Reklama
Reklama

Bouvier des flandres – cena, hodowla, opis rasy

Facebook
Twitter
Bouvier des flandres – cena, hodowla, opis rasy

By Svenska Mässan from Sweden – Grupp1, BOUVIERS DES FLANDRES, Rajfax Magic Maya Of Keewee, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47879137

Bouvier des flandres to wszechstronna rasa, która pełniła kilka funkcji: psa gospodarskiego, pociągowego, obronnego, żołnierza, policjanta czy towarzysza rodzin z dziećmi.

Spis treści - kliknij strzałkę

Bouvier des flandres – podstawowe informacje o rasie psów

🌅 Kraj pochodzenia

Belgia, Francja

🐶 Numer wzorca FCI

191

➡ Waga

27– 40 kg

❤ Długość życia

10 – 12 lat

💢 Charakter

inteligentny, ruchliwy, pracowity

Bouvier des flandres – pochodzenie i historia rasy

Bouvier des flandres pochodzi z regionów rolniczych na pograniczu Francji i Belgii (Flandraia). Rasa powstała z krzyżówek kilku innych owczarków:  bouvier des Paret, bouvier des Roules, bouvier (lub Pikhaar albo Moerman), bouvier Briarde oraz bouvier Ardennes. Największą popularność rasa zyskała między 1910 a 1920 rokiem, jednak osobniki pokazywane przez hodowców na wystawach bardzo różniły się rozmiarem i rodzajem sierści. Spór został rozwiązany w 1913 roku przez Society of St. Hubert, które uznało typ bouvier des Roulers za właściwy. I wojna światowa zdziesiątkowała rasę, a jej odbudową zajęli się w 1923 roku flamandzcy hodowcy pod nazwą Bouvier Belge des Flandres. W 1922 roku powstał klub zrzeszający miłośników rasy i od tej chwili podjęto pracę nad standardem rasy.

Wszechstronny bouvier des flandres

Pierwotną funkcją bouvier des flandresa było pilnowanie bydła gospodarskiego. Poza tym psy te wykorzystywano do transportu wózków z węglem czy produktów mleczarskich oraz jako przyjaciół rodzin z dziećmi. Podczas I wojny światowej bouvier des flandresy wcielone zostały do wojska. Ich zadaniem było patrolowanie terenu i transport środków medycznych i informacji przez front. Po wojnie bouvier został w służbach mundurowych, tym razem pracował u boku policjantów i celników w większych miastach Belgii i Francji.

Oficjalne uznanie rasy bouvier des flandres

Oficjalne uznanie rasy bouvier des flandres przez FCI nastąpiło 11 stycznia 1955 roku, a aktualny standard obowiązuje od 25 października 2000 roku.

Bouvier des flandres w Polsce

Pierwsze osobniki bouvier des flandres pojawiły się w Polsce w połowie lat 70. Były to dwie suki i pies importowane z Belgii – Zagra, Cara i Dax.

Jak wygląd bouvier des flandres?

Bouvier des flanders to pies o krótkim i zwartym tułowiu, noszonym przez silne, proste i mocne nogi. To pies silny, ale nie ociężały. Długość tułowia bouvier jest równa wysokości w kłębie. Głowa masywna i proporcjonalna do ciała, jej istotnym elementem jest broda, wąsy i nastroszone brwi. Nos owczarka jest duży, czarny, o szerokich nozdrzach. Oczy lekko owalne, najlepiej jak najciemniejsze z niewidoczną trzecią powieką. Uszy średniej wielkości, złamane, wysoko osadzone, bardzo aktywne. Prosty grzbiet jest krótki, umięśniony i giętki. Zad jest przedłużeniem linii grzbietu, zakończony długim, wysoko osadzonym ogonem będący kontynuacją kręgosłupa.

Jak wygląd bouvier des flandres?

By Томасина – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34901158

Bouvier des flandres – charakterystyka rasy

Wysokość w kłębie rasy bouvier des flandres

Pies: 62 – 68 cm

Suka:  59 – 65 cm

Bouvier des flanders – waga

Pies: 35 – 40 kg

Suka: 27 – 35 kg

Szata bouvier des flandres

Bouvier des flandres ma sierść dwuwarstwową. Sierść twarda, sucha, bez połysku, długa na 6 cm, lekko zmierzwiona. Podszerstek gęsty, zbity, miękki, delikatny.

Bouvier des flandres występuje w maści szarej lub pręgowanej z domieszką czerni. Pojawiają się też osobniki jednolicie czarne.

Kategoria wielkości bouvier des flandres

Owczarek flandryjski jest psem dużym.

