Reklama

Zatwardzenie u psa – co zrobić, gdy pies ma zaparcie?

Facebook
Twitter
Problem z wypróżnieniem u psa może być spowodowany zaburzeniami jelita grubego, odbytnicy albo odbytu. Parcie psa nie musi oznaczać od razu zaparcia.

pixabay.com/images/id-5928690/

Zatwardzenie u psa może być jednorazowym problemem bądź nawracającą przypadłością, która powoduje cierpienie psa. Jak pomóc psu z zatwardzeniem?

Spis treści - kliknij strzałkę

Dlaczego pies nie może zrobić kupy?

Problem z wypróżnieniem u psa może być spowodowany zaburzeniami jelita grubego, odbytnicy albo odbytu. Parcie psa nie musi oznaczać od razu zaparcia.

Pies może odczuwać parcie na skutek:

 1. Zaparcia
 2. Niedrożności odbytnicy
 3. Odczuwania bólu w wyniku zapalenia okolic odbytu

 

Należy pamiętać, że zdrowy pies oddaje w ciągu doby od jednego do trzech stolców. Jednak i u zdrowych psów np. na skutek zmiany diety może pojawić się zaparcie. Jeżeli pies nie może zrobić kupy dłużej niż dwa dni, to należy udać się do lekarza weterynarii.

Zatwardzenie u psa – objawy

W przypadku zaparcia u psa objawy są zwykle dobrze widoczne. Pies, który nie może zrobić kupy przyjmuje charakterystyczną zgarbioną pozycję, ale mimo parcia nie dochodzi do oddania stolca. Zatwardzeniu u psa może towarzyszyć bolesność, która może wywoływać popiskiwanie.

Zatwardzenie u psa może powodować:

 • Niechęć do jedzenia przez psa
 • Brak nastroju do zabawy i osowiałość
 • Twardy brzuch u psa
 • Wymioty
 • Gorączkę

 

W przypadku pojawienia się takich objawów należy skonsultować problem z lekarzem niezwłocznie.

Dobra karma na zdrową kupę u psa

Reklama

Zatwardzenie u psa – przyczyny

Przyczyny zaparcia u psa mogą nie być oczywiste:

 1. Pies może cierpieć na zaparcie ze względu na dietę z małą ilością błonnika.
 2. Problem z wydalaniem u psa może pojawić się wtedy, gdy zwierzę zbyt intensywnie się wylizuje, a w kale znajduje się duża ilość sierści.
 3. Brak ruchu, spowodowany małą aktywnością fizyczną psa może ograniczać perystaltykę jelit, co może powodować zaparcia u psa.
 4. Zbyt mała ilość wypijanej wody również może prowadzić do problemu z załatwianiem. Organizm wchłania wodę z pokarmu w jelitach, powodując, że kał zostaje wysuszony i może zalegać, utrudniając jego wydalenie.
 5. Niektóre leki, podawane psu, mogą również prowadzić do zaparć – warto zapoznać się z ulotką, jeżeli podajesz aktualnie psu jakieś leki.
 6. U samców powodem zaparć może być powiększony gruczoł prostaty, który uciska odbytnicę.
 7. Guzy nowotworowe, znajdujące się poza jelitami mogą również uciskać ściany jelit, utrudniając pasaż przez jelito.
 8. Przyczyną zaparcia u psa może być choroba „uchyłek odbytnicy”. To schorzenie, w którym ściany odbytnicy rozciągają się na zewnątrz, tworząc kieszeń, w której zaczyna zalegać kał. Zwierzę, zwiększając parcie, wprowadza to kieszeni kolejne porcje kału, co zwiększa dyskomfort, ale nie prowadzi do defekacji.
 9. Problemy nerwowe – stres może być przyczyną zaparć u psa.
 10. Zatwardzenie u psa może być spowodowane zapaleniem okrężnicy.
 11. Przepuklina mięśni otaczających odbytnicę, to kolejna z przyczyn, dla której pies nie może zrobić kupy.
 12. Starsze psy, które mają problemy ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie miednicy mogą odczuwać ból, podczas wypróżniania przez co nie mogą zrobić kupy.
 13. Ciało obce, które pies połknął, np. pod nieobecność opiekuna (zabawka, woreczek) może zablokować światło jelita, prowadząc do niedrożności.
 14. Bolesne przetoki odbytu również uniemożliwiają psu wydalić kał.

