeniu nauka posłuszeństwa powinna być kontynuowana. Pies, który osiągnie dojrzałość fizyczną może zacząć uprawiać psie sporty.

Zalety i wady łajki rosyjsko-europejskiej

Zalety

  • To pies, który bardzo przywiązuje się do rodziny.
  • To doskonały pomocnik myśliwego.
  • Może pracować jako stróż domostwa.
  • To zdrowa rasa psów.
  • Nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji.

Wady

  • To bardzo szczekliwa rasa psów.
  • Może mieć skłonność do ucieczek.
  • To pies o silnym charakterze i dużej samodzielności – może sprawiać problemy podczas szkolenia.

Ciekawostki o łajce rosyjsko-europejskiej

  • Łajka rosyjsko-europejska jest bardzo podobna do karelskiego psa na niedźwiedzie.
  • Łajka, czyli łajać, to znaczy szczekać.

Historia rasy

Psy pierwotne, w których typie występują obecnie hodowane łajki rosyjsko-europejskie pracowały dla człowieka już 8000 lat temu. Rdzenna ludność zamieszkująca północne tereny obecnej Rosji wykorzystywała psy jako zwierzęta zaprzęgowe i do polowań na grubą zwierzynę, zwierzęta futerkowe oraz ptaki.

Warto dodać, że według naukowców udomowienie psa miało miejsce na Syberii co najmniej 23 tys. lat temu.

Rasa tych psów wyhodowana została z myśliwskich łajek pochodzących z północnych terenów europejskiej części Rosji oraz psów użytkowanych przez myśliwych z plemienia Komi.

Prace nad stworzeniem rasy nabrały prędkości w 1947 roku, gdy Ogólnorosyjski Zjazd Kynologiczny postawił za cel zestandaryzowanie łajek z przeznaczeniem do różnych prac: myśliwskich, pasterskich, zaprzęgowych.

W 1952 roku na pograniczu rosyjsko-fińskim w Sankt Petersburgu rozpoczęto prace hodowlane. Jeszcze w latach 50. rozpoczęto prace nad wzorcem rasy, który zmieniono jeszcze w 1996 roku. FCI uznało rasę 3 czerwca 1980 roku.

Do Polski pierwsze łajki sprowadzano już w latach 70. XX wieku z przeznaczeniem do polowań na dziki. Obecnie rasa tych psów jest w Polsce rzadko spotykana.

Hodowla

Kupując łajkę rosyjsko-europejską z hodowli warto sprawdzić, w jakich warunkach żyją szczenięta oraz jaka jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt, to powinno to wzbudzić czujność. Dodatkowo każdy hodowca, który prowadzi legalną hodowlę ma obowiązek wydać razem z psem metrykę, która posłuży do wyrobienia rodowodu.

Ile kosztuje łajka rosyjsko-europejska?

Cena łajki rosyjsko-europejskiej z hodowli waha się od 2500 do 5000 zł. Cena tych psów zależy od renomy hodowli, utytułowanych rodziców oraz starań hodowcy, by szczeniaki były zdrowie i miały zapewnione najlepsze warunki do dorastania.

Jakie imię dla łajki rosyjsko-europejskiej?

Imię dla psa

  • Sputnik, Zenit, Proton, Jugan

Imię dla suczki

  • Dasha, Volna, Lena, Kama

Dla kogo łajka będzie idealna?

Łajka rosyjsko-europejska to pies, który potrzebuje równie aktywnego przewodnika, jak on sam. Jest to rasa, która doskonale nada się do pracy np. jako stróż posesji, do uprawiania psich sportów, a nawet do ciągnięcia zaprzęgu.

FAQ na temat łajki rosyjsko-europejskiej

Ile żyje łajka rosyjsko-europejska?

Średnia długość życia łajki rosyjsko-europejskiej waha się od 12 do 14 lat.

Źródła

www.zkwp.pl/wzorce/304.pdf

www.fci.be/en/nomenclature/RUSSIAN-EUROPEAN-LAIKA-304.html

dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Poznaj inne rasy psów

Summary
ŁAJKA ROSYJSKO-EUROPEJSKA – cena, charakter, opis rasy
Article Name
ŁAJKA ROSYJSKO-EUROPEJSKA – cena, charakter, opis rasy
Description
Łajka rosyjsko-europejska to jedna z czterech rasa łajek uznanych przez FCI, bardzo podobna do karelskiego psa na niedźwiedzie. Dla kogo łajka będzie idealna?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x