Porady dotyczące psów i kotów, ciekawostki, zdrowie, żywienie - zoonews.pl
Reklama
Reklama

Reklama

ZATWARDZENIE U KOTA – sprawdź domowe sposoby

ZATWARDZENIE U KOTA

pixabay.com/photos/cat-cat-eyes-whiskers-domestic-cat-4864605/

Spis treści

Zatwardzenie u kotów to problem, który może mieć wiele przyczyn. Zaparcie może być chwilowe i ustąpić samoistnie. Może jednak być problemem nawracającym, z którym nie poradzisz sobie domowymi sposobami. Żadnego przypadku wystąpienia zaparć nie należy ignorować. Kot pozostawiony samemu sobie może odczuwać cierpienie, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do okrężnicy olbrzymiej. Jeżeli u twojego kota pojawiły się problemy z regularnym wypróżnianiem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czym jest zatwardzenie u kota?

Do zatwardzenia dochodzi u kotów, u których czas przejścia treści pokarmowej przez jelita zostaje znacząco wydłużony. Prowadzi to do powstania twardego i suchego kału, który wydalany jest rzadziej i bardzo często z nieprzyjemnymi dla kota doznaniami.

Zatwardzenie należy odróżnić od zatkania – opornego na leczenia zatwardzenia, gdzie niewielkie ilości płynnej treści mogą przechodzić wokół zatykającej masy kałowej.

Długotrwałe i powtarzające się zatwardzenia mogą doprowadzić do okrężnicy olbrzymiej, kiedy dochodzi do jej rozszerzenia i zatrzymania bądź spowolnienia motoryki jelit, co może być groźne dla życia kota.

W przypadku kota, u którego zaparcie trwa dłużej niż 3-4 dni należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Jakie są przyczyny zatwardzenia u kota?

Zaparcie nie jest objawem żadnej konkretne choroby. Dochodzi do niego zwykle, gdy kot jest odwodniony. U zdrowego kota woda stanowi ok. 65-75% masy ciała. Kiedy dochodzi do odwodnienia, u zdrowych kotów zwiększa się pragnienie i zagęszczenie moczu. Gdy to nie wystarcza dochodzi do zwrotnego wchłaniania wody w jelicie grubym, co prowadzi do wysuszenia kału i zaparć u kotów.

Zatwardzenie występuje częściej u kotów starszych, otyłych oraz zwierząt, które pozbawione są możliwości ruchu. Dotyczy to przede wszystkim kotów z chorobami układu ruchu, które w związki z nimi mają utrudnioną możliwość poruszania się.

Wśród głównych przyczyn zatwardzenia u kotów wymienia się w literaturze nieprawidłową dietę:

  • Jedzenie włosów – problem zjadania włosów, podczas higieny jest szczególnie dotkliwy dla kotów długowłosych. Tworzące się w żołądku kule włosowe mogą doprowadzić do zatkania światła jelita
  • Niskobiałkowa dieta
  • Karma z nadmierną ilością włókna nierozpuszczalnego, które prowadzi do zwiększenia objętości mas kałowych może wpływać na wchłanianie zwrotne wody i zaparcia.
  • Spaczone łaknienie – niektóre koty wykazują skłonność do jedzenia piasku z kuwety. Taki problem z całą pewnością wymaga wizyty u specjalisty.

 

Wśród innych przyczyn zatwardzenia wskazuje się także czynniki środowiskowe. Koty są szczególnie wrażliwe na zmiany w otoczeniu oraz rutynie: brudna kuweta, zmiana piasku na inny, stresujące otoczenie, niesprzyjająca pogoda – wszystko to może prowadzić do zaparć u kota.

Należy również zdawać sobie sprawę, że zatwardzenie u kota może być wywołane na skutek leczenia innych chorób. Leki, takie jak opiaty, siarczan baru, chlorowodorek glinu/magnezu etc. mogą prowadzić do zaparć.