Zatwardzenie u psa po kościach

Niedrożność odbytnicy może być również przyczyną zaparcia u psa. Częstą przyczyną są zalegające w odbytnicy fragmenty kości, które ranią tkanki swoimi twardymi krawędziami, powodując ból u psa. Ból prowadzi do parcia, jednak nie dochodzi ono do skutku. Pies próbuje się załatwić, jednak silny ból blokuje wydalanie.

Domowe sposoby na zatwardzenie u psa

Zatwardzenie u psa może być jednorazowym problemem, który nie ma związku z chorobą. W takiej sytuacji można zastosować sprawdzone domowe sposoby na zaparcie u psa.

 • Jeżeli Twój pies cierp na zatwardzenie, to możesz dodać łyżeczkę oleju do suchej karmy
 • Na zaparcie u psa pomoc może błonnik, wystarczy ugotować na parze warzywa dla psa np. marchew lub pietruszkę.
 • Jeżeli karmisz psa suchą karmą, to postaraj się sprowokować psa, by pił więcej wody, to również powinno pomóc uporać się z zatwardzeniem u psa.
 • Psy kanapowe, które zażywają mało ruchu miewają problemy z zaparciami. Zaplanuj psu kilka dni dłuższych spacerów, to powinno pobudzić pracę jelit i być może rozwiązać problem z zatwardzeniem u psa.
 • Jeżeli pies nie protestuje, to możesz spróbować podać mu pediatryczny czopek glicerynowy.

Zatwardzenie u psa – kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli domowe sposoby na zatwardzenie u psa nie zadziałały koniecznie udaj się z psem do lekarza weterynarii.

Lekarz przeprowadzi wywiad, badanie kliniczne, może zlecić USG jamy brzusznej lub RTG.

Lekarz może zalecić lewatywę, manualne usunięcie ciała obcego czy leki, pobudzające jelita do pracy bądź leki hiperosmotyczne, które zatrzymują wodę w jelicie, prowadząc do zmiękczenia kału – tak działa laktuloza. W najcięższych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Częstą przyczyną zatwardzenia u psa jest niewłaściwa dieta, a jej zmiana może doprowadzić do szybkiej poprawy komfortu wypróżniania u psa.

Jak zapobiegać zatwardzeniu u psa?

Zatwardzenie u psa w wielu przypadkach daje się wyeliminować poprzez poprawę opieki na psem. Ważne jest zapewnienie dostępu do zbilansowanej karmy – dieta domowa często nie jest zbilansowana, przez co może prowadzić do zaparć u psa. Odwodnienie i dieta uboga w błonnik również przyczyniają się do problemów z wydalaniem. 

Dobra karma na zdrową kupę u psa

Reklama

Zatwardzenie u psa - profilaktyka

 1. Dieta psa powinna być zbilansowana, bogata w błonnik i z prawidłową dzienną dawką wody.
 2. Pies powinien mieć zapewnioną codzienną dawkę ruchu, by pobudzić perystaltykę jelit.
 3. Regularne badania psa pozwolą wykluczyć problemy z układem kostnym np. dysplazje, problemy z kręgosłupem, artretyzm – które mogą wywoływać ból, podczas wypróżniania u psa.
 4. Zdrowa skóra i pielęgnowana sierść minimalizują ryzyko powstania zatoru z kału wymieszanego z wylizywaną sierścią, która mogłaby trafić do układu pokarmowego.

Bibliografia:

N. Maritz, Gdy twój pies choruje, Wydawnictwo RM, Warszawa 2010.

Mateusz i Daisy

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne poradniki o zdrowiu psów i kotów

Summary
Zatwardzenie u psa – co zrobić, gdy pies ma zaparcie? | Zoonews.pl
Article Name
Zatwardzenie u psa – co zrobić, gdy pies ma zaparcie? | Zoonews.pl
Description
Zatwardzenie u psa może być jednorazowym problemem bądź nawracającą przypadłością, która powoduje cierpienie psa. Jak pomóc psu z zatwardzeniem?
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo
Wejść na stronę: 609

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

[post-tags]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x