Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Jak podróżować z psem – co przygotować przed podróżą z psem

Facebook
Twitter

Wakacje z psem mogą być naprawdę świetną przygodą pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy do nich siebie i naszego psa. Jak podróżować z psem na wakacje?

Spis treści

Wakacje z psem – nocleg przyjazny dla psów

Planując wakacje z psem warto zorientować się, czy w miejscu docelowym będzie on mile widziany. W przypadku wakacji z noclegiem w pokoju, studio albo osobnym domku informacje o tym, że można przyjechać z psem podane są zazwyczaj w ogłoszeniu. Coraz więcej dużych serwisów ogłoszeniowych, widząc potrzebę ze strony opiekunów psów, wprowadza filtry Akceptacji zwierząt do wyszukiwarek noclegów, z którymi szybko i sprawnie znajdziemy interesujące nas miejsce, które będzie otwarte również na wakacje z psem.

Nieco inaczej sprawa wygląda na kempingach, gdzie regulamin dostępny jest zazwyczaj na miejscu. Z reguły psy są mile widziane na kempingach, jednak dla bezpieczeństwa warto skontaktować się z właścicielem pola przed przyjazdem i zapytać czy można przyjechać z psem.

Książeczka zdrowia psa i inne dokumenty

Jedną z pierwszych pozycji na check liście rzeczy do zabrania w podróż z psem powinna być książeczka zdrowia psa. To dokument z całą historią leczenia, który w razie problemów zdrowotnych psa pozwoli lekarzowi weterynarii sprawdzić np. jakie leki podawano psu w przeszłości i na jakie choroby cierpiał nasz pies. W książeczce zdrowia warto zawsze mieć wpięte aktualne potwierdzenie szczepienia psa przeciwko wściekliźnie, które jest obowiązkowe w Polsce.

Jeżeli chcesz dowiedzieć, ile tysięcy złotych wynosi kara za brak aktualnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie przeczytaj PORADNIK: Objawy wścieklizny u psa

Apteczka dla psa – co powinna zawierać

Wyjeżdżając na wakacje przygotowujemy z reguły apteczkę z lekami dla własnego bezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować również Apteczkę z lekami dla psa. Jest wiele ludzkich leków, które możemy podać, gdy pies ma biegunkę, zaparcie, zatruł się albo ma gorączkę.

Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie to leki i jakie jest ich dawkowanie przeczytaj PORADNIK: Domowa apteczka dla psa

Miska, butelka, smycz, szelki i zabawki dla psa

Obroża lub szelki, smycz i kaganiec dla psa, to obowiązkowy zestaw, bez którego nie powinniśmy wybierać się w podróż z psem. Poidło dla psa albo miska i butelka z wodą powinny być zawsze w naszym podróżniczym plecaku. Większość przewoźników oraz miejsc turystycznych wymaga, by pies był na smyczy i w kagańcu. W przypadku upalnych dni warto pomyśleć o kagańcu fizjologicznym, który ułatwia ziajanie oraz picie wody.

Jeżeli nie masz kagańca, a na podróż będzie trzeba go kupić przeczytaj PORADNIK: Jak dobrać kaganiec dla psa

Do torby z psimi akcesoriami warto zapakować 2-4 zabawki. Jeżeli wakacje będą dłuższe, to poza pluszakiem warto zapakować gryzaki i piłkę do zabawy.  

Jak przygotować psa do podróży samochodem

Nie każdy pies lubi podróżować samochodem, chociaż większość radzi sobie z tym świetnie. W kwestii bezpieczeństwa – pies w samochodzie powinien być zawsze zabezpieczony pasami. Jak to zrobić? Możemy kupić pas bezpieczeństwa wpinany do szelek psa i do samochodowego wejścia na pasy. Większe psy możemy przewozić w klatkach w bagażniku, jednak i te powinny być odpowiednio przytwierdzone. Dla mniejszych ras psów możemy kupić transportery samochodowe na tylne siedzenie z możliwością przypięcia ich pasami bezpieczeństwa. Na rynku są również dostępne dedykowane pasy bezpieczeństwa dla psów, jednak nie nadają się one na kilkugodzinną podróż z psem.

Do samochodu warto zakupić również matę chłodzącą dla psa, którą możemy rozłożyć na siedzeniu, w transporterze albo klatce.

W przypadku psów, stresujących się podróżowaniem samochodem niezbędne mogą okazać się preparaty relaksacyjne dla psów podawane przed podróżą.

Nauka posłuszeństwa psa – podstawowe komendy dla psa

Wakacje z psem będą przyjemniejsze dla nas i naszego pupila, kiedy ten będzie posłuszny. Warto zatem przed wyjazdem nauczyć psa podstawowych komend posłuszeństwa albo zrobić ich szybką powtórkę.

Jak nauczyć psa posłuszeństwa? Najlepiej wykorzystując do tego celu metody pozytywnych wzmocnień. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawnie nauczyć psa komendy siad, leżeć lub waruj przeczytaj PORADNIK: Szkolenie psa – podstawowe psie komendy

Zabezpiecz psa przed pchłami i kleszczami

Wybierając się w podróż z psem nie możemy zapomnieć, by odpowiednio zabezpieczyć go przed pasożytami zewnętrznymi – pchły, kleszcze, wszy i wszoły mogą narobić nam, podczas wakacji poważnych problemów. Na szczęście na rynku dostępne są obroże, tabletki, krople oraz spraye, którymi możemy zabezpieczyć naszego psa przed niechcianymi i niebezpiecznymi pasożytami.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zabezpieczać psa przed pasożytami przeczytaj PORADNIK: Pchły, kleszcze, wszy i wszoły – pasożyty, które zagrażają Twojemu psu

Zabezpiecz psa przed udarem cieplnym

W czasie upalnych letnich dni nawet najzdrowszy pies może być narażony na udar cieplny. Psy, jak i koty nie są w stanie regulować temperatury ciała poprzez skórę, ponieważ nie mają w niej praktycznie w ogóle gruczołów potowych. Dodatkowy problem mogą mieć psy z gęstą i czarną sierścią, która naturalnie pochłania więcej promieniowania świetlnego. Również starsze psy oraz z problemami układu krążenia są narażone na udar cieplny.

Objawami udaru cieplnego u psa mogą być krwawe biegunki i wymioty, nadmierne ślinienie się psa, przeszklone oczy, nadmierne ziajanie czy płytki oddech. Jeżeli podejrzewasz u swojego psa objawy udaru cieplnego wejdź na stronę z PORADNIKIEM: Udar cieplny u psa i pobierz czytelną infografikę, co robić, gdy pies dostanie udaru cieplnego.

Jak przygotować psa do podróży samochodem

Zdjęcie Josh Rakower on Unsplash

Pies na plaży – o czym należy wiedzieć

Najważniejsza zasada jest taka, że większość plaż w miejscowościach nadmorskich w Polsce nie jest dostępna dla psów. Każda gmina określa w ramach swoich regulaminów czy pies może wejść na plażę czy też nie. W przypadku miejscowości nadmorskich są do tego wydzielone specjalne plaże z dala od największych skupisk ludzkich. Przed wyborem nadmorskiej miejscowości warto zatem wejść na stronę urzędu miasta / gminy i sprawdzić czy i jakie plaże są otwarte dla psów.

Pies w górach – w jakie góry wybrać się z psem

Wybierając się na wędrówki po górach należy pamiętać o podstawowej zasadzie: psa nie wolno spuszczać ze smyczy w lasach. Do Parków Narodowych nie wejdziemy z psem w ogóle. Planując wakacje z psem w górach warto zapoznać się z regulaminem danego obszaru turystycznego oraz zakupić odpowiednią smycz, ponieważ bez niej się nie obejdzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jaka smycz będzie odpowiednia przeczytaj PORADNIK: Jak prawidłowo dobrać smycz dla psa.

 

Redakcja

Przeczytaj inne przydatne porady o psach

Summary
Jak podróżować z psem – co przygotować przed podróżą z psem - Zoonews.pl
Article Name
Jak podróżować z psem – co przygotować przed podróżą z psem - Zoonews.pl
Description
Wakacje z psem mogą być naprawdę świetną przygodą pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy do nich siebie i naszego psa. Jak podróżować z psem na wakacje?
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x