Sprawdź ole z łososia dla kota

Reklama

Olej z łososia dla psa i kota EUPHORIA Salmon

Zatwardzenie u kota – objawy

Pierwszym widocznym dla opiekuna objawem zatwardzenia jest napinanie się kota w kuwecie, połączone z niemożnością oddania stolca. To niejedyny objaw, jaki może występować u kota z zaparciami. Poza tym u kota może wystąpić:

  • Brak apetytu
  • Wymioty
  • Niewielka biegunka – u kota, u którego doszło do zatkania światła jelita
  • Sztywny chód
  • Unikanie ruchu
  • Suche stolce, niekiedy poza kuwetą
  • Miauczenie, podczas prób defekacji
  • Chowanie się przed opiekunem
  • Częste oddawanie moczu

Postępowanie diagnostyczne

Kot, który nie oddawał kału przez 3 dni powinien trafić do lekarza weterynarii. W związku z bardzo dużą liczbą przyczyn, które mogą prowadzić do zaparć, lekarz przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta np. o:

  • Czas trwania problemu
  • Czym karmiony jest kot
  • Czy kot napina się podczas defekacji
  • Czy nastąpiły zmiany w otoczeniu kota
  • Czy kot przebył jakiś uraz np. w obrębie miednicy

 

Łagodne zaparcie nie wymaga zbyt wielu badań diagnostycznych. Jednak gdy problem jest przewlekły i nawracający diagnostyka może zostać rozszerzona.

W badaniu klinicznym lekarz weterynarii sprawdzi poziom nawodnienia, oceniając elastyczność fałdu skóry i połysk sierści, wilgotność błon śluzowych oraz pozycję gałek ocznych. W badaniu palpacyjnym kota z zatwardzeniem możliwe jest wyczucie obecności twardych mas kałowych w okrężnicy.

W przypadku nawracających zaparć lekarz może zlecić:

  • Hematologię, biochemię i badanie moczu
  • Badanie rektalne
  • Badanie obrazowe
  • Radiografię kontrastową
  • Mielografię
  • Endoskopię

Domowe sposoby na zatwardzenie u kota

W przypadku delikatnych zaparć, gdy kot może jeszcze samodzielnie oddać kał można zastosować kilka domowych sposobów.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie kota

Kot powinien wypijać dziennie 50-60 ml wody na kilogram masy ciała. Jest to ilość przybliżona łącznie z wodą zawartą w mokrej karmie. Jeżeli kot karmiony jest karmą suchą, to faktycznie powinien wypijać dodatkowo wskazaną ilość wody. W celu zachęcenia kota do picia możesz zakupić fontannę dla kotów bądź ustawić kilka misek z wodą w różnych miejscach.

Zwiększ aktywność kota

Ruch to zdrowie – nie inaczej jest w przypadku zapobiegania zaparciom. Zwiększony poziom ruchu, poprawia pracę jelit. Wprowadź więc kilka dodatkowych zabaw, które zachęca kociaka do wyjścia z legowiska.

Zmiana karmy na nową 

Karma dla kotów z zatwardzeniem powinna być lekkostrawna. Włókno pokarmowe w niej zawarte powinno charakteryzować się średnim stopniem fermentacji. Korzystny wpływ może mieć sucha dieta wzbogacona psyllium. W przypadku karmienia wyłącznie suchą karmą warto rozważyć wprowadzenie dodatkowo karmy mokrej.

Badania wykazały również, że podawanie probiotyków dla kotów z zaparciami i zespołem okrężnicy olbrzymiej może poprawić stan zwierząt.

Ogranicz stres kota

Koty to zwierzęta bardzo podatne na stres. Każda zmiana w rutynie, jeśli jest konieczna, powinna być wprowadzana stopniowo. Niekiedy konieczna może być konsultacja z kocim behawiorystą.

Jak pomóc kotu z zatwardzeniem, gdy domowe sposoby nie zadziałały?

Postępowanie medyczne u kotów z zaparciami jest w pewnym stopniu zbieżne z tym, co możesz zrobić samodzielnie.

Proces terapeutyczny rozpoczyna się od nawodnienia kota i utrzymania prawidłowego stopnia płynów w organizmie.

W drugim etapie lekarz weterynarii może wykonać wlewkę doodbytniczą, w celu usunięcia masy kałowej.

Wraz z pokarmem lekarz weterynarii może zdecydować o rozpoczęciu podawania kotu środków przeczyszczających, które zwiększają motorykę okrężnicy. Należą do nich preparaty hiperosmotyczne, takie jak polisacharydy: laktuloza dla kota i PEG 3350, a także środki drażniące i stymulujące błonę śluzową jelita np. oleje roślinne, gliceryna (w przypadku gliceryny Sturgess wskazuje na toksyczność lewatywy).

