Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

Zabawki dla szczeniaka. Na co zwrócić uwagę przed zakupem psich zabawek

Facebook
Twitter
Wartość jaką niesie zabawa dla szczeniąt?

Zabawa dla szczenięcia to przede wszystkim rozwój. Poprzez zabawę aktywizujemy szczeniaka do aktywności fizycznej, psychicznej i społeczno-emocjonalnej.

Spis treści

Dlaczego należy bawić się ze szczeniakami

Dla młodych psów jest to szczególnie ważne, gdyż wcześnie zostały oddzielone od matki i rodzeństwa, a wtedy to człowiek musi przejąć odpowiedzialność za prawidłowy rozwój szczenięcia. Wspólna zabawa ze szczeniakiem pozwala na budowanie zaufania i więzi z opiekunem, a sam kontakt społeczny jest dla psa cenniejszy niż najlepsza ofiarowana zabawka, którą będzie musiał bawić się sam. Zabawa to oczywiście budowanie i wzmacnianie masy mięśniowej, rozwój i poprawa koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej (ocena odległości i przestrzeni, spostrzegawczość), pobudzanie naturalnych instynktów łowieckich oraz poprawa nastroju i redukcja stresu. Pies w zabawie rozwija inteligencję, uczy się cierpliwości i efektywniej przyswaja nowe umiejętności.

Zabawki dla szczeniąt

Zabawki przeznaczone dla szczeniąt muszą być dostosowane do ich delikatniej budowy i nieporadności. W zależności od rasy psa wybierajmy zabawki odpowiednie do wielkości szczeniaka. Im piesek mniejszy tym lżejsza i mniejsza powinna być zabawka. Nie popadajmy jednak w skrajności, by nie doprowadzić do zadławienia czy połknięcia zbyt małej zabawki.  Kupując zabawkę szczeniakowi nie sięgajmy po te przeznaczone dla dorosłych psów. Są one zbyt ciężkie i mniej elastyczne, co utrudni młodemu psu ich gryzienie czy przenoszenie. Zadbajmy o to, by zabawka była wytrzymała, by choć jeszcze słabe, ale sprawne szczęki szczeniaka nie były w stanie jej szybko zniszczyć. Zabawka powinna być atrakcyjna pod względem kolorystycznym, dźwiękowym czy świetlnym (piszczałki, elementy szeleszczące, ledy). Warto urozmaicić szczenięce zabawki różnorodnością tekstur (kostki z wypustkami, pluszowe maskotki, piłki świetlne, szarpaki) inaczej pies nie będzie nią w żaden sposób zainteresowane. Wybierajmy zabawki wielozadaniowe np. szeleszczący, miękki pluszak nada się zarówno do zabawy w przeciąganie, ale będzie również towarzyszył szczeniakowi podczas odpoczynku.

Jakie kolory widzi szczeniak?

Zabawka widoczna dla psich oczu to wytyczna dotycząca nie tylko małych psów, ale i psów dorosłych. Jeśli pies jej nie widzi lub nie słyszy, to o żadnej zabawie nią nie ma mowy. Psy widzą świat dichromatycznie tzn., że ich oczy mają dwa rodzaje czopków odpowiadających za widzenie barw ze spektrum żółtych i niebieskich. Warto o tym pamiętać kupując wszelkie akcesoria dla naszych zwierząt (kocyki, zabawki, szelki i odzież*). Pies widząc zabawki w odcieniach żółtych zielonych czy pomarańczowych odbierze je jako żółte, a te, które są z gamy fioletów jako niebieskie. 

Dla psów strachliwych, w trakcie rekonwalescencji czy agresywnych wybierajmy akcesoria spacerowe w neutralnych barwach, niewidocznych z daleka dla innych psów, aby uniknąć niepożądanych sytuacji stresowych.

Jak samodzielnie zrobić zabawkę dla szczeniaka?

Co zrobić, jeśli nie wiemy, jakimi zabawkami będzie chciał się bawić nasz pies? To pytanie zadaje sobie chyba każdy nowo upieczony opiekun szczeniaka, który staje przed działem zabawek dla psów. W takiej sytuacji najlepiej po prostu zrobić zabawkę samodzielnie. Dokładnie tak! Nie jest to zbyt skomplikowane mając już podstawowe informacje, jaki kolor powinny mieć, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę w konstrukcji zabawek.

Niemal każdy pies lubi zabawy w przeciąganie, gonitwę za ruchomym przedmiotem czy poszukiwanie ukrytych smakołyków.

Jak zrobić zabawkę dla psa?

Szarpak domowej roboty dla psa: potrzebujesz materiału polarowego lub bawełnianej koszulki, wytnij trzy pasy po ok. 40-50cm, zapleć z nich klasyczny warkocz, końcówki zawiąż w supeł i gotowe!

Mata węchowa dla psa: potrzebujesz kratki z tworzywa przeznaczonej do zlewu kuchennego, kawałek pianki neoprenowej lub ponownie polaru, materiał potnij w pasy 15 cm x 2 cm, pasy ściśle zawiąż na stelażu kratki i gotowe!

Ruchomy cel z recyklingu: potrzebujesz plastikowej butelki 0,5 litra, odrobinę surowego ryżu, wsyp ryż do środka, a z butelki spuścić odrobinę powietrza tak, by umożliwić psu jej pochwycenie i zabawka gotowa!

W ten prosty i ekonomiczny sposób możesz sprawdzić, co przyciąga uwagę twojego psa, czego ewentualnie się boi lub po prostu zainteresować określoną formą zabawy. Jeśli samodzielnie wykonane zabawki się sprawdzą można zainwestować w profesjonalne produkty, które z pewnością będą cieszyć twojego psa przez dłuższy czas.

 

Redakcja

Poznaj inne przydatne porady o psach

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x