Jak długo żyje bouvier des flandres ?

Bouvier des flandres żyje od 10 do 12 lat.

Bouvier des flandres – usposobienie i charakter

Bouvier des flandres, zgodnie ze wzorcem rasy, powinien być psem o zrównoważonym charakterze. Bouvier to pies niewykazujący oznak agresji bez wyraźnej przyczyny. Jednak kiedy rodzinie grozi niebezpieczeństwo stanie w jej obronie. Bouvier des flanders uwielbia ruch na świeżym powietrzu, jest energiczny i wiernie towarzyszy człowiekowi w codziennych aktywnościach. Chętnie uczestniczy we wspólnych treningach biegowych czy rowerowych. Psy te będą też doskonałym kompanem wypraw w góry i do lasu. Bouvier des flandres jest psem bardzo inteligentnym, najpierw analizuje sytuację, potem działa. Może to świadczyć o niechęci do współpracy z człowiekiem, jednak jest odwrotnie. Dzięki chęci towarzyszenia i służenia człowiekowi są łatwe do ułożenia. Owczarek flandryjski swoim opiekunom przyniesie dumę, uprawiając psie sporty obedience czy agility. Kiedy potrzeby bouvier są zabezpieczone, w domu zachowuje spokój, obserwując otoczenie i swoje stado. Nie jest też namolny w kwestii okazywania uczuć. Poddaje się im, ale nigdy się ich natarczywie nie domaga.

Bouvier des flandres – zdrowie

Bouvier des flandres jest rasą zdrową, lecz mimo to psy są predysponowane do szeregu chorób dziedzicznych i środowiskowych. Poza tym są to psy potężnych gabarytów i należy zadbać o profilaktykę, w tym także prawidłowe żywienie. Ciepłe pory roku nie są dla owczarka flandryjskiego ulubionymi, dlatego treningi sportowe czy dłuższe spacery należy organizować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Psy hodowlane muszą mieć wykonane badania na dysplazję wszystkich typów: A, B i C oraz przejść obowiązkowe testy psychiczne.

Najczęściej pojawiające się choroby u bouvier des flandres

 • Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
 • Entropium
 • Ectropium
 • Zaćma
 • Jaskra
 • Zwężenie aorty (SAS)
 • Porażenie krtani
 • Niedoczynność tarczycy
 • Skręt żołądka
 • Stany zapalne uszu
 • Odkładanie się kamienia nazębnego

Bouvier des flandres – żywienie

Bouvier des flnders może być żywiony zarówno karma suchą, mokrą lub suplementowanymi posiłkami przygotowywanymi w domu. Dzienna dawka kalorii dla owczarka musi być podzielona na 2 porcje, z czego większą należy podawać wieczorem. Aby uniknąć problemów ze strony układu pokarmowego, bouvier nie może być karmiony bezpośrednio przed ani po wysiłku. Obfitą brodę psa po każdym mokrym posiłku warto oczyścić z resztek, by nie wylądowały ona na meblach, tekstyliach domowych czy odzieży domowników.

Bouvier des flandres – pielęgnacji

Bujna sierść owczarka flandryjskiego wymaga codziennej pielęgnacji, gdyż zaniedbana będzie się filcować. Dokładnie wyczesywać sierść i podszerstek należy raz w tygodniu. Pies po spacerach zabiera na sierści sporą ilość brudu do domu, którą należy dokładnie usunąć z okrywy np. spłukać wodą. Jeśli kąpiemy owczarka flandryjskiego to należy szampon delikatnie rozsmarować a nie wcierać, gdyż w ten sposób tworzymy kołtuny. Szata doskonale chroni bouvier des flandresa przed zimnem, lecz wymaga sporych nakładów pracy, by mogła prezentować się doskonale. Standardem pielęgnacyjnym jest regularna kontrola przyrostu pazurów, czyszczenie uszów (włosy z uszy muszą być wyrwane), szczotkowanie zębów oraz kontrola stanu oczu. Strzyżenie psa poleca się wykonywać u doświadczonego groomera.

Bouvier des flandres – szkolenie

Szkolenie owczarka flandryjskiego trzeba zacząć natychmiast po etapie aklimatyzacji. Warto udać się ze szczenięciem do psiego przedszkola, które da podwaliny dalszemu szkoleniu. Jeśli pies ma pozytywne więzi z opiekunem, nie będzie miał obiekcji do nauki posłuszeństwa. Opiekun musi jednak bezwzględnie ich przestrzegać i wymagać tego od psa. W innym razie bouvier des flandres stanie się agresywny, a w połączeniu z siłą i masą niebezpieczny. Psa nie wolno izolować od rodziny, ograniczać spacerów i wyjść poza teren posesji, czy zaniedbywać socjalizacji. Bez tego bouvier wyrośnie na samodzielnego i uciążliwego towarzysza. Wszelkie negatywne metody szkoleniowe są niedozwolone, najlepsze efekty daje ciepliwość, szacunek, konsekwencja i nagradzanie.