Jeżeli powyższe metody nie przyniosły rezultatu lekarz weterynarii może rozważyć zastosowanie leków nasilających motorykę przewodu pokarmowego.

W skrajnych przypadkach konieczne może być chirurgiczne opróżnienie jelita i zwężenie jego światła.

Sprawdź ole z łososia dla kota

Reklama

Olej z łososia dla psa i kota EUPHORIA Salmon

Podsumowanie

Postępowanie z kotem z zaparciami zależy zawsze od stopnia zaawansowania problemu. Niekiedy wystarczy zastosowanie domowych sposobów, w innych przypadkach konieczne może być bardziej specjalistyczne leczenie zaordynowane przez lekarza weterynarii. W każdym przypadku warto skonsultować problem ze specjalistą. W najlepszym razie lekarz zaleci kontynuowanie domowych sposobów i wskaże co jeszcze można robić profilaktycznie, by zatwardzenie u kota nie pojawiło się już nigdy więcej.

FAQ na temat zatwardzenia u kota

Czy zatwardzenie u kota zagraża jego życiu?

Przedłużające się zatwardzenia mogą doprowadzić do okrężnicy olbrzymiej – schorzenia, które polega na rozszerzeniu okrężnicy, w której dochodzi do zwolnienia lub zatrzymania motoryki jelit, a to jest już stanem zagrażającym życiu kota.

Co zrobić, gdy kot ma zatwardzenie?

W przypadku nawracających zatwardzeń u kota upewnij się, że kociak jest odpowiednio nawodniony, a następnie zmień mu karmę na suchą, zawierającą włókna pokarmowe o średnim stopniu fermentacji np. pulpę buraczaną.

Jaki olej na zatwardzenie u kota?

Podawanie kotu oleju parafinowego może zadziałać jak lubrykant, jednak decyzja taka powinna zapaść tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. W przeszłości remedium na zaparcia był również olej rycynowy, ale jak zauważa Quinten-Graef, jego podanie może doprowadzić do wywołania tak silnego pobudzenia jelit, że wzruszona, wysuszona masa kałowa może doprowadzić do rozdarcia ściany jelita!

Czy olej rycynowy jest trujący dla kota?

Olej rycynowy tłoczony na zimno z nasion rącznika jest trucizną, ponieważ zawiera trujące związki – rycynę i rycyninę. Olej poddany rafinacji umożliwia usunięcie trujących substancji i w takiej formie jest dostępny np. w aptekach. Mimo wszystko nie zaleca się go podawać kotom.

Źródła

K. Boatright, Wskazówki dotyczące leczenia zaparć u kotów, „Weterynaria po dyplomie”, nr 04/2021.

M. Scherk, Wszystko zablokowane – jak „odetkać” kota z zaparciem?, „Weterynaria po dyplomie”, nr 05/2015.

K. Sturgess, przekład: P. Janczyk, Choroby wewnętrzne kotów, wyd. SIMA WLW, Warszawa 2005.

D. Quinten-Graeg, Co dolega mojemy kotu?, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1997.

Picture of dr Mateusz Karatysz

dr Mateusz Karatysz

Opiekun buldożki Daisy, borykającej się od wielu lat z problemami zdrowotnymi. Dziennikarz, popularyzator świadomych adopcji zwierząt oraz produktów, które pomagają opiekunom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów pojawiających się, podczas opieki nad zwierzętami. Twórca serwisu www.zoonews.pl

Przeczytaj inne artykuły o zdrowiu

Summary
ZATWARDZENIE U KOTA – sprawdź domowe sposoby | Zoonews.pl
Article Name
ZATWARDZENIE U KOTA – sprawdź domowe sposoby | Zoonews.pl
Description
Twój kot odczuwa dyskomfort podczas oddawania stolca? Napina się, miauczy, wychodzi poza kuwetę? Sprawdź co zrobić, kiedy kot ma zatwardzenie!
Author
Publisher Name
www.zoonews.pl
Publisher Logo

PARTNERZY

Reklama
Reklama

KANAŁ PUPILA

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Jeśli chcesz możesz zostawić swój komentarz :)x