Zalety i wady rasy bouvier des flandres

Zalety bouvier des flandres

 • Bouvier des flandres bardzo przywiązuje się do rodziny
 • Bouvier des flandres chętnie i łatwo się uczy
 • Owczarki flandryjskie mogą uprawiać psie sporty

Wady bouvier des flandres

 • Bouvier des flandres nie nadaje się na pierwszego psa, ani dla osób zapracowanych – wymaga doświadczenia w prowadzeniu
 • Bouvier jest bardzo silny
 • Owczarek flandryjski wymaga regularnej pielęgnacji

Ciekawostki o rasie bouvier des flndres

 • Bouvier des flandres występuje tez pod nazwą owczarek flandryjski. Potocznie nazywany jest także „krowiarzem flandryjskim” lub „brudną brodą”.
 • Owczarek flandryjski bardzo często mylony jest z czarnym terierem.
 • Bouvier des flandres w maści czarnej jest mniej ceniony niż osobniki szare i pręgowane.
 • Owczarki flandryjskie mogą rodzić się bez ogona i nie jest to wada.
 • Niegdyś uszy (trójkątne, stojące) i ogony (2-3 kręgi) bouvier były kopiowane. W Polsce praktyka ta jest zakazana prawnie.
 • Na wystawach bouvier des flandersy powinny być oceniane bez ustawienia wystawców, w naturalnej pozycji jaką przyjmą.

Bouvier des flandres hodowla

Bouvier des flandres cena

pixabay.com/images/id-5025345/

Bouvier des flandres nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8 tygodnia życia. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie szczenięta i ich rodziców. Szczeniaki bouvier des flandresa powinny być radosne i zadbane, a nie brudne i zlęknione. Odmowa pokazania innych zwierząt powinna być sygnałem ostrzegawczym dla kupującego. Hodowca bouvier des flndresów musi być zrzeszony w związku kynologicznym, a wraz z psem wydać metrykę szczeniaka, na której podstawie można wystąpić o rodowód dla psa. Dobry hodowca potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące charakteru, opieki, pielęgnacji i żywienia danej rasy. Hodowca jest źródłem wiedzy o rasie i nie unika odpowiedzi, sam dopytuje o cel zakupu psa i określa warunki, jakie musi spełniać nowy opiekun, aby bouvier des flnadres mógł rozwijać się prawidłowo. Szczenięta będą droższe wraz z tytułami rodziców, które zdobywają na wystawach czy imprezach kynologicznych, podnosząc tym samym renomę samej hodowli.

Bouvier des flandres cena

Cena bouvier des flandres uzależniona jest od płci, pochodzenia oraz wieku. Średni koszt zakupu psa waha się między 3 a 4 tysiące złotych.

Imię dla bouvier des flandres

Ciekawe imię dla samca rasy bouvier des flandres: Luk, Dusty, Baloo

Ciekawe imię dla suki rasy bouvier des flandres: Baxi, Libra, Astra

Dla kogo bouvier des flandres będzie idealny?

Bouvier des flandres będzie doskonałym kompanem aktywnej rodziny lub osoby, lubiącej spędzać czas na świeżym powietrzu. Idealną przestrzenią dla psa będzie dom z ogrodem, nigdy w kojcu, lecz zawsze w bliskiej relacji z człowiekiem. Bouvier nadaje się idealnie na psa tropiącego i pomocnika strażników leśnych.

Klasyfikacja FCI rasy bouvier des flandres

Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające

Sekcja 2: psy zaganiające

Nr wzorca: 191

Summary
Bouvier des flandres – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Article Name
Bouvier des flandres – cena, hodowla, opis rasy | Zoonews.pl
Description
Bouvier des flandres to wszechstronna rasa, która pełniła kilka funkcji: psa gospodarskiego, pociągowego, obronnego, żołnierza, policjanta czy towarzysza rodzin z dziećmi.
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 641

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
18 dni temu

Oficjalne uznanie rasy bouvier des flandres przez FCI nastąpiło dopiero w 2000 roku.??

Bouviery zostały uznane przez FCI 11.11.1955 roku

1